از همنشینی با سبزه‌ها در روز طبیعت تا تجربه روزی بدون زباله در مازندران

تاریخ انتشار : دوشنبه 13 فروردین 1397 - ساعت : 06:30

کد مطلب: 47670 چاپ به اشتراگ گذاشتن

گزارش فارس از «سیزده بدر» آیین پایانی نوروز

از همنشینی با سبزه‌ها در روز طبیعت تا تجربه روزی بدون زباله در مازندران

مازندشورا: همانند تعطیلات گذشته طبیعت مازندران غرق در زباله می‌شود به‌گونه‌ای که منظره بدی از زباله در طبیعت مازندران به وجود می‌آید که انسان شاید حتی دوست نداشته باشد حتی برای یک لحظه نگاهی به آن کند و باورشان هم نمی‌شود که انسان‌های دیگر این بلا را بر سر طبیعت آوردند.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، سیزده بدر آیین پایانی نوروز است که مردم مازندران در این روز به دامن طبیعت پناه برده و همنشینی با طبیعت و درختان و سبزه‌ها را تجربه می‌کنند.

طبیعت مازندران نیز در این روز میزبان هزاران هزار گردشگر است که از نقاط دور و نزدیک حضور یافتند تا بتوانند روز خوبی را با همنشینی با سبزه‌ها و درختان بگذرانند.

حتی اگر این روز بارانی باشد باز هم افرادی هستند تلاش دارند این روز را در طبیعت و مین سرسبزی سپری کنند، هرچند برای ساعاتی اندک باشد بازهم تلاش می‌کنند برگی دیگر از کتاب زندگی‌شان را در طبیعت سرسبز تجربه کنند.

همانند تعطیلات گذشته طبیعت مازندران غرق در زباله می‌شود به‌گونه‌ای که منظره بدی از زباله در طبیعت مازندران به وجود می‌آید که انسان شاید حتی دوست نداشته باشد حتی برای یک لحظه نگاهی به آن کند و باورشان هم نمی‌شود که انسان‌های دیگر این بلا را بر سر طبیعت آوردند.

انسان‌ها برای شادی و خوشحالی لحظه‌ای خود بدون توجه به اینکه هزاران جاندار در طبیعت زندگی می‌کنند زباله را در محیط رها می‌کند، زباله‌هایی که حتی تا میلیون‌ها سال در طبیعت باقی مانده، ادامه این روند طبیعت مازندران را به سیاه‌چاله زباله تبدیل می‌کند و شرایط به گونه‌ای رقم می‌خورد که انسان حتی تمایل ندارد حتی برای لحظه‌ای از این منطقه عبور کند چه برسد به اینکه بخواهد لحظات خوشی را در این مکان سپری کند.

* سیزده بدر؛ همنشینی با بنفشه و بچابچا و گل‌های زرد وحشی

پژوهشگر حوزه زنان و میراث فرهنگی مازندران در این‌باره به خبرنگار فارس، اظهار کرد: سیزده نوروز، روز تیر از ماه فروردین برابر با سیزده فروردین ( سیزده بدر)، ایزد باران است که در باور ایرانیان باستان پیش از زرتشت، برای اینکه ایزد باران در سال جدید پیروز شود و دیو خشکسالی (اّپوش ) نابود شود، مردم باید در این روز تیر از این ایزد یاد کنند و از او درخواست باریدن باران داشته باشند.

فریده یوسفی ادامه داد: این روز به ایزد باران تعلق دارد بنابراین مردم در این روز به دشت، صحرا و کنار جویبارها می‌رفتند و به جشن و پایکوبی می‌پرداختند و سپس آرزوی بارش باران را از درگاه خداوند می‌کردند.

وی تصریح کرد: در روز سیزدهم فروردین اهالی هر شهر و روستا اعم از پیر، جوان و کودک با برداشتن ناهار، شیرینی، آجیل و سبزه سفره هفت‌سین، پیاده یا با هر وسیله‌ای که در دسترس باشد، راهی بیرون شهر می‌شوند، در میان جنگل‌ها و دامنه کوه‌ها روح و جان خود را به دست طبیعت می‌سپارند تا آخرین روز از جشن‌های نوروز خود را همنشین بنفشه و بچابچا و گل‌های زرد وحشی باشند.

این پژوهشگر حوزه زنان و میراث فرهنگی مازندران بیان کرد: سبزه را یا در آب روان رها می‌کنند و یا بر بلندیِ تپه‌ها می‌اندازند.

یوسفی با اشاره به اینکه ازجمله تفریحات این روز بستن تاب است، افزود: تاب را با ممینه (شاخه‌ تاک جنگلی) یا «باربند» (نوعی طناب بافته شده از پشم) می‌بستند،امروزه «ممینه» و «باربند» جای خود را به طناب‌های رنگارنگ پلاستیکی و پنبه‌ای داده است.

* بسیاری از ازدواج‌ها در گذشته از تاب خوردن روز سیزده بدر سرچشمه می‌گرفت

وی اظهار کرد: در قدیم گروهی به سیزده بدرمی‌رفتند، یعنی پدربزرگ و مادربزرگ، عمو، عمه، خاله، دایی و دیگران به اتفاق اعضای خانواده خود گروه بزرگی را تشکیل می‌دادند و به سیزده بدر می‌رفتند و وقتی جوانی تاب می‌خورد، یک نفر ترکه‌ای به دستش می‌گرفت و به پای او می‌زد و به او می‌گفت: «نُوم نومزه»، یعنی نام نامزدت را بگو؛ منظور سوال‌کننده این بود که جوان نام دختری را، ترجیحاً از بین افراد فامیل بگوید، آنقدر با ترکه به پای جوان می‌زدند که مقاومت ممکن نبود و طرف مجبور به اعلام نام همسر آینده خود می‌شد.

یوسفی یادآور شد: بسیاری از نامزدی‌ها و ازدواج‌ها از همان تاب خوردن روز سیزده بدر سرچشمه می‌گرفت ولی امروزه این رسم از رونق افتاده و آرزومندان فقط به گره زدن سبزه‌ها برای رسیدن به آرزوهایشان اکتفا می‌کنند.

* مسافران حرمت میزبان را نگهدارند

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در این‌باره به فارس، اظهار کرد: مازندران یکی از هدف‌های گردشگری در نوروز است و سالانه حدود ۱۴ میلیون مسافر نوروز وارد مازندران می‌شوند.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی با بیان اینکه در حوزه پسماند و پساب با مشکلات بسیاری مواجه هستند، اضافه کرد: باید اتفاقات جدی بیفتد مسافرانی که وارد مازندران می‌شوند باید حرمت میزبان را نگهدارند.

وی ادامه داد: نباید زباله در هر مکانی رها شود اگر در سطل‌های زباله رها کنند شهرداری‌ها این زباله‌ها را به مراکز دفن منتقل می‌کنند و دست‌کم یک مکان آلوده می‌شود.

وی با اعلام اینکه همه دستگاه‌ها کمک کنند و با توجه به هشدارهای زیست‌محیطی تعطیلات خوبی را پشت سر بگذاریم، تصریح کرد: زمین میزبان ما است همین که در طبق اخلاص همه داشته‌های خود را در اختیار ما قرار می‌دهد ما هم حرمت زمین را باید نگه داریم تا فضایی امن و زیبا برای آیندگان داشته باشیم.

به گزارش فارس، امیدواریم سیزده بدر امسال طبیعت مازندران به مکانی همچون سیاه چاله زباله تبدیل نشود و همه افراد و مسافران روز خوشی را در این طبیعت زیبا بدون آزار به آن پشت سر بگذارند.

86034/ع


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #طبیعت #مازندران #سیزده #زباله #نوروز #اینکه #باران #سبزه‌ها #میزبان #همنشینی #بسیاری #گزارش #ادامه #فروردین #اظهار #می‌شوند #می‌گرفت #یوسفی #تجربه #نگهدارند #می‌رفتند #تصریح #مکانی #ممینه #جنگل #باربند #افراد #سرچشمه #خوردن #ازدواج‌ها #امروزه #اعلام #مسافران #پژوهشگر #گذشته #انسان #لحظه‌ای #تعطیلات #هزاران #پایانی #درختان #می‌کند #تبدیل #میراث #فرهنگی #این‌باره #گل‌های #بچابچا #می‌خورد #بنفشه #باشند

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : از همنشینی با سبزه‌ها در روز طبیعت تا تجربه روزی بدون زباله در مازندران

*

*


X https://sport45.site/