افشین اعلا : پایتخت را دوست دارم و در آن اهانتی به مازندرانی ها ندیدم

تاریخ انتشار : سه شنبه 14 فروردین 1397 - ساعت : 14:38

کد مطلب: 47760 چاپ به اشتراگ گذاشتن

نظر متفاوت شاعر مازندرانی درباره پایتخت و پاسخ به منتقدان ؛

افشین اعلا : پایتخت را دوست دارم و در آن اهانتی به مازندرانی ها ندیدم

مازندشورا: امیدوارم نیت این دوستان خیر باشد و شیفته ی "احسنت "و"دست مریزاد" و "درود به شرفت" و از این قبیل تأییدهای کلیشه ای در فضای مجازی نباشند. ولی نباید به عوام فریبی و تحریک احساسات قومی در استان عزیز ما دامن بزنند.

مازندشورا:

این روزها که انتقادات تندی از محتوای سریال پایتخت 5 از سوی نخبگان ، رسانه ها و حتی نمایندگان مازندرانی مجلس شورای اسلامی مطرح می شود ، یک شاعر مطرح مازنی نظرات متفاوتی با منتقدان دارد .

یادداشت افشین اعلا را بر اساس مشی شمال نیوز که همواره بر اساس تضارب آرا و طرح دیدگاههای متنوع و موافق و مخالف بوده است را درباره سریال پایتخت با هم می خوانیم .

افشین اعلا نوشت :

سالهاست که شوخی هنرمندانه ی سازندگان و نقش آفرینان مجموعه ی تلویزیونی "پایتخت" با لهجه ی مازندرانی، اوقات خوشی را برای مخاطبان ایرانی از جمله خود ما مازندرانی ها رقم زده است. اما نمی دانم امسال چه اتفاق تازه ای افتاده که بعضی ها اصرار دارند پخش این سریال پرطرفدار را اهانت به مردم شریف مازندران تلقی کنند!

این در حالی است که مازندرانی ها در مقایسه با موارد مشابه شوخی با اقوام مختلف، رواداری بیشتری از خود نشان داده اند و استقبال خوبی از این سریال کرده اند. پس چرا حتی بعضی کسانی که سمت های خطیر هم دارند و باید به فکر آرامش افکار عمومی باشند، کاسه ی داغ تر از آش شده اند و فریاد "وا مازندرانا" سرداده اند و می خواهند به هر قیمتی که شده، هم دیاران مرا نیز به اعتراض قومیتی وا دارند. گویی این قبیل اعتراضات، میدان مسابقه ای است که  مازندرانی ها هم نباید در آن از کسی عقب بمانند!

امیدوارم نیت این دوستان خیر باشد و شیفته ی "احسنت "و"دست مریزاد" و "درود به شرفت" و از این قبیل تأییدهای کلیشه ای در فضای مجازی نباشند. ولی نباید به عوام فریبی و تحریک احساسات قومی در استان عزیز ما دامن بزنند.

این که مازندران سرزمین علویان بوده و مفاخر بی شماری را پرورانده و شهیدان سرافرازی را تقدیم اسلام کرده است، چه ربطی به یک طنز عیدانه ی تلویزیونی دارد؟ آیا این همه نقش کمدی با لهجه ی تهرانی، به معنی تحقیر اهالی پایتخت است؟!

چرا همه چیز را با هم قاطی می کنید؟  اگر با رسانه ی ملی مشکل دارید، به مواردی که گفتنش شهامت بیشتری می طلبد اشاره کنید! نه معدود طنزهای خوش ساختی که مردم را پای تلویزیون می نشاند. اگر هم دلتان برای مازندرانی ها می سوزد برایشان کار کنید، نه این که از احساسات قومی شان برای دوام محبوبیت خود مایه بگذارید.

به عنوان کسی که بارها نه در شعار که با شعر، علقه و تعصبم را به اقلیم و فرهنگ مازندران ثابت کرده ام، اعلام می کنم که پایتخت را دوست دارم و در آن نه تنها اهانتی به مازندرانی ها ندیدم، که شاهد به تصویر کشیده شدن بسیاری از ظرافت های انسانی با چاشنی طنز بوده ام. ما مازندرانی ها غیوریم، اما فرق توهین و شوخی را خوب می فهمیم.

افشین علا، ۱۱ فروردین ۹۷

نویسنده :
منبع : تیتر امروز

برچسب ها : #نظر متفاوت شاعر مازندرانی درباره پایتخت و پاسخ به منتقدان ؛افشین اعلا : پایتخت را دوست دارم و در آن اهانتی به مازندرانی ها ندیدم

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : افشین اعلا : پایتخت را دوست دارم و در آن اهانتی به مازندرانی ها ندیدم

*

*


X https://sport45.site/