مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 47289 -تاریخ انتشار : یکشنبه 05 فروردین 1397 -ساعت : 06:32

چاپ به اشتراگ گذاشتن
جاذبه‌های طبیعی روستای «سواسره» در انتظار گردشگران/ از حمام 400 ساله تا چشمه‌های طبیعی

بوم‌گردی در چهاردانگه ساری/

جاذبه‌های طبیعی روستای «سواسره» در انتظار گردشگران/ از حمام 400 ساله تا چشمه‌های طبیعی

مازندشورا: روستای سواسره یکی از روستاهای دهستان نرماب‌دوسر بخش چهاردانگه ساری به‌شمار می‌رود که با داشتن جاذبه‌های طبیعی و حمام تاریخی قابلیت مناسبی برای رونق بوم‌گردی و میزبانی از گردشگران را دارد.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، با فرارسیدن فصل بهار و آغاز سال جدید، سفرهای نوروزی آغاز می‌شود و بسیاری از مردم به شهر و روستاهای خود می‌روند.

انجام دید و بازدید با اهالی قدیمی و بزرگان روستا و برگزاری بازی‌های بومی محلی یکی از برنامه‌های ایام نوروز در روستاهای استان مازندران به‌شمار می‌رود که همه ساله در حال برگزاری است.

روستای سواسره یکی از روستاهای دهستان نرماب‌دوسر بخش چهاردانگه ساری به‌شمار می‌رود که همه ساله در نخستین روزهای سال میزبان اهالی این منطقه که به شهر کوچ کرده‌اند، است.

اولین همایش پیاده‌روی خانوادگی همراه با بازی‌های بومی محلی در نخستین روزهای سال جدید در روستای سواسره بخش چهاردانگه ساری برگزار و مورد استقبال اهالی منطقه قرار گرفت که می‌توان به بازی‌های آغوزکا یا گردو بازی، هفت سنگ و طناب‌کشی اشاره کرد.

طبیعت زیبا، بکر، خوش آب و هوا و توریستی بودن روستای سواسره اما در عین حال محروم از شاخصه‌های آن به‌شمار می‌رود که با انجام فعالیت‌های دامداری و دامپروری سنتی و کشاورزی هنوز زندگی در آن جریان دارد.

روستای سواسره یکی از روستاهایی به‌شمار می‌رود که قابلیت خوبی در اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی دارد که اهالی این روستا در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت برنج‌کاری، سیفی‌جات، گندم، جو و... هستند.

فقدان جاده دسترسی که حدود سه‌ونیم کیلومتر آن خاکی است راه را برای توسعه طرح‌های اقتصاد مقاومتی دشوار کرده و این مسئله نیاز به توجه ویژه مسؤولان دارد تا جمعیت روستا به شهر مهاجرت نکنند.

وجود حوزه علمیه در روستای سواسره فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی این روستا را نسبت به دیگر روستاها متمایز کرده که این حوزه علمیه به‌علت سرمای زمستان فقط در فصل تابستان فعالیت می‌کند و از کشورهای مسلمان طلبه‌های بسیاری برای آموزش در این منطقه حضور پیدا می‌کنند.

یکی از آثار تاریخی روستای سواسره وجود حمام سنتی به‌شمار می‌رود که با بیش از 400 سال قدمت ثبت ملی است و می‌تواند جاذبه خوبی برای مسافران و گردشگران باشد.

روستای زیبای سواسره با وجود مناظر دیدنی قابلیت بالایی برای تبدیل شدن به یک روستای پایلوت برای بوم‌گردی و گردشگری در منطقه چهاردانگه ساری را دارد.

با توجه به محرومیت و وجود کاستی‌هایی در روستای سواسره گروه‌های جهادی سپاه کربلا مازندران در این روستا حضور یافتند که شهید مدافع حرم محمد بلباسی از جهادگرانی به‌شمار می‌رود که در این روستای محروم حضور یافته است.

*لزوم حمایت از طرح‌های اقتصاد مقاومتی در روستای سواسره

یکی از اهالی روستای سواسره در ساری با اشاره به اینکه گردشگری روستایی و به ویژه بوم‌گردی در سال‌های اخیر به‌عنوان عاملی مهم در تحول و توسعه روستاها مورد توجه قرار گرفته است، گفت: جمعیت چند10 هزار نفری بخش چهاردانگه در سال‌های اخیر کاهش چشمگیری داشته و دلیل آن هم نبود امکانات و آماده نبودن زیرساخت‌های بخش محروم چهاردانگه بوده و موجب مهاجرت مردم بخصوص جوانان به شهرها و استان‌های دیگر شده است.

عبدالرضا رنجبر سواسری با بیان اینکه روستای سواسره بخش چهاردانگه قابلیت مناسبی برای توسعه بوم‌گردی در این منطقه را دارد، اظهار کرد: یکی از مشکلات این روستا فقدان جاده دسترسی مناسب است که آسفالت این جاده می‌تواند نقش مهمی در توسعه گردشگری و اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی در آن ایفا کند.

وی بیان کرد: مناطق کوهستانی و سرسبز روستای سواسره برای دامداری و دامپروری صنعتی از آمادگی کامل برخوردار است اما این طرح‌ها مورد حمایت مسؤولان قرار نمی‌گیرد.

یکی از اهالی روستای سواسره بخش چهاردانگه با بیان اینکه کیفیت آردی که بین مردم این منطقه توزیع می‌شود مناسب نیست، تصریح کرد: گندم در اراضی کشاورزی این منطقه کشت می‌شود و مردم چهاردانگه نباید مشکل کیفیت آرد داشته باشند.

رنجبر با بیان اینکه لوله کشی آب روستای سواسره فرسوده شده و نیاز به توجه مسؤولان دارد، خاطرنشان کرد: اصلاح و ترمیم لوله‌کشی آب روستای سواسره می‌تواند از هدر رفت آب جلوگیری کند.

وی در پایان گفت: از گردشگران دعوت می‌کنیم با حضور در روستای سواسره از آب و هوا و طبیعت این روستا استفاده کنند.

به گزارش فارس، بخش چهاردانگه ساری و دهستان نرماب‌دوسر با داشتن طبیعتی زیبا قابلیت بالایی در رونق بوم‌گردی و ترویج گردشگری روستایی دارد که این امر نیازمند ایجاد زیرساخت‌های مناسب از سوی مسؤولان است.

86031/غ


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : روستای - سواسره - چهاردانگه - منطقه - روستا - می‌رود - به‌شمار - اهالی - بوم‌گردی - گردشگری - اقتصاد - توسعه - مسؤولان - مقاومتی - طرح‌های - قابلیت - اینکه - کشاورزی - محروم - روستاهای - بازی‌های - می‌تواند - مناسب - گردشگران - کیفیت - جمعیت - زیرساخت‌های - رنجبر - سال‌های - روستایی - حمایت - بالایی - روستاها - دسترسی - علمیه - مهاجرت - دامداری - برگزاری - مازندران - دهستان - بسیاری - خبرگزاری - طبیعی - گزارش - نرماب‌دوسر - نخستین - دامپروری - اجرای - فعالیت - فعالیت‌های - طبیعت - روزهای - اشاره - فقدان -

نظر شما در مورد : جاذبه‌های طبیعی روستای «سواسره» در انتظار گردشگران/ از حمام 400 ساله تا چشمه‌های طبیعی

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*