اقتصاد گردشگری سبب خودکفایی جوامع محلی می‌شود/وجود 72 اقامتگاه بوم‌گردی در مازندران

تاریخ انتشار : شنبه 18 فروردین 1397 - ساعت : 06:30

کد مطلب: 47904 چاپ به اشتراگ گذاشتن

کارشناس امور روستایی :

اقتصاد گردشگری سبب خودکفایی جوامع محلی می‌شود/وجود 72 اقامتگاه بوم‌گردی در مازندران

مازندشورا: کارشناس امور روستایی و دبیر کمیته دهیاری‌ها ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران گفت: توجه به اقتصاد گردشگری سبب خودکفایی جوامع محلی و جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها می‌شود.

مازندشورا:روح‌الله علیزاده در شهرستان ساری اظهار کرد: کمیته دهیاری‌ها سه سال است که از کمیته شهرداری‌ها و دهیاری‌ها مستقل شده است، این کمیته روزانه آمار مربوط به تعداد مسافران غیراقامتی، اقامتی و همچنین مشکلات روستاها را برای رایزنی با ادارات و سازمان‌ها دریافت می‌کند.

وی به اقدامات پیش از آغاز فعالیت‌های ستاد از سوی کمیته دهیاری اشاره و بیان کرد: تشکیل جلسه با بخشداران 56گانه، هماهنگی پیرامون پاکسازی حریم و محدوده روستا، غبارروبی بقاع متبرکه، گلزار شهدا و مساجد، توزیع مناسب ارزاق، نظارت و بازرسی از بخش‌ها و روستاهای هدف گردشگری، بازدید و نظارت از جایگاه‌های سوخت و توقف حفاری‌های روستایی و پروژه‌های خطرزا ازجمله این اقدامات است.

دبیر کمیته دهیاری‌ها ستاد خدمات سفر مازندران در بخش دیگری از گفت‌وگو با اشاره به ساحل 400 کیلومتری در این استان که به‌طور طبیعی مورد توجه گردشگران و مسافران و افراد بومی قرار دارد، گفت: این ساحل با نزدیکی به پوشش گیاهی متنوع، دشت، جنگل، تپه، کوه، دسترسی سریع و آسان، ارزان‌بودن هزینه‌های سفر و نزدیک‌بودن به پایتخت سبب حجم بالای حضور مسافران به مازندران شده است.

علیزاده ادامه داد: استفاده از طبیعت روستاهای مازندران بدون پرداخت هزینه یا عوارض مالی، ذائقه مسافران را به این مناطق افزایش داده است و این حضور گردشگر و مسافر با حجم بالا بعضاً سبب پراکنش زباله و آتش‌سوزی‌های احتمالی جنگل‎ها شده است که هزینه‌های زیادی را برای مدیریت استان بر جای می‌گذارد.

وی با تأکید بر اینکه لازم است تا نگاه نافذتر و تغییر اساسی در ساختار مدیریت گردشگری به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صورت بگیرد، بیان کرد: درخواست مجموعه دست‌اندرکاران حوزه گردشگری این است که این سازمان تبدیل به یک وزارتخانه شود تا بتواند سیاست‌های ابلاغی را با مداقه بیشتری اجرا کند تا شاهد توسعه و پیشرفت و تمرکز بیشتر همچنین اقتصادی‌کردن منابع گردشگری به‌ویژه روستاییان باشیم.

دبیر کمیته دهیاری‌ها ستاد خدمات سفر مازندران با اشاره به حمایت از کالاهای ایرانی به‌عنوان شعار سال، گریزی به برپایی 39 بازارچه محلی و سنتی ویژه ایام نوروز در مازندران زد و گفت: این کالاها شامل محصولات کشاورزی و فرآورده‌های آن و صنایع دستی و پوشاک است که مورد استقبال بی‌نظیر مسافران و گردشگران قرار گرفت.

علیزاده ادامه داد: توجه به خرید محصولات روستایی هم انگیزه مردم بومی را برای تولید این محصولات و ماندن در روستا بالا می‌برد، هم سبب می‌شود آنها کیفیت کالای خود را افزایش دهند و هم سبب اقتصاد گردشگری می‌شود.

وی بیان کرد: برای رسیدن به این مهم، نیاز به همت جوامع محلی شامل اهالی محل و مسؤولان محلی(دهیاران و اعضای شورای شهر) است که در کنار یکدیگر و با فهم مشترک نسبت به موضوع اقتصاد گردشگری و «روستاکالا»، با هنر و خلاقیت خود بتوانند محصول باکیفیت را در بخش کشاورزی تولید و فرآوری و در بخش صنایع دستی نیز باتوجه به بازارپسندی و سلیقه مشتری، کالای مناسبی را ارائه کنند.

این کارشناس امور روستایی با بیان اینکه توجه به اقتصاد گردشگری سبب خودکفایی جوامع محلی می‌شود، ادامه داد: یکی از بحث‌های مهم در ایجاد اقتصاد گردشگری روستایی، توجه به اقامت نفرشب مسافر است که با عنایت به افزایش رغبت به‌سمت بومگردی و تسهیلات بدون سقف که دولت در این زمینه اختصاص داده است، جوامع محلی می‌توانند نسبت به ساخت یا بازسازی خانه‌های بومی و سنتی اقدام کنند.

دبیر کمیته دهیاری‌ها ستاد خدمات سفر مازندران در پایان با اشاره به وجود 72 اقامتگاه بوم‌گردی در مازندران اظهار کرد: از مجموع 6 میلیون و 879 هزار مسافر و گردشگر در 3 هزار و 600 آبادی و روستای استان مازندران، 3 میلیون و 737 نفرشب اقامت از 27 اسفندماه 96 تا ظهر روز جمعه  17 فروردین‌ماه در روستاها به ثبت رسیده است.

86001/ج


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #گردشگری #مازندران #کمیته #مسافران #دهیاری‌ها #اقتصاد #روستایی #اشاره #جوامع #استان #خدمات #محصولات #گفت‌وگو #افزایش #ادامه #علیزاده #صنایع #مسافر #اینکه #مدیریت #تولید #نفرشب #میلیون #اقامت #گردشگر #جنگل #کالای #کشاورزی #نظارت #اظهار #همچنین #بوم‌گردی #اقامتگاه #خودکفایی #روستاها #اقدامات #گردشگران #روستاهای #کارشناس #روستا #هزینه‌های

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : اقتصاد گردشگری سبب خودکفایی جوامع محلی می‌شود/وجود 72 اقامتگاه بوم‌گردی در مازندران

*

*


X https://sport45.site/