تاریخ انتشار : چهار شنبه 08 فروردین 1397 - ساعت : 18:40

کد مطلب: 47490 چاپ به اشتراگ گذاشتن

خانه سبزمشهد حتی یک نفررابه جامعه بازنگردانده

مازندشورا: شهردارآنلاین: رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد گفت: از زمان شروع فعالیت «خانه سبز» طی 10 سال گذشته تاکنون حتی یک نفر به دامان جامعه بازنگشته است.

مازندشورا:هادی بختیاری امروز درمراسم تکریم و معارفه مدیر مرکز رسیدگی به آسیب‌دیدگان اجتماعی شهرداری مشهد که در محل خانه سبز برگزار شد، اظهار کرد: از زمان شروع فعالیت خانه سبز طی 10 سال گذشته تا کنون حتی یک نفر به دامان جامعه بازنگشته است. در حالی‌که هدف از تاسیس این مرکز علاوه بر حذف ناهنجاری‌ها از سطح شهر، توان‌بخشی و ارائه آموزش‌های لازم و تلاش برای بازگرداندن آسیب‌دیدگان اجتماعی به جامعه است.

وی ایجاد و توسعه خانه سبز را زمینه‌ای برای خدمت به شهر خواند و گفت: افراد آسیب‌دیده اجتماعی سبب نازیبایی چهره شهر و زایش آسیب‌های جدید می‌شوند. به همین منظور احداث خانه سبز نمونه یکی از تلاش‌های حاکمیتی در رفع این معضل است. کار به صورت هیأت امنایی به پیش رود تا به نتیجه مطلوبی برسد.

رئیس سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری مشهد بیان کرد: در مجموع باید اقداماتی صورت می‌گرفت که منجر شود فرد به خانه خود بازگردد، اما چنین هدفی محقق نشد و شاید یک دلیل این موضوع، این باشد که کار از توان شهرداری نیز خارج است. نیاز به همکاری همه دستگاه‌ها در این خصوص وجود دارد وتنها تامین منابع مالی مطرح نیست، به همین دلیل به دنبال تعیین فرآیندهایی هستیم که گروه‌های مردمی و سمن‌ها را نیز مشارکت دهیم. سمن‌ها علاقه‌مند به ارائه خدمت در این حوزه هستند تا افراد را به دامان جامعه بازگردانند.

حیدر خوش نیت، معاون سیاسی، انتظامی فرماندار مشهد در بخش دیگری از این مراسم اظهار کرد: بر اساس مصوبه شورای عالی اداری کشور، بخش عمده کار ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی به توانمندسازی اختصاص می‌یابد و همه دستگاه‌ها در کنار هم به این محتوا می‌پردازند. در واقع تغییری به لحاظ حمایت‌ها و مسئولیت دستگاه‌ها ایجاد نمی‌شود، تنها با این مصوبه فرآیند قانونی طی شده تا مسئول مجتمع را فرماندار تعیین و زیرنظر فرمانداری کار به پیش رود. 

وی با اشاره به اینکه ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی کاری نیست که تنها توسط مسئولان و دستگاه‌ها دنبال شود، گفت: باید فرهنگ‌سازی در این خصوص صورت گیرد و کار از طریق مردم نیز دنبال شود. خدمت به قشر آسیب‌دیده خدمت به خدا و بندگی او است. آنان سرمایه‌های انسانی جامعه هستند و اگر قرار باشد بی‌توجهی صورت گیرد، بخش قابل توجهی از نیرو، توان و انرژی جامعه به هدر می‌رود. 

خوش نیت با اشاره به اینکه برای جلب اعتماد مردم به مسئولان می‌توان به موضوع ساماندهی آسیب‌دیدگان ورود کرد، ادامه داد: با شعار دادن و کلی‌گویی کردن نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود و خدمت موضوعی است که مردم آن را درک و دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه ستاد ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی نیز وظیفه سیاست‌گذاری‌های لازم در خصوص ساماندهی آسیب‌دیدگان را دارد، بیان کرد: البته شهرداری در زمینه خدمت‌رسانی پیشرو است و طبق مصوبه شورای عالی اداری کشور شهرداری مکلف است همه امکانات را تامین کند. 

معاون سیاسی انتظامی فرماندار مشهد ادامه داد: همچنین مجتمع اردوگاهی نیز زیرنظر فرمانداری در شهرهای بزرگ تشکیل می‌گردد و در مرحله اجرای مصوبات این مجتمع اردوگاهی است که وارد عمل می‌شود.

خوش‌نیت خاطر نشان کرد: خیریه‌هایی که از فرمانداری دارای مجوز هستند، 28 میلیارد تومان در بخش ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی یاری رساندند. البته این امر جدای از موضوع خیریه‌هایی است که از بهزیستی و... مجوز داشتند. در عین حال سپاه، آستان قدس، کمیته امداد و سایر نهادها و دستگاه‌ها نیز هستند و اگر همه این نهادها دست به دست هم دهند، می‌توان تکدی‌گری را در شهر مشهد از بین ‌برد.

وی گفت: امسال نوروز متفاوتی در شهر رقم خورد و استفاده بهینه‌ای از داشته‌ها و دارایی‌های شهر صورت گرفت. امید است در سایر شهرهای کشور نیز این رویکرد دنبال شود.

در ادامه این نشست، حسن محبی، مدیر جدید مرکز رسیدگی به آسیب‌دیدگان اجتماعی شهرداری مشهد(سرای توانمندسازی طلیعه زندگی یا خانه سبز) در خصوص مهمترین برنامه‌های کاری خود، تلاش بر هیأت امنایی شدن و استفاده از ظرفیت سمن‌ها را در این مرکز مورد تاکید قرار داد و گفت: بکارگیری افراد مخلص و متخصص و متعهد در دستور کار قرار می‌گیرد. 

محبی افزود: تلاش بر صرفه جویی در منابع، استفاده از فضاهای علمی، بررسی مشکلات با هماهنگی با نهادهای مختلف و غیره نیز مورد توجه قرار دارد.

 احسان اصولی، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد در بخش دیگری از این مراسم اظهار کرد: موازی‌کاری‌هایی در حوزه ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی وجود دارد که باید رفع شود. مانند آنچه در حوزه حاشیه شهر در دست اجرا است و دستگاه‌های بسیاری ورود پیدا کرده‌اند و هم‌افزایی در این خصوص وجود ندارد.

وی با تاکید بر ضرورت هم‌پوشانی فعالیت‌ها بیان کرد: هم اکنون کارها به صورت موازی به پیش می‌رود و ضرورت دارد بر روی تمرکزگرایی و هدف‌گرایی توجه بیشتری شود تا سرمایه‌های موجود هدر نرود.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه شورای اسلامی شهر مشهد گفت: با وجود اینکه قانون نهادها و دستگاه‌های مختلفی را در موضوع ساماندهی آسیب‌دیدگان اجتماعی مکلف کرده اما در عمل تنها شهرداری به این موضوع ورود پیدا کرده است.

اصولی در خصوص دیگر آسیب موجود در این حوزه گفت: البته در برخی موضوعات که شهرداری قوی ورود پیدا می‌کند، سایر دستگاه‌ها که باید نقش خود را ایفا کنند، عقب‌نشینی می‌کنند و این نیز آسیب دیگری است که باید رفع شود. امیدوراریم بر اساس مصوبه شورای عالی اداری کشور در سال 97 شاهد انسجام بیشتری در این حوزه باشیم.

منبع:ایسنا


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #اجتماعی #آسیب‌دیدگان #شهرداری #ساماندهی #جامعه #دستگاه‌ها #شورای #موضوع #شورا #دنبال #مصوبه #اینکه #سمن‌ها #دیگری #فرماندار #مجتمع #استفاده #نهادها #اداری #البته #ادامه #افراد #فرهنگی #اظهار #فرمانداری #شهرهای #اردوگاهی #خیریه‌هایی #کمیسیون #دستگاه‌های #ضرورت #بیشتری #موجود #اسلامی #رسانه #اصولی #می‌توان #زیارت #گردشگری #تاکید #نمی‌شود #تامین #منابع #تعیین #امنایی #آسیب‌دیده #دامان #ارائه #ایجاد #معاون #سیاسی #اشاره #مسئولان #سرمایه‌های #زیرنظر #رسیدگی #انتظامی #مراسم #توانمندسازی #می‌رود

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : خانه سبزمشهد حتی یک نفررابه جامعه بازنگردانده

*

*


X https://sport45.site/