وقتی جنگل به تلی از خاکستر تبدیل می‌شود/ احمدی: استقرار بالگرد بعد از تعطیلات

تاریخ انتشار : دوشنبه 06 فروردین 1397 - ساعت : 10:30

کد مطلب: 47362 چاپ به اشتراگ گذاشتن

وقتی جنگل به تلی از خاکستر تبدیل می‌شود/ احمدی: استقرار بالگرد بعد از تعطیلات

مازندشورا: مردم، مسافران، گردشگران و شکارچیان سهم بسیار بالایی در آتش‌سوزی جنگل‌ها دارند؛ آنان در مناطق جنگلی آتش روشن کرده و بدون اطلاع از خاموشی کامل آن مکان را ترک کرده و به دلیل دمای بالای هوا و وزش باد گرم و گسترش آتش بخش عظیمی از جنگل به تلی از خاکستر تبدیل می‌کند.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، با شروع فصل بهار و گرم شدن هوا مردم به دامان طبیعت رفته و سعی دارند تا از این هوای خوش و طبیعت زیبا حداکثر استفاده را ببرند.

اما در این بازدیدها و گذران اوقات خوش، باعث لطمات فراوانی به منابع طبیعی و جنگل‌ها می‌شوند.

یکی از آسیب‌هایی که مردم ناخواسته و البته تعداد اندکی از آنان هم عمدا به جنگل‌ها وارد می‌کنند روشن کردن آتش در دل طبیعت و خاموش نکردن آن در هنگام بازگشت از آن منطقه است.

با آغاز فصل گرما و افزایش دما جنگل‌ها مستعد آتش‌سوزی هستند و سهل‌انگاری در این مورد فجایع ناگواری را برای طبیعت به‌وجود می‌آورد.

در روزهای اخیر که فقط چند روز از سال نو گذشته با گرمای بسیار شدید هوا مواجه شدیم که خبرهایی آتش‌سوزی و نابودی جنگل‌های استان هم از گوشه و کنار به گوش می‌رسد.

خبرهایی مبنی بر حریق در جنگل‌های رامسر، نوشهر، کلاردشت منتشر شده‌ است که عامل انسانی علت آن بوده است.

مردم، مسافران، گردشگران و شکارچیان سهم بسیار بالایی در آتش‌سوزی جنگل‌ها دارند؛ آنان در مناطق جنگلی آتش روشن کرده و بدون اطلاع از خاموشی کامل آن مکان را ترک کرده و به دلیل دمای بالای هوا و وزش باد گرم و گسترش آتش بخش عظیمی از جنگل به تلی از خاکستر تبدیل می‌کند.

علاوه بر سهل‌انگاری در خاموش کردن آتش توسط مردم و عامل انسانی حریق در جنگل، عدم وجود امکانات کافی در منابع طبیعی استان مازندران و همچنین صعب‌العبور بودن مناطق جنگلی نیز از دلایلی است که اطفای حریق در جنگل‌های مازندران را سخت‌تر کرده است.

نبود بالگرد، کوله‌های آب پاش و از همه مهم‌تر کمبود نیروی انسانی در حفاظت از منابع طبیعی همه و همه در نابودی جنگل‌های استان در اثر آتش‌سوزی دخیل بوده که ظاهرا به این زودی‌ها نبود امکانات برای اطفای حریق جنگل‌های مازندران حل و فصل نمی‌شود و هر ساله هکتارها جنگل در مازندران به دلیل سهل‌انگاری مردم و در پی آن نبود امکانات کافی طعمه حریق و نابود می‌شود.

در روزهای اخیر جنگل‌های غرب استان دچار آتش‌سوزی شده است، دلیل آن هم بر اساس اظهارات رؤسای منابع طبیعی شهرستان‌های غربی استان عامل انسانی عنوان شده است، اما ظاهرا نبود امکانات باعث گسترش آن هم شده است.

بالگرد در اطفای حریق در استان مازندران در مناطقی که دسترسی مأموران منابع طبیعی آسان نیست، ضروری و لازم است اما استان مازندران حتی یک بالگرد برای اطفای حریق در جنگل در اختیار ندارد.

به گزارش فارس، علی‌اصغر احمدی مدیرکل بحران استان مازندران در گفت‌و‌گو با فارس از استقرار بالگرد تا پایان تعطیلات نوروز در استان خبر داد، امید است وعده این مسؤول هر چه زودتر عملی شود و امکانات مورد نیاز دیگر نیز برای جلوگیری از نابودی جنگل‌ها بیشتر مورد پیگیری قرار گیرد.

البته انتظار می‌رود از مسافران و مردم که احتیاط بیشتری در گذراندن وقت، گردش و تفریح در مناطق جنگلی و طبیعت استان مازندران داشته باشند تا از خسارت به منابع طبیعی، این نعمت خدادای جلوگیری شود.

86041/ج


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #جنگل #استان #مازندران #طبیعی #جنگل‌های #منابع #آتش‌سوزی #امکانات #جنگل‌ها #طبیعت #بالگرد #اطفای #انسانی #مناطق #نابودی #سهل‌انگاری #جنگلی #جلوگیری #ظاهرا #گسترش #مسافران #روزهای #تعطیلات #استقرار #احمدی #تبدیل #گزارش #البته #بسیار #خاکستر #خاموش #خبرهایی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : وقتی جنگل به تلی از خاکستر تبدیل می‌شود/ احمدی: استقرار بالگرد بعد از تعطیلات

*

*


X https://sport45.site/