گذری بر طرحی ماندگار که قوت قلب خانواده‌های ایثارگر بود

تاریخ انتشار : دوشنبه 06 فروردین 1397 - ساعت : 06:30

کد مطلب: 47351 چاپ به اشتراگ گذاشتن

زنان پشتیبانی‌کننده جنگ/

گذری بر طرحی ماندگار که قوت قلب خانواده‌های ایثارگر بود

مازندشورا: اجرای این طرح تأثیر عمیقی در خانواده‌های ایثارگر به‌جا گذارد، به‌طوری که احساس دلگرمی ‌ناشی از دید و بازدیدها و پیگیری‌ها به‌طور عینی در وجود آن خانواده‌ها نمایان بود و موجب شد آن عزیزان از وجود نارسایی‌ها و مشکلات در خانه و خانواده ناامید نشده و مصمم به ادامه‌ راه شوند.

مازندشورا:خبرگزاری فارس مازندران/جواد صحرایی: پیش خود می‌اندیشیدم که اگر در جنگ توفیقاتی داشته‌ایم بی‌تردید به برکت حضور آگاهانه و از سر تعهد نیروهایی بوده که در پشت جبهه، خدمات قابل توجهی را از خود به یادگار گذاردند، یکی از آن چهره‌ها که به همراه تیمی‌ از برادران و خواهران در قالب طرح «انصار المجاهدین»، پیگیری مشکلات خانواده‌های ایثارگر را برعهده داشته، سرکار خانم جعفری بوده‌اند که با تلاش شبانه‌روزی خود و با حضور مشفقانه و مشتاقانه در جمع خانواده‌های ایثارگر، گرد خستگی‌ را از چهره‌ آنان می‌زدود و امنیت روانی را برای آنان ایجاد می‌کرد، در سلسله برنامه‌های معرفی زنان پشتیبانی‌کننده جنگ، به سراغ ایشان رفتیم، ضمن تشکر و قدردانی از خانم جعفری، توجه مخاطبان را به گفت‌وگویی که با ایشان ترتیب داده شد، جلب می‌کنیم.

فارس: برای آشنایی خوانندگان محترم لطفاً به اختصار خودتان را معرفی کنید.

محرم جعفری هستم و اگر خدا قبول کند و توفیق دهد بسیجی و خادم انقلاب و نظام.

فارس: سرکار خانم جعفری کمی ‌از طرح و فعالیت‌هایی که به همراه تیم هم‌یار داشته‌اید برای‌مان بگویید.

بدو امر لازم می‌دانم نام و عنوان طرح را به اطلاع جنابعالی رسانده و سپس شرح مختصری از فعالیت‌ها؛ نام طرحی که این فعالیت‌ها در قالب آن انجام می‌شد «انصار المجاهدین» بود و عمده‌ جهت‌گیری‌های آن، پیگیری و حل مشکلات خانواده‌های ایثارگری بود که به‌واسطه‌ فقدان حضور همسران، پدران و عزیزان‌شان با مشکلات عدیده‌ای در جنبه‌های مختلف روبرو بودند.

فارس: بر اساس چه ایده و ذهنیتی تصمیم به اجرای این طرح کردید؟

حقیقت امر آن بود که طرح مذکور برگرفته از سیره‌ نبوی و سنت پیامبر اعظم(ص) صورت گرفت، سیره‌ای که مبتنی بر حل مشکلات خانواده‌های رزمندگان صدر اسلام بود.

فارس: چه اهدافی در نظر بانیان اجرای طرح دنبال می‌شد؟

7 هدف عمده را می‌توان در مورد این طرح برشمرد:

1. برقراری ارتباط روحی و معنوی با خانواده‌های ایثارگر

2. ایجاد انگیزه و تقویت روحی خانواده‌های ایثارگر

3. شناسایی مشکلات و تنگناها و انعکاس آن به مسؤولان ذی‌ربط

4. مساعدت در جهت رفع مشکلات خانواده‌ها

5. مساعدت مالی و پشتیبانی مادی از خانواده‌ها از جمله در امور درمانی، تعمیرات و…

6. سرکشی از مجروحین و جانبازان جنگ تحمیلی در بیمارستان‌های استان

7. برپایی محفل انس با قرآن و برگزاری ادعیه در منازل شهدای والامقام

 

 

فارس: سرکار خانم جعفری! حوزه جغرافیایی فعالیت‌ها به چه شهرها و منطقی محدود می‌شد؟

شهرهای قائم‌شهر، جویبار و سوادکوه عمده‌ مناطقی بودند که در آن، فعالیت‌ها انجام می‌شد البته ذکر این نکته ضروری است که خانواده‌های پاسدار و ایثارگر که متعلق به این مناطق نبودند و تنها در سپاه قائم‌شهر به انجام خدمت مشغول بودند نیز تحت پوشش حمایتی این قرار می‌گرفتند.

فارس: خانم جعفری! تا یادمان نرفته از مسؤولیت خود در این طرح بگویید و این که چه میزان کادر اجرایی، شما را در این طرح یاری می‌رساندند؟

بنده افتخار داشتم به‌عنوان عنصر کوچک در این طرح عظیم و مقدس، مسؤولیت امور خواهران طرح انصار المجاهدین تعاون و سپاه قائم‌شهر را عهده‌دار باشم، این طرح به طور متوسط 7 برادر و 4 خواهر را در اختیار داشت که نیروهای بسیجی و خودجوش مردمی ‌نیز هم یار تیم در اجرای هر چه بهتر طرح بودند.

فارس: چه میزان خانواده‌های ایثار‌گر تحت پوشش حمایتی این طرح قرار داشتند؟

تعداد خانواده‌های ایثارگر تحت پوشش طرح، در مقاطع مختلف زمانی و متناسب با شرایط و اوضاع احوال جاری جنگ متفاوت بود.

فارس: لطفاً به تأثیرات اجرای طرح در میان خانواده‌های ایثارگر اشاره‌ کوتاهی کنید.

اجرای این طرح تأثیر عمیقی در خانواده‌های ایثارگر به‌جا گذارد، به‌طوری که احساس دلگرمی ‌ناشی از دید و بازدیدها و پیگیری‌ها به‌طور عینی در وجود آن خانواده‌ها نمایان بود و موجب شد آن عزیزان از وجود نارسایی‌ها و مشکلات در خانه و خانواده ناامید نشده و مصمم به ادامه‌ راه شوند، حضور خانواده‌های ایثارگر و چند شهید به خصوص حضور پدر بزرگوار شهیدان کلامی، به همراه تیم مددکاری، تأثیر شگرفی داشت.

فارس: از قرار معلوم این طرح هم‌اکنون خاتمه یافته است، درست است؟

این طرح از سال 60 شروع و تا پایان جنگ ادامه داشت البته بعد از پذیرش قطع‌نامه، حوزه‌ فعالیت‌ها محدودتر شد و هم‌اکنون این طرح تحت عنوان جدیدی به نام «مددکاری» به کار خود ادامه می‌دهد.

فارس: در خاتمه ضمن تشکر از حضور جنابعالی، کلام پایانی اگر هست می‌شنویم.

بنده نیز به نوبه خود از حسن توجه شما عزیزان کمال سپاس و امتنان را دارم، به‌خصوص از عنایتی که به خرج داده‌اید تا بخشی از تاریخ حماسه‌ این دیار از لاک گمنامی ‌بیرون بیاید، فرصت را غنیمت می‌شمارم و بر روان پاک شهدای مظلوم، خادمین بی‌ادعای طرح انصار المجاهدین، به ویژه پدر بزرگوار شهیدان کلامی، سردار شهید ابراهیم وکیل‌زاده مسؤول تعاون لشکر ویژه 25 کربلا و سپاه قائم‌شهر، برادر بسیجی خانقلی و خواهر فاطمه محسنی درود می‌فرستم و از بارگاه ایزد منان علّو درجات آنها را خواهانم.

انتهای پیام/3141/ح


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #خانواده‌های #ایثارگر #مشکلات #جعفری #اجرای #المجاهدین #انصار #فعالیت‌ها #قائم‌شهر #خانواده‌ها #بسیجی #سرکار #همراه #خواهر #برادر #مسؤولیت #تعاون #تأثیر #میزان #کلامی #هم‌اکنون #خاتمه #ادامه #مددکاری #حمایتی #بزرگوار #شهیدان #عزیزان #مختلف #لطفاً #بگویید #معرفی #ایجاد #خواهران #پیگیری #عنوان #جنابعالی #مساعدت #شهدای #می‌شد؟ #پشتیبانی‌کننده #می‌شد #عمده‌ #البته

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : گذری بر طرحی ماندگار که قوت قلب خانواده‌های ایثارگر بود

*

*


X https://sport45.site/