مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 47062 -تاریخ انتشار : سه شنبه 29 اسفند 1396 -ساعت : 08:30

چاپ به اشتراگ گذاشتن

مخالفت مردم عامل تعطیلی پناهگاه زنان معتاد

مازندشورا: شهردارآنلاین: با وجود همت مسوولان برای ایجاد سرپناه و محل خواب برای زنان معتاد کارتن خواب و بی خانمان در تبریز، مخالفت مردم با ایجاد پناهگاه برای این قشر آسیب دیده در محلات مسکونی، باعث تعطیلی تنها پناهگاه موجود و جلوگیری از ساخت سرپناه جدید است.

مازندشورا:موضوع ساخت پناهگاه (شیلتر) برای زنان معتاد و کارتن خواب برای دومین بار در جلسه شواری مبارزه با مواد مخدر استان مطرح شد که نشان دهنده از اهمیت ایجاد این مرکز است.
مخالفت مردم در شرایطی مانع فعالیت پناهگاه موجود زنان معتاد و کارتن خواب تبریز و یا ساخت پناهگاه جدید می باشد که برابر ماده 15 قانون اصلاحیه مبارزه با مواد مخدر راه اندازی سرپناه و محل خواب برای معتادان (شیلتر) برعهده بهزیستی است.
هر چند آمار رسمی تعداد معتادان تبریز اعلام نمی شود، اما اهمیت ساخت پناهگاه برای زنان معتاد و کارتن خواب در تبریز زمانی بیشتر می شود که بدانیم بر اساس آمار چهار سال قبل در آذربایجان شرقی حدود 44 هزار نفر معتاد وجود داشته که یک هزار و 400 نفر از آنان را زنان تشکیل می دادند.
مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه پیش از این محلی برای شب مانی بانوان معتاد کارتن خواب و بی خانمان در تبریز فعال بود، گفت: متاسفانه این محل مدت هاست که غیرفعال شده است.
محسن ارشد زاده، دلیل این تعطیلی را مخالفت اهالی محل برای حضور این زنان در پناهگاه عنوان کرد و افزود: متاسفانه مردم به حضور زنان معتاد بی خانمان در پناهگاه واقع در محلات مسکونی داخل شهر خود اعتراض کرده و مانع می شوند.
وی ادامه داد: با توجه به مخالفت اهالی و برای جلوگیری از هر گونه درگیری احتمالی، یک واحد پناهگاه 150 متری زنان معتاد و کارتن خواب تبریز که تمامی امکانات آن فراهم است، بسته شده است.
ارشد زاده از شهرداری تبریز درخواست کرد از فضاهای موجود خود که دور از بافت مسکونی ولی در داخل شهر تبریز است مکانی را برای این منظور در اختیار بهزیستی قرار دهد.
وی تاکید کرد: بانوان معتاد بی پناه نیازمند حمایت هستند، زیرا در غیر این صورت با مشکلات دیگر اجتماعی مواجه خواهیم بود.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تبریز نیز در این خصوص گفت: شهرداری در قبال ایجاد گرمخانه برای زنان بی خانمان متعهد است و ایجاد شیلتر بر عهده بهزیستی است.
حجت الاسلام احمد حمیدی افزود: به همین منظور محلی شناسایی شده تا با عنوان مرکز کارآفرینی بانوان بی سرپرست و بد سرپرست ایجاد شود.
وی ادامه داد: این عنوان برای کاستن حساسیت مردم عادی نسبت به حضور این زنان در داخل شهر است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی نیز در این خصوص گفت: از جمله آسیب های نبود پناهگاه زنان معتاد و کارتن خواب، بد جلوه کردن معابر و مناظر عمومی، افزایش خانه های فساد و فحشا، بارداری ناخواسته و افزایش تولد کودکان بی هویت، افزایش بیماری های مقاربتی، عفونی و ویروسی ( هپاتیت و ایدز) است.
محمدعلی نصرتی افزود: تامین محل خواب و توزیع یک وعده شام و صبحانه ساده، تامین امکانات استحمام و وسایل بهداشتی، تامین پوشاک حداقل 2 دست در سال، اجرای کلاس های آموزشی در زمینه کاهش آسیب، ارجاع به سیستم های درمانی و حمایتی و سایر اقلام بهداشتی حداقل خدماتی است که در این مراکز باید ارائه شود.
وی همچنین با اشاره به نبود مرکز نگهداری و درمان اجباری و دولتی برای زنان معتاد در استان، گفت: به دنبال ایجاد مرکز ماده 16 بانوان در استان هستیم.
استاندار آذربایجان شرقی نیز بر ضرورت ایجاد مکانی برای حضور زنان معتاد و بی خانمان در تبریز تاکید کرد و گفت: این موضوع باید در شورای مبارزه با مواد مخدر شهرستان تبریز به طور جدی بررسی و پیگیری شود.
مجید خدابخش افزود: وجود حساسیت از سوی اهالی محله نسبت به حضور این زنان طبیعی است و باید جای مناسب برای ایجاد پناهگاه انتخاب شود.
وی تاکید کرد: مشکل نبود سرپناه برای بانوان معتاد بی خانمان در تبریز باید رفع شود.
خدابخش با اشاره به اختصاص 10 درصد اعتبارات فرهنگی دستگاه ها در حوزه مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: همه باید عملکرد خود را در این خصوص در نخستین جلسه سال آینده شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی ارائه دهند.
وی با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد در موضوع مواد مخدر گفت: اعتیاد و مواد مخدر یک موضوع اجتماعی است و باید با رویکرد اجتماعی و فرهنگی در جهت آگاهی بخشی به آن پرداخت.
استاندار آذربایجان شرقی افزود: در کنار اقداماتی که توسط دستگاه های مختلف انتظامی، امنیتی و قضایی انجام می شود باید بر موضوع پیشگیری با بهره گیری از توان مردمی توجه کرد.
وی ادامه داد: برای بهره مندی از نظرات سازمان های مردم نهاد فعال در این عرصه در جلسات آتی شورای مواد مخدر استان و شهرستان ها از این سازمان ها دعوت شود.

منبع:ایرنا


منبع : شهردار آنلاین


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : معتاد - تبریز - پناهگاه - ایجاد - کارتن - مبارزه - آذربایجان - بانوان - خانمان - افزود - موضوع - تاکید - شورای - مخالفت - بهزیستی - شورا - اجتماعی - استان - فرهنگی - ادامه - تامین - افزایش - اهالی - اشاره - عنوان - شیلتر - دستگاه - هماهنگی - خدابخش - شهرستان - ارائه - استاندار - حداقل - بهداشتی - مکانی - تعطیلی - متاسفانه - معتادان - سرپناه - موجود - مسکونی - امکانات - سرپرست - منظور - اهمیت - شهرداری - حساسیت -

نظر شما در مورد : مخالفت مردم عامل تعطیلی پناهگاه زنان معتاد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*