اعتکاف، روز رهایی از پیله‌های نفسانی

تاریخ انتشار : یکشنبه 12 فروردین 1397 - ساعت : 06:30

کد مطلب: 47621 چاپ به اشتراگ گذاشتن

معتکفان در خانه امن الهی مناجات بندگی می‌کنند

اعتکاف، روز رهایی از پیله‌های نفسانی

مازندشورا: رجب، ماه زیبای خداوند است. ماهی برای بندگی در پیشگاه معبود و ایام‌البیض نیز بهانه‌ای برای بخشایش بی‌بهانه بندگان است. ایامی که معتکفان در خانه امن الهی در پیشگاه معبود، مناجات بندگی می‌کنند و دل‌ها را از هرچه غیر اوست می‌زدایند. ایامی برای بار دیگر متولدشدن و رهاشدن از پیله نفسانی که وجود را در خود تنیده‌است.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، رجب، ماه زیبای آسمانی است، ماه زدودن زنگارهای دنیوی از وجود انسانی، ماه نزدیکی به پروردگار رحمت و سجده بندگی‌کردن در پیشگاهش.

رجب که می‌رسد، نوای فرشتگان آسمانی بر می‌خیزد و نغمه‌های الهی، زمین را فرا می‌گیرد تا بندگان را به سمت این میهمانی بزرگ فرا بخواند، درهای آسمان به روی بندگی بندگان گشوده می‌شود و زمین نیز به بهانه این سجده عبدِ بندگان، به خویش می‌بالد.

رجب که می‌رسد، فرشتگان نیز در زمین به جشن می‌پردازند و دستان نوازش می‌کشند بر وجود مخلوقات خدا.

روزهای 13، 14 و 15 رجب، نهایت این بندگی را به رخ جهان می‌کشاند و درِ مساجد به روی معتکفان این درگاه، گشوده‌است.

سه روز روزه‌داری و شب زنده‌داری در پیشگاه خداوند و انجام عبادات، تا ناخالصی‌ها از دل زدوده شود، سه روز خواندن نماز و مناجات‌کردن با خدایی که مهربانی و بخشش وسعتی بی‌انتها دارد.

ایام‌البیض که فرا می‌رسد، سیل بندگان روانه درگاه معبود می‌شود تا عبدبودن خود را بار دیگر به رخ شیاطین نفسانی خویش بکشانند و بدی‌ها را در غل و زنجیر، به بند کشند، تا در حرم امن الهی، دست عبودیت را به سمت آسمان دراز کنند و با العفو گفتن خویش، اشک توبه بر دیدگان‌شان جاری شود.

آن لجظه که عبد در میان انبوه دل مشغولی‌ها تنها خود را تسلیم معبود خویش می‌بیند و تنها به او توسل می‌جوید، لحظه‌ای که تنها اجابت دعاهای خویش را از نگاه خالقی می‌داند که ارحم‌الراحمین است برای اجابت‌هایش، خدایی که یادش آرام‌جان است و تنها نگاهش کافیست برای بندگان.

هر روز، روز بندگی در پیشگاه این معبود است و ایام اعتکاف تنها بهانه‌ای است تا بار دیگر جامه دنیایی را از تن به در کنیم و با ردای آسمانی به دیدار معبود بشتابیم.

روزی برای رهایی از پیله‌ای که وجود را در خود تنیده‌است و بال پریدن تا تمام خوبی‌ها را در خود به اسارت کشیده‌است.

در این سه روز، بندگان در خانه الهی، دستان خویش را به سمت آسمان می‌گشایند و العفوهای‌شان بی‌شک پیکر وجودی‌شان را از بدی‌ها می‌زداید، آرام زیر لب، ذکر الهی می‌گویند و در کنار فرشتگانی که میهمان زمینند، ذکر یارب می‌خوانند.

آن لحظه است که پروردگار مهربانی در پاسخ به ذکر «یارب» تشنگانِ درگاهش، لبیک‌گوی ندای تو می‌شود و آغوش امنش را به روی تو می‌گشاید.

ام داوود که می‌خوانی، خداوند را با صفاتش فریاد می‌زنی و بی‌شک پاسخش را از میان ناله‌های بندگیت، خواهی‌شنید.

یَا اللَّهُ یَا رَحْمَانُ یَا رَحِیمُ یَا حَلِیمُ یَا کَرِیمُ یَا عَظِیمُ یَا جَلِیلُ یَا مُنِیلُ یَا جَمِیلُ یَا کَفِیلُ یَا وَکِیلُ و....

اى خدا، اى بخشنده، اى مهربان، اى بردبار، اى کریم، اى بزرگ، اى باشکوه، اى بخشنده، اى زیبا، اى سرپرست، اى کارگشا و....

ایام اعتکاف، همان بهانه‌ای برای بخشایش بی‌بهانه گناهان است تا توبه مخلوق بار دیگر از میان سیاهی قلبش برخیزد و خالقی بی‌همتا، بی‌بهانه پاک‌کننده آن گناهان باشد.

«یا ستار» که می‌خوانیش، آرام در کنارت زمزمه می‌شود که بنده من، بخشیده شدی از رحمت بیکران پروردگارت و دل آشفته‌ات، حال دیگر آرام گیرد.

این روزها، روز بندگی است تا عبدبودن را ثابت کنی و از این سفره الهی، بهره‌ای فزونی یابی، روزهایی برای آمرزش قلب‌هایی که بی‌شک مشتاق یارند و بی‌شک در هوای وصال معبود، نفس می‌کشند.

این روزها روز بندگی است برای معبودی که تا بیکران، بنده نواز است.

صائمه یوسفی گل‌افشانی

انتهای پیام /86047/ع


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #بندگان #بندگی #معبود #بی‌شک #می‌رسد #آسمان #آسمانی #اعتکاف #سمت #بهانه‌ای #خالقی #بدی‌ها #عبدبودن #گناهان #روزها #بیکران #بی‌بهانه #بخشنده #پیشگاه #فرشتگان #پروردگار #نفسانی #رهایی #دستان #می‌کشند #خدایی #خداوند #معتکفان #درگاه #مهربانی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : اعتکاف، روز رهایی از پیله‌های نفسانی

*

*


X https://sport45.site/