مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4719 -تاریخ انتشار : شنبه 02 مرداد 1395 -ساعت : 10:21

چاپ به اشتراگ گذاشتن

همزمان با هفدهمین سالروز درگذشت پدر روابط عمومی ایران؛

نخستین نشست «روابط عمومی؛ علم تا عمل» برگزار شد

مازندشورا: نخستین نشست از سلسله نشست های بررسی علمی و عملی روابط عمومی ایران بعد ازظهر روز گذشته با حضور مدیران و کارشناسان، دانشجویان و اساتید، صاحب نظران و اندیشمندان، فعالان حوزه روابط عمومی و مسؤلان مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران در نگارستان شهر واقع در بوستان گفتگو برگزار شد.

مازندشورا:

بلدیه| در ابتدای این همایش دبیر نخستین نشست روابط عمومی علم تا عمل به برگزاری این نشست همزمان با هفدهمین سالروز درگذشت دکتر حمید نطقی بنیان گذار و پدر روابط عمومی ایران اشاره کرد و گفت:بررسی های انجام شده نشان از آن دارد که با وجود گذشت نیم قرن از پیدایش روابط عمومی در ایران این مهم در مسیر تکامل خود با مسائل عدیده ای روبرو بوده است.
محمدرضا پارسیان ادامه داد:همین امر ما را بر آن داشت تا برای کمک به برقراری و ارتباط مؤثر با تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان در حوزه زیربناهای روابط عمومی گام برداشته و به برگزاری این نشست ها اقدام کنیم.
اگر جامعه ای روابط عمومی نداشته باشد به انحراف کشیده می شود

در ادامه این همایش رییس انجمن روابط عمومی ایران ضمن اشاره به پدر روابط عمومی کشور، عنوان کرد: پرفسور نطقی معتقد بود روابط عمومی پدر خانواده است و هیچ خانواده ای نمی تواند بدون پدر باشد چرا که در غیر این صورت آن خانواده با مشکلات بسیاری روبرو خواهد شد و البته که مجبور است با آن دست و پنجه نرم کند.
سید غلامرضا کاظمی دینان ادامه داد: جوانان ضمن آنکه باید از تجربیات اساتیدی که امروز در میان ما نیستند استفاده کنند، باید از حضور و تجربیات اساتیدی که در قید حیاتند و در این راه زحمت بسیار کشیده اند، بهره بگیرند چرا که در غیر این صورت آینده ای برای روابط عمومی نخواهد ماند و اگر جامعه ای روابط عمومی نداشته باشد به انحراف کشیده می شود.
وی با بیان اینکه روابط عمومی ها باید انتظار مدیر و مردم را فراهم کنند، تصریح کرد: ما پل ارتباطی و تلطیف کننده رابطه ها هستیم و در کلامی دیگر پل روابط و ارتباطات هستیم. 
کاظمی دینان با مردم صادق بودن را یکی از ویژگی های روابط عمومی ها عنوان کرد و افزود: روابط عمومی آرام کننده و آرام بخش است و باید گوش شنوا باشد و این مهم را به یاد داشته باشد که با آگاهی رسانی می توان جامعه را از تشنج خارج کرد.
وی با بیان این مطلب که روابط عمومی اگر بداند که چگونه رفتار کند می تواند جامعه ای را شاد کند، اضافه کرد: برخی از اقداماتی را که روابط عمومی ها باید آن را انجام دهند در کتاب ها نیامده است بنابراین باید از تجربیات اساتید استفاده کرد و نباید آن را ره کرد.
روابط عمومی ها باید مدافع شهروندان باشند
دبیر انجمن روابط عمومی ایران دیگر سخنران این همایش بود.میرزابابا مطهری نژاد به هفدهمین سالگرد پدر روابط عمومی ایران اشاره کرد و افزود:ضمن اینکه روابط عمومی ها باید مدافع شهروندان باشند می بایست الگوی خود را پدر روابط عمومی ایران بدانند و از کتاب ها و تجربیات او در این راستا استفاده کنند.
عضو انجمن بین المللی مدیران حرفه ای با تاکید بر اینکه راه های زیبایی برای علم و عمل وجود دارد، خاطر نشان کرد: روابط عمومی ها همواره باید این دو سؤال را از خود بپرسند که چه اقداماتی باید صورت بگیرد تا علم و عمل در این راستا به یکدیگر نزدیک شود و همچنین چه کارهایی نباید انجام شود تا این دو به هم نزدیک شود.
وی با بیان اینکه شفافیت جلوی فساد را می گیرد به فیش های حقوقی نجومی که این روزها فاش شده است، اشاره کرد و گفت: اگر در همه ارگان ها، سازمان ها، نهادها و این قبیل روابط عمومی ها از مدیران شفافیت در عمل را بخواهند هیچ مدیری چنین حقوقی دریافت نخواهد کرد.
روابط عمومی در جهان پیشگام و پیش‌قدم است

علی میرسعید قاضی استاد دانشگاه و از شاگردان مرحوم نطقی نیز در این نشست با بیان این مطلب که روابط عمومی چشم سازمان ها هستند به خاطره ای از کلاس های خود در خارج از ایران اشاره کرد و گفت: در برهه ای از زمان که خارج از کشور تدریس می کردم با دانشجویی مجهول الهویه در نخستین روزهای سال تحصیلی مواجه شدم زیرا که لباسی به تن داشت همانند گونی که تنها می توانستیم دو چشمش را ببینیم و تا پایان سال همان گونه بود.
وی ادامه داد: این فرد حتی در زمانی که کلاس به معرفی دانشجویان اختصاص داده شده بود سخنی نگفت و مجهول بودنش و اینکه هیچ شخصی از هویت و حتی زن یا مرد بودن وی خبر نداشت سبب شد تا دانشجویان کلاس نسبت به کلاس های دیگر کاهش رتبه داشته باشند.
این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه روابط عمومی تدوین‌ گر یک مدیریت ارتباطی است که در بیان پیام و اطلاعات همسو با مدیریت پیش می‌رود ، خاطر نشان کرد: مدیریت تحلیل‌گر نسبت به سازمان جلو می‌افتد و موضوعات و مسائل مرتبط با کار سازمان را در جامعه و موضوعات مورد علاقه مخاطبین را جستجو می‌کند، در آغاز محور فعالیت‌های یک روابط عمومی تحلیل گر مخاطبین هستند پس به سراغ مخاطب می‌رود و دیدگاه‌ها، سلائق، خواسته‌ها، انتظارات و توقعات او را به مدیر منتقل می‌کند، دیدگاه‌های جامعه و مدیریت کلان جامعه در ارتباط با سازمان را درمی‌یابد و آن را به مدیر سازمان منتقل می‌کند. البته نظریات مدیر سازمان را هم به مخاطبان درونی و بیرونی سازمان منتقل می‌کند ولی اصلش این است که مخاطبان و مسائل جامعه مرتبط با سازمان شناخته شود، مدیر از آن آگاه شود و برنامه‌های ارتباطی متناسب با آن باشد. اکنون در جهان، روابط عمومی پیشگام و پیش‌قدم؛ روابط عمومی تحلیل‌گر است و ما باید به این سمت حرکت کنیم.
بهره جستن از تجربیات و یادبودها باید ما را به جلو حرکت دهد
در ادامه این همایش رییس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران با اشاره به خاطره میر سعید قاضی در ارتباط با فرد مجهول الهویه اظهار کرد:چگونگی به وجود آمدن این گونی اولین نکته‌ای است که روابط عمومی‌ها باید به آن توجه داشته باشند. به عبارتی اگر این گونی، فکری را به وجود آورد باید بدانیم چگونه از آن استفاده کنیم. پس تغییر زاویه دیدِ معنایی اولین کاری است که روابط عمومی‌ها باید انجام دهند. در غیر این صورت این عمل دوباره تکرار می‌شود و در همین تکرارهاست که مردم را نسبت به بعضی از ساختارها، فضا و موقعیت‌ها مشمئز می‌کنیم.
شهرام گیل آبادی ادامه داد: ماهیت این کار روابط عمومی قطعاً ارتباط است و باید بتواند برای آن ارتباط، طرحی داشته باشد و بتواند در این فضای کهکشانی، سپهر ارتباطی خود را خارج کند و دیده شود. اگر دیده نشود غیر از این که هیچ کار مثبتی انجام نداده است، انرژی هم از دست‌داده است. پس روح ارتباط را باید شناخت و به نسبت این روح ارتباط باید چیزهایی را نمایان کرد که مردم ببینند و تفاوت را در آن احساس کنند و به نسبت آن تفاوت ارتباط برقرار شود. مولوی می‌گوید: زین دو هزاران من و ما ای عجبا من چه منم/ گوش بنه عربده را دست منه بر دهنم. چه‌بسا مولوی هم آدم در گونی را می‌دید و درک می‌کرد که دیگران آن را درک نمی‌کردند.
وی تصریح کرد: تیمی از دانشجویانم که در زمینه موسیقی نیز فعالیت می کنند در خارج از کشور اقداماتی را پیرامون روابط عمومی دنبال می کنند بدین گونه که این افراد به داخل شهر رفته و با اجرای موسیقی به دنبال سنجش رفتار و عکس العمل افراد هستند.
رییس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران ادامه داد: در واقع نوع نگاه و رفتار مردم به عملکرد و چگونگی اجرای آن دانشجویان بستگی دارد و همین امر موجب می شود تا آنها در کنارشان به تماشا بایستند و یا به راحتی از کنارشان عبور کنند.
وی با اشاره به اینکه رفتارها به خلاقیت خود انسان ربط دارد، عنوان کرد: ما باید برای هر حرکتی که قصد انجام آن را داریم فکر کنیم.
گیل آبادی اضافه کرد: بهره جستن از تجربیات و یادبودها باید ما را به جلو حرکت دهد.
روابط عمومی تنها نصیحت الملوک نیست
در پایان سخنرانی ها مدیر گروه روابط عمومی دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی گفت: روابط عمومی تنها نصیحت الملوک نیست و نیاز به کانون حرفه ای دارد.
حسین افخمی اضافه کرد: امروزه حرفه گرایی در روابط عمومی ها یک ضرورت است.
وی با گفت: ضمن پژوهش علمی در زمینه روابط عمومی های کشورهای اسلامی باید به دنبال بومی کردن روابط عمومی در ایران باشیم.
به گزارش تهران سما؛ در این همایش از اساتید حاضر در جلسه تقدیر و به رسم یادبود هدیه ای تقدیم آنها شد. همچنین توسط دبیر این همایش لوح تقدیر به رییس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران اهدا شد.

گفتنی است؛ در این همایش از وب سایت سلسله نشست های علمی و عملی روابط عمومی رونمایی شد.

شایان ذکر است با توجه به اینکه فعالیت روابط عمومی‌ها در ایران با آن چیزی که در متون نظری یا عملکرد جهانی روابط عمومی وجود دارد تفاوتهای عمیقی دارد، سلسله نشستهای علمی و عملی روابط عمومی ایران به همت انجمن علمی روابط عمومی دانشکده خبر و با مشارکت شهرداری تهران به‌صورت دوماهانه به بررسی خلأهای موجود در این حوزه برگزار خواهد شد.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : روابط - عمومی - ارتباط - اینکه - جامعه - همایش - ادامه - اشاره - تجربیات - تهران - ارتباطات - مدیریت - انجمن - استفاده - می‌کند - شهرداری - ارتباطی - اضافه - رفتار - منتقل - دانشجویان - عمومی‌ها - باشند - اقداماتی - الملل - عنوان - نخستین - مجهول - دنبال - مسائل - کشیده - هفدهمین - خانواده - دانشگاه - می‌رود - تحلیل‌گر - موضوعات - مخاطبین - مخاطبان - مرتبط - یادبودها - موسیقی - نصیحت - کنارشان - عملکرد - الملوک - دانشکده - سلسله - تقدیر - اجرای - افراد - بتواند - آبادی - تفاوت - مولوی - فعالیت - زمینه - اولین - مدیران - اساتیدی - دینان - البته - نخواهد - تصریح - هستیم - کننده - تواند - انحراف - درگذشت - سالروز - برگزار - برگزاری - نداشته - روبرو - چگونه - اساتید - حقوقی - شفافیت - پیشگام - استاد - الهویه - خاطره - همچنین - نزدیک - مدافع - نباید - شهروندان - راستا - تاکید - همزمان - پایان -

نظر شما در مورد : نخستین نشست «روابط عمومی؛ علم تا عمل» برگزار شد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها