دود شدن 100 هکتار از جنگل و عرصه‌های منابع طبیعی کجور/ گزارش نادرست به مسؤولان بالادستی درباره اطفا

تاریخ انتشار : جمعه 10 فروردین 1397 - ساعت : 12:30

کد مطلب: 47553 چاپ به اشتراگ گذاشتن

تداوم آتش‌سوزی در جنگل‌های کجور

دود شدن 100 هکتار از جنگل و عرصه‌های منابع طبیعی کجور/ گزارش نادرست به مسؤولان بالادستی درباره اطفا

مازندشورا: آتش در دامن جنگل‌های کجور جا خوش کرده و با وجود تلاش‌های که از سه روز گذشته برای مهار آن ‌در حال انجام است اما همچنان در حال دست‌درازی به جنگل است و به گفته جانشین فرمانده بسیج ناحیه مقاومت نوشهر آتش اصلا مهار نشده است و 150 هکتار از عرصه‌های جنگلی و درختان دچار حریق شده است.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، آتش در دامن جنگل‌های کجور جا خوش کرده و با وجود تلاش‌های که از سه روز گذشته برای مهار آن ‌در حال انجام است اما همچنان در حال دست‌درازی به جنگل است.

یکی نیروهای امدادی بسیج مردمی که از روزهای گذشته برای اطفای حریق در منطقه حضور دارند در این باره به خبرنگار فارس می‌گوید؛ بعد از نماز صبح امروز نیروهای تازه نفس برای اطفای حریق به  جنگل‌های کهنه‌ده، ویسر و دلسم اعزام شدند.

 

وی وسعت و ارتفاع آتش‌سوزی به کف جنگل را تا ارتفاع یک‌ونیم متری عنوان می‌کند و ادامه می‌دهد؛ با بیل، چنگک و شن‌کش و حتی چوب به جنگ با آتش رفتیم و در حال اطفا هستیم.

سیدعلی موسوی که تکیه به بیل داده و با حسرت به آتش‌های که در حال خاکستر کردن جنگل هستند، می‌گوید: از رحمت خدا ناامید نیستیم چون این آتش با این امکانات مهار شدنی نیست و فقط امید داریم که باران بیاید چرا که ما با امکانات محدود یک یال از آتش را مهار می‌کنیم اما باد دوباره با چرخش موجب گسترش آتش می‌شود و نمی‌توان گفت؛ که ما مها کردیم آتش را بلکه ما فقط جلو گسترش آتش را می‌گیریم و آتش همچنان شعله‌ور است.

 

وی باد گرم و خشک شب گذشته را نیز مزید بر علت می‌داند و عنوان می‌کند؛ یک بالگرد برای اطفای حریق روز گذشته اعزام شد که با توجه به گنجایش محدود و حدود 200 لیتری آن و وسعت آتش‌سوزی و زمان‌بر بودن برای پر کردن باک برای آب باز هم مفید فایده بود که امروز این مسئله صورت نگرفت.

یکی دیگر از نیروهای مردمی که برای اطفای حریق حضور یافته بود نیز با اشاره به  مناطقی که دچار آتش‌سوزی شده است، می‌گوید؛ بالگرد اطفای حریق تا حدودی خنک کننده بود هر چند نمی‌توانست به صورت کامل برای اطفای حریق به دلیل وسعت آتش‌سوزی کمک کنند؛ هواپیماهای سمپاش که گنجایش بیشتری دارند می‌توانند بهتر به مهار آتش کمک کنند.

 

ایرج متاجی جانشین فرمانده بسیج ناحیه مقاومت نوشهر هم که برای مهار آتش به همراه نیروهای مردمی و گردان بیت‌المقدس و امام حسین(ع) نوشهر و نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی نوشهر حضور دارد نیز در این زمینه می‌گوید: آتش در منطقه شوراب ظلع غربی لزیک مهار نشده است و  نمی‌شود با دستان خالی این میزان آتش را مهار کرد.

وی با بیان اینکه درختان کهنسال و با قدمت در حال سوختن هستند، قدمت برخی از درختان را 70 تا 80 سال تخمین می‌زند و ادامه می‌دهد؛ کل وسعت آتش‌سوزی در این چند روز 100 هکتار می‌شود.

متاجی با اشاره به اینکه منطقه «پلسن» کلا در حال سوختن است، گفت: در این چهار روز این منطقه نیز در حال سوختن است.

وی درباره اینکه از سوی مسؤولان منابع طبیعی غرب استان عنوان شد که آتش مهار شده است، اظهار کرد: منظقه «نیراقا» آتش مهار شده اما امروز دوباره آتش زبانه گرفته است.

 

جانشین فرمانده بسیج ناحیه مقاومت نوشهر با اشاره به اینکه 180 نیروی چهار گردان بیت‌المقدس و امام حسین(ع) نوشهر در منطقه مستقر هستند، گفت: در منطقه نیرآقا نیز نیروهای گردان‌ بیت‌المقدس کجور به تعداد 85 نفر به همره نیروهای فرق‌بانی در مناطق آتش‌سوزی حضور دارند.

وی با اعلام اینکه متاسفانه به مسؤولان بالادستی گزارش  شده که آتش در جنگل‌های کجور مهار شده است، عنوان کرد؛ به دلیل چرخشی بودن آتش‌سوزی می‌توان بیان کرد؛ آتش اصلا مهار نشده است و 100 هکتار از عرصه‌های جنگلی و درختان دچار حریق شده است.

متاجی متذکر شد؛ برای اطفای کامل حریق یا باید باران بیاید یا 8 تا 10 بالگرد  به صورت همزمان اطفای حریق را انجام بدهند.

3141/ج


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #جنگل #آتش‌سوزی #اطفای #نیروهای #منطقه #اینکه #نوشهر #عنوان #گذشته #جنگل‌های #هکتار #اشاره #امروز #متاجی #دارند #مسؤولان #طبیعی #منابع #درختان #سوختن #مردمی #بیت‌المقدس #گنجایش #بالگرد #گردان #فرمانده #گسترش #ناحیه #مقاومت #جانشین #ادامه #همچنان #می‌گوید؛ #درباره #بالادستی #عرصه‌های #گزارش #اعزام #ارتفاع #بیاید #محدود #باران #امکانات #می‌دهد؛ #می‌گوید #دوباره

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : دود شدن 100 هکتار از جنگل و عرصه‌های منابع طبیعی کجور/ گزارش نادرست به مسؤولان بالادستی درباره اطفا

*

*


X https://sport45.site/