40 سال بی‌خوابی برای کسب روزی حلال/همه ثروتم را از راه سبزی‌‌فروشی به دست آوردم

تاریخ انتشار : شنبه 18 فروردین 1397 - ساعت : 06:30

کد مطلب: 47906 چاپ به اشتراگ گذاشتن

گفت‌و گوی خواندنی و جذاب فارس با مردی که کمر بیکاری را شکست

40 سال بی‌خوابی برای کسب روزی حلال/همه ثروتم را از راه سبزی‌‌فروشی به دست آوردم

مازندشورا: «پنجعلی عزیزی» سبزی‌فروش و شهروند سخت‌کوش مازندرانی می‌گوید؛ از 40 سال قبل تاکنون هر روز ساعت چهار صبح با یک نیسان پر از انواع سبزیجات از بابل به سمت چالوس حرکت می‌کنم و به دنبال کسب روزی حلال هستم.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نوشهر، معضل بیکاری و مشکلات درآمدی یکی از دغدغه‌های مهم و جدی این سال‌های اخیر در کشورمان است و هر چه رو به جلوتر می‌رویم بر میزان آمار بیکاران به ویژه قشر تحصیل‌کرده افزوده می‌شود و چالش بیکاری و پیامدهای منفی آن گریبان‌گیر خانواده‌ها و جامعه می‌شود و آسیب‌های ناگواری از خود بر جای می‌گذارد.

برگزاری انواع و اقسام جلسات در سطوح کلان دولتی تا سطوح شهرستانی و ارائه راهکارهای مختلف برای برون رفت از این معضل عمیق اجتماعی هم نتوانسته است مرهمی بر چالش جدی بیکاری و مشکلات درآمدی به ویژه برای نسل جوان باشد.

*نبود اشتغال و درآمد مهم‌ترین پیامدهای بیکاری

بروز آسیب‌های اجتماعی و خانوادگی و بعضاً از هم پاشیدگی زندگی‌ها به واسطه نبود اشتغال و درآمد و نیز افزایش جرم از جمله مهم‌ترین پیامدهای بیکاری است که بر جامعه تحمیل می‌شود.

*شکستن کمر بیکاری

اما با این حال در چنین وضعیتی افرادی پیدا می‌شوند که جمله معروف «یا راهی خواهم یافت و یا راهی خواهم ساخت» را به خوبی صرف کرده و موفق شده است در هیاهوی دغدغه‌های بیکاری، کمر بیکاری را بشکند و اشتغال و درآمد چشم‌گیری برای خود و دیگران ایجاد کند. برای آشنایی با این مرد موفق گفت‌وگویی با او انجام دادیم که در زیر می‌خوانید.

«پنجعلی عزیزی» اهل شهرستان بابل ، درباره راز موفقیت خود در ایجاد اشتغال و درآمد برای خود و دیگران، اظهار کرد: سال 56 به همراه برادرم که باغ سبزی داشتیم تصمیم گرفتیم برای نخستین‌بار سبزی‌ها را برای فروش به چالوس بیاوریم و من در دو تابستان 56 و 57 با برادرم برای فروش سبزی به چالوس آمدم چون بقیه فصول را باید مدرسه می‌رفتم.

برادرم بعد از این، به دنبال شغل دیگری رفت و من هم چون تا سوم دبیرستان آن زمان خوانده بودم، از ادامه تحصیل منصرف شدم و خودم اقدام به حمل سبزی برای چالوس و فروش آن در این شهر اقدام کردم.

*مشغول کسب روزی حلال هستم

وی خاطرنشان کرد: در آن زمان سبزی‌ فروشی در چالوس به شکلی که الان وجود دارد، دیده نمی‌شد ولی ما در بابل کشت گسترده سبزی داشتیم و بنابراین من پس از ترک تحصیل در تمام فصول سال و همه روزه سبزی‌های تولیدی خودمان را که در ابتدا خودروی مزدا هزار داشتم به چالوس می‌‌آوردم و می‌فروختم و الان هم با نیسان این کار را انجام می‌دهم و این کار را از 40 سال قبل تاکنون انجام می‌دهم و هر روز ساعت چهار صبح با یک نیسان پر از انواع سبزیجات از بابل به سمت چالوس حرکت می‌کنم و به کسب روزی حلال مشغول هستم.

*ایجاد اشتغال برای بیش از 70 نفر

وی با اشاره به اینکه برای 11 نفر به طور مستقیم ایجاد اشتغال کردم، تصریح کرد: اگر بخواهیم اشتغال غیرمستقیم را هم به حساب بیاوریم در مجموع برای بیش از 70 نفر اشتغال ایجاد شده است و این در حالی است که جدا از این تعداد، 10 تا 12 کاسب هم در کنار خودم دارم که سبزی‌های از قبل سفارش داده شده مشتریان در شهرهای کلارآباد، متل‌قو، کلاردشت و همچنین برخی بیمارستان‌ها و رستوران‌ها و اماکن گردشگری و تفریحی منطقه را برای آنها حمل می‌کنند و تحویلشان می‌دهند.

*چرخ اقتصاد به لطف خدا می‌چرخد

عزیزی گفت: بعد از اینکه سفارشات بارگیری و به مقاصد خودشان حمل شدند کار خرده‌فروشی را آغاز می‌کنم که این بخش مربوط به همسرم هست و از ساعت 9 صبح تا 7:30 دقیقه عصر سبزی‌جات را به مشتریان مختلف عرضه می‌کند، وسایل لازم برای صبحانه و ناهار را هم از بابل با خودمان آوردیم و همسر من زحمت این بخش را هم می‌کشد و چرخ اقتصاد به لطف خدا می‌چرخد.

*از کارم بسیار راضی هستم

وی با تأکید بر اینکه از کارم بسیار راضی هستم علت داشتن این همه مشتری‌های قابل توجه را کیفیت بسیار مطلوب سبزی‌های تولیدی خود که کاملاً ارگانیک و دارای عطر و طعم واقعی خود محصول است عنوان کرد و افزود: در برف سنگین سال 92 در غرب مازندران هم اقدام به حمل سبزی به چالوس کردم ولی وقتی به محدوده سی سنگان نوشهر رسیدیم به علت حجم بسیار بالای برف، دیگر قادر به ادامه مسیر نشدیم و پلیس راه هم ما را برگرداند و وقتی به بابل برگشتم، تا سه روز چادر روی سبزی‌ها در نیسان را باز نکردم و پس از سه روز وقتی چادر را باز کردم و از روی سبزی‌ها کنار زدم، دیدم حتی سبزی‌ها کاملاً تر و تازه هستند و هیچ‌گونه آسیبی ندیدند و این به خاطر همان تولید ارگانیک است و وقتی پس از این چند روز سبزی‌ها را وارد مغازه‌ام در چالوس کردم، صف بسیار طولانی از مشتریان برای خرید سبزی تشکیل شده بود.

*مشتریان زیادی از تهران و دیگر شهرهای بزرگ کشور دارم

این شهروند سخت‌کوش مازندرانی اظهار کرد: بسیاری از مشتریان ما از تهران و دیگر شهرهای بزرگ کشور وقتی قصد مسافرت به مازندران دارند، از قبل سفارش‌های مختلف خود را برای انواع سبزیجات مخصوص کوکو، ماهی، مرغ و... به صورت تلفنی به ما می‌گویند و طبق زمان از قبل هماهنگ شده، به اینجا می‌آیند و سفارش خودشان را دریافت می‌کنند.

*هرگز کم‌فروشی یا گران‌فروشی هم نکردم و نمی‌کنم

وی با اشاره به اینکه هرگز کم‌فروشی یا گران‌فروشی هم نکردم و نمی‌کنم، بیان کرد: همسر من نیز پا به پای من در کنارم کار می‌کند و حتی وقتی از او می‌خواهم که در خانه بماند و قدری استراحت کند اصلاً قبول نمی‌کند و دوست دارد در اینجا کار کند و خستگی‌ناپذیر است.

*40 سال بی‌خوابی برای کسب روزی حلال

عزیزی اظهار کرد: 40 سال است که شب‌ها بیدار هستم و کار می‌کنم و استراحت و خواب من فقط چند ساعت از روز در اتاقک بالای مغازه‌ کوچکم در چالوس است و بقیه روز باز هم کار می‌کنم و به فرزندانم همیشه گفتم شما فقط به تحصیلات خودتان فکر کنید و درس بخوانید و نگران من نباشید که سختی کار دارم.

*عید نوروز من از 14 فروردین آغاز می‌شود

وی با اشاره به اینکه عید نوروز من از 14 فروردین آغاز می‌شود، افزود: اقوام و فامیل برای دید و بازدید عید نوروز از 14 فروردین به منزل ما می‌‌آیند چون چند ساعت بعد از سال تحویل تا 12 فروردین باید در مغازه‌ام باشم تا به مشتریانم که در یک صف طولانی جلوی مغازه‌ام قرار دارند، پاسخ‌گو باشم و سبزی مورد نیازشان را تحویل بدهم و این از مزایای کاسبی در شهر توریستی است.

*داشتن پشتکار و همت به جای گِلِه از بیکاری و مشکلات اقتصادی

این مرد پرتلاش و با همت مازندرانی در پاسخ به این سؤال که با توجه به شرایط نامطلوب اقتصادی و وجود بیکاری زیاد در جامعه چگونه توانستید از این همه تلاطمات عبور کنید و موفق بمانید، گفت: باید سحرخیز بود و همت و اراده به خرج داد و به جای گِلِه از بیکاری و مشکلات اقتصادی باید پشتکار داشت و زحمت کشید تا روزی حلال به دست آورد.

*همه ثروتم را از راه سبزی‌ فروشی به دست آوردم

وی خاطرنشان کرد: وقتی در سال 56 پدرم به رحمت خدا رفت، من هیچ‌چیزی نداشتم و اگر امروز توانستم برای فرزندانم خانه بسازم یا خودرو زیر پای آنها بگذارم و ازدواج کنند به سر زندگی‌های خودشان بروند، همه اینها را از طریق همین شغل سبزی‌ فروشی به دست آوردم و هیچ شغل دیگری هم ندارم.

*بیکاری؛ محصول تن‌پروری

عزیزی درباره دغدغه‌های بیکاری در مازندران به ویژه قشر جوان، تأکید کرد: اگر کسی در این مازندرانی که همه جای زمینش حاصل‌خیز است و نعمات فراوان طبیعی دارد از بیکاری شکایت داشته باشد به نظر من قابل قبول نیست و معتقدم بیکاری؛ محصول تن‌پروری است.

وی بیان کرد: وقتی یک جوانی وقت خود را تا 3:30 دقیقه صبح با موبایل در فضای مجازی می‌گذراند و از آن طرف خانواده‌اش به زور ساعت 10 صبح از خواب بیدارش می‌کنند چه انتظاری باید داشت که بیکاری نکشد.

*لزوم مهارت‌آموزی جوانان در کنار تحصیلات

این شهروند فعال و کارآفرین بابلی با اشاره به اینکه همیشه نباید به دنبال شغل اداری و پشت میزنشینی بود، بیان کرد: من به یکی از فرزندانم گفتم تا مقطع دکترا هم اگر خواستی ادامه تحصیل بده ولی انتظار نداشته باش که بعد از پایان تحصیلات، دولت به تو شغل اداری بدهد چون اصلاً ممکن است در آن مقطعی که تحصیلاتت تمام شد دولت نیازی به نیروی اداری نداشته باشد و بنابراین باید مهارتی را در کنار ادامه تحصیل خودت بیاموزی تا بتوانی برای آینده‌ات درآمدی داشته باشی و خدا را شکر حرفه نقاشی هنری را آموخت و کیفیت کارش به گونه‌ای است که آثار هنری‌ او فروش قابل توجهی دارد و بنابراین این فرد هرگز در زندگی خود دچار مشکلات بیکاری و اقتصادی نمی‌شود.

*مسؤولان مازندران هیچ سراغی از من نگرفتند و نمی‌گیرند

عزیزی تصریح کرد: در طول این 40 سال فعالیت و تولید سبزیجات کاملاً ارگانیک و پشتکار و همت در کسب روزی حلال با توجه به مشکلات بیکاری که همه جا از آن سخن گفته می‌شود، هنوز هیچ یک از مسؤولان حتی یک‌بار هم به سراغ من نیامدند تا بپرسند که چگونه بیکاری را که جزء دغدغه‌های جوانان امروز شده است، شکست دادم و برای خود و تعدادی زیادی افراد؛ اقتصاد و درآمد پایدار در همین مازندران به وجود آوردم.

*بالا زدن آستین همت به جای انتظار از دولت

وی گفت: در مازندرانی که این همه فرصت‌ برای کار کردن و درآمدزایی حلال وجود دارد نسل جوان جویای کار نباید فقط از دولت انتظار داشته باشد که شغل ایجاد کند بلکه باید خودش آستین همت و اراده را بالا بزند و از فرصت‌های اطراف خود برای کسب روزی حلال استفاده کند.

---------------------------------------

گفت‌وگو از محمدحسین ملایی کندلوسی

--------------------------------------

86019/ع


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #بیکاری #چالوس #اشتغال #مشکلات #ایجاد #اینکه #بابل #درآمد #عزیزی #سبزی‌ها #مازندران #بسیار #مشتریان #می‌کنم #تحصیل #ادامه #اشاره #مازندرانی #اقتصادی #فروردین #دغدغه‌های #آوردم #انواع #پیامدهای #ارگانیک #خودشان #اقتصاد #سبزیجات #جامعه #شهرهای #محصول #نکردم #مختلف #اداری #انتظار #پشتکار #نوروز #مغازه‌ام #فرزندانم #تحصیلات #نیسان #کاملاً #فروشی #درآمدی #سبزی‌ #بنابراین #اقدام #سبزی‌های #اظهار #برادرم #داشتیم #اجتماعی #تحویل #همیشه #اصلاً #کم‌فروشی #اینجا #گران‌فروشی #نمی‌کنم #گِلِه #استراحت #نوشهر #اراده #نداشته #گفت‌وگو #مسؤولان #آستین #بی‌خوابی #درباره #نباید #امروز #دارند #بیکاری؛ #تن‌پروری #جوانان #چگونه #زیادی #می‌چرخد #خاطرنشان #مشغول #دقیقه #تأکید #می‌کند #خبرگزاری #سفارش #می‌دهم #خودمان #مهم‌ترین #شهرستان #تصریح #داشتن #کیفیت #بیاوریم #تولید #طولانی #تولیدی #شهروند #تهران #دنبال #بالای #دیگران #خواهم #دیگری #افزود #ثروتم #آسیب‌های

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : 40 سال بی‌خوابی برای کسب روزی حلال/همه ثروتم را از راه سبزی‌‌فروشی به دست آوردم

*

*


X https://sport45.site/