مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 46683 -تاریخ انتشار : سه شنبه 22 اسفند 1396 -ساعت : 22:54

چاپ به اشتراگ گذاشتن

صائمه یوسفی گل‌افشانی

رسمی که هنوز هم می‌تواند شادی‌آفرین باشد

مازندشورا: چهارشنبه سوری رسمی که اکنون نیز می‌تواند خانواده‌ها را به گرد هم جمع کند و با خنده‌هایی از سر شوق، غصه و مشکلات سال کهنه را در آتش بسوزاند و شیرینی و شادی را در سال جدید برای اهل خانه به ارمغان بیاورد.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، اسفندماه که فرا می‌رسد، مردم در تکاپوی مهیاشدن برای عید نوروز هستند تا با فراهم‌کردن تدارکات این جشن کهن، به استقبال بهار روند.

یکی از نخستین جشن‌ها برای استقبال از نورورز باستانی ایرانیان، جشن چهارشنبه پایان سال یا چهارشنبه سرخ است که به جشن چهارشنبه سوری شناخته می‌شود.

این جشن از دیرباز تاکنون در بین ایرانیان رواج داشته و با آداب و رسوم خاصی در شب آخرین چهارشنبه سال (غروب سه‌شنبه) برگزار می‌شود.

طبق آیین باستانی ایرانیان در این روز، آتش بزرگی برافروخته می‌شود و تا هنگام طلوع خورشید روشن می‌ماند، مردم نیز با خواندن اشعاری همچون «زردی من از تو، سرخی تو از من » از روی آتش می‌پرند و به جشن و پایکوبی می‌پردازند.

*گرمی و سرخی

در گذشته اعتقاد بر این بود که در این روز با پریدن از روی آتش و خواندن اشعاری مناسب، می‌توان مشکلات و بیماری‌های سال کهنه را از خود دور کرد تا گرمی و سرخی در سال جدید جایگزین آن شود.

در مازندران نیز همانند سایر مناطق ایران، این رسم از گذشته‌های دور در بین مردم رواج داشت و خاطرات زیادی را برای مردم این دیار به یادگار گذاشت.

*برپایی هفت‌بوته آتش

در برخی از مناطق مازندران، مردم با برپایی هفت‌بوته آتش به نشانه هفت فرشته به اجرای این جشن می‌پرداختند و اعتقاد داشتند که آتش تطهیرکننده است و بدی و بیماری را در کام خود می‌بلعد، گذشتگان بر این باور بودند که سرخی آتش بیانگر سلامتی و گرمایش، حیات‌بخش زندگانی است.

با برپایی این جشن در چهارشنبه آخر سال، اهالی مناطق مختلف به گرد یکدیگر جمع می‌شدند و با پریدن از روی آتش، اشعاری همچون «زردی من از تو، سرخی تو از من، سرخی آتش مال ما، زردی ما مال شما، چهارشنبه ‌سوری می‌کنیم، سینه بلوری می‌کنیم، گل چهارشنبه سوری، درد و بلا رو ببری» را به زبان می‌آوردند تا آداب باستانی خود را اجرا کنند و به استقبال نورورز روند.

در کنار برافروختن آتش، رسم قاشق‌زنی نیز اجرا می‌شد، جوانان، چادری بر سر خود می‌کشیدند تا شناخته نشوند و به خانه دوستان و همسایگان خود می‌رفتند و با زدن قاشق و کاسه به هم، اهل خانه را با خبر می‌کردند، صاحب‌خانه نیز ظرف‌های آنان را با شیرینی و آجیل و شکلات و... پر می‌کرد.

*فال‌گوشی و گره‌گشایی

در کنار این رسوم خاص، فال‌گوشی و گره‌گشایی نیز در این روز در بین مردم رواج داشت، دختران جوان در دل نیتی می‌کردند و در پشت دیوار می‌ایستادند و به حرف‌های رهگذران گوش می‌سپردند و آن سخن را به فال نیک یا بد می‌گرفتند.

علاوه بر این سنت‌های کهن، در برخی از مناطق، اهل خانه پس از برافروختن آتش، دانه‌هایی همچون تخم کدو، تخم هندوانه، نخود، بادام و... که در خانه مانده‌ بود را بر روی آتش، بو می‌دادند و به آن نمک می‌افزودند تا متبرک شود.

گذشتگان بر این باور بودند که هر کس از این معجون بخورد در سالی که پیش‌رو است از سایر افراد مهربان‌تر می‌شود و رذائل اخلاقی از او دور خواهد شد.

پختن آش آخرین چهارشنبه سال نیز از رسوم دیگر اهالی مازندران است، بانوان هنرمند این خطه نیلگون در این روز، مشغول پخت آش هفت‌ترشی یا چهل گیاه می‌شوند.

این آش از هفت نوع ترشی، هفت نوع حبوبات و چندین گیاه از جمله اناریجه، پونه، گزنه، سیر، نعنا، زولنگ و...تشکیل می‌شود که به آش گزنه یا کال چهارشنبه آش نیز معروف است و خواص درمانی دارد.

تمام این رسوم، سنت‌های زیبایی است که از گذشته تاکنون با مردم همراه بوده‌ است، آدابی که پدربزرگ و مادربزرگ‌ها نیز آن را به یاد دارند و جوانی خود را با آن روزهای کهن سپری کردند.

رسمی که اکنون نیز می‌تواند خانواده‌ها را به گرد هم جمع کند و با خنده‌هایی از سر شوق، غصه و مشکلات سال کهنه را در آتش بسوزاند و شیرینی و شادی را در سال جدید برای اهل خانه به ارمغان بیاورد.

رسمی که اکنون روزهای واپسین عمر خود را می‌گذراند و با اعمالی همراه شده‌ است که تنها درد، سختی و غم را در سال جدید به یادگار می‌گذارد.

استفاده از مواد محترقه و کارهای نامتعارف هر ساله در این جشن پایانی سال، مصدومان زیادی را بر جای گذاشته‌است و خانواده‌های بسیاری را داغدار کرده‌است.

اقدامی که این جشن باستانی را برای برخی از مردم به کابوس هولناکی بدل کرده‌ است و رنگ سرخی‌اش را به سیاهی کشانده‌ است.

در سال حدود 2 هزار نفر مصدوم شدند، افرادی که با خاطره‌ای دردناک به استقبال بهار رفتند و کام شیرین سفره‌های نوروز خود را به تلخی تبدیل کردند.

افرادی که با اعمال نامتعارف خویش نه تنها به خود آسیب می‌رسانند بلکه موجب صدمه به سایر افراد می‌شوند و بی‌گناهی را به کام مرگ می‌کشانند.

به جای تمام این اقدامات هولناک و انجام کارهای نامتعارف می‌توان با رسومات شیرین کهن، خاطره خوشی را در این روزهای پایانی سال ساخت و شادی را همراه با بهار، میهمان سفره‌های نوروزی خانواده‌های ایرانی کرد.

کمی تفکر کافی است تا این روزها را به غم نگذرانیم و شادی‌های کاذب یک شب را به کابوسی ابدی بدل نکنیم.

تنها کمی تفکر کافی است...

انتهای پیام /86047/ج


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : چهارشنبه - ایران - باستانی - مناطق - ایرانی - استقبال - همچون - مازندران - همراه - اشعاری - روزهای - مازند - نامتعارف - برپایی - ایرانیان - گره‌گشایی - فال‌گوشی - سنت‌های - افراد - می‌شوند - خانواده‌های - شیرین - سفره‌های - افرادی - شیرینی - کارهای - پایانی - اکنون - گذشتگان - گذشته - اعتقاد - پریدن - خواندن - تاکنون - نوروز - نورورز - شناخته - می‌توان - مشکلات - اهالی - می‌کنیم - برافروختن - می‌تواند - هفت‌بوته - زیادی - یادگار - می‌کردند -

نظر شما در مورد : رسمی که هنوز هم می‌تواند شادی‌آفرین باشد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*