مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 46587 -تاریخ انتشار : دوشنبه 21 اسفند 1396 -ساعت : 16:30

چاپ به اشتراگ گذاشتن

بازآفرینی 23 محله قم

مازندشورا: شهردارآنلاین: معاون وزیر راه و شهرسازی از بازآفرینی 23محله قم در طول برنامه پنج ساله خبرداد.

مازندشورا: هوشنگ عشایری امروز در جلسه ستاد بازآفرینی شهری در استانداری قم اظهار کرد: طبق برنامه باز آفرینی شهری پیرو برنامه ششم توسعه، مبنی بر بازآفرینی محلات شهری، سالانه در کشور مورد بازآفرینی قرار خواهند گرفت.

وی با بیان اینکه قم یکی از محوری ترین نقاط در باز آفرینی شهری در بین شهرهای دیگر کشور است، عنوان کرد: در سال اول از استان قم ۶یا ۷محله در اولویت قرار گرفته است و در کل برنامه پنج ساله ۲۳ محله در شهر قم، بازآفرینی می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: برنامه بازآفرینی شهری در ۹محور تدوین شده است که ۶ محور آن غیر کاربری و در خصوص مسائل فرهنگی، ترویجی و اقتصادی است و ۳ بعد دیگر در مسائل عمرانی و زیربنایی است.

وی با بیان اینکه محلات مختلف تابع شرایط فرهنگی و اقتصادی متفاوتی هستند، گفت: قالب برنامه بازآفرینی شهری بر محور فعالیت های فرهنگی و اجتماعی استوار است و محله محور بودن اجرای برنامه از رویکردهای اصلی است.

عشایری افزود: در رویکر محله محور، رویکرد از پایین به بالا است و ویژگی محلات به عنوان الگوی اصلی در بازآفرینی شهری مورد توجه قرار می‌گیرند؛ شهرداری‌ها و سمنهای مردمی دو بازوی مهم در بازآفرینی شهری هستند.

وی تصریح کرد: توانمند سازی سکونت های غیر رسمی با کمک بانک جهانی توسعه، در دو دهه اخیر در کشور صورت گرفت که به دلیل نگاه های اشتباه در طرح، با آسیب های جدی روبه رو شد. وضعیت امروز شهر تهران نشانه ای از همین آسیب ها است.

معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: در این برنامه برای بازآفرینی هر محله تقریبا به طور میانگین ۹۰ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است؛ برای هر هکتار بازآفرینی شهری، میانگین ۲میلیارد تومان برای رسیدن به وضعیت مطلوب شهری در حوزه های مختلف نیاز است، از این مقدار ۴۰درصد هزینه ها برعهده بخش خصوصی، ۲۸درصد برعهده شهرداری ها و مابقی اعتبارات توسط دولت تامین می‌شود.

وی با بیان اینکه برای تحقق برنامه بازآفرینی شهری باید به سمت مدیریت دارایی برویم، تصریح کرد: در استان قم دارایی های بسیار مطلوبی وجود دارد که اگر استفاده درستی از آنها شود دیگر احتیاجی به منابع دولتی نیست.

عشایری خاطر نشان کرد: واگذاری دو زمین 32 و48 هکتاری در استان قم توسط هیئت وزیران تصویب شده بود که به زودی در اختیار استان قرار خواهد گرفت.

منبع:ایسنا


منبع : شهردار آنلاین


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : بازآفرینی - برنامه - استان - عنوان - فرهنگی - محلات - اینکه - عشایری - وزیر - میانگین - وضعیت - شهرداری - تومان - برعهده - تصریح - دارایی - شهرسازی - آفرینی - امروز - توسعه - معاون - اقتصادی - مسائل - مختلف -

نظر شما در مورد : بازآفرینی 23 محله قم

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها