سالانه 15 هزار هکتار از جنگل‌های ایران می‌سوزد/ کوتاهی وزارت جهاد در عملیاتی شدن لایحه‌ جامع اطفاء حریق

تاریخ انتشار : جمعه 10 فروردین 1397 - ساعت : 23:26

کد مطلب: 47577 چاپ به اشتراگ گذاشتن

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس:

سالانه 15 هزار هکتار از جنگل‌های ایران می‌سوزد/ کوتاهی وزارت جهاد در عملیاتی شدن لایحه‌ جامع اطفاء حریق

مازندشورا: سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: سالانه بیش از 15 هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی در کشور طعمه حریق می‌شود.

مازندشورا:علی‌محمد شاعری در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، با بیان اینکه همه ساله در اوایل فصل بهار شاهد افزایش دما و وزش باد هستیم که منجر به آتش‌سوزی در جنگل‌ها بویژه شمال کشور می‌شود، اظهار کرد: در تعطیلات پیش‌رو بویژه روز طبیعت خانواده‌ها با حضور در جنگل‌ها اقدام به روشن کردن آتش می‌کنند و با بی‌احتیاطی در عرصه‌های جنگلی باعث آتش‌سوزی به منابع طبیعی ‌می‌شوند.

وی ادامه داد: شرایط آب و هوایی و سواستفاده‌گران از جنگل هم یکی دیگر از عوامل تخریب و آتش‌سوزی جنگل‌ها هستند که سازمان جنگل‌ها باید با همکاری محیط زیست، نیروهای مردمی که در حاشیه جنگل‌ها و مناطق حفاظت شده زندگی می‌کنند تمامی عرصه‌های جنگلی را تحت کنترل خود قرار دهند و به صورت لحظه‌ای پایش داشته باشند و اجازه ندهند حریقی در عرصه منابع طبیعی صورت گیرد و در صورت بروز حریق در ساعات اولیه نسبت به خاموش کردن آن اقدام کنند.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از مردم خواست در روز سیزده فروردین در مکان‌هایی که احتمال حریق و آتش‌سوزی است آتش روشن نکنند و از مواد غذایی آماده استفاده کنند.

این مسؤول افزود: اگر مردم در عرصه جنگلی آتش روشن می کنند حتما قبل از ترک آن منطقه از خاموش شدن آتش مطمئن شوند.

شاعری اضافه کرد: باید به مردم آموزش داده شود جنگل مکانی برای روشن کردن آتش نیست و در این فصل که درجه حرارت افزایش پیدا می‌کند و برگ درختان و چوب‌های خشک آماده سوختن و آتش گرفتن هستند، آتش‌سوزی منجر به خسارت‌های جانی و مالی می‌شود.

وی با اعلام اینکه سالانه بیش از 15 هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی در کشور طعمه حریق می‌شود، بیان کرد: یک دهه اخیر 150 هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی کشور طعمه حریق شد و نشان‌دهنده این است تغییر اقلیم آب و هوایی، افزایش درجه حرارت و دما، عوامل انسانی، سوءاستفاده سوداگران عرصه منابع طبیعی و سوءمدیریت در اطفاء حریق توسط وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست مهم‌ترین عوامل در آتش‌سوزی منابع طبیعی در کشور است.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دلیل اصلی ایجاد حریق در عرصه‌های منابع طبیعی عوامل انسانی هستند که در این زمینه سازمان جنگل‌ها باید اطلاع‌رسانی و آموزش لازم را به مردم داشته باشد و از تجهیزات و امکانات پیشرفته برای اطفاء حریق استفاده کند، افزود: 80 درصد آتش‌سوزی‌های کشور تحت تاثیر عوامل انسانی است.

این مسؤول بیان کرد: سال‌های اخیر سوءمدیریت در اطفاء حریق در منابع طبیعی باعث گسترش آتش‌سوزی و از بین رفتن سطح وسیعی از عرصه‌های منابع طبیعی کشور شده است.

شاعری بیان کرد: مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد در صورتی که دولت لایحه جامع اطفاء حریق را تهیه و ارائه کند، به قید فوریت آن را به تصویب برساند.

وی اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه دولت مکلف شد لایحه‌ای برای مقابله با آتش‌‌سوزی و اطفاء حریق به مجلس شورای اسلامی ارائه کند اما تاکنون وزارت جهاد کشاورزی این امر را عملیاتی نکرد و آتش‌سوزی‌هایی که شاهد آن هستیم بیانگر ضرورت تهیه و اجرای برنامه جامع برای اطفاء حریق در عرصه‌های منابع طبیعی است که امری اجتناب ناپذیر است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سوءمدیریت سازمان جنگل‌ها باعث شد شاهد از بین رفتن سطح وسیعی از عرصه‌های منابع طبیعی باشیم، گفت: در زمان اطفاء حریق از نیروهای مبتدی و تجهیزات قدیمی استفاده می‌شود و ساعت‌ها زمان برای خاموش کردن حریق سبب می‌شود خسارت گسترده‌ای به عرصه‌های منابع طبیعی وارد شود.

86035/ع


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #طبیعی #منابع #جنگل #عرصه‌های #اطفاء #جنگل‌ها #آتش‌سوزی #مجلس #عوامل #شورا #کشاورزی #شورای #اسلامی #اینکه #خاموش #سخنگوی #سوءمدیریت #کمیسیون #انسانی #افزایش #شاعری #وزارت #هکتار #جنگلی #استفاده #حرارت #ارائه #برنامه #آموزش #وسیعی #تجهیزات #هوایی #بویژه #هستیم #عملیاتی #سالانه #اظهار #اقدام #مسؤول #آماده #حفاظت #نیروهای #افزود

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : سالانه 15 هزار هکتار از جنگل‌های ایران می‌سوزد/ کوتاهی وزارت جهاد در عملیاتی شدن لایحه‌ جامع اطفاء حریق

*

*


X https://sport45.site/