مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4683 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 30 تیر 1395 -ساعت : 16:21

چاپ به اشتراگ گذاشتن

تقابل روحانی ،آخوندی و قالیباف در نخستین اجلاس جهانی شوراها و شهرداران 2016 ؛

دوئل دولت و شهرداری در برج میلاد

مازندشورا: رویارویی مسئولان دولتی و شهری همیشه با حاشیه هایی همراه است . مسئولان دولتی همیشه به نحوه اداره شهر از منابع نا پایدار انتقاد دارند و مسئولان شهری نیز تنها پاسخ شان بی مهری های مالی دولت به شهرداری ها ست .

مازندشورا:

دوئل دولت و شهرداری در برج میلاد بلدیه| رویارویی مسئولان دولتی و شهری همیشه با حاشیه هایی همراه است .  مسئولان دولتی همیشه به نحوه اداره شهر از منابع نا پایدار انتقاد دارند و مسئولان شهری نیز تنها پاسخ شان بی مهری های مالی دولت به شهرداری ها ست .
امروز نیز حسن روحانی درنخستین اجلاس جهانی شوراها و شهرداران 2016  با اشاره به  آخرین وضعیت  لایحه نظام مدیریت شهری و لایحه درآمد پایدار برای شهرداری‌های سراسر کشورگفت: این دو لایحه‌ مراحل خود را در دولت طی کرده و تقدیم مجلس شورای اسلامی می شوند و بدون تردید با قوانین جدید راه برای حرکت دقیق‌تر و سریع‌تر شوراهای شهر آماده‌تر می شود.
مشکلات افقی و عمودی که برای شهرها به وجود می آورند 
او با بیان اینکه نداشتن درآمد پایدار برای شهرداری‌ها مشکلات فراوانی را در کلانشهرها و حتی روستاها بوجود می‌آورد، گفت: به رغم اینکه در شهرهای بزرگ از جمله تهران اقدامات بزرگ و گسترده‌ای در بخش‌های مختلف شهری انجام شده است، اما در عین حال، مردم آن را احساس نمی‌کنند؛ دلیل آن این است که گاهی اوقات برای احداث یک بزرگراه، تونل و مترو از تراکم و یا تغییر کاربری اراضی استفاده می‌شود و به تعبیری هم از لحاظ عمودی و هم از لحاظ افقی مشکلاتی برای شهر بوجود می‌آید.
منابع مالی سالم برای شهر تعریف شود
رییس‌ جمهوری افزود: چه بسا برای احداث یک بوستان و تفرجگاه جدید درختانی با قدمت صدساله قطع می‌شوند و به خاطر یک نعمتی، نقمتی بوجود می‌آید.
روحانی تصریح کرد: به همان میزان که اتکاء کشور به درآمد نفتی مضر است از آن زیانبارتر، اتکاء درآمد شهرداری‌ها به فروش تراکم است و برای این کار همانطور که باید بودجه کشور از درآمد نفتی جدا شود و درآمدهای نفتی در مسیر سرمایه‌گذاری‌های ماندگار در کشور هزینه شود از آن طرف هم باید منابع درآمد پایدار و سالمی برای اداره شهرها ایجاد شود.
رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: مشکلاتی که در حوزه شوراها و شهرداری‌ها وجود دارد، یک مشکل عمومی است و همه باید دست به دست هم این مشکلات را برطرف کنیم تا مردم در برابر زحمات شوراها و شهرداری‌ها احساس لذت بیشتری بکنند، : متاسفانه شهرداری‌ها نیز برای به دست آوردن درآمد تسهیل گری ‌های بیشتری را برای متولیان ساخت و ساز در این مناطق داشته‌اند و بعضا در سال‌های گذشته می‌دیدیم که در شوراهای معماری مناطق بعضا تصمیماتی گرفته می‌شد که حتی در شورای عالی نمی‌توانستند این گونه تصمیمات را اتخاذ کنند. ضمن اینکه باید از تجربه کشورهای دیگر نیز در این زمینه استفاده کرد.
انتقادهای آرام رییس جمهور از نحوه درآمد زایی شهرداران برای شهرها را عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی شفاف تر تشریح کرد . او با بیان اینکه «وضعیت روند توسعه شهرنشینی ایران به ویژه در شهرهای بزرگ و کلان‌شهرها تحت تاثیر سوداگری مفرط قرار گرفته» است، تصریح کرد: شوراها باید طرفدار حقوق کلیه شهروندان باشند و اگر شوراها ابزار دست سوداگران قرار گیرند هیچ کس از آن‌ها حمایت نخواهد کرد.
عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ضمن ابراز خرسندی برای حضور در جمع اعضای شوراهای شهرها در همایش بین المللی شهرداری‌ها و شوراها گفت: شوراهای شهر نقش مهمی در آینده ایران و وضعیت شهرنشینی دارند اما وضعیت روند توسعه شهرنشینی ایران به ویژه در شهرهای بزرگ و کلان‌شهرها تحت تاثیر سوداگری مفرط قرار گرفته و دولت و شوراها باید این روند را تغییر دهند.
 جولان سودگران در شهرها 
وی افزود: مدتی است در ایران بخش درآمد پایدار شهری مطرح شده است و با این مفهوم که مشکل درآمد داریم شهرها و ایران‌شهرهای کشور دچار مشکل شده‌اند و مسیر معکوسی را طی می‌کنند که در نتیجه آن شهرها دچار سوداگری بزرگی شده‌اند که باید در مورد آن اندیشه کرد.
آخوندی با توجه به اظهارات رئیس جمهوری گفت: آنچه ما در شهرها اقدام می‌کنیم باید منوط به بهبود کیفیت زندگی در شهر شود و اگر به بهانه توسعه شهری حقوق دیگر شهروندان و باقی اعضای شهر را در نظر نگیریم و با نگاهی درآمدی به سوداگر بفروشیم در نتیجه آن محیط زیست، حمل ونقل و فضای با نشاط شهری نخواهیم داشت که در حال حاضر شاهد چنین مواردی در شهرهای بزرگ هستیم.
فعالیت بخش خصوصی به قیمت زیرپا گذاشتن حقوق مردم 
وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه از جایی باید تصمیم بگیریم که روند وضع موجود باید تغییر کند تصریح کرد: همه ما اعتقاد داریم شهر بدون فعالیت بخش خصوصی امکان توسعه ندارد اما فعال کردن بخش خصوصی به معنای نادیده گرفتن حقوق تمام شهروندان، همسایگان، تبعیض گسترده شهری، قطبی کردن شهرها به بالاشهر و پایین شهر و وضعیت نابه‌هنجار موجود نیست.
وی در ادامه تاکید کرد: فعالیت بخش خصوصی به این معنا نیست که تمام قوانین و مقررات را زیرپا بگذارد و بگوییم همه باید باهم همکاری کنیم تا با فعالیت بخش خصوصی توسعه شهری ایجاد شود بلکه بخش خصوصی نباید بر جایگاه قانون‌گذار تکیه کند بلکه باید ضمن حفظ منافع خصوصی خود در کنار سایر بخش‌ها در راستای تامین منافع تمام شهر فعالیت کنند.
این مقام مسئول ادامه داد: من معتقد هستم هیچ‌گاه نباید برای تامین منافع عمومی حق بخش خصوصی و برای تامین منافع خصوصی منافع عمومی را زیر پا گذاشت بلکه هرکدام باید در جایگاه خودش قرار گیرد تا بتوان تغییر وضعیت به شکل به رغم اینکه در شهرهای بزرگ از جمله تهران اقدامات بزرگ و گسترده‌ای در بخش‌های مختلف شهری انجام شده است، اما در عین حال، مردم آن را احساس نمی‌کنند؛ دلیل آن این است که گاهی اوقات برای احداث یک بزرگراه، تونل و مترو از تراکم و یا تغییر کاربری اراضی استفاده می‌شود و به تعبیری هم از لحاظ عمودی و هم از لحاظ افقی مشکلاتی برای شهر بوجود می‌آید. گسترده ای را رقم زد.
ساخت ساختمان های بد قواره و به ظاهر اشرافی در منطقه یک 
وی با اشاره به ساخت و سازهای منطقه یک شهر تهران گفت: زمانی منطقه  یک باغستان بود. اما به دلیل هجوم ساختمان های بدقواره و به ظاهر اشرافی و تاخت و تاز سوداگران، این منطقه به این وضعیت دچار شده است.
وی ادامه داد: باید به گونه ای شهرها توسعه پیدا کنند که در آن شهرسازی، حقوق سالمندان، معلولان و تمام مردم دیده شود و عده ای خلافکار و سوداگر با زد و بند با مراکز قدرت، شهر را محل تاخت و تاز خود قرار ندهند. عضو کابینه دولت یازدهم با اشاره به مفهوم رژیم قدرت در شهر تاکید کرد: رژیم قدرت در شهر باید در دست مردم باشد. اگر رژیم قدرت در شهر بر عهده عده‌ای سوداگر قرار گیرد به منزله آغاز تسلط اشراف و سوداگران خواهد بود.
وی ضمن حمایت از حضور شوراها در نظام مدیریت شهری گفت: عده ای بحث می‌کنند که شوراها عملکرد مناسبی ندارند و ما باید برگردیم به سیستم حضور حاکمیتی دولت در شهرها که من با این مسئله کاملا مخالف هستم.
آخوندی افزود: باید علاوه بر ارزیابی نکات قوت و ضعف را بررسی کنیم و اصل تداوم، حمایت از شورا و مردم، قوانین و مقررات را مدنظر قرار دهیم اما لازمه انجام چنین کاری این است که شوراها طرفدار حقوق  کلیه شهروندان همچون مردم، معلولان، سالمندان و غیره باشد.
وزیر راه و شهرسازی  در ادامه تصریح کرد: اگر شوراها ابزار دست سوداگران قرار گیرند هیچ کس از آن ها حمایت نخواهد کرد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: تصور من بر این است که ما در دولت باید به عنوان پشتوانه اصلی شوراهای شهرها باشیم و اینگونه عمل کنیم که در همین راستا من به مدیران کل راه و شهرسازی استان ها اعلام می‌کنم که از شورا و شهرداری ها با تمام توان حمایت کنند.
آخوندی با اشاره به بحث بازآفرینی شهری گفت: ما شهرهای زیادی از کلانشهرهای بزرگ گرفته تا میانی و کوچک در ایران داریم که اگر بخواهیم تصویری از ۱۵ سال آینده داشته باشیم چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ آیا باید پیرامون شهرها را گسترش دهیم و تمام فضاهای سبز و مزروعی را از بین ببریم و داخل شهر فرسوده‌تر شود یا تصور براین است که شهرها محدودیت دارند و باید به ارتقای کیفیت شهری و کیفیت زندگی بپردازیم.
 آخوندی با بیان اینکه تهران ۸/۶ میلیون نفر جمعیت دارد افزود: طبق برآورد حاصله ۱۵ میلیون نفر در تهران و پیرامون ان زندگی می‌کنند، آیا باید افزایش ظرفیت جمعیتی تهران به ۲۰ میلیون برسد؟ آیا فکر می‌کنید باید تمام شهرهای ایران به تدریج تخلیه شوند و در ۱۰ شهر بزرگ جمع گردند و باقی شهرها از جمعیت خالی شوند؟ این آن سوال مهمی است که من به عنوان وزیر تا یک عضو شورا و حتی بخشداران و مسئولان محلی باید در مورد آن اندیشه کنند.
وزیر راه وشهرسازی با اشاره به گزارش‌های شورایعالی شهرسازی بیان کرد: بسیاری از شهرهای متوسط و میانی وقتی در طرح بازآفرینی قرار می‌گیرند به افق جمعیت مدنظر خود نرسیده‌اند و حتی جمعیت اگر به بهانه توسعه شهری حقوق دیگر شهروندان و باقی اعضای شهر را در نظر نگیریم و با نگاهی درآمدی به سوداگر بفروشیم در نتیجه آن محیط زیست، حمل ونقل و فضای با نشاط شهری نخواهیم داشت که در حال حاضر شاهد چنین مواردی در شهرهای بزرگ هستیم. باقی مانده  خود را به سختی حفظ می‌کنند زیرا جاذبه جمعیتی ندارند لذا سیاست‌های موجود باید تشریح کننده وضعیت موجود باشد.
آخوندی تصریح کرد: راهکار اصلی، سیاست بازآفرینی شهرها و اینکه چگونه می‌توان شهرها را از نو تعریف کرد به همین خاطر باید مسائلی که باعث گسترش جمعیت و از بین رفتن شهرهای میانی می‌شود را کنار بگذاریم و اقداماتی انجام دهیم که جمعیت به زندگی در همان شهر علاقه‌مند شود و توانایی جذب جمعیت جدید را کسب کند.
این مقام مسئول با بیان اینکه باید امکانات، ظرفیت و مشکلات را در داخل شهر حل کرد ادامه داد: این سیاست بازآفرینی است به همین خاطر ستاد بازآفرینی شهرها تشکیل شد و از نظر ما شهرداری‌ها و شوراها محور بازآفرینی شهری هستند، زیرا سیاست ما نگاه بالا به پایین نیست بلکه دو ارگان نام برده باید برای اجرای بازآفرینی شهر خود امکانات مورد نیاز خود همچون امکانات زیربنایی، روبنایی و اراضی را به ما اعلام کنند تا بتوانیم به آنها کمک کنیم.
وی با اشاره به مبحث کنترل ساختمان تاکید کرد: باید نظامی برای کنترل ساختمان داشته باشیم، از نظر من مقررات ملی ساختمان همانقدر ارزشمند است که شهرسازی ارزشمند است به همین خاطر یک مهندس همانطور که بر مقررات ملی ساختمان نظارت می‌کند باید مقررات شهرسازی را نیز مدنظر قرار دهد. اینجا بحث مسئولیت اجتماعی دولت، شورا، شهرداری و مهندس مشخص می‌شود. همانطور که مقررات ملی ساختمان از جهت پایداری، ایمنی و رعایت مسائل سازه‌ای را مدنظر قرار می‌دهیم، همانقدر مقررات شهرسازی ضامن حقوق مردم و همسایگان است به همین خاطر شما از نظام مهندسی بخواهید که مهندس ناظر باید در برابر مقررات شهرسازی پاسخگو باشد و هیچ مهندس ناظری حق ندارد به دلیل اینکه شهرداری با مالک توافق کرده مقررات شهرسازی را زیرپا بگذارد.
عضو کابینه دولت یازدهم در پایان خاطرنشان کرد: شهرها به جای تبدیل شدن به جولان‌گاه سوداگران باید به محلی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی که حق خود را در کنار حق مردم ‌می‌خواند و به دنبال ایجاد رفاه  عمومی مردم هستند تبدیل شود.
 مسئولان خود را در جایگاه اپوزوسیون قرار ندهند 
سخنران بعدی این مراسم شهردار تهران بود که نتوانست در برابر سخنان وزیر سکوت کند . بنابراین سخنان خود را به دو بخش کرد .بخش نخست متنی آماده بود که به سرعت از روی کاغذ خوانده شد تا فرصت کافی برای بخش دوم داشته باشد .
محمد باقر قالیباف، شهردار تهران با بیان این که  همه این نکات مطرح شده نکات درستی است گفت:توقع می رود که ببینیم برای این کارها چه کارنامه ای داریم و چه کاری را انجام داده ایم.
شهردار تهران عنوان داشت:  بیان مشکل دردی زمانی منطقه یک باغستان بود. اما به دلیل هجوم ساختمان های بدقواره و به ظاهر اشرافی و تاخت و تاز سوداگران، این منطقه به این وضعیت دچار شده است. را دوا نمی کند بلکه باید بگوییم ما چه کردیم و چه کاری را باید بکنیم؟
قالیباف در ادامه با اشاره به مسئله ساخت و ساز در پایتخت، تصریح کرد: تهران در 50 سال گذشته طرح جامعی در حوزه شهرسازی نداشته و حتی آن زمانی که در دهه 70 طرح جامعی برای شهر نوشتند، آن را داخل کشو گذاشتند و درش را بستند؛ اما افتخار شهرداری تهران این است که در 10 سال گذشته برای شهر طرح جامع نوشته شده و مراحل قانونی را طی کرد؛ به نحوی که طرح جامع به تصویب شورای عالی شهرسازی رسید و بر اساس آن طرح تفصیلی تهیه و پیاده سازی شده است.
وی گفت: در طرح تفصیلی شهر تهران نقشه ها از یک ده هزارم به یک پانصدم تبدیل شده و پس از آن طرح منظر تهیه شد؛ همچنین سیستم شهری در این حوزه مکانیزه و هوشمند شد تا تمامی چالش ها برطرف شود.
شهردار تهران خاطر نشان ساخت: در گذشته عنوان می شد که شهر تهران دو قطبی است اما از ابتدای خدمت در شهرداری تهران تاکید کردیم که ما مدعی نیستیم جنوب شهر را مثل شمال شهر می کنیم اما اجاره نمی دهیم این دو قطبی در شهر تهران بیش از این ادامه پیدا کند؛ امروز فتخار ما این است که نه تنها افزایش فاصله شمال و جنوب را متوقف کردیم، بلکه بر اساس همه شاخص ها فاصله بین شمال و جنوب شهر را کاهش می دهیم.
قالیباف تاکید کرد: همه حرف های گفته شده محترم است اما این عادت را کنار بگذاریم که بعد از نزدیک به چهار دهه مسئولیت در سطوح مختلف، به عنوان یک مسئول در نقش اپوزوسیون حرف بزنیم بلکه باید در نقش پاسخگویی حرف بزنیم و بگوییم چه کرده ایم؟
وی ادامه داد: بنده 10 سال است در حوزه مدیریت شهری فعالیت دارم و از جهت تخصصی در دانشگاه هم کار من مدیریت شهری است، وقتی از حوزه نظری و عملی به موضوع نگاه می کنم شاهد هستم از زمان تصویب قانون شوراها در مجلس با همه لطف های تمامی دولت ها اما چیزی جز تضعیف شوراها و شهرداری ها را ندیدیم.
وی ادامه داد: واقعیت تلخ این است که از زمان تصویب قانون شوراها در ابتدای دهه شصت، خصوصا بعد از دوران دفاع مقدس و از ابتدای دهه 70 که کشور به سمت سازندگی حرکت کرد تا امروز هر چه دیدیم در عمل جز تضعیف شوراها دهیاری ها و شهرداری ها، چیز دیگری نبوده است؛ در این میان فرقی هم نمی کند که کدام دولت بوده است اما اگر روند را نگاه کنیم، شاهد هستیم هر روز اختیارات شوراها و شهرداری ها را کاهش داده اند و مدیریت شهری تضیعف شده است.
قالیباف تصریح کرد: هر روز سهم شهرها و مدیریت شهری و روستاها از انفال و بودجه عمومی کشور رو به کاهش بوده است؛ نتیجه این چه بسا برای احداث یک بوستان و تفرجگاه جدید درختانی با قدمت صدساله قطع می‌شوند و به خاطر یک نعمتی، نقمتی بوجود می‌آید. می شود که بعضی از روستاها و شهرهای ما حقوق کارمندان خود را هم ندارند و نمی توانند زباله ها را جمع کند؛ در این شرایط می خواهیم حرف از توسعه بزنیم.
 نمی توان منکر مشکلات شد / اراضی بزرگ مقیاس را از دست داده ایم 
وی تاکید کرد: اینکه به جای پاسخگویی در موضع اپوزوسیون باشیم، مشکلی را از ما حل نخواهد شد.
اما  محمد سالاری رییس کمیسیون  شهرسازی شورای شهر تهران به عنوان نماینده پارلمان محلی پایتخت چندان با به کاربردن واژه اپوزوسیون  موافق نبود و   با بیان اینکه شهرداری‌ها به دلیل نداشتن درآمد پایدار به سمت درآمدزایی رفتند و اساس استراتژی کلان شهرها ایجاد درآمدزایی به هر روشی بوده است، گفت: طی دهه‌های گذشته شاهد بودیم که در سطح حاکمیت فکری به حال این استراتژی شهرداری‌ها نشده و سهل الوصول ترین مسیر نیز برای درآمدزایی ساخت و ساز بوده است.
او در حاشیه اولین اجلاس جهانی شوراها و شهرداران در جمع خبرنگاران حاضر و در خصوص ساخت و سازهای بی ضابطه در کلان شهرها و به خصوص تهران توضیحاتی را ارائه کرد.
وی با بیان اینکه کلان شهرها در حوزه تأمین درآمدهای پایدار با مشکلات زیادی روبرو هستند، گفت: خوشبختانه شاهد هستیم که مسئولان و دولتمردان دغدغه شهرهای بزرگ و زندگی مردم در این شهرها را متوجه می‌شوند و دولتمردان باید پس از سه دهه پاسخگو باشند.
وی در واکنش به سخنان قالیباف مبنی بر اپوزیسیون گفت: به هیچ عنوان وزیر راه و شهرسازی در مقام اپوزیسیون نبوده و نیست و تنها به بیان دغدغه‌هایش پرداخته.
رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران با اشاره به خدمات گسترده‌ای که شهرداری در تهران داشته است گفت: قطعا شهرداری خدمات گسترده‌ای به مردم ارائه کرده اما انحرافات زیادی نیز داشته است چرا که مدیریت شهری در برابر زیرساخت‌های عمده‌ای که در شهر تهران ایجاد کرده، املاک بزرگ مقیاس را از دست داده و شهرداری باید پاسخگو باشد و دولت هم می‌تواند نقدهایی داشته باشد.
 وی با بیان اینکه مناطق شمال و غرب تهران به دلیل نوع آب و هوا و برخورداری از ثروت همواره مورد توجه متولیان ساخت و ساز بوده است گفت: متاسفانه شهرداری‌ها نیز برای به دست آوردن درآمد تسهیل گری ‌های بیشتری را برای متولیان ساخت و ساز در این مناطق داشته‌اند و بعضا در سال‌های گذشته می‌دیدیم که در شوراهای معماری مناطق بعضا تصمیماتی گرفته می‌شد که حتی در شورای عالی نمی‌توانستند این گونه تصمیمات را اتخاذ کنند.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهرها - تهران - شوراها - شهرسازی - اینکه - شهرداری - درآمد - شهرهای - خصوصی - شهرداری‌ها - ادامه - وضعیت - مقررات - ساختمان - توسعه - اشاره - جمعیت - مدیریت - تصریح - آخوندی - ساخت و ساز - عنوان - پایدار - بازآفرینی - تاکید - منطقه - فعالیت - شوراهای - گذشته - سوداگران - شورای - مشکلات - ایجاد - مناطق - حمایت - شهروندان - تغییر - زندگی - بوجود - عمومی - منافع - قالیباف - گرفته - می‌آید - افزود - موجود - هستیم - سوداگر - برابر - نتیجه - داریم - احداث - گسترده‌ای - باشیم - اپوزوسیون - شهردار - شهرداران - مسئولان - مدنظر - مهندس - اراضی - تصویب - روحانی - کردیم - سخنان - اعضای - ابتدای - بزنیم - درآمدزایی - شهرنشینی - مسئول - سوداگری - تامین - کیفیت - زیرپا - جایگاه - میانی - زیادی - بگوییم - میلیون - سیاست - تبدیل - زمانی - پاسخگو - اشرافی - امکانات - ندارند - نخواهد - روستاها - بیشتری - می‌شوند - متولیان - احساس - منابع - دارند - همانطور - عمودی - قوانین - امروز - جمهوری - مختلف - جهانی - اجلاس - استفاده - مشکلاتی - تراکم - بزرگراه - همچون - مسئله - سیستم - بگذاریم - ظرفیت - نداشتن - جمعیتی - خاطرنشان - بخش‌های - کنترل - نمی‌کنند؛ - پیرامون - گسترش - اعلام - اوقات - اقدامات - افزایش - مسئولیت - نبوده - مقیاس - تضعیف - قانون - پاسخگویی - کمیسیون - استراتژی - خدمات - شورای شهر تهران - اپوزیسیون - دولتمردان - ارائه - دولتی - فاصله - اداره -  مسئولان - مراحل - یازدهم - ارزشمند - پایتخت - جامعی - همیشه - تمامی - تفصیلی - حاشیه - همانقدر - بدقواره - تسهیل - شده‌اند - مفهوم - آینده - داشته‌اند - آوردن - اندیشه - نگاهی - درآمدی - نگیریم - بهانه - متاسفانه - سال‌های - گیرند - می‌شد - کلان‌شهرها - نمی‌توانستند - تشریح - تصمیمات - تاثیر - تصمیماتی - ابزار - می‌دیدیم - باشند - معماری - طرفدار - برطرف - بفروشیم - بوستان - تعریف - تفرجگاه - نباید - درختانی - تعبیری - سازهای - سالمندان - معلولان - اتخاذ - باغستان - کاربری - بگذارد - صدساله - بودجه - اتکاء - درآمدهای - مواردی - نخواهیم - وشهرسازی - نقمتی - پایین - نعمتی - گسترده - همسایگان - ندارد - کابینه -

نظر شما در مورد : دوئل دولت و شهرداری در برج میلاد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها