مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4721 -تاریخ انتشار : شنبه 02 مرداد 1395 -ساعت : 11:10

چاپ به اشتراگ گذاشتن

بلدیه به بهانه تغییر شهردار بررسی می کند؛

منطقه یک، تنفس گاه تهران یا بهشتی برای ساخت ساز

مازندشورا: هر اقدامی که در این مناطق می شود به دلیل قیمتی که هر مترمربع مجتمع های مسکونی ، اداری و تجاری دارد توجیهی دارد که یکسری از افراد سودجو مترصد انجام تخلفاتی شهرسازی خارج از ضوابط طرح تفصیلی وپروانه تعریف شده برای منطقه هستند.

مازندشورا:

منطقه یک، تنفس گاه تهران یا بهشتی برای ساخت ساز بلدیه | بهشاد بهرامی | در تبدیل یکی از مناطق سبز و  ریه های تنفسی شهر تهران به پناهگاه سرمایه گذاران سهم شهرداران مناطق در سنوات گذشته چه میزان بود است؟آیا الگوی حاکم بر سیاست های شهرداری منطقه در دوره گذشته موجب شده این منطقه بهشت سرمایه گذاران برای ساخت و ساز شود یا آب و هوا و عناصر ذاتی آن تقاضا  برای سکونت را بالا برده است.

به گزارش بلدیه، خیابان هایی که روزگاری با هدف رفع مشکلات ترافیکی منطقه احداث شده بودند این روزها به دلیل تراکم بالای ساخت وساز در محدوده آنها خود به معضل بروز ترافیک بدل شده اند. شیب تند ساخت وسازهای بلندمرتبه در نواحی شمال تهران سبب شده تا برخی منطقه یک تهران را به «کارگاهی ساختمانی» تشبیه کنند. 

منطقه يك شهرداري، در بلنداي تهران و با وسعتي حدود 64 كيلومترمربع بر اساس داده هاي آماري حدود 379962 نفر جمعيت را در خود جاي داده است. اين در حالي است كه انبوه ساختمانهاي آماده و نيمه وقت در آينده اي نزديك جمعيت منطقه را به مرز 500 هزار نفر خواهد رساند. مختصات جغرافيايي اين منطقه از طرف شمال محدود به ارتفاعات 1800 متري دامنه جنوبي كوههاي البرز، از جنوب به بزرگراه شهيد چمران حد فاصل دو راهي هتل آزادي و بزرگراه مدرس و پل آيت الله صدر و از غرب به اراضي رودخانه دركه و از شرق نيز به انتهاي بزرگراه ارتش – كارخانه سيمان و منبع نفت شمال شرق تهران محدود مي شود.

اما به دليل جذابيتهاي گوناگون، منطقه یک در سالهاي اخير آماج ساخت و سازهاي فراوان بوده و هجوم سرمايه گذاران عمده بخش ساختمان به اين منطقه، مشكلات فراواني را براي ساكنان قديمي شميران به بار آورده است. به گفته کارشناسان شهری کمبود زمین برای ساخت و نرمش مدیریت شهری تهران طی سال‌های اخیر، رونق ساخت‌وساز در باغات و زمین‌های مشجر شهر تهران را در پي داشته و باعث شده است در این زمین‌ها ساختمان‌هایی بلندمرتبه سبز شوند.

تغییر نقش منطقه یک
طرح جامع تهران که در سال ۱۳۴۸ تهیه شد و به اجرا درآمد یکی از مهمترین اسناد برنامه ریزی شهری ایران به شمار می رود. در این طرح برای سازمان فضایی تهران نظمی پیش بینی شد که شمال تهران با باغات و فضای سبز آن با کمترین تراکم تأمین کننده اکسیژن سطوح شهری تهران باشد و سپس مراکز شهر که مشمول بافتهای فرسوده بود با زیر یکصد درصد تراکم ساختمانی تبدیل به مراکز اداری و تجاری و به نوعی «Down Town» تهران می شد و با تراکم بالای ۴۰۰ درصد تبدیل به برجها و ساختمانهای مرتفع میشد و نهایتاً جنوب تهران نیز با تراکم پایین حدود ۱۲۰ درصد مجموعاً می توانستند نظام کالبدی وسازمان فضایی شهر تهران را با کارکردهای مسکونی، تجاری و مراکز سیاسی اداری شکل دهند. بعد از انقلاب نیزدر سال 1372 طرح جامع تهران به تصویب شورای عالی شهرسازی رسید که در آن بر تراکم ۸۰ درصد و نگهداری باغات و فضای سبز شمال تهران تاکید شده بود.اما از میانه دهه 70 و تحت عنوان خودگردانی شهرداری تهران پدیده تراکم فروشی بروز کرد که نخستین قربانی آن باغات تهران بود.

امروز بر خلاف طرح جامع، منطقه یک که یکی از نقاط شمالی شهر به حساب می آید به یکی از نقاط پرتراکم شهری بدل شده است. برخی کارشناسان شهری معتقدند حضور و نوع نگاه برخی شهرداران منطقه همراه با اختیارات خاص آنها در تغییر ضوابط شهرسازی مناطق طی سال های گذشته تاثیر گذار بوده است. ابوالفضل قناعتی عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران با وجود آنکه معتقد است شهردار منطقه یک اختیار متفاوتی نسبت به سایر شهرداران مناطق ندارد اما می گوید: با توجه به ویژگی های خاص این منطقه بهتر است از شهردارانی که تجربه بیشتر و سلامت اعتقادی بالاتری دارند استفاده شود.

او با اشاره به مناطق یک، دو، سه و پنج شهر تهران به «بلدیه» می گوید: این چهار منطقه به دلیل برخوردار بودن از شرایط آب و هوایی مناسب و موقعیت جغرافیایی، مناسب بودن نوع منطقه و بالا بودن قیمت املاک برای همه افرادی که به دنبال کار اقتصادی در حوزه مسکن هستند بسیار حائز اهمیت است لذا ورود به مناطق ذکر شده فقط با هدف سکونت در این مناطق نیست.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: هر اقدامی که در این مناطق می شود به دلیل قیمتی که هر مترمربع مجتمع های مسکونی ، اداری و تجاری دارد توجیهی دارد که یکسری از افراد سودجو مترصد انجام تخلفاتی شهرسازی خارج از ضوابط طرح تفصیلی وپروانه تعریف شده برای منطقه هستند.

او اظهار کرد: بالابودن انگیزه تخلف در بحث قوانین وضوابط تعریف شده برای مباحث شهرسازی باعث شده معاملات این مناطق و انتفاع برای برخی که به دنبال سود بیشتری هستند از چارچوب ضوابط شورای عالی شهرسازیی، مصوبات شورای شهر و شورای عالی شهرسازی پا فراتر بگذارند و به دنبال کسب سود بیشتری از این مناطق باشند.

قناعتی با تاکید بر اینکه شهرداران منطقه یک نسبت به سایر مناطق اختیارات ویژه یا متفاوتی ندارند، تصریح کرد: هر شهرداری در هر منطقه ای باید مطابق ضوابط خاص خودشان عمل کنند.اما به دلیل آنکه در این مناطق املاک از ارزش معاملاتی بالاتری برخوردار هستند شهرداران باید از تجربه و سلامت اعتقادی بیشتری برخوردار باشند.
به گفته وی درحال حاضر منطقه یک به دلیل دارا بودن املاک با ارزش معاملاتی بالا، حجم تخلفات ساختمانی نسبت به سایر مناطق بیشتر است به همین دلیل معمولا پروند های ارجاعی به کمیسیون ماده 100 از این منطقه بالاتر است.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تهران - منطقه - مناطق - تراکم - شورای - شهرسازی - شهرداران - بلدیه - باغات - ضوابط - مراکز - بیشتری - دنبال - املاک - برخوردار - تجاری - بزرگراه - اداری - تبدیل - تغییر - ساختمانی - شهرداری - گذشته - گذاران - مناسب - اعتقادی - بالاتری - سرمایه - شهردار - تعریف - سرمایه گذار - شورای شهر تهران - ساخت و ساز - معاملاتی - باشند - سلامت - متفاوتی - بلندمرتبه - بالای - فضایی - کارشناسان - جمعيت - سکونت - مسکونی - محدود - تجربه - قناعتی - اختیارات - تاکید - بیشتر -

نظر شما در مورد : منطقه یک، تنفس گاه تهران یا بهشتی برای ساخت ساز

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها