تاریخ انتشار : شنبه 11 فروردین 1397 - ساعت : 16:30

کد مطلب: 47615 چاپ به اشتراگ گذاشتن

در آستانه روز طبیعت؛

آمادگی نهادها برای برگزاری روز طبیعت

مازندشورا: شهردارآنلاین: نهاد های عمومی برای برگزاری هرچه بهتر روز طبیعت و آسایش مردم تلاش می کنند، اما به عقیده یکی از اعضای شورای شهر علی‌رغم اینکه مردم می‌گویند طبیعت را دوست داریم‌ و در کنار آن با نشاط‌ می‌شویم‌ اما رفتار مناسبی با آن ندارند و رعایت اصول و نکات مهم را برای حفظ‌ طبیعت را نمی‌کنند.

مازندشورا:با نزدیک شدن به پایان تعطیلات نوروزی، نوبت به برگزاری  رسم سیزده به در می رسد  یا همان بزرگداشت روز طبیعت، اما واقعا در این روز طبیعت بزرگداشته می شود؟ 

به نظر می رسد این رسم امروز دیگر بیش از اینکه بهانه ای برای لذت بردن و بزرگداشت طبیعت باشد، به رسمی برای آسیب رساندن به ان تبدیل شده است. از همان ساعات اولیه این روز می توان همه چیز را دید، آب گرفتگی معابر به دلیل وجود تعداد زیادی سبزه در جوب ها، آتش های به جا مانده، زباله ها و له شدن و لگذ خوردن گل ها همه این ها باعث شد تا امسال واکنش های زیادی از سوی ارگان ها مختلف برای برگزاری این روز داشته باشیم.

جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی در تهران چند توصیه مهم را به مردم برای برگزاری این روز یادآوری کرد از جمله :
- محل اتراق خود را از قبل انتخاب کنید. 
- محل نشستن خود را درنقاط تایید شده و کمپ هایی که به همین منظور تعیین شده مثل پارک ها و بوستان ها انتخاب کنید. 
- از نشستن در لبه دره ها، پرتگاه ها و کنار رودها خودداری کنید. 
- از حضور در زمین هایی که پوشش گیاهی انبوهی دارد و شناخت کافی نسبت به آن ندارید خودداری کنید. زیرا احتمال وجود حیوانات وحشی و چاه و گودال و سقوط در آن وجود دارد. 
در این روز بیشتر مراقب فرزندان و افراد سالخورده باشید. 
- از بازی کردن کودکان در کنار بزرگراه ها و اتوبان ها خودداری کنید.

همچنین بوستان ها و پارک ها بسیاری خود را برای برگزاری این روز آماده کرده اند از جمله بوستان ملت و مجموعه فضای سبز منطقه 22 ، امیرزاده معاون امور شهری و محیط زیست منطقه 3 از استقرار عوامل اداره مدیریت پسماند در بوستان ملت خبر داد و تصریح کرد: کارشناسان این اداره به شهروندان در خصوص اهمیت تفکیک پسماندها توضیح می دهند و کیسه های مخصوص پسماندهای خشک را بین آنها توزیع شد.

در منطقه 22 نیز برای سهولت رفت و آمد همشهریان تصمیماتی اتخاذ شده است، ازجمله مسدود بودن تعدادی از معابر این منطقه که به شرح زیر است:

ضلع جنوبی بلوار میعاد به جهت سهولت تردد خودرو های امدادی ،خدمت‌رسان و امنیتی
خروجی آزاد راه تهران -کرج به بلوار دستواره
رفیوژ میانی تقاطع هوا و فضا (طوبی)در بلوار برادران علیمرادی کوهک
رفیوژ میانی نسیم ٦
لیه دور برگردان‌ها در بلوار برادران علیمرادی کوهک به غیر از دوربرگردان امام رضا
کلیه دور برگردان های بلوار دستواره به غیر از دور برگردان جنب پادگان میرحسینی
میدان لاله در پارک چیتگر
ضلع غربی میدان المپیک


از جمله مسائلی که هر سال به اکو سیستم طبیعت آسیب وارد می کند رها سازی ماهی های سفره هفت سین در حوض ها و جوی ها است یک محقق  گونه های غیربومی آبزی با بیان اینکه متاسفانه مدیریتی بر رهاسازی ماهی قرمز در آب‌های طبیعی وجود ندارد، تصریح کرد: اگر مردم قصد دارند که از ماهی قرمز در منازل خود نگهداری کنند باید آبی را که برای ماهی استفاده می‌کنند از نظر اکسیژن کیفیت مناسبی داشته باشد و آب داخل تنگ را به‌طور مرتب عوض کنند. محفظه‌ نگهداری ماهی قرمز نیز باید به اندازه کافی بزرگ باشد.

خسروی با تاکید بر اینکه گونه‌های دیگر ماهی زینتی مانند فایتر که برای ایام نوروز به فروش می‌رسد نیز گونه‌ای مهاجم است، گفت: این نوع ماهی از نظر اکسیژن ماهی مقاومی است و از نظر دمایی نیز عرض‌های جغرافیایی جنوبی آب‌های کشور شرایط مطلوب‌تری برای رشد این گونه از ماهی دارد، در نتیجه رهاسازی آن می‌تواند خطرناک باشد.

این محقق گونه‌های غیربومی آبزی در پایان تاکید کرد: ماهی‌هایی که به عنوان ماهی زینتی در کشور فروخته می‌شود، ماهی بومی کشور ما نیستند. حتی اگر بومی کشور هم باشند در هر منطقه‌ای از کشور نمی‌توانیم این نوع  ماهی‌های زینتی را رها کنیم چنانچه گونه‌ای غیربومی به اکوسیستم‌ وارد شود و بتواند در آن اکوسیستم پایدار شود و تولید مثل کند به یک گونه مهاجم تبدیل می‌شود.

زهرا صد اعظم نوری رییس کمیسیون محیط زیست شورای شهر نیز با بیان اینکه مردم رفتار مناسبی با طبیعت ندارند گفت:  علی‌رغم اینکه مردم می‌گویند طبیعت را دوست داریم‌ و در کنار آن با نشاط‌ می‌شویم‌ اما رفتار مناسبی با آن ندارند و رعایت اصول و نکات مهم را برای حفظ‌ طبیعت را نمی‌کنند.

رئیس کمیسیون محیط‌ زیست شورای شهر تهران تصریح کرد: به همان اندازه که مردم از طبیعت‌ استفاده می‌کنند متأسفانه تخریب هم کم نیست‌ و وقتی آتش روشن‌ می‌کنند بعد از استفاده آتش را امحا‌ نمی‌کنند و یا میزان زباله‌ای که تولید می‌کنند خیلی زیاد است.

صدراعظم‌ نوری خاطرنشان کرد: زباله‌هایی مانند پلاستیک که از بین نمی‌روند برای محیط زیست مضر‌ است.

وی در پایان گفت: در بسیاری از موارد که در مواجهه‌ با این افراد به آنها تذکر می‌دهم که به طبیعت آسیب‌ نزنند برخورد خوبی ندارند.

اما در کرمانشاه یک حرکت قابل تقدیر در حال انجام است، امیر رحیمی معاون خدمات شهری شهرداری کرمانشاه  اظهار کرد: با مشارکت شرکت بازیافت مواد و تولید کود آلی کرمانشاه در راستای حفاظت از محیط زیست و جهت جلو گیری از تخلیه و رهاسازی سبزه های عید در محیط اطراف شهر و حاشیه رودخانه‌ها مقرر شد با اختصاص پنج دستگاه وانت نسبت به اجرای برنامه جمع آوری سبزه های عید در روز طبیعت در پنج منطقه اقدام شود.

وی افزود: از شهروندان درخواست داریم جهت حفاظت از محیط زیست سبزه های خود را فقط در محل‌های مشخص شده تحویل دهند.

معاون خدمات شهری شهرداری کرمانشاه محل‌های جمع آوری سبزه‌های عید را خروجی‌های سطح شهر عنوان کرد و گفت: در منطقه دو در خروجی سراب نیلوفر، دور میدان دره دراز، در منطقه چهار میدان فردوسی، خروجی سراب قنبر، در منطقه پنج میدان امام خمینی(ره)، در منطقه هفت میدان امام حسین(ع) ودر منطقه هشت میدان آزادگان  سبزه‌ها جمع آوری می‌شوند.


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #منطقه #طبیعت #میدان #اینکه #بلوار #بوستان #برگزاری #رهاسازی #مناسبی #ندارند #کرمانشاه #تولید #زینتی #تصریح #استفاده #غیربومی #پایان #تهران #خودداری #معاون #شورای #رفتار #تبدیل #گونه‌ای #مهاجم #عنوان #بزرگداشت #کمیسیون #نمی‌کنند #خروجی #شورای شهر #شورا #محل‌های #حفاظت #خدمات #شهرداری #مانند #تاکید #برادران #علیمرادی #برگردان #میانی #بسیاری #شهروندان #سهولت #جنوبی #افراد #نشستن #اندازه #اداره #گونه‌های #زیادی #اکسیژن #آب‌های #نگهداری #معابر

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : آمادگی نهادها برای برگزاری روز طبیعت

*

*


X https://sport45.site/