مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 46533 -تاریخ انتشار : دوشنبه 21 اسفند 1396 -ساعت : 08:30

چاپ به اشتراگ گذاشتن
از کم‌رونقی نمایشگاه مد و لباس مازندران در ایستگاه اول تا لزوم تعریف لباس ملی

گزارش فارس از اختتامیه نمایشگاه مد و لباس در ساری؛

از کم‌رونقی نمایشگاه مد و لباس مازندران در ایستگاه اول تا لزوم تعریف لباس ملی

مازندشورا: جشنواره مد و لباس برای نخستین‌بار در مرکز استان مازندران برگزار شد که ظاهرا زیاد با استقبال مردم مواجه نبود و دلیل آن هم به گفته غرفه‌داران کمی تبلیغات و عدم اطلاع‌رسانی به‌موقع بوده است.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، اولین جشنواره استانی و شصت و پنجمین جشنواره کشوری همزمان با هفتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر در مجتمع فرهنگی هنری ارشاد ساری برگزار شد.

این جشنواره که از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران برگزار شد از صبح 17 اسفند آغاز و در عصر روز 20 اسفند به پایان رسید.

غرفه‌هایی در سالن فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بر پا شد که در آن طراحان آزاد، دانشگاه‌ها و تولیدی‌های برند استان هنر طراحی در لباس را برای نخستین بار به نمایش گذاشتند.

در آخرین روز از نمایشگاه مد و لباس و برای پوشش خبر مراسم اختتامیه این نمایشگاه به سالن ارشاد رفتیم که با سالن تا حدودی خلوت نمایشگاه روبرو شدیم اما مانکن‌های پوشیده از لباس در راهروی سالن ارشاد استان مازندران خودنمایی می‌کرد.

* استقبال مردم از نمایشگاه خیلی ضعیف بود

یکی از غرفه داران این نمایشگاه که خود از طراحان لباس بود، اظهار کرد: استقبال مردم از نمایشگاه خیلی ضعیف بود و دلیل آن هم به اطلاع‌رسانی ضعیف برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه تبلیغاتی برای جشنواره نشده است افزود: از هیچ جایی مانند دبیرستان، هنرستان و دانشگاه‌ها برای بازدید از نمایشگاه نیامدند و ما خودمان امروز با دو الی سه مدرسه برای بازدید از ورک‌شاپ هماهنگی کردیم که به جشنواره آمدند.

این طراح لباس در ادامه به مشکلات تولید و قاچاق و واردات بی‌رویه پوشاک اشاره کرد و گفت: تولیدات داخلی هم دارای طرح‌های سنتی است که باید بیشتر از  طراحان در ارتباط با لباس‌ها استفاده کنند.

* تبلیغی در این زمینه در سطح شهر هم نشده است

غرفه‌دار دیگری که لباس اقوام در غرفه‌اش نمایان بود به فارس گفت: طراحی لباس باید طوری باشد که از لحاظ فرهنگی و بر طریقه پوشش افراد جامعه تاثیرگذار باشد.

وی با اشاره به اطلاع رسانی ضعیف برای جشنواره مد و لباس در ساری بیان کرد: ما هم چند روز قبل از نمایشگاه و خیلی دیر از این نمایشگاه با خبر شدیم و تبلیغی در این زمینه در سطح شهر هم نشده است.

این غرفه‌دار ادامه داد: زیبایی‌هایی که در طراحی لباس‌ها بوجود  می‌آید حتی برای کسانی که به حجاب اهمیت نمی‌دهند هم زیبایی خاصی داشته و تاثیر خود را گذاشته و آنها را ترغیب به خرید و پوشش این نوع لباس می‌کند.

* برگزاری اولین جشنواره مد و لباس در استان مازندران

معاون هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران نیز در حاشیه اختتامیه جشنواره گفت‌وگو با خبرنگار فارس با بیان اینکه تعداد غرفه‌های نمایشگاه 20 غرفه است و طراحان شامل طراحان آزاد و مرکز دانشگاهی بودند، افزود: از مراکز دانشگاهی در سطح استان و همچنین از بخش صنعت، برندهای مختلف مازندران حضور پیدا کرده‌اند.

محمد محمدی با اشاره به اینکه تلاش کردیم تا بخش صنعت را با طراحی مدرن و لباس هماهنگ کنیم تا از ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها در تولید استفاده شود، بیان کرد: اولین جشنواره مد و لباس در استان مازندران و شصت و پنجمین نمایشگاه استانی است که برگزار شده است.

وی ادامه داد: طراحان مختلف که به صورت آزاد فعال هستند و بستر برای دیده شدنشان فراهم نشده است، جشنواره‌ها می‌تواند این امر را مهیا کند همچنین مردم نگاهشان به مد و طراحی پوشاک ارتقا پیدا کند.

* وقتی کاری برای اولین بار انجام می‌شود اشکالاتی هم دارد

محمدی با بیان اینکه طراح‌ها به صورت علمی عمل می کنند، تحصیلات طراحی مد و لباس دارند و در اختیار صنعت می‌گذارند، خاطرنشان کرد: وقتی کاری برای اولین بار انجام می‌شود اشکالاتی هم دارد سعی کردیم با همه کمبودها جشنواره را در حد استان برگزار کنیم.

وی در ارتباط با اطلاع‌رسانی و تبلیغات در زمینه برگزاری نمایشگاه اظهار کرد: خبر برگزاری جشنواره در صدا و سیما پخش شد، قول می‌دهیم که سال آینده اتفاق بزرگ‌تری بیفتد و وسیع‌تر و بهتر و هدفمندتر برگزار شود.

 

مراسم اختتامیه این نمایشگاه نیز با سخنرانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران همراه بود.

* جشنواره‌ها محل ارائه ایده‌ها و تولیدات تازه است

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران نیز در اختتامیه این جشنواره با بیان اینکه جشنواره‌ها محل ارائه ایده‌ها و تولیدات تازه است، اظهار کرد: برگزاری این جشنواره‌ها محل انتخاب کارهای خوب از طرف بازدیدکنندگان و همچنین ایجاد فضا برای ایده‌پردازان است.

احد جاودانی با بیان اینکه در جشنواره مد و لباس مازندران تولیدکنندگان، ایده‌پردازان و طراحان حضور دارند، افزود: اینکه بتوانیم کمک کنیم تا رخدادهای خوب فرهنگی و اجتماعی در شاخه‌های مختلف اتفاق بیفتد جای تقدیر دارد.

* مد از جمله مؤلفه‌های اجتماعی است که گریزی از آن نیست

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران با اشاره به اینکه جشنواره مد و لباس در کشور و جامعه ما خالی بود، خاطرنشان کرد: زمانی نگاهمان به این موضوع مثبت نبود، تفسیر و برداشت خاصی از چیزی به نام مد برایمان معنا نداشت و مخالفت می‌کردیم، مد از جمله مؤلفه‌های اجتماعی است که گریزی از آن نیست.

جاودانی ادامه داد: مد و مدگرایی در تک تک آدم‌ها وجود دارد و از دیدن یک پوشش خوب لذت می‌بریم، چند سالی است که مد و لباس در محافل تصمیم‌سازی کشور در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: ما از جمله مردمانی هستیم که در مجالس رسمی که شرکت می‌کنیم لباس رسمی خودمان را نداریم و شاید عمدتا پوششمان وارداتی باشد، کشورها در محافل رسمی اصرار دارند تا لباس رسمی خود را بپوشند ولی ما معمولا اینطور نیستیم.

* اصلا لباس ملی تعریف نکرده‌ایم

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران با بیان اینکه اصلا لباس ملی تعریف نکرده‌ایم، افزود: تقریبا جز کشورهای نادری هستیم که لباس رسمی تعریف نکرده‌ایم.

جاودانی با اشاره به اینکه طراحان ایده‌های خلاقانه و جدید را بروز دهند و مبتنی بر آموزه‌هایمان تولید کنند، خاطرنشان کرد: یکی از خوبی‌های جشنواره‌های مد و لباس این است که فضا را برای اینکه علمی وارد این عرصه شویم، فراهم می‌کنیم.

وی افزود: باید به این عرصه علمی وارد شویم، دنیای امروز دنیای تنوع و تکثر است نمی‌توان کثرت در نگاه و تفکر را از یک جامعه بگیریم، نگاه علمی داشته باشیم و مد را هم علمی تعریف کنیم که گام به جلو بر داشته باشیم.

* راه اندازی انجمن مد و لباس در استان مازندران

این مسؤول خاطرنشان کرد: تولید کنندگان ورود پیدا کنند و از ایده‌ها استفاده کرده و تولید کنند که به مرور این موارد جای خود را باز می‌کند.

جاودانی با اشاره به سوق دادن خانواده‌ها به سمت سبک زندگی ایرانی و اسلامی افزود: از اکنون برای سال آینده برنامه‌ریزی کنیم و بزرگ‌ترین جشنواره مد و لباس را برگزار و همچنین انجمن مد و لباس را در استان راه‌اندازی کنیم.

در پایان این جشنواره از طراحان و غرفه‌های برتر تقدیر شد.

به گزارش فارس، جشنواره مد و لباس برای نخستین بار در مرکز استان مازندران برگزار شد که ظاهرا زیاد با استقبال مردم مواجه نبود و دلیل آن هم به گفته غرفه‌داران کمی تبلیغات و عدم اطلاع‌رسانی به‌موقع بوده است، انتظار می‌رود که با ظهور ناهنجاری‌های بوجود آمده در بحث حجاب در سطح جامعه‌مان، مسؤولان و مدیران عرصه فرهنگی بیش از پیش توجه ویژه‌ای در این‌باره انجام دهند و در بخش فرهنگی از اعتبار بیشتری با توجه به اهمیت موضوع در ارتباط با چنین جشنواره‌هایی اقدام کنند.

86041/ع


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : جشنواره - نمایشگاه - استان - مازند - مازندران - فرهنگ - اینکه - ارشاد - طراحان - اسلامی - اسلام - برگزار - طراحی - اشاره - افزود - ادامه - تولید - تعریف - اختتامیه - فرهنگی - همچنین - جاودانی - جشنواره‌ها - دانشگاه - ساری - خاطرنشان - اولین - گزارش - زمینه - برگزاری - استفاده - جامعه - اجتماعی - مختلف - دارند - تولیدات - ایده‌ها - مدیرکل - ارتباط - اظهار - استقبال - کردیم - شهر - اطلاع‌رسانی - نکرده‌ایم - می‌کنیم - ارائه - دنیای - باشیم - اتفاق - بیفتد - آینده - تقدیر - گریزی - مؤلفه‌های - موضوع - محافل - ایده‌پردازان - هستیم - انجمن - تبلیغی - مراسم - نخستین - گفت‌وگو - خبرنگار - بازدید - دانشگاه‌ها - پایان - خبرگزاری - استانی - پنجمین - اسفند - خودمان - امروز - دانشگاهی - محمدی - فراهم - اشکالاتی - غرفه‌های - می‌کند - پوشاک - لباس‌ها - غرفه‌دار - اهمیت - تبلیغات -

نظر شما در مورد : از کم‌رونقی نمایشگاه مد و لباس مازندران در ایستگاه اول تا لزوم تعریف لباس ملی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها