بایدها و نبایدهای بوم‌گردی/ ارائه تسهیلات بوم‌گردی بدون  تعیین سقف

تاریخ انتشار : یکشنبه 12 فروردین 1397 - ساعت : 16:30

کد مطلب: 47662 چاپ به اشتراگ گذاشتن

در گفت‌وگوی فارس با معاون گردشگری مازندران عنوان شد

بایدها و نبایدهای بوم‌گردی/ ارائه تسهیلات بوم‌گردی بدون تعیین سقف

مازندشورا: معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران از بایدها و نبایدهای بوم‌گردی به‌ویژه ضرورت توجه به معماری سنتی و اصیل مازندرانی گفت و با اشاره به رخنه معماری رومی در کشور و از جمله مازندران اظهار می‌دارد که نباید اجازه بدهیم معماری‌های سایر ملیت‌ها در ساخت‌وسازهای آمیخته با فرهنگ این استان باب شوند.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از ساری، اکوتوریسم یا بوم‌گردی سفری آگاهانه و مسؤولانه به طبیعت است به‌طوری که برای ساکنان آن منطقه آوردهای اقتصادی، مشارکت محلی و معرفی جاذبه‌های طبیعی، و برای گردشگران نیز لحظاتی خاطره‌انگیز و همراه با تجربیات را رقم بزند.

بوم‌گردی بهترین و پایدارترین نوع طبیعت‌گردی است و در آن دوستی و احترام به جاذبه‌های طبیعت را می‌آموزیم، بوم‌گردی سفری متعهدانه و تعاملی دوسویه بین انسان و آفریده‌های طبیعی است؛ روحیه نشاط و شادابی به انسان دست می‌دهد و آن چیزی که در این سفر باقی می‌ماند؛ خاطره‌ای شیرین است و طبیعتی که هیچ آسیبی از گذار انسان ندیده است.

اقامتگاه‌ها، یکی از لوازم زیربنایی در بحث بوم‌گردی است زیرا گردشگر نیازمند فضایی برای استراحت است و آن مجموعه باید دارای امنیت و استحکام بنا باشد، در واقع بوم‌گردی که یکی از شاخه‌های گردشگری به‌ویژه گردشگری روستایی است؛ با محوریت اقامتگاه‌های بومگردی و طبیعت‌گردی معنا پیدا می‌کند.

بی‌تردید این سفر در مناطق روستایی و کوهستانی که هنوز بافت سنتی آن تغییر نکرده و معماری اصیل و محلی خود را محفوظ داشته است، بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد و توصیه می‌شود.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران به فارس می‌گوید: بیش از آنکه در بوم‌گردی جنبه اقتصادی آن مورد توجه باشد، جنبه فرهنگی آن قوی‌تر است و در این بخش، معماری به‌کار رفته در اقامتگاه‌ها اهمیت خاصی برای گردشگران دارد، لذا تأکید داریم که در واحدهای در نظر گرفته‌شده جهت بوم‌گردی به معماری بومی توجه شود.

* رخنه معماری رومی در مازندران

مهران حسنی با ابراز تأسف از اینکه قریب به اتفاق ساختمان‌هایی که در روستاها سر برمی‎آورند بدون توجه به معماری بومی و سنتی است، به اندک زیبایی‌هایی که چند سالی است با تأکید دولت در بخش بوم‌گردی اتفاق افتاده است، اشاره و بیان می‌کند: اما آرام‌آرام به این سمت می‌رویم که معماری سنتی را حفظ کنیم و مردم به این سبک از ساخت‌وساز تشویق شوند، به‌طوری که در تمامی ساخت‌وسازهای داخل بافت، الزام به معماری بومی وجود داشته باشد که برای رسیدن به این مقصود به همکاری بیشتر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، استانداری و اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیاز استان است.

ویلایی در غرب مازندران با معماری رومی

وی می‌افزاید: این موضوع که در مسیرها و محورهای گردشگری نازیبایی‌های معماری و بعضاً ساخت‌وسازهای غیرمجاز دیده می‌شود، نگران‌کننده است و بدتر از آن اینکه  در ایران ساخت و سازهایی با معماری «رومی» در حال باب‌شدن است و این سبک، در مازندران نیز رخنه کرده است که در شهرهای ساحلی به‌ویژه در غرب استان بسیار مشاهده می‌شود.

حسنی تصریح می‌کند: در مازندران که خود دارای سنت‌ها و آداب و رسوم و معماری خاصی است که نشان از قدمت و هویت اصیل آن دارد، نباید بگذاریم که معماری‌های سنتی مربوط به سایر ملیت‌ها بر معماری سنتی غلبه کند و در واقع نباید اجازه بدهیم چنین ساخت‌وسازهایی باب شود، لذا برای این‌کار نیاز به پشتیبانی دستگاه‌های متولی در صدور مجوز و ساختمان داریم.

* غذا؛ میراث معنوی در بوم‌گردی

این کارشناس گردشگری اظهار می‌دارد: علاوه بر اینکه در بحث بوم‌گردی، یک گردشگر به مکان جذاب و سنتی نیاز دارد، به سبک زندگی و غذاهایی که برای پذیرایی از آنها در نظر گرفته می‌شود توجه زیادی دارند.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران تصریح می‌کند: «غذا» میراث معنوی است؛ همه مناطق مازندران از رامسر تا گلوگاه غذاهای محلی خاصی را با مواد خوراکی موجود در همان منطقه طبخ می‌کنند که هر کدام از آنها برای خود حکمتی دارند و افراد بومی برحسب طبع خود از آن صرف می‌کنند، از این‌رو برای گردشگران نیز آشنایی با خوراک محلی و محصولات غذایی یکی از جذابیت‌های خاطره‌انگیز است.

* توجه به زیبایی و معرفی صنایع دستی در منطقه بوم‌گردی

وی با بیان اینکه یکی از موارد تأکیدی در بوم‌گردی توجه به مبحث زیبایی و عاری‌بودن مناطق بوم‌گردی از زباله‌ها و نخاله‌ها است، می‌افزاید: گردشگران به پاکیزگی مسیر دسترسی، محل اسکان و محل گشت و گذار بسیار اهمیت می‌دهند، لذا دهیاری‌ها، شهرداری‌ها و سایر سازمان‌های مربوطه در این زمینه باید برای موفقیت در اقتصاد گردشگری استان به این موضوع مهم توجه داشته باشند.

حسنی با اشاره به اینکه در بومگردی بهتر است صنایع دستی هر منطقه به گردشگران معرفی شود، اظهار می‌دارد: حتی نیاز به این داریم که بزرگان رشته‌های صنایع دستی را معرفی کنیم زیرا بیشتر کسانی که در این کار فعالیت دارند، به سن کهولت و پیری رسیده‌اند و به‌راستی پس از آنها، چه کسانی باید راه‌شان را ادامه دهند؟ اینکه برخی از صنایع دستی با فوت اساتید و بزرگان آن در حال از بین رفتن هستند، حقیقتی انکارناپذیر است.

وی ادامه می‌دهد: مرحوم تقیان یک کوب‌باف حرفه‌ای در مازندران بوده و هنوز افرادی مانند ایشان را نداریم و یا خیلی کم داریم، توجه به حوزه صنایع دستی باید به سمتی برود که کار اساسی انجام و یک حالت کاربردی داشته باشد و هم اینکه با انتقال به نسل‌های آینده، حفظ شود.

* توجه به تورگردانی و بازارچه محلی در منطقه بوم‌گردی

این کارشناس گردشگری به مبحث «تورگردانی» که در بوم‌گردی و صنعت گردشگری جهان بسیار مورد توجه است، اشاره و بیان می‌کند: اقامتگاه‌ها باید دارای یک بلد محلی باشند، مالک و بهره‌بردار باید برای اقامتگاه بوم‌گردی برنامه «گشت» را تنظیم کند و گردشگر را به‌اتفاق بلد محلی به تماشای آبشار، کوه، جنگل، چشمه و سایر زیبایی‌ها و جاذبه‌های موجود در آن منطقه هدایت کند.

وی با بیان اینکه واحدهای بوم‌گردی می‌توانند با هنرمندی و خلاقیت خود در همان منطقه بازارچه‌های محلی را به‌راه بیندازند، می‌گوید: این بازارچه‌ها فرصتی مناسب برای تبلیغ جاذبه‌های گردشگری و محصولات غذایی در روستاها است و هم اینکه به اقتصاد منطقه و ایجاد اشتغال کمک می‌کند.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران می‌افزاید: یکی از جذابیت‌های بوم‌گردی در روستاها این است که گردشگر ببیند چگونه شیر، نان و سایر خوراکی‌ها تهیه می‌شوند و حتی بسیار راغب هستند محصولاتی را که نحوه و کیفیت تولید آن را به‌چشم دیده‌اند، خریداری کنند.

حسنی به نوع رفتار جوامع محلی با گردشگران نیز اشاره و عنوان می‌کند: هر رفتاری از سوی اهالی بازتاب هویت اجتماعی، فرهنگی و شخصیتی آن منطقه است و در ذهن گردشگر برای همیشه باقی می‌ماند، در مازندران مردمانی مهمان‌دوست و با فرهنگ داریم که نمی‌گذارند به میهمانان بد بگذرد اما در بحث بوم‌گردی که یک کار تخصصی است، دست‌اندرکاران آن قطعاً باید آموزش‌های لازم را بیاموزند.

این کارشناس گردشگری می‌افزاید: برای توانمندسازی در این زمینه، در سال گذشته توانستیم 26 دوره کارگاهی را با شرکت یک‌هزار و 550 نفر برگزار کنیم که علاقه‌مندانی از جامعه هتل‌داران، مالکان و دست‌اندرکاران اقامتگاه‌های بومگردی و افرادی از سازمان‌های مرتبط با گردشگری و تورگردانی حضور داشتند.

* چگونگی دریافت مجوز بوم‌گردی

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با اشاره به فعالیت 72 واحد بومگردی در استان، اظهار می‌دارد: نوع معماری، بهداشت، استحکام بنا و مناظر اطراف یک اقامتگاه بسیار مورد تأکید است و اگر فردی به‌دنبال دریافت مجوز اقامتگاه بوم‌گردی است باید به این نکات توجه داشته باشد.

وی درباره مراحل دریافت مجوز بوم‌گردی بیان می‌کند: درخواست فرد متقاضی باید با جزئیات ارائه شود و در ابتدای راه نیاز به تأییده توسط دهیار یا شورای اسلامی محل دارد، پس از آن بنا به لحاظ استحکام از سوی شهرستان بررسی و پرونده به استان ارسال می‌شود، این درخواست در کمیته برنامه‌ریزی گردشگری مطرح و در صورت تأیید نهایی، جهت صدور پروانه بهره‌برداری به متقاضی اعلام می‌شود.

حسنی تأکید می‌کند: ویژگی‌های جغرافیای و جمعیتی و فرهنگی و اجتماعی، ویژگی‌های مهم طبیعی در روستا، معرفی جاذبه‌های توریستی، انگیزه اجرای طرح در حوزه بومگردی و کروکی راه دسترسی در شاخص‌های طرح توجیهی اقامتگاه بوم‌گردی مورد توجه قرار می‌گیرند.

این کارشناس گردشگری درباره میزان تسهیلاتی که دولت برای اجرای طرح‌های بوم‌گردی به هر متقاضی اختصاص داده است، می‌گوید: سقف این تسهیلات برداشته شده است و به هر میزانی که براساس طرح توجیهی ارائه‌ شده نیاز باشد، در اختیار فرد متقاضی قرار می‌گیرد.

به گزارش فارس، علی‌اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بازدید از مناطق گردشگری مازندران اظهار می‌دارد که این استان با توجه به ظرفیت‌های موجود، نباید مشکل جذب گردشگر داشته باشد، در حالی‌که بسیاری از استان‌ها از این مزیت بی‌بهره هستند، مازندران و گیلان می‌توانند از فرصت بی‌نظیری که به واسطه طبیعت بکر در اختیار آنها قرار داده شده برای جذب گردشگر و فروش صنایع دستی استفاده کنند، می‌توان اقامتگاه‌های بومگردی را در استان و در روستاها توسعه داد و از ظرفیت جوامع بومی و محلی استفاده کرد و گردشگرانی که وارد مازندران می‌شوند بیشتر به سمت این اقامتگاه‌ها جذب شوند.

گفت‌وگو از آزاده بابانژاد

86001/ج


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #بوم‌گردی #گردشگری #مازندران #معماری #صنایع #فرهنگی #منطقه #می‌کند #اینکه #میراث #استان #گردشگر #گردشگران #بومگردی #داریم #بسیار #معاون #اداره‌کل #اشاره #جاذبه‌های #معرفی #روستاها #تأکید #می‌افزاید #اظهار #متقاضی #اقامتگاه #می‌دارد #بیشتر #کارشناس #مناطق #اقامتگاه‌ها #دارند #موجود #دریافت #استحکام #انسان #نباید #طبیعی #دارای #طبیعت #تورگردانی #سمت #می‌گوید #اقامتگاه‌های #افرادی #اقتصاد #ادامه #بزرگان #فعالیت #کسانی #باشند #اجتماعی #توجیهی #اجرای #اختیار #استفاده #نکا #ویژگی‌های #درخواست #جوامع #می‌شوند #زمینه #دست‌اندرکاران #درباره #می‌توانند #محصولات #گزارش #واحدهای #اتفاق #روستایی #تسهیلات #اهمیت #به‌طوری #می‌گیرد #خاطره‌انگیز #طبیعت‌گردی #اقتصادی #ساخت‌وسازهای #اسلامی #غذایی #می‌دهد #جذابیت‌های #زیبایی #دسترسی #معنوی #تصریح #ارائه #به‌ویژه #موضوع #عنوان #سازمان‌های

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : بایدها و نبایدهای بوم‌گردی/ ارائه تسهیلات بوم‌گردی بدون تعیین سقف

*

*


X https://sport45.site/