مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4785 -تاریخ انتشار : دوشنبه 04 مرداد 1395 -ساعت : 09:05

چاپ به اشتراگ گذاشتن

گفتگوی اختصاصی با محمد مهدی تندگویان ؛

نمی توان همه اختیارات شهردار را لغو کرد / راهکاری جز تغییر چمران وجود ندارد

مازندشورا: آقای چمران مواردی از جلسات را خیلی سلیقه ای اداره می کنند. اما راهکار دیگری به جز تغییر آقای چمران برای اجرای اصلاحات و جلوگیری از تصمیمات سلیقه ای وجود ندارد.

مازندشورا:

نمی توان همه اختیارات شهردار را لغو کرد / راهکاری جز تغییر چمران وجود ندارد بلدیه | بهشاد بهرامی | باوجود آنکه رئیس شورای شهر تهران معتقد است که تمامی جلسات پارلمان محلی پایتخت علنی برگزار می شود و تنها تفاوت جلسات روزهای یکشنبه با سه شنبه بدون حضور مستمع بودن آن است اما شیوه مدیریت مهدی چمران جلسات روزهای یکشنبه شورا را به جلساتی رمزآلود بدل کرده است. بسیاری از موضوعات مهم که بعضا با حضور شهردار تهران به بررسی گذاشته می شود در دستور جلسه این رو قرار می گیرد که با مدیریت آقای رئیس اغلب در سکوت خبری کامل یا انتشار گزینشی اخبار همراه است.
طرح لغو اختیارات شهردار تهران که اخیرا با پافشاری برخی اعضا در حاشیه صحن علنی شورا به امضای 22 نفر عضو شورا رسید برای بررسی به روز یکشنبه گذشته شورا موکول شد. هنوز جلسه شورا تمام نشده بود که یک عضو هیات رئیسه شورا اعلام کرد: یک فوریت این طرح رای نیاورده است. ساعتی بعد خبر آمده 11 نفر از 22 عضو شورا که طرح را کرده بودند به یک فوریت طرح رای ندادند. محمدمهدی تندگویان یکی از اعضایی بود که با وجود امضای طرح، از شرکت در رای گیری خودداری کرد. با او درباره علت شرکت نکردن در رای گیری به گفت وگو نشستیم.
----
-شما یکی از 22 نفری بودید که طرح لغو اختیارات شهردار تهران را در حاشیه یکی از جلسات علنی اخیر شورای شهر امضا کردید. اما در جلسه غیرعلنی بعد از آن که قرار بود یک فوریت بررسی طرح به رای گذاشته شود شما یکی از 11 نفری بودید که رای ندادید. چرا؟
ببینید همیشه در شورا روال بر این است که یپشنهادها بر رای گیری اولویت دارد. در جلسه روز یکشنبه هم طبق روال پیش از رای گیری پیشنهادهایی مطرح شد. یکی از پیشنهادهای مطرح شده این بود که اگر برخی اعضا می گویند که طرح لغو اختیارات شهردار تهران، سیاسی کاری است برای بررسی موضوع کلمه «لغو» را حذف کنید و به جای آنک کلمه «بازنگری» را قرار دهید تا از این طریق امکان تصویب یک فوریت طرح راحت تر باشد. اما متاسفانه بر خلاف سایر جلسات این پیشنهاد اصلا در صحن شورا مطرح نشد.

-یعنی فقط به همین دلیل و نه به دلیل مخالفت با طرح در رای گیری شرکت نداشتید؟
امضای خود را پس نگرفتیم و با این طرح نیز مخالف نیستیم اما براساس برخورد آقای چمران تصمیم گرفتیم در رای گیری شرکت نکنیم. چراکه صحبت این بود که اگر آقایان با لغو اختیارات گذشته شهردار تهران مخالف هستند به جای آن می توان در محدوده اختیارات شهردار تهران از سوی پارلمان محلی پایتخت بازنگری انجام شود.

-فکر نمی کنید شرکت نکردن شما در رای گیری سبب شد که یک فوریت طرح رای نیاورد؟ یعنی عملا منجر به زمان دار شدن بررسی این طرح به شکل یک طرح عادی شد؟
یک فوریت طرح لغو اختیارات بود که درست نبود. ما هم با این موضوع موافق نبودیم.

-شما که گفتید با طرح مخالف نیستید.
آنچه که آقای حکیمی پور به عنوان طرح در حاشیه جلسه علنی شورا مطرح کردند در قالب «لغو» اختیارات شهردار تهران بود که از دیدگاه بنده اصلا شاکله ندارد.

-اگر از دیدگاه شما شاکله ندارد پس چرا طرح را امضا کردید؟
ببینید به طور قطع نمی توان یکدفعه اختیارات شهردار را لغو کنیم. اما موضوع بازنگری متفاوت است و ما نیز آن را قبول داشتیم.

-در حال حاضر شما به عنوان یک عضو شورای شهر تهران می دانید محدوده اختیارات شهردار پایتخت تا چه سقفی است؟
آنکه مشخص است اما نمی توان یکدفعه همه اختیارات شهردار را لغو کرد.

-رقم دقیق را می دانید؟
در مجموع 40 میلیارد تومان است. اما موضوع این است که بودجه بسیاری از پروژه های شهری عدد و رقمی فراتر از این موضوع دارند. همین موضوع دلیلی است که باید اختیارات شهردار تهران مورد بازنگری قرار گیرد. چراکه مجوز بسیاری از اختیارات کنونی شهردار تهران ده پیش صادر شده است در حالی که محدوده عملیات شهری الان بسیار متفاوت از سال­های گذشته است. ضمن آنکه بسیاری از اعضای شورای شهر آگاهی کافی نسبت به این اختیارات ندارند. اما برخی دوستان اجازه بررسی طرح را به این شکل ندادند.

-چه تصمیمی برای اقدام بعدی دارید؟
خب در حال حاضر طرح به شکل عادی در نوبت بررسی قرار گرفت. اما با همین طرز فکر تلاش می کنیم بررسی طرح پیش برود.

-برخی کارشناسان شهری معتقدند در بسیاری از مواردی که نتایج این چنینی برای طرح هایی همچون طرح لغو اختیارات شهردار تهران حاصل می شود نبود توافق میان اعضای شورای شهر حتی آن دسته از اعضا که از نظر تفکر سیاسی به یکدیگر نزدیک هستند بسیار موثر است. دیدگاه شما چیست؟
این موضوع فقط در خصوص همین طرح نیست. بسیاری از طرح هایی که در صحن شورای شهر تنظیم می شوند و برای آن از اعضای شورا امضا جمع میشود عموما طرح های ناپخته ای هستند. به طوری که معتقد هستم اگر همین طرح که از سوی آقای حکیمی پور مطرح شد پیش از جمع آوری امضا بر روی عنوان و مدل طرح کار کارشناسی انجام شده بود یقینا در زمان رای گیری چنین برخوردی از سوی برخی اعضا و هیات رئیسه انجام نمیشد.

-اما تجربه های پیشین از روند بررسی برخی طرح ها در صحن شورا نشان داده است که اگر هیات رئیسه همراه بود همین طرحی که از آن به عنوان یک طرح ناپخته یا سیاسی نام برده میشود، می توانست به راحتی رای بیاورد.
همینطور است. در روز یکشنبه در زمان رای گیری برای این طرح هیات رئیسه هم با موافقان بررسی این طرح همراهی نداشت.

-بیش از سه سال از عمر شورای شهر چهارم می گذرد و زمان زیادی برای تغییر مسیر شورای شهر باقی نمانده است. فکر نمی کنید حداقل در سال پایانی شورا باید در مقابل تصمیمات سلیقه ای هیات رئیسه اصلاحاتی انجام شود؟
مرتبا اعلام می کنیم. به مطبوعات هم می گوییم. به قول آقای چمران برخورد هم می کنیم و به نوعی همه مطلع هستند که به هر حال  آقای چمران مواردی از جلسات را خیلی سلیقه ای اداره می کنند. اما راهکار دیگری به جز تغییر آقای چمران برای اجرای اصلاحات و جلوگیری از تصمیمات سلیقه ای وجود ندارد.
 


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اختیارات - شهردار - تهران - بررسی - شورای شهر - شورای - موضوع - بسیاری - جلسات - فوریت - چمران - رئیسه - یکشنبه - عنوان - ندارد - بازنگری - مخالف - اعضای - پایتخت - سیاسی - گذشته - محدوده - تغییر - دیدگاه - حاشیه - سلیقه - شاکله - یکدفعه - متفاوت - مواردی - تصمیمات - شورای شهر تهران - ناپخته - میشود - روزهای - بسیار - برخورد - مدیریت - اعلام - امضای - همراه - گذاشته - تندگویان - ندادند - معتقد - چراکه - پارلمان - بودید - نکردن - حکیمی -

نظر شما در مورد : نمی توان همه اختیارات شهردار را لغو کرد / راهکاری جز تغییر چمران وجود ندارد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها