تاریخ انتشار : چهار شنبه 23 اسفند 1396 - ساعت : 16:30

کد مطلب: 46737 چاپ به اشتراگ گذاشتن

رکوداقتصادی کاررابرای شهرداری‌هاسخت کرده

مازندشورا: شهردارآنلاین: شهردار اصفهان گفت: متاسفانه بستر کافی برای توسعه گردشگری در اصفهان مهیا نیست به طوری که از نظر تعداد هتل از شیراز عقب تر هستیم.

مازندشورا:قدرت‌الله نوروزی صبح امروز (چهارشنبه) در دومین نشست خبری خود که به مناسبت پایان سال 1396 برگزار شد، اظهار کرد: در سال آینده تلاش می‌کنیم در بحث جذب بودجه قوی‌تر عمل کنیم. زمانی که سکان شهرداری را به دست گرفتم با اینکه نیمی از سال گذشته بود تنها 30 درصد بودجه جذب شده بود و اگر وام‌های شهرداری را کم کنیم تنها 27 درصد بودجه محقق شده بود.

وی ادامه داد: در طول این 6 ماه تلاش کردم تا حد امکان به جذب بودجه سرعت ببخشم و خوشبختانه بودجه جذب شده به بیش از 80 درصد رسیده و حتی نسبت به سال گذشته 5 درصد رشد داشته است. بخشی از این توفیق با هماهنگی و همکاری میان شهرداران کلانشهرها به دست آمده است. البته این رقم بدون احتساب 500 میلیارد تومان اوراق مشارکت مترو است که مراحل نهایی آن در بانک مرکزی انجام شده است و اگر محقق شود این اعداد بالاتر می‌رود.

شهردار اصفهان گفت: رکود اقتصادی حاکم بر کشور کار را نه تنها برای شهرداری اصفهان، که برای همه شهرداری‌ها سخت کرده است. با این حال با برنامه ریزی‌هایی که در اتاق اقتصادی انجام می‌شود و با توجه به سنجش پذیری برنامه ها، با وجود مشکلات اقتصادی سال آینده وضعیت بهتری را برای شهرداری تخمین می‌زنیم.

نوروزی با اشاره به سالن اجلاس سران ادامه داد: این سالن در سال 1390 کلنگ زنی شد اما سهم دولت در سال‌های 1390 و 1391 به طور کامل محقق نشد و تنها 20 میلیارد تومان به این پروژه ملی اختصاص داده شد. هتل و مجموعه تجاری سالن اجلاس در دست بخش خصوصی است و متاسفانه این بخش کمتر از دیگر بخش‌هایی که در دست شهرداری است پیشرفت داشته.

وی افزود: همه بخش‌های سالن اجلاس مکمل یکدیگر هستند و پیشرفت 70 درصدی بخشی که در دست شهرداری اصفهان است بدون پیشرفت همگام دیگر بخش‌های به کار نمی‌آید.

شهردار اصفهان گفت: برخی مجموعه‌های تجاری همچون ارگ جهان نما و میدان امام علی در حال حاضر کارایی کافی را ندارد. ارگ جهان نما سال‌ها با مشکلاتی مواجه بوده است و اختلافاتی میان کسبه با شهرداری وجود دارد. شهرداری اصفهان نیز از این نارضایتی ناراحت است و با اینکه ارگ جهان نما 80 درصد پیشرفت داشته است همان 20 درصد باقی مانده گریبان گیر همه شده است.

نوروزی ادامه داد: کارخانه ایده و نوآوری که به زودی در ارگ جهان نما مستقر خواهد شد، به رونق این مجموعه کمک خواهد کرد. در مقابل میدان امام علی علیه السلام دچار قهر مردمی شده است. این قهر باید با تعامل دو جانبه میان شهرداری و مردم برطرف شود. به دنبال کشف و استفاده از فرصت‌های موجود در میان امام علی هستیم تا این میدان نیز رونق کافی بگیرد.

وی افزود: نمی‌دانم شهرداران قبلی چند مشاور داشته‌اند اما در حال حاضر مشاوران به من کمک می‌کنند تا شهر را آنطور که باید اداره کنم. همین مشاوران هستند که باعث شده‌اند بودجه محقق شهر را از 30 درصد به 80 درصد برسانم. مشاوران برای من هزینه محسوب نمی‌شوند. بلکه این مشاوران سرمایه هستند.

شهردار اصفهان در رابطه با رویکرد شهرداری نسبت به کتابخانه‌های شهر اصفهان گفت: با جدل با کتابخانه ها موافق نیستم. معتقد به استفاده از دادگاه و توفیق اموال برای کتابخانه ها نیستم. موضوع سهم نیم درصدی کتابخانه ها از بودجه شهرداری را در همان جلسات اول تایید کردم. به کتابخانه ها اعتقاد دارم چراکه فرهنگ این شهر از دل کتابخانه‌ها شکل می گیرد.

نوروزی ادامه داد: در 6 ماه گذشته بیش از 25 جلسه با عنوان "اصفهان فردا" با فرهیختگان این شهر داشته‌ام. تصور می‌کنم این بهترین شیوه برای شنیدن نظریات اقشار مختلف مردم است. برگزیدگان اقشار گوناگون مشکلات قشر خود را بازگو کرده اند و شهرداری اصفهان برای همه این نظرات و مشکلات عنوان شده در تلاش برای انجام اقدامات عملی است.

وی افزود: چیزی که همه مردم اصفهان به طور یک صدا از شهرداری و دیگر مدیران مربوطه طلب می‌کنند زاینده رود است. به همین خاطر در جلسه نخست از زاینده رود سخن گفتم و امروز نیز از زاینده رود حرف می زنم. لحظه‌ای از پیگیری این حق مردم عقب نخواهم نشست.

شهردار اصفهان گفت: تغییر واژه‌ای است که روش انجام کارها را در بر می‌گیرد. تغییر در شهرداری به معنای دگرگونی نیست. بلکه تغییر یعنی اصلاح امور جاری. در شهرداری تلاش می‌کنیم پیش از هر چیز روش و شیوه انجام امور را تغییر دهیم. شهرداری با یک حوزه سیاسی و یا یک اداره دولتی متفاوت است. تغییرات تا جایی ادامه خواهد داشت که با منافع مردم هم راستا باشد.

نوروزی گفت: آن‌هایی که امروز به اصطلاح شفاف سازی می‌کنند همان‌هایی هستند که از سال 1390 تا کنون به روش‌های مختلف سو استفاده می‌کردند و امروز در دادگاه هستند. من آمده‌ام حقوق شهروندی را به جامعه بازگردانم به همین خاطر با دسته‌ای از افراد برخورد قاطع کرده‌ایم. 

وی با اشاره به معضلات اجتماعی موجود در شهر اصفهان گفت: معتقد هستیم معضلات اجتماعی باید در شهر گردشگری و تراز اولی همچون اصفهان به خوبی کنترل شود. برای ساختن محلی برای کارتن خواب‌ها در سال آتی اقدام خواهیم کرد و در بودجه 5 میلیارد تومان برای این موضوع کنار گذاشته‌ایم.

شهردار اصفهان گفت: سعی می‌کنیم و از نیروی کار تخصصی و حرفه‌ای استفاده کنیم. از طرفی حضور جوانان و زنان در شهرداری بیشتر از قبل شده است و تلاش داریم باز هم بر تعداد مدیران زن و جوانان در شهرداری بیفزاییم.

نوروزی ادامه داد: اگر گردشگری در اصفهان رونق پیدا کند، اقتصاد این شهر رونق پیدا خواهد کرد. متاسفانه بستر کافی برای توسعه گردشگری در اصفهان مهیا نیست. از نظر تعداد هتل از شهری همچون شیراز عقب هستیم. البته دست از کار نکشیده و برای نوروز نیز اقدامات انجام شده است. برای مثال سامانه‌ای طراحی شده است تا گردشگران پیش از سفر به اصفهان محل اقامت خود را مشخص کنند.

وی افزود: 500 برنامه نوروزی در اصفهان در دست برنامه ریزی است و در طول تعطیلات نوروزی اجرا خواهد شد. نمایشگاه‌های صنایع دستی و همچنین اجراهای موسیقی و تئاتر در سطح شهر برگزار خواهد شد. با دستوری که به فاوا داده‌ام نقاط پر تردد گردشگری به اینترنت پر سرعت رایگان مجهز خواهد شد.

شهردار اصفهان گفت: در مترو اصفهان در این 4 ماه اخیر به اندازه 4 سال کار انجام شده است. به مردم قول داده بودم مترو تا پایان سال به صفه برسد و از همه دعوت می‌کنم در روز شنبه در ایستگاه صفه از مترو پیاده شوند. افرادی که در مترو کار می‌کنند سه شیفت فعال هستند و هیچ روز تعطیلی ندارند.

وی ادامه داد: آقای شعرباف قبل از ورود من به مدیریت شهری نیز در شرکت مترو حضور داشتند اما همه می‌دانند که رویه کاملا تغییر کرده است. سرفاصله حرکت مترو به 15 دقیقه کاهش پیدا کرده است و در سال آتی به 10 دقیقه خواهد رسید. برنامه این است که مترو اصفهان هر 2 و نیم دقیقه حرکت کند اما باید محاسبه کنیم این اتفاق چه زمانی ممکن است.

شهردار اصفهان گفت: از همه دعوت می‌کنم از روز یک شنبه در ایستگاه دوازه دولت نیز از مترو استفاده کنند. سال آینده استفاده کنندگان از مترو به 100 هزار نفر خواهد رسید و این نمود حقیقی حمایت از محیط زیست است و قطعا تاثیر بسیاری در کاهش آلودگی هوا خواهد داشت. خطوط بعدی مترو نیز در حال اقدام است و به زودی آغاز می‌شود.

نوروزی ادامه داد: خط دوم مترو حدود 24 کیلومتر است که در مرحله اول تلاش داریم 14 کیلومتر از آن را فعال کنیم. مطالعات خط سوم مترو اصفهان نیز انجام شده است و رویکرد توسعه حمل و نقل محور (TOD) را در آن به کار ببریم.

وی با اشاره به اهمیت توجه مضاعف به محیط زیست گفت: برای رفع مسائل محیط زیستی باید ترافیک اصفهان بر طرف شود، زاینده رود پر آب شود و گاوخونی لب تر کند. گرچه من مسئولتی در قبال اب ندارم اما من هم یک حق آبه دار هستم و لحظه‌ای از مطالبه دست بر نخواهم داشت. ما به دنبال شاد کردن دل کشاورزان هستیم. هرکس ناله های کشاورزان را بشنود و ناراحت نشود و نمیرد انصاف ندارد.  همه باید کمک کنند تا مشکلات حل شود. مشکل زاینده رود باید حل شود.

شهردار اصفهان ادامه داد: گردشگران همواره اظهار می‌کنند که اصفهان مرواریدی تکرار نشدنی است اما زاینده رود باید در آن جاری باشد. محیط زیست اصفهان بهبود نخواهد یافت مگر اینکه 2 میلیون پاسدار محیط زیست در آن حضور داشته باشند. 

وی ادامه داد: دولت با لایحه‌هایی که تقدیم مجلس می‌کند می‌تواند تصمیم ساز باشد. در اصفهان نیز مواردی که در قانون نیاز به تغییر دارد را در قالب لایحه تقدیم دولت و مجلس خواهیم کرد. تصور می‌کنم در این دوره تا به اینجا سیاست‌های میان شهرداری و شورای شهر از ارتباط و همسویی خوبی برخوردار بوده است.

شهردار اصفهان گفت: در برنامه‌های فرهنگی آن چیزی که مد نظر است را ارائه کرده‌ایم. در این برنامه، ارزش‌های دینی کاملا روشن و مشهود است اما از دید برخی از افراد ارزش‌های دینی هم غیر قابل تغییر است. اما ممکن است ازادی و عدالت یک زمانی یک معنایی داشته باشد یک زمانی یک معنی دیگر. اظهار نظر برخی در خصوص توجه نکردن به مسائل فرهنگی را قبول ندارم.

نوروزی گفت: در شعاری که شهرداری اصفهان برای 22 بهمن انتخاب کرده بود گفته شد که باید از واژه اسلامی نیز در این شعار استفاده شود. به همین خاطر به دستور اما جمعه محترم اصفهان، اسلامی را به این شعار اضافه کردیم. شعار برای ایران در سال جاری به برای ایران اسلامی تغییر پیدا کرد. صحبت‌ها و فایل‌های صوتی از برخی شنیدیم که خارج از انصاف بود. اما ابروی آن‌ها را نمی‌بریم. ما را نقد کنند اما تخریب کردن کار درستی نیست.

وی ادامه داد: استفاده از جانبازان و معلولین عزیز در شهرداری را در دستور کار داریم. گرچه از این قشر معاونان و مشاورانی دارم اما همچنان باید حضور این افراد در شهر پر رنگ‌تر شود. در صدد مرکزی برای هنرمندان معلول هستیم و در شهرداری هم تحت عنوانی از معلولان استفاده خواهیم کرد.

منبع:ایسنا


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #شهر #اصفهان #شهرداری #ادامه #نوروزی #استفاده #شهردار #تغییر #بودجه #زاینده #برنامه #هستیم #مشکلات #پیشرفت #مشاوران #گردشگری #می‌کنم #افزود #کتابخانه #زمانی #امروز #می‌کنیم #گذشته #میدان #دقیقه #فرهنگ #خواهیم #افراد #اظهار #داریم #آینده #همچون #اینکه #اجلاس #اسلام #امام #اشاره #اقتصادی #میلیارد #اسلامی #تومان #توسعه #گردشگران #تعداد #مجلس #پایان #جوانان #اقدام #اجتماعی #کاملا #دستور #کشاورزان #انصاف #تقدیم #فرهنگی #معضلات #ندارم #ارزش‌های #ایران #کیلومتر #مسائل #ایستگاه #اقدامات #ندارد #درصدی #ناراحت #دنبال #موجود #بخش‌های #توفیق #مجموعه #البته #تجاری #متاسفانه #شهرداران #اداره #رویکرد #مدیران #مرکزی #لحظه‌ای #نخواهم #برگزار #مختلف #اقشار #معتقد #نیستم #دادگاه #موضوع #عنوان #کرده‌ایم

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : رکوداقتصادی کاررابرای شهرداری‌هاسخت کرده

*

*