تاریخ انتشار : سه شنبه 07 فروردین 1397 - ساعت : 17:15

کد مطلب: 47435 چاپ به اشتراگ گذاشتن

افزایش19درصدی اقامت مسافران در زنجان

مازندشورا: شهردارآنلاین: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: از 27 اسفند 96 تا 5 فروردین سال جاری، 38 هزار و 810 مورد اقامت مسافران نوروزی در این استان به ثبت رسید که این میزان در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته 19 درصد رشد دارد.

مازندشورا:یحیی رحمتی افزود: در این مدت نزدیک 151 هزار مورد بازدید از جاذبه های گردشگری استان ثبت شده است که این میزان هم نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 35 درصد افزایش نشان می دهد. 
وی ادامه داد: از 27 اسفند 96 تا 5 فروردین جاری بیش از 25 نفر از گنبد سلطانیه و 13 هزار و 500 نفر نیز از بنا و موزه مردم شناسی رختشویخانه بازدید کردند که ارقام نسبت به سال گذشته به ترتیب 69 درصد و 74 درصد رشد دارد. 
رحمتی، آمار بازدیدها از 27 اسفند 95 تا 5 فروردین جاری از موزه مردان نمکی را بیش از 9 هزار نفر و غار کتله خور را نیز پنج هزار و 240 نفر اعلام کرد و گفت: آمار بازدید از این جاذبه گردشگری نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به ترتیب 39 درصد و 42 درصد افزایش داشته است. 
وی گفت: از 27 اسفند 96 تا 5 فروردین جاری بیش از 94 هزار مورد بازدید نیز از سایر جاذبه های گردشگری استان زنجان به ثبت رسیده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان خاطرنشان کرد: از 27 اسفند 96 تا پایان 4 فروردین جاری به منظور نظارت بر ارائه خدمات مطلوب به مسافران و گردشگران در ایام نوروز، از سوی ستاد خدمات سفر استان 437 مورد بازدید از مراکز اقامتی و خدماتی سطح استان انجام شده است.
وجود بزرگترین گنبد آجری جهان، شگفت انگیزترین غار آهکی دنیا، مومیایی های مردان نمکی با قدمت بیش از 2هزار سال، طولانی ترین بازار سر پوشیده جهان و مردمانی مهمان نواز، استان زنجان را به میزبانی پرجاذبه و مهربان برای مسافران و گردشگران تبدیل کرده است.
گنبد سلطانیه یکی از 17 میراث جهانی ایران محسوب می شود که قدمت آن به قرن هفتم هجری شمسی، دوره ایلخانیان می رسد.
بنای رختشویخانه زنجان توسط علی اکبر توفیقی نخستین شهردار زنجان حدود 90 سال پیش با کاربری انحصاری شستشوی لباس و ظروف توسط بانوان، در مرکز این شهر احداث شده است.
بنای رخشتویخانه در نوع خود منحصر به فرد بوده و از سال 1377 به عنوان موزه مردم شناسی این استان نیز مورد بازدید گردشگران و علاقه مندان قرار می گیرد.
غار کتله خور از طولانی ترین و شگفت انگیزترین غارهای آهکی جهان است که در 80 کیلومتری شهر گرماب از توابع شهرستان خدابنده قرار گرفته است.
تا کنون حدود 22 کیلومتر از این غار آهکی نقشه برداری و شناسایی شده و در زمان حاضر یک مسیر 2 کیلومتری در آن برای بازدید گردشگران مهیا است.
'مردان نمکی' مومیایی های نمکی هستند که از معدن نمک روستای چهرآباد در حوالی شهر زنجان کشف شده اند. 
تاکنون 6 مرد نمکی از همین معدن کشف شده است که کاوشگران حدس می زنند همه این مردان در معدن نمک مشغول معدنکاری بوده اند که بر اثر ریزش، زیر آوار نمک مانده و در همان معدن مدفون شده اند.
بر اساس مطالعات انجام شده، قدمت برخی از مومیایی مردان نمکی به بیش از 2 هزار سال می رسد.

منبع:ایرنا


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #استان #بازدید #زنجان #مردان #گردشگران #اسفند #گردشگری #فروردین #مسافران #مومیایی #گذشته #جاذبه #کیلومتری #انگیزترین #خدمات #طولانی #سلطانیه #افزایش #مشابه #شناسی #رختشویخانه #ترتیب #میراث

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : افزایش19درصدی اقامت مسافران در زنجان

*

*


X https://sport45.site/