مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4667 -تاریخ انتشار : سه شنبه 29 تیر 1395 -ساعت : 12:14

چاپ به اشتراگ گذاشتن

گزارش جلسه امروز شورای شهر؛

سوال از شهردار زیر سایه بایکوت هیات رییسه شورای شهر

مازندشورا: سوال از شهردار بر اساس قانون نباید بیشتر از 10 روز طول بکشد اما سوال قناعتی بیش از یک ماه است که از دستور خارج شده و حتی به ما نمی‌گویند که این سوال در مورد چیست و هیات رییسه مایل است همه موضوعات را در جلسه روز یکشنبه که غیررسانه‌ای است مطرح کند.

مازندشورا:

سوال از شهردار زیر سایه بایکوت هیات رییسه شورای شهر بلدیه |صحن علنی شورای شهر تهران امروز تحت تاثیر طرحی بود که براساس آن قرار بود از اختیارات مالی شهردار تهران در معاملات شهرداری بکاهد، طرحی که از زمان جمع کردن 22 امضا برای آن حاشیه ساز و جنجالی شد و هنوز بر سر امضاهای آن بحث و جدل ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار بلدیه در روز های اخیر به واسطه این طرح انتقاد از هیات رییسه شورای شهر و مهدی چمران در راس آن شدت گرفته است، اعضای منتقد معتقدند که وی اجازه طرح شدن موضوعات و سوالات آنها را نمی دهد و با پنهان کاری فضای مبهمی را بر مطالبات اعضا از شهرداری تهران حاکم کرده است.

چنانچه احمد حکیمی پور خبر از سوالی داد که قناعتی بیش از یک ماه است به هیات رییسه شورا فرستاده اما هیچ چیز در مورد آن مشخص نیست.

رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر در خصوص حواشی طرح کاهش اختیارات شهردار تهران توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: این طرح عجولانه رد نشده است.  احمد حکیمی‌پور صبح امروز در تذکر پیش از دستور خود با قرائت شعری که موجب تشویق اعضای شورای شهر شد، گفت: با حلوا حلوا کردن دهان شیرین نمی‌شود.

وی با اشاره به حواشی جلسه روز یکشنبه شورای شهر در خصوص طرح کاهش اختیارات شهردار، گفت: در دوره‌های قبل شورای شهر، شورای شهر اختیارات فوق قانونی را به شهردار داد و حالا در شورای چهارم سعی داشتیم که نسبت به کاهش این اختیارات فوق قانونی تجدیدنظر کنیم. 

رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر با بیان اینکه این مساله بسیار ساده است، گفت: متاسفانه اختیارات شهردار ده‌ها میلیارد تومان شده و حتی بر اساس قانون نباید اختیارات شهردار از اختیارات مالی یک وزیر بیشتر باشد که درصدد بودیم با ارائه این طرح، اختیارات ارائه شده طی این سال‌ها را پس گرفته و اگر باز مجدد شهردار نیاز به اختیارات بیشتری باشد می‌تواند طی یک پروتکلی این اختیارات را افزایش دهد.

وی با بیان اینکه هم جریان اصولگرا و هم اصلاح‌طلب به این طرح رای دادند، گفت: این موضوع کجا سیاسی است؟ 
حکیمی‌پور با بیان اینکه مشت نمونه خروار است، به بیان مثالی از افزایش اختیارات فوق قانون شهردار اشاره کرد و گفت: ما پنج میلیارد تومان به شهردار بابت انجام کاری اختیار دادیم اما حالا اعلام شده است که بر اساس خوداظهاری شهردار تهران تاکنون 15 میلیارد تومان هزینه کردند و جای سوال است که چرا باید این مهم رخ دهد؟ 

رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر گفت: امپراطوری رسانه‌ای مانع از آن می‌شود که اخبار جلسات شورا به درستی منتقل شود.

وی با بیان اینکه روزنامه همشهری از اظهارات شورای شهر تنها چند پاراگراف را مطرح می‌کند و جلسات روز یکشنبه نیز به درستی منتشر نمی‌شود، گفت: باید خدا و پیمغبر را در نظر گرفته و شورای شهر را با دست خود له نکنیم.

حکیمی‌پور با بیان اینکه ما نباید قانون را زیر پا بگذاریم، گفت: باید کلاه خود را قاضی کرده و اختیارات فراقانونی شهردار را محدود کرد.

رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر با بیان اینکه نباید با شانتاژکاری، اعضای شورا یکدیگر را بایکوت کنند، گفت: این طرح عجولانه رد نشد بلکه یک فوریت آن رد شد.

وی با بیان اینکه راستگو و آباد قانونا نمی‌توانند رای خود را پس بگیرند، گفت: سوال از شهردار بر اساس قانون نباید بیشتر از 10 روز طول بکشد اما سوال قناعتی بیش از یک ماه است که از دستور خارج شده و حتی به ما نمی‌گویند که این سوال در مورد چیست و هیات رییسه مایل است همه موضوعات را در جلسه روز یکشنبه که غیررسانه‌ای است مطرح کند. 

حکیمی‌پور با انتقاد به برخی مثال‌ها در خصوص سیاسی بودن طرح کاهش اختیارات شهردار تهران، گفت: این موضوع سیاسی نیست بلکه دواندن من آن هم به مدت هشت ماه برای اینکه به کمیسیون بودجه بروم سیاسی بود.

در ادامه الهه راستگو عضو شورای شهر تهران با نشان دادن کتاب آیین‌نامه داخلی شورا اعلام کرد که تذکر آیین‌نامه‌ای دارد که هیات رییسه به وی وقت صحبت دادند اما زمانی که بلندگوی الهه راستگو روشن شد وی درصدد پاسخگویی به انتقادات حکیمی‌پور مبنی بر پس گرفتن رای‌اش شد و گفت: حکیمی‌پور رفتار غیراخلاقی داشته و با رسانه‌ها در خصوص پس گرفتن رای‌ام مصاحبه کرده و این در حالی است که من رای خود را پس نگرفتم. سخنان الهه راستگو که به اینجا رسید هیات رییسه نسبت به قطع صدای میکروفن وی اقدام کرده که این موضوع با اعتراض شدید راستگو مواجه شد و با وجود خاموش بودن میکروفن خود در صحن شورا صحبت می‌کرد.

مرتضی طلایی که ریاست جلسه را بر عهده داشت در واکنش به این اقدام راستگو گفت: شما به ما اعلام کرده‌اید که تذکر آیین‌نامه‌ای داشته و ما بر اساس قانون میکروفن شما را وصل کردیم اما حالا می‌خواهیم جواب حکیمی‌پور را بدهید و من اجازه این دعوا را نمی‌دهم.

به گزارش خبرنگار بلدیه پس از  اظهارات احمد حکیمی پور درخصوص  پس گیری  امضاء الهه راستگو پیش از رای گیری طرح کاهش اختیارات شهردار، الهه راستگو ضمن رد این ادعا تاکید کرد : به هیچ عنوان امضای خود را پس نگرفتم چراکه برخلاف آنچه از سوی برخی اعضا مبنی بر امضاء ناشی از بی اطلاعی  عنوان شد با درایت و آگاهی کامل این طرح را امضا کردم.

وی انتشار برخی اخبار با این محوریت را نیز کذب خواند و افزود: قطعا فردی که با آگاهی کامل مبادرت به امضا می کند نیاز به باز پس گیری ندارد و بنده در همان جلسه اعلام کردم که من نیز با برخی اقدامات شهرداری مخالفم و در جای خود به بیان آن خواهم پرداخت.

معاون اداری و اجرایی شورای اسلامی شهر تهران اعتراض جلسه گذشته خود را درخصوص رسانه ای نمودن این مسئله پیش از بررسی کارشناسی آن از سوی عضو ارائه دهنده عنوان کرد و گفت: بنده امضای خود را پس نگرفتم چراکه اصلاح اختیارات را مطرح کردم اما برخی به دنبال انتفاع سیاسی از آن بودند.

لازم به ذکر است ابن اظهارات گلایه آمیز راستگو درحالی مطرح شد که هیئت رییسه شورا اقدام به قطع میکروفن وی نموده بود که همین موضوع سبب شد وی  از این رفتار هیئت رییسه به عنوان تبعیض میان اعضا یاد کند.

مرتضی طلایی همچنین در خصوص رای نیاوردن فوریت طرح کاهش اختیارات مالی شهردار تهران در جلسه دو روز گذشته شورای شهر نیز گفت: این طرح موضوعی بود که توسط برخی از اعضا امضا شده بود مبنی بر اینکه اختیارات شورا در زمینه مسائل مالی کاهش یابد. این حق اعضا شوراست که در خصوص طرحی تجدید نظر کنند و با کار کارشناسی تصمیم گیری انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه انتظار و خواسته ما از همه رسانه ها این است که مباحث شورا در داخل شورا و با ساز و کارهای خودش مورد بحث و بررسی قرار گیرد، بیان کرد: هر آنچه که رنگ و بوی سیاسی گرفت از مدار اخلاف و عقلانیت و صداقت دور می شود.

نایب رییس شورای شهر با یادآوری اینکه همه اعضا یک نگاه واحد در مبارزه با تخلف و عمل و اجرای قانون و اعمال نظارت ها دارند، اظهارکرد: هیچ تفاوتی بین نگاه کلان و خرد شورا وجود ندارد. هرچند که ممکن است در اجرای روش ها تفاوت دیدگاه وجود داشته باشد.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شورای - اختیارات - شهردار - اینکه - راستگو - تهران - رییسه - سیاسی - قانون - حکیمی‌پور - کمیته - میراث - ارائه - میکروفن - فرهنگی - نباید - اعلام - موضوع - یکشنبه - میلیارد - امروز - تومان - نگرفتم - شهرداری - اقدام - گزارش - عنوان - گرفته - اعضای - کارشناسی - بررسی - اجرای - رفتار - شورای شهر تهران - آیین‌نامه‌ای - گرفتن - رسانه - اعتراض - درخصوص - امضای - تاکید - مرتضی - چراکه - گذشته - ندارد - آگاهی - فوریت - دادند - قناعتی - حواشی - عجولانه - دستور - حکیمی - موضوعات - ادامه - خبرنگار - انتقاد - اجازه - نمی‌شود - اشاره - بایکوت - اخبار - جلسات - درستی - افزایش - درصدد - قانونی - بلدیه - بیشتر - اظهارات -

نظر شما در مورد : سوال از شهردار زیر سایه بایکوت هیات رییسه شورای شهر

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها