تاریخ انتشار : جمعه 10 فروردین 1397 - ساعت : 10:30

کد مطلب: 47533 چاپ به اشتراگ گذاشتن

گفت‌وگوی نوروزی شهردارآنلاین با سخنگوی شورای شهر تهران:

موضع سخنگو موضع رسمی شوراست / بر میثاق‌نامه پایبندیم / شورا تمایلی ندارد مسایل شهری با منازعات سیاسی گره بخورد

مازندشورا: علی اعطاء سخنگوی شورای شهر تهران در گفت و گوی نوروزی با شهردار آنلاین با اشاره به تفاوت دیدگاههای مدیریت شهری جدید و سابق و ارایه سند تحویل و تحول شهرداری اشاره کرد: سند تحویل و تحول یک گزارش است و قضاوت در آن نیست و ارایه آن را برای روشن شدن وضع موجود دانست، اما او در باره این تغییر پارادایم مدیریت شهری هم سخن گفت و افزود: این نکته مثبتی نیست که شهر، یک کارگاه ساختمانی دایمی باشد. ما توضیح داده ایم با چه چیز مخالفیم، احتمالا باید در معرفی پارادایم جدید تلاش بیشتری انجام بدهیم.

مازندشورا:عضو جوان شورای شهر تهران پیش از این سابقه کار در وزارت و راه و شهرسازی دارد و این تجربه او را در حوزه تخصصی معماری و شهرسازی کارآمد کرده است. اما او سخنگوی شورا نیز هست. سخنگویی در شورای شهری که همه اعضای آن از فعالین موثر فضای مجازی هستند و نسبت به اخبار سریع‌الواکنشند کار سختی است اما او این موضوع را طبیعی می‌داند و از تفکیک حوزه‌ها در امر اطلاع‌رسانی خبر می‌دهد هر چند به این نکته که اطلاح‌طلبان شورا و شهرداری در رساندن پیام تغییرات به افکار عمومی موفق نبودند نیز معترف است. گفت و گوی ویژه نوروز شهردارآنلاین با علی اعطاء را در ادامه بخوانید: 

در شش ماه گذشته مهم‌ترین سرفصل‌های کاری شورا چه بوده است؟

پس از انتخابات تا آغاز به کار رسمی شورا فرصت سه ماهه ای وجود داشت. منتخبین جلسات متعددی برگزار کردند و عملا بخشی از تصمیماتی که در زمان شروع به کار باید گرفته می‌شد، در همان جلسات به جمع‌بندی شد. با توجه به گفتگوهای مفصلی هم که در جلسات پیش می آمد، دیدگاه ها به میزان قابل توجهی به هم نزدیک شد. بالاخره یک برنامه مشترک وجود داشت که در زمان انتخابات ارایه شده بود؛ اما گفتگوها و جلسات بعد از پیروزی در انتخابات، فضای مناسب تری برای گفتگو در رابطه با طرح ها و برنامه ها بود، به گونه ای که به گمانم اعضا در انتخاب شهردار، مبانی نظری مشترکی داشتند و طبعا شخصی که با این مبانی فکری اعضا، به لحاظ فکری اشتراکات بیشتری داشت و بهتر می توانست دیدگاه ها و طرح و برنامه های شورا را عملی کند، انتخاب می شد که همان طور هم شد. در این جلسات مباحث مختلفی بحث می شد.

منظورتان چه بحث‌هایی است؟

به عنوان مثال یک بحث همین انتخاب شهردار بود. ما پیش از آغاز رسمی شورا جلسات علنی و با حضور خبرنگاران برای تعیین شهردار برگزار کردیم. ابتدا هر کدام از اعضای شورا گزینه‌های مدنظرشان را پیشنهاد کردند و در نهایت رای‌گیری به عمل آمد. بنا شد هفت نفر برنامه ارائه کنند که دو نفر انصراف دادند و 5 نفر در جلسه منتخبان برنامه‌هایشان را ارائه کردند. این جلسات علنی بود و به صورت آنلاین از طریق اینترنت قابل مشاهده بود و در نهایت آقای نجفی با 21 رای به عنوان شهردار تهران انتخاب شد.

در مدت سه ماهه پیش از شروع رسمی شورا اعضا گزارشی از وضع موجود در شورا و شهرداری تهیه کردند که سرنوشت آن مشخص نیست. آن گزارش‌ها به کجا رسید؟

هر کدام از کمیسیون‌های موقت که در دوران سه ماهه تشکیل شده بودند، تلاش کردند تا شناسایی روشنی از وضع موجود داشته باشند. یعنی مشخص شود آنچه که تحویل می‌گیریم چیست. در واقع کمیسیون‌های موقت تشکیل شدند و اعضای آنها معرفی شدند. کمیسیون‌ها ده‌ها جلسه برگزار کردند و مشخصا ماموریت هر کمیسیون شناسایی وضع موجود و تهیه گزارش بود. تیم مدیریتی مستقر هم همکاری می‌کردند اما ایده‌آل ما این بود که مجموعه اطلاعاتی را که به دست می‌آوریم از چند منبع دریافت کنیم ولی این کار امکان پذیر نشد. به همین دلیل گزارشی در آن مقطع منتشر نکردیم.

تصمیم دیگری که در آن ایام داشتیم، با توجه به رویکرد شفافیت در در انتخابات وعده داده بودیم، بحث علنی کردن جلسات شورای شهر به طور دایمی بود. طبق قانون زمانی می‌توان جلسه ای را غیرعلنی کرد که دو سوم اعضا رای به غیرعلنی بودن آن بدهند. در صورتی که پیش از آن، جلسات یکشنبه‌ها به صورت مستمر غیرعلنی برگزار می‌شد. در پنجاه و دو جلسه‌ای که شورای پنجم در سال 96 داشته، تنها یک جلسه غیر علنی برگزار شده که آن هم به دلیل بررسی مکاتبات دارای طبقه‌بندی محرمانه از سوی یکی از نهادهای نظارتی بود و با توجه به محرمانه بودن اسناد، جلسه باید غیرعلنی برگزار می‌شد.

یک اتفاق مهم دیگر شورای پنجم ارائه سند تحویل و تحول بود!

بله! یکی از مواردی که در دستور کار شورای پنجم قرار گرفت و می‌توان آن را به عنوان یک اقدام مهم مطرح کرد، مصوبه‌ای بود که در قالب طرح دوفوریتی داشتیم و بر اساس آن شهردار تهران ملزم شد ظرف صد روز گزارشی تحت عنوان سند تحویل و تحول ارائه کند، و تقریبا در یک بازه صد روزه هم آن را منتشر و در صحن مطرح شد و عملا صورت وضعیت فصل مشترک دو دوره مدیریت شهری را ارایه می کرد.

بارها اشاره شده که این سند به قوه قضاییه ارائه شده تا پیگیری اتفاقات غیر‌قانونی دوره قبل انجام شود، اما تا آنجا که مشخص شده است اشاره مستقیمی در سند تحویل و تحول برای تخلفات وجود ندارد. درست است؟

سند تحویل و تحول یک گزارش است و قضاوت در آن نیست؛ و بنا هم نیست که شهرداری در مقام قضاوت قرار گیرد. از طرفی تحلیل هم نیست. این سند صرفا گزارشی است از فصل مشترک دو دوره مدیریت شهری با این هدف که مدیریت جدید دقیقا بداند چه چیزی تحویل گرفته و در کجا قرار دارد.

آیا یک گزارش برای پیگری کافی است؟

پیگیری بحث دیگری است. هدف شورا از الزام شهرداری به تهیه سند تحویل و تحول، داشتن تصویر روشنی از وضع موجود بود.

انتقادات زیادی از عملکرد کمیسیون‌ها شده است که چرا دقیق‌تر عمل نمی‌کنند و اغلب باید مصوبات پس از آنکه به فرمانداری رفت دوباره به صحن بازگردد. این انتقادات را چقدر قبول دارید؟

مواردی وجود داشته که ما در شورا پذیرفته ایم، و مواردی هم وجود داشته که بر مصوبه پیشین اصرار کرده ایم. هیات تطبیق مصوبات طبق قانون اگر مصوبه شورا را مغایر با قوانین و مقررات کشور و یا خارج از حدود وظایف و اختیارات شورا تشخیص داد، باید با ذکر مورد و مستدل، اعتراض خود را به اطلاع شورا برساند و درخواست تجدیدنظر کند و نباید همچون یک شورای دوم، به بحث محتوایی ورود کند.

این نکته درستی است که یکی از همکاران نکته مهمی را در صحن مطرح کرد که هیئت تطبیق درهر حال یک شورای دوم نیست. وظیفه هیات تطبیق اولا بررسی عدم مغایرت مصوبات با قوانین و مقررات کشور و ثانیا تشخیص این امر است که مصوبه در حدود وظایف و اختیارات شوراست.

بارها اعضای شورا اعلام کرده‌اند که مدیریت شهری را وارد منازعات سیاسی نمی‌کنند. زمانی که جریان مقابل به شدت به بازی‌های سیاسی دست زده است این گریز چه معنایی می‌دهد؟

بحث گزیر نیست. شورا تمایلی ندارد مسایل مدیریت شهری با منازعات سیاسی گره بخورد. به نظر می‌رسد فضای سیاسی در این حوزه باید مدیریت شود و این مدیریت به معنای منازعه نیست. باید با آرامش فضا را مدیریت کرد تا حوزه مدیریت شهری درگیر منازعات سیاسی احتمالی نشود.

از اعضای سابق شورا  نظر مشورتی می گیرید؟

بله، پیش آمده که از اعضای سابق فارغ از جهت گیری سیاسی آنها نظر مشورتی گرفته شود.

از اعضای لیست اولیه اصلاح‌طلبان که به شورا راه نیافته‌اند چطور؟

تعدادی از آنان در حال حاضر به عنوان کارشناس و مشاور با شورا و کمیسیون ها همکاری دارند.

یکی از دغدغه‌های شورای پنجم راه اندازی مرکز پژوهش‌های شورا بوده است، این موضوع به کجا رسید؟

بر سر راه‌اندازی مرکز پژوهش‌ها و چگونگی این کار بحث مفصلی داشتیم. دبیرخانه شورا به لحاظ نیروی انسانی محدودیت‌هایی دارد. دبیرخانه شورا که مرکز پژوهش‌ها هم بخشی از آن است،  140 پست مصوب دارد اما زمانی که وارد شورا شدیم نزدیک به پانصد نفر در آن مشغول به کار بودند. در هیات رییسه نسبت به هر اقدامی که باعث فربه‌تر شدن دبیرخانه شود مقاومت وجود دارد. اما بحث دفتر پژوهش‌ها بحث ویژه‌ای است که اعضا هم بر آن تاکید دارند و امیدواریم زودتر به جمع بندی برسد.

اینکه خود اعضا در هر موردی اظهار نظر می‌کنند، سخنگویی تحت شعاع قرار نمی‌گیرد؟

بالاخره پیش می آید. البته گاهی که لازم باشد یک موضع به عنوان موضع رسمی شورا مطرح شود و یا اینکه صرفا سخنگو صحبت کند، هماهنگ می کنیم. گزارش جلسات شورا به رسانه ها را هم رییس شورا و یا سخنگوی شورا به رسانه ها می دهند. به طور کلی طبیعی است که اعضا در مورد موضوعات مختلف مصاحبه و اظهارنظر می کنند. اما به نظرم کمابیش این امر جا افتاده است که آنچه سخنگوی شورا در مقام سخنگویی مطرح می کند، موضع رسمی شوراست و از سخنگو این انتظار می رود که موضع رسمی شورا را بیان کنند.

همچنان برمیثاق نامه شورا پایبندید؟

قرار ما این است.

با وجود حذف شدن عملیات‌های عمرانی از چهره شهر به نظر می آید مردم شناخت دیگری از عملکرد شهرداری داشته باشند این موضوع باعث نگرانی نیست‌؟ عملکرد شهرداری جدید آنچنان برای مردم ملموس نیست.

به هرحال دوره مدیریت پیشین را مردم با پروژه های بزرگ عمرانی به یاد خواهند آورد. ما منتقد آن وضعیت بودیم و معتقد بودیم بخشی از آن پروژه ها به لحاظ کارشناسی ضرورت نداشته است. یک مدیریت، مدیریت اجرای پروژه‌های بزرگ عمرانی و یک مدیریت، مدیریت نرم‌افزاری است. موضوع تغییر پارادایم است. یعنی الگوی ذهنی در شهر و شهروندان و حتی خود بدنه شهرداری باید تغییر کند. این نکته مثبتی نیست که شهر، یک کارگاه ساختمانی دایمی باشد. ما توضیح داده ایم با چه چیز مخالفیم، احتمالا باید در معرفی پارادایم جدید تلاش بیشتری انجام بدهیم.


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #شورا #مدیریت #شورای #جلسات #سیاسی #شهرداری #تحویل #اعضای #برگزار #عنوان #ارائه #شهردار #تهران #برنامه #موجود #سخنگوی #غیرعلنی #گزارش #شورای شهر #گزارشی #انتخابات #منازعات #موضوع #شورای پنجم #زمانی #دیگری #مصوبه #عملکرد #داشتیم #سخنگو #ندارد #بودیم #پژوهش‌ها #عمرانی #مواردی #می‌شد #گرفته #مصوبات #مشترک #تطبیق #شوراست #دبیرخانه #سخنگویی #پیگیری #بارها #اشاره #نمی‌کنند #قضاوت #انتقادات #وظایف #دارند #مشورتی #اینکه #رسانه #پروژه #پارادایم #تغییر #قوانین #مقررات #اختیارات #تشخیص #پیشین #کمیسیون‌ها #ارایه #بالاخره #مبانی #بیشتری #رسید؟ #نهایت #نزدیک #دیدگاه #مسایل #تمایلی #بخورد #شهرسازی #مفصلی #طبیعی #کمیسیون‌های #تشکیل #دایمی #منتشر #قانون #می‌توان #محرمانه #بررسی #همکاری #کمیسیون #روشنی #شناسایی #باشند #معرفی #شهردارآنلاین #وضعیت

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : موضع سخنگو موضع رسمی شوراست / بر میثاق‌نامه پایبندیم / شورا تمایلی ندارد مسایل شهری با منازعات سیاسی گره بخورد

*

*


X https://sport45.site/