مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 47013 -تاریخ انتشار : دوشنبه 28 اسفند 1396 -ساعت : 08:13

چاپ به اشتراگ گذاشتن
نوروز و رانندگی‌های خطرآفرین

نوروز و رانندگی‌های خطرآفرین

مازندشورا: باز عید از راه می رسد و مردم راه مسافرت را در پیش خواهند گرفت اما آنچه بیش از همه می تواند شادی های نوروز را کمرنگ کند تصادفات رانندگی و به دنبال آن غم و اندوه است.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، معادله جاده و رانندگی یک راه‌حل دارد و آن شناخت راه‌ها و جاده‌ها و درست رانندگی کردن است که اگر این موارد رعایت نشود همچنان جاده‌ها و راه‌ها آبستن حوادث خواهند بود.

مساله جاده ها و رانندگی خطرآفرین رفع نشده است. شاید مهمترین دلیل آن نخواستن ما باشد. این نخواستن از راننده شروع می‌شود تا آنانی که باید جاده ها را درست کنند ادامه می یابد.

سالانه بیش از ۱۶هزار نفر در جاده های ایران کشته و چندین برابر این رقم نیز زخمی و مصدوم می‌شوند. این عدد بسیار بزرگی است و خیلی‌ها آن را از تلفات جنگ ایران و عراق بالاتر می‌دانند. تلفات ما در رانندگی بسیار بالاتر از سایر کشورها است. بسیاری از کشورها خیلی بیشتر از کشور ما جمعیت و خودرو دارند اما تلفات رانندگی آنها به مراتب کمتر از ما است.

اگر بخواهیم دلایل این شمار تصادفات رانندگی را بازگو کنیم ناچار به مقایسه با کشورهای دیگر هستیم. تفاوت های زیادی بین رانندگی کشور ما با دیگر کشورها و جاده ها و تجهیزات ما با این کشورها وجود دارد.

در بحث رانندگی شاید به طور نسبی آموزش‌ها خوب باشد اما در موضوع فرهنگ‌سازی کارنامه قابل قبولی نداریم یعنی آموزش‌ها به فرهنگ تبدیل نمی‌شود. بین آموزش و فرهنگ سازی رابطه تنگاتنگی وجود دارد یعنی با آموزش می توان فرهنگ سازی کرد اما معلوم نیست چرا در ایران آموزش ها دستکم در این مورد به فرهنگ تبدیل نشده است.

همه ما می‌دانیم اگر درست رانندگی نکنیم ممکن است دیگر هرگز رانندگی نکنیم و کودکانمان نیز صدمه ببینند. به همان دلیلی که زیاد تلفات رانندگی متحمل می‌شویم به همان نسبت نیز به سرنوشت این انسان‌ها بیشتر آگاه می‌شویم که چگونه به خاطر یک اشتباه و عجله به کام مرگ رفتند. 

انسان‌هایی که ممکن است در کنار بچه‌های خود در این تصادفات کشته شده باشند. ما ملت احساسی هستیم اما معلوم نیست چرا در این خصوص احساسات ما بر انگیخته نمی‌شود. اگر زنده بمانیم جلوی چشمانمان نزدیکترین عزیزمان تسلیم مرگ می‌شوند که مقصر آن هم ما هستیم که در رانندگی بی‌مبالاتی و عجله می‌کنیم.

پرسش این است که چرا آموزش در کشورهای پیشرفته تاثیرگذار است و به فرهنگ تبدیل می‌شود اما در کشور ما کمتر این اتفاق می‌افتد. این پرسشی است که دلایل آن باید ریشه‌یابی شود. در بحث رانندگی، جاده ها و تصادفات که با جان انسان ها سر و کار دارد این مساله باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
همین حالا بین ۱۹ تا ۲۰ درصد از قربانیان حوادث جاده ای، کمتر از ۲۰ سال دارد. آمار تصادفات در ایران به خصوص در خودروهای سنگین، ۱۰۰ برابر دنیاست و از نظر مرگ و میر به ازای هر ۱۰ هزار خودرو وضعیت ایران تقریبا دو برابر متوسط دنیا و اروپاست.

در سال‌ها و دهه‌های اخیر اقداماتی برای آموزش درست انجام گرفت. هر چند آمار تلفات از ۲۷ هزار نفر در دهه‌های گذشته به ۱۶ هزار نفر در زمان حاضر، کاهش یافته اما هنوز تلفات خیلی زیاد است. مرگ حتی یک نفر در جاده ها زیاد است. برای اینکه دیگر شاهد تلفات در جاده ها نباشیم لازمه آن آموزش درست، رانندگی صحیح و جاده ها و وسایل نقلیه استاندارد است. کشور ما در هر یک از این موارد با مشکل رو به رو است و راهی جز اصلاح هر یک از این موارد نیست. جامعه ما بیش از این توان این همه مصیب‌ها را ندارد و باید از هر راهی نسبت به پیشگیری از کاهش ابعاد آن اقدام کرد.

براساس گزارش ایرنا، بیشترین دلیل تصادفات به عامل انسانی بر می‌گردد یعنی جاده و نقص وسیله نقلیه کمتر سبب تصادف می‌شود اما شیوه رانندگی ما تلفات زیاد را دامن می‌زند. برای کاهش تلفات باید از خود شروع کنیم برای مثال اگر جاده ها نامساعد، لفزنده و ناهموار است باید با احتیاط حرکت کنیم و به مقررات راهنمایی و رانندگی احترام بگذاریم. رعایت راهنمایی و رانندگی به معنی مصون ماندن در جاده ها است و اگر بخواهیم این کاری سخت و دشواری نیست. ما می‌توانیم.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/جاده ای


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : رانندگی - تلفات - آموزش - تصادفات - فرهنگ - کشورها - تبدیل - برابر - هستیم - بیشتر - موارد - نمی‌شود - راه‌ها - جاده‌ها - آموزش‌ها - گزارش - نکنیم - راهنمایی - نقلیه - دهه‌های - می‌شویم - معلوم - کشورهای - بالاتر - مساله - بسیار - می‌شوند - حوادث - خطرآفرین - رعایت - دلایل - بخواهیم - خودرو - نخواستن -

مطالب مرتبط با : نوروز و رانندگی‌های خطرآفرین
نظر شما در مورد : نوروز و رانندگی‌های خطرآفرین

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*