مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4617 -تاریخ انتشار : دوشنبه 28 تیر 1395 -ساعت : 11:10

چاپ به اشتراگ گذاشتن

بلدیه گزارش می دهد؛

روایت 10 ساله جابجایی و تغییر معاونین شهردار

مازندشورا: تاکنون شهردار تهران 27 معاون در 9 معاونت زیر مجموعه شهرداری تهران داشته است که حسین پورزرندی با 9 سال مدیریت رکورد دار طولانی ترین عمر مدیریت بوده است و کوتاه ترین عمر مدیریت متعلق به نصرت کاشانی ،دادوش هاشمی ،عسکری ازاد با یک سال عمر مدیریتی بوده است .

مازندشورا:

روایت 10 ساله جابجایی و تغییر معاونین شهردار  بلدیه|شاپور افشار | جابه جایی معاونان شهردار مانند بازی شطرنج می ماند . در یک دهه ای که محمد باقر قالیباف شهردار تهران بوده است . هر رفت و آمدی در شهرداری خبرساز بوده است . شیوه منحصر به فرد او در تغییرات سبب شده است که همیشه جابه جایی ها در شهرداری تهران حاشیه ساز باشد .شاید به همین دلیل تیتر همیشگی جابه جایی ها در شهرداری ،سونامی تغییرات یا خانه تکانی در شهرداری است .

 رحمت الله حافظی معتقد است آن سوی میز نهادهای نظارتی هستند و براساس حساسیت های این نهادها مهره ها جابه جا می شوند . توصیف شهردار تهران از جابه جایی ها تغییر سنگر خدمت است . سربازان وفادار این سردار هم معتقدند هر مکان که فرمانده امر کند محل خدمت آن جااست و رضایت فرمانده را رضایت خدا است .


گرچه براساس قانون شهردار در مورد انتخاب و جابجایی معاونین و مدیران اختیار تام دارد اما منتقدان به این تغییرات معتقدند اگر افرادی که از سمت هایشان کنار گذاشته می شوند توانایی لازم را ندارند چرا در سمت دیگری به کار گرفته می شوندو اگر توانمند هستند چرا کنار گذاشته می شوند .

شهرداران مناطق معمولا در شهرداری های مناطق مختلف جا به جا می شوند . شهردار منطقه 3 به سنگر منطقه یک می رود . شهردار منطقه 5 به منطقه 7 کوچ می کند . شهردار منطقه 18 به معاونت حمل و نقل می رودوجایش رابه شهردار منطقه 21 می دهد .

گاهی این تغییرات مانند خداحافظی محمد رضا واعظ مهدوی از معاونت برنامه ریزی شهر تهران ،  احمد دنیامالی از معاونت فنی و عمران و مسعود کرباسیان از معاونت خدمات شهری در سال 88 سیاسی است و گاهی نیز فشارهای داخلی و خارجی و سهم خواهی ها باعث این تغییرات می شود .

برخی معاونت ها رکورد دار تغییرات هستند و برخی کم ترین جابه جایی را داشته اند . معاون شهرسازی و معماری بیشترین تغییر معاون را داشته است . یکی از پرحاشیه ترین تغییرات جابه جایی هیربد معصومی از این معاونت بود درست در زمانی که قرار بود طرح  تفصیلی شهر تهران ابلاغ شود . این تغییر باعث شد او در مراسم رونمایی از طرحی که در زمان مدیریت خودش انجام شد شرکت نکند و نبود معصومی در این مراسم آن قدر مشخص بود که برگزار کنندگان اعلام کردند عدم حضور وی به دلیل سفر مشهد بوده است .

نخستین معاون شهرسازی در دوران مدیریت کنونی شهردار تهران جلیل حبیب اللهیان بود وی از سال 84 تا 86 در این سمت فعالیت می کرد . معاونت شهرسازی همیشه پرحاشیه بوده است . تامین منابع درآمدی تهران از محل فروش تراکم همیشه حاشیه هایش با معاونان شهرسازی همراه بوده است . بعد از اللهیان نصرت الله کاشانی  معاون شهرسازی شهردار تهران شد . عمر مدیریت وی یک سال بود .او تا سال 87 در این معاونت فعالیت کرد و سپس صندلی اش رابه هیربد معصومی واگذار کرد . دوران معصومی دوران سخت و پر کاری برای این معاونت بود . طرح تفصیلی تدوین شد و مراحل تصویب اش را در کمیسیون ماده 5 و شورای عالی شهرسازی سپری می کرد .

برخی معتقدند به دلیل نزدیکی معصومی با بدنه شورای عالی معماری و شهرسازی و برای همراهی بیشتر در تصویب طرح تفصیلی شهردار تهران دست به این انتخاب زد . این گمانه زنی از این جهتمی تواند درست باشد که پس از تصویب نهایی این طرح در شورای عالی شهرسازی وی از این سمت برکنار شد .

قالیباف در این مراسم در توجیه این تغییر گفت : تاکنون برای این طرح نیاز به تصمیم‌سازی و پخته‌شدن داشتیم که «معصومی» با سابقه‌ای که داشت این بخش از کار را به سرانجام رساند، اما از امروز این کار نیازمند یک فرد پرانرژی و پرتحرک است؛ زیرا اجرایی شدن طرح تفصیلی کاملا به یک کار میدانی نیاز دارد.

هیربد معصومی از سال 87 تا سال 90 در این سمت فعالیت می کرد و علیرضا جاوید جوان نیز از سال 90 تا 92 در سنگر این معاونت فعالیت می کرد . پس از جاوید علیرضا نادری تا سال 94 معاون معماری وشهرسازی شهردار تهران بود . در زمان او سازمان بازرسی کشور در نامه ای 16 صفحه ای خواستار پاسخگویی وی به تخریب باغات برخی از مناطق تهران شد . او بعداز این سمت مدیر پروژه بوستان ولایت شد اما بی سر و صدا از این سمت هم کنار گذاشته شد .

آخرین معاون معماری و شهرسازی که از سال 94 تاکنون این سمت را بر عهده دارد پژمان پشمچی زاده است . او زمانی شهردار منطقه 5 تهران بود که  شهردار تهران به دلیل ساخت و ساز در زمینی که قرار بود تبدیل به بوستان مادر شود دفاع تمام قدی از اقدامات شهرداری کرد و در تمام جلسات به عنوان نماینده شهرداری به سوال منتقدان پاسخ می گفت .

  معاونت امور اجتماعی یکی از معاونت هایی است که بسیاری از کارشناسان شهری معتقدند شهردار تهران عملکرد قابل قبولی در آن نداشته است . نخستین معاون وی در این سمت احمد نوریان بود . او از سال 84 تا 87 در این سمت فعالیت می کرد .او که از سپاه به شهردار تهران آمده بود خود خواسته از شهرداری رفت . او مدتی در کنار معاونت اجتماعی ریاست سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران را بر عهده داشت .

بعد از رفتن نوریان ،هادی ایازی سخنگوی شهردار تهران  و یار قدیمی اش که از نیروی انتظامی با وی به شهرداری تهران آمده بود به عنوان معاون اجتماعی شهرداری تهران معرفی شد . او از سال 87 تا 92 معاون اجتماعی شهردار بود . در سال 92 برخی از مدیران شهرداری که رابطه هایی در دولت روحانی داشتند به دولت کوچ کردند تا کابینه شهردار یک دست اصولگرا باشد . ایازی ،مناف هاشمی در این سال مسئولیت هایی در دولت گرفتند وشهرداری را ترک کردند هرچند ایازی همچنان به عنوان مشاور عالی شهردار در حال فعالیت است و هرگز شهردار تهران را تنها نگذاشته است .

پس از ایازی قائم مقام وی میثم امرودی عهده دار این مسئولیت شد . او از سال 92 تا 95 در این سمت فعالیت می کرد . فردی که هم آمدنش منتقدان زیادی داشت و هم رفتش . منتقدان حضور وی معتقد بودند وی نمی تواند عقب افتادگی های شهرداری را دراین مدت جبران کند . مخالفان  تغییر وی نیزمعتقد بودند تغییر امرودی نادیده گرفتن تلاش های وی در این مدت است. مجتبی عبدالهی معاون خدمات شهری جایگزین وی در معاونت اجتماعی شد .

کم ترین تغییر در شهرداری تهران در معاونت امور هماهنگی و امور مناطق رخ داده است . معمولا معاون امور مناطق جانشین شهردار تهران هم هست و به همین خاطر از او به عنوان نفر دوم شهرداری تهران یاد می شود، تاکنون فرهاد یعقوبی و عیسی شریفی در این  سمت فعالیت کرده اند . معاونتی که کم ترین اطلاعات از آن به بیرون درز می کند اما اهمیت تاثیر گذاری آن در چینش شهرداران مناطق و هدایت پروژه های بزرگ شهرداری تهران بر هیچکس پوشیده نیست.

یکی از مهم ترین معاونت های شهرداری تهران معاونت خدمات شهری و محیط زیست است . معاونتی که ویترین شهر را در دست دارد . از پاکیزگی تا زیبایی شهر ،در زمان بارندگی و برف مردم مستقیم با این معاونت در ارتباط هستند . نخستین معاون خدمات شهری مسعود کرباسیان است . او از سال 84 تا 88 این سمت را در شهرداری تهران بر عهده داشت .

پس از او حسین کلخورانی به این معاونت آمد او تا سال 90 عهده دار این مسئولیت بود تا سال 90 که مجتبی عبداللهی از شهرداری منطقه 20 به این معاونت آمد و تا سال 95 که جای خود را به مجتبی یزدانی شهردار منطقه یک بدهددر این معاونت باقی ماند .

معاونت آرام حمل و نقل نیز تا کنون 3 سبک مدیریت را تجربه کرده است . مهرداد تقی زاده از سال 84 تا 87 و سید جعفر تشکری هاشمی از سال 87 تا 95 . این روزها نیز مازیار حسینی مشاور سابق شهردار که گفته می شد قرار بود به وزارت راه برود حکم معاونت حمل و نقل شهردار تهران را گرفت .

معاونت مالی و اقتصادی شهر تهران نیز یکی از کم ترین تغییرات شهرداری را به خود اختصاص داده است . از سال 84 تا 93 حسین پورزرندی عهد دار این مسئولیت بود . عمر مدیریت او نسبت به سایر معاونان شهردار بیشتر است و در این زمینه رکورد دار است . بعد از وی سید دادوش هاشمی به این سمت برگزیده شد . بسیاری معتقد بودند هاشمی از جمله مدیران تحمیلی است و سر انجام شهرداری تهران یک سال توانست این مدیر را تحمل کند و در تغییرات سال 94 قدرت گودرزی را جایگزین وی کرد .او در کنار محمود عسکری آزاد و نصرت الله کاشانی رکورد کوتاه ترین عمر مدیریت را دارد.

معاونت فنی و عمران نیز تاکنون 3 معاون داشته است . احمد دنیا مالی از سال 84 تا 88،دکتر مازیار حسینی از سال 88 تا 94 و علیرضا جاوید از سال 94  سکانداران این معاونت بوده اند . در زمان دنیا مالی تونل پرحاشیه توحید احداث شد و در زمان حسینی تونل نیایش و بزرگراه طبقاتی صدر .

معاونین برنامه ریزی شهردار تهران نیز از سال 84 تا 86 حسین کلحورانی ،مهدی واعظ مهدوی ،از سال 86 تا 88 ،محمود عسکری آزاد ،88 تا 89 ،سید مناف هاشمی از سال 89 تا 92،محمودصلاحی احمد آبادی از سال 92 تا 94 و ناصر امانی از سال 94 تاکنون بوده اند .

محمدعلی عفتی داریانی نیز در سال 92 به سمت معاون شهردار در معاونت تازه تاسیس توسعه منابع انسانی انتخاب شد . پیش از این ناصر امانی سرپرست این بخش شهرداری بود . پس از وی در سال 95 سید جعفر تشکری هاشمی این مسئولیت را بر عهده گرفت .

تاکنون شهردار تهران 27 معاون در 9 معاونت زیر مجموعه شهرداری تهران  داشته است که حسین پورزرندی با 9 سال مدیریت رکورد دار طولانی ترین عمر مدیریت بوده است و کوتاه ترین عمر مدیریت متعلق به نصرت کاشانی ،دادوش هاشمی ،عسکری ازاد با یک سال عمر مدیریتی بوده است . برخی از معاونان در معاونت های مختلف جابه جا شده اند مانند عبدالهی ،تشکری هاشمی ،کلخورانی ،جاوید مازیار حسینی و... ،بیشترین تغییرات نیز در سال 87،88،92،94 و 95 بوده است .
 نام معاونعمر مدیریتیسال تغییرامرودی395عبدالهی5همچنان ادامه داردیزدانیتازه به این سمت انتخاب شده استهمچنان ادامه داردیعقوبی387عیسی شریفی8همچنان ادامه داردحسین پورزرندی993دادوش هاشمی194قدرت الله گودرزی1همچنان ادامه داردواعظ مهدوی288عسکری آزاد189مناف هاشمی392محمود صلاحی294کرباسیان388کلخورانی490مهرداد تقی زاده387تشکری هاشمی8همچنان ادامه داردمازیار حسینی6همچنان ادامه دارداحمد دنیا مالی488جاوید3همچنان ادامه داردحبیب الهیان286کاشانی187هیربد معصومی390نادری294پشمچی زاده1همچنان ادامه داردنوریان387ایازی592داریانی395  
 


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تهران - شهردار - معاونت - شهرداری - معاون - هاشمی - تغییرات - شهرسازی - مدیریت - تغییر - منطقه - همچنان - معصومی - ادامه - فعالیت - مناطق - تاکنون - ایازی - مسئولیت - حسینی - اجتماعی - جاوید - معاونان - معماری - عنوان - هیربد - تفصیلی - رکورد - خدمات - عسکری - معتقدند - مازیار - تشکری - منتقدان - محمود - شورای - معاونین - کاشانی - دادوش - پورزرندی - عبدالهی - تصویب - کلخورانی - مانند - امرودی - نوریان - علیرضا - پرحاشیه - همیشه - معتقد - مهدوی - مدیران - گذاشته - مراسم - کرباسیان - نخستین - دوران - براساس - مختلف - معمولا - بیشتر - برنامه - مجتبی - یزدانی - مهرداد - گودرزی - شهرداران - رضایت - امانی - داریانی - کوتاه - جابجایی - عمران - اللهیان - مدیریتی - شریفی - زمانی - بسیاری - فرمانده - قالیباف - پشمچی - پروژه - بوستان - بیشترین - حاشیه - جایگزین - یعقوبی - نادری - مسعود - منابع - تواند - مشاور - معاونتی -

نظر شما در مورد : روایت 10 ساله جابجایی و تغییر معاونین شهردار

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها