مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4735 -تاریخ انتشار : شنبه 02 مرداد 1395 -ساعت : 12:28

چاپ به اشتراگ گذاشتن

تهران گردی شهرداران خارجی گزارش می دهد

مهمانان خارجی مبهوت زیبایی های تهران

مازندشورا: مهمانان خارجی نخستین اجلاس جهانی شوراها و شهرداران 2016 پس از دو روز اجلاس در برج میلاد تهران تبادل اطلاعات در زمینه آخرین دستاوردهای علمی و تخصصی جهان در عرصه مدیریت شهری، به گشت و گذار در تهران نیز پرداختند.

مازندشورا:

بلدیه|روز سوم، پس از اتمام اجلاس، شهرداری تهران برای مهمانان خارجی تور نیم روزه تهران گردی برگزار کرد. تهرانی که به گفته اکثر آنها با رمز و رازهای بسیاری همراه بوده است و همگی آنها مبهوت و شیفته زیبایی های تاریخی، فرهنگی و معنوی پایتخت ایران شدند. 
بسیاری از مهمانان خارجی قبل از سفر به ایران بر این تصور بودند که تهران شهری کوچک و همانند بیابان است اما پس از وارد شدن به این کلانشهر بر تصویر خود از تهران خندیده اند. این اجلاس به جز اینکه آنها را به آخرین دستاوردهای روز دنیا پیرامون مدیریت شهری نزدیک کرده است، توانسته تغییر بزرگی در تصور آنها نسبت به تهران و شهروندانش ایجاد کند. 
حضور شهروندان در کاخ گلستان، آن را زنده نگه داشته است
در تور تهران گردی روز جمعه، کاخ گلستان نخستین جاذبه گردشگری بود که مهمانان خارجی از آن بازدید کردند. مجموعه کاخ گلستان، یادگاری است به جای مانده از ارگ تاریخی تهران که محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زیباترین و کهن ترین بناهای پایتخت است که قریب به 200 و اندی از عمرش می گذرد.
گردشگران خارجی که در تصورشان نمی گنجید شخصی آنطور مجلل زندگی کند مبهوت و حیرت زده به زیبایی های کاخ گلستان خیره شده بودند. سقفی که با هزاران هزار آیینه کوچک به شکل گل و اشکال هندسی پوشانده شده به همراه یک لوستر عظیم از جنس کریستال با انعکاس نور بر آیینه ها، کاشی هایی که با دستان هنرمندان نقاشی شده و سطح سالن ها را پوشانده و دیوارهایی که کاشی های مینا کاری شده را در خود جای داده است.
شهردار یکی از شهرهای کشور سنگال که دیدن این مجموعه او را حیرت زده کرده، معتقد است؛ اگر چه تاکنون تنها یک بار به ایران آمده بود و آن هم سفری به اصفهان بوده است اما قدم زدن در کاخ گلستان و قدمت تاریخی آن هوش از سر آدمی می برد. این بازدید او را به سفر تاریخی با زیبایی و شکوه و هنر برده است. از دید وی فرهنگ ایران مجزا از دیگر مناطق جهان و مردمانش محبت از دیدگانشان پیدا است. دیگر گردشران نیز تصورشان دور از شهردار سنگال نبود و کاخ گلستان را مجموعه ای از هنر و تاریخ دانسته و از بازدید آن خوشحال بودند. 
موزه ایران باستان موزه مادر محسوب می شود
بازدید از کاخ گلستان که تمام شد مسیر موزه ایران باستان را در پیش گرفته و راهی آنجا شدیم. موزه ای که گنجینه ای از آثار تاریخی ایران را در خود جای داده و نه تنها بزرگترین موزه باستان شناسی کشور، بلکه حجم، کیفیت و تنوع آثار آن نیز باعث شده تا به عنوان یکی از چند موزه بزرگ جهان و موزه مادر محسوب شود.
یکی از مهمانان خارجی اجلاس که در این تهران گردی حضور داشت، بر این باور بود آثار موزه ایران باستان نشان از مظلومیت مردم ایران دارد و برای او یادآور ظلم هایی است که در حق مردم آفریقا شده است. 
پل طبیعت یکی از جاذبه‌ های گردشگری پرطرفدار در تهران است
پس از اتمام بازدید از موزه ایران باستان، زمانی به صرف نهار گذشت و بعد از آن راهی پل طبیعت شدیم. پل طبیعت یکی از جاذبه‌ های گردشگری پرطرفدار در تهران است که با امکانات مناسبی که برای گردشگران در آن تدارک دیده شده، هر روز شاهد حضور گردشگران زیادی از جمله توریست های خارجی است.
بسیاری از گردشگران خارجی که تهران را شهری کویری تصور می کردند، از وجود فضاهای سبز در این کلانشهر تعجب کرده بودند. حتی حضور شهروندان و کودکان در پارک آب و آتش نیز آنها را شگفت زده کرده بود زیرا که فکرش را هم نمی کردند شهروندان تهران به راحتی بتوانند در خیابان های شهر حضور پیدا کنند و دلیل آن را نیز شندیده های خود حاکی از بی امنیتی در ایران عنوان کردند. اما هنگامی که دیدند کودکان به دور از حضور پدر و مادر خود سرگرم بازی هستند و جوانان اعم از دختر و پسر در این پارک به تفریح و پیاده روی پرداخته اند، نگاهشان به این باور خود را تغییر دادند.
یکی از مواردی که بسیاری از آنها به آن اشاره داشتند این بود که می بایست در این مجموعه بزرگ غرفه هایی تعبیه می شد تا گردشگران خارجی می توانستند نسبت به خرید از ایران اقدام کنند. 


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تهران - خارجی - گلستان - تاریخی - گردشگران - باستان - مهمانان - زیبایی - بازدید - شهروندان - طبیعت - مجموعه - گردشگری - مبهوت - اجلاس - بسیاری - اتمام -  موزه - محسوب - عنوان - پرطرفدار - کودکان - جاذبه‌ - سنگال - همراه - پایتخت - کلانشهر - تصورشان - آیینه - شهردار - پوشانده - تغییر -

نظر شما در مورد : مهمانان خارجی مبهوت زیبایی های تهران

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها