تاریخ انتشار : دوشنبه 13 فروردین 1397 - ساعت : 08:32

کد مطلب: 47672 چاپ به اشتراگ گذاشتن

سیزده بدر، حافظ طبیعت باشیم

مازندشورا: شهردارآنلاین: روز سیزدهم فروردین به عنوان روز آشتی با طبیعت، می‌تواند همراه با حفظ طبیعت و نه تخریب محیط زیست برگزار شود.

مازندشورا: هر ساله با فرا رسیدن روز طبیعت مردم کشورمان به دل کوه، دامان طبیعت و صحرا و دشت زده و در کنار یکدیگر روز خوب و خوشی را سپری می کنند.
سیزده بدر روز طبیعت است اما اگر روز چهاردهم فروردین سری به بوستان ها و یا فضای سبز اطراف شهرها و روستاها بزنید متوجه خواهید شد که در سیزدهم فروردین چه واقعه ناگواری در طبیعت رخ داده است.
آنچه در این زمینه موجب نگرانی دوستداران محیط زیست و طبیعت شده است، برخی رفتارهای نامناسب در این روز با طبیعت است که موجب ایجاد تخریب بالایی در سطح طبیعت می شود. 
سرپرست فرمانداری کنگاور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مسافران گرانقدر با همت و تلاش خود ضمن بهره مندی از این موهبت الهی و ارزش های خدادادی با رعایت اخلاق طبیعت گردی و به کار بستن توصیه های زیست محیطی، در حفظ و حراست طبیعت و محیط زیست کوشا باشند.
خیرالله خزایی تصریح کرد: احترام به محیط زیست، احترام به خالق یکتا و احترام به زندگی است و تخریب آن خیانت در امانت و ظلم به نسل های آینده است.
وی، روز انس با طبیعت را نقطه عطفی در رویارویی انسان با مظاهر طبیعی دانست و گفت: هنر بهره مندی از آموزه های دینی و اخلاق زیست محیطی ایجاب می کند با اراده و همتی مضاعف صیانت از جلوه های الهی را سرلوحه رفتار و منش خود قرار داده تا این روز با عمل به توصیه های زیست محیطی به خوبی سپری شود.
خزایی ادامه داد: منطقه گردشگری سراب های فش، قره گزلو، باباعلی، ماران و کبوترلانه، طبیعت بکر و زیبای خزل غربی و جاذبه های طبیعی دامنه کوه امروله و... از جمله جاذبه های گردشگری شهرستان کنگاور محسوب می شوند که در روز طبیعت مسافران فراوانی را در خود جای می دهند.


رئیس اداره محیط زیست کنگاور نیز اظهار کرد: بهار، فصل رویش، سرزندگی، طراوت و سرسبزی مجدد طبیعت است و طبیعت در این فصل از سال مردم را به سوی خود فرا می‌خواند و لازم است گردشگران با احترام به طبیعت، محیط زیست را در حفظ و حراست از دشت و دمن یاری دهند. 
مهرداد شهبازی، وظیفه و رسالت اداره محیط زیست در حفظ و حراست از طبیعت را مهم و سنگین خواند و اظهار کرد: عوامل محیط زیست در روز سیزده بدر، برای حفاظت از طبیعت ضمن آماده باش کامل، مناطق را به دقت رصد خواهند کرد تا به طبیعت و حیات وحش کنگاور آسیب وارد نشود. 
وی افزود: گشت های سیار این اداره برای حفظ و حراست از مناطق طبیعی و نریختن زباله در طبیعت در روز سیزده بدر از سوی گردشگران، علاوه بردستکش، بسته های فرهنگی و آموزشی زیست محیطی در قالب دفترک های راهنما به منظور فرهنگ سازی کاهش مصرف پلاستیک، کیسه های پلاستیکی زباله قابل بازیافت نیز به صورت رایگان توزیع خواهند کرد تا افراد هنگام بازگشت، زباله ها را بازگردانده و در محل هایی که از سوی شهرداری در مبادی ورودی و خروجی شهر برای جمع آوری زباله در نظرگرفته شده قرار دهند. 
شهردار کنگاور نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: منابع طبیعی ثروتی همگانی است که برای نگهداری از آن نیاز به بسیج همه خانواده هاست و نباید همه داشته ها در یک روز از بین برود.
رامین صادقی گفت: ماشین آلات خدمات شهری و فضای سبز شهرداری نیز در این روز برای جمع آوری سبزه ها در خروجی های این شهر مستقر می شوند.
وی ادامه داد: اطلاع رسانی و فرهنگ سازی شهروندان در خصوص اهمیت جمع آوری زباله ها، استقرار ایستگاه های آتش نشانی، نظافت بوستان ها و آماده باش نیروهای خدماتی در این روز از جمله اقدام های شهرداری در روز طبیعت خواهد بود.
مسئول تنها انجمن زیست محیطی شرق استان کرمانشاه (نسیم سراب آناهیتا) نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه گیاهان و درختان به عنوان جزئی از طبیعت زیبای کشور سهمی بسزا و نقشی بسیار مهم در زندگی ما دارند، اظهار کرد: تلطیف هوا، تعادل دمای محیط، تصفیه هوا، حفاظت از خاک و تامین بخشی از مواد غذایی مورد نیاز انسان، اندکی از سودمندی های فراوان آنهاست.
محمد نیک نگر خطاب به تفرجگران سیزده نوروز افزود: با توجه به فصل گل دهی گیاهان، محل اسکان خود را در اماکنی انتخاب کنند که از پوشش گیاهی و جنگلی کمتری برخوردار باشد و از لگدمال کردن گیاهان و شکستن سرشاخه های درختان خودداری شود.
مسئول انجمن زیست محیطی نسیم سراب آناهیتا با بیان اینکه در روز طبیعت، هموطنان تا حد امکان غذاهای آماده که نیازمند پخت مجدد نیست به همراه داشته باشند، گفت: در صورت نیاز به آتش، حتی الامکان از ذغال آماده استفاده کنند و از شکستن هرگونه سرشاخه درختان جلوگیری به عمل آورند و خاکستر آتش را نیز با آب و خاک خاموش کنند.
نیک نگر از مسافران خواست کیسه های مخصوص جمع آوری زباله را همراه خود برده و در پایان روز زباله های تولیدی را به ایستگاه های مستقر تحویل دهند و زباله های خود را در سراب ها، رودخانه ها، کنار چشمه های آب، مناطق کوهستانی و دره ها رها نکنند.
وی ادامه داد: هموطنان، به جای شکار حیوانات و به جای چیدن گل ها و گیاهان، از آنها عکس بگیرند و سال ها از دیدن آن عکس لذت ببرند.
مسئول انجمن زیست محیطی نسیم سراب آناهیتا در پایان از تفرجگران سیزده نوروز خواست در صورت مواجه شدن با هرگونه حریق در جنگل نسبت به خاموش کردن آن اقدام و یا با مراکز آتش نشانی، محیط زیست و منابع طبیعی تماس گرفته و موضوع را گزارش کنند.
شهرستان کنگاور با جمعیتی افزون بر 76 هزار نفر در 94 کیلومتری شرق کرمانشاه واقع شده است و دروازه ورودی این استان غربیست.

منبع:ایرنا


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #طبیعت #زباله #محیطی #سیزده #کنگاور #طبیعی #آماده #گیاهان #حراست #احترام #ایرنا #اظهار #مناطق #اداره #ادامه #درختان #شهرداری #آناهیتا #مسئول #مسافران #انجمن #خبرنگار #جنگل #اقدام #استان #نشانی #کرمانشاه #پایان #تفرجگران #همراه #خواست #هرگونه #خاموش #هموطنان #سرشاخه #نوروز #ایستگاه #شکستن #اینکه #خواهند #باشند #خزایی #زندگی #انسان #توصیه #اخلاق #فروردین #بوستان #تخریب #گردشگری #زیبای #فرهنگ #ورودی #خروجی #منابع #افزود #حفاظت #جاذبه #شهرستان #گردشگران #مستقر

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : سیزده بدر، حافظ طبیعت باشیم

*

*


X https://sport45.site/