تاریخ انتشار : شنبه 18 فروردین 1397 - ساعت : 12:40

کد مطلب: 47935 چاپ به اشتراگ گذاشتن

معضل بزرگ عابران پیاده در پایتخت

لزوم برخورد قاطع با موتور سورانی که از پیاده روها عبور می کنند

مازندشورا: شهردارآنلاین: بیش از ۳ میلیون موتورسیکلت درحال ‌حاضردرتهران تردد می‌کنند که استفاده نکردن از کلاه ایمنی و تجاوزبه گذرگاه عابرپیاده،درصدرتخلفات آنها قراردارد.

مازندشورا:به گزارش شهردار آنلاین استفاده از موتورسیکلت در شلوغی و ترافیک کلان شهرها می تواند منافع زیادی در برداشته باشد اما به همان میزان وقتی به درستی بکار گرفته نشود، خطرات زیادی را متوجه راکبان و عابران پیاده خواهد کرد.

تخلفاتی که علاوه بر راکبان موتور برای عابران پیاده نیز دردسرهای بسیاری ایجاد کرده است.یکی از معضلاتی که باعث شکایت عابران شده جولان موتورسواران در پیاده روها به خصوص در زمان اوج ترافیک است. 

برخی از این موتورسواران به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی چندان مقید و پایبند نیستند و از همین رو جان عابران و به ویژه کودکان و دانش آموزان همواره در خیابان و معابر عمومی با خطر روبرو است. 

شمار زیادی  از این راکبان با ورود به پیاده رو خیابان ها، عرصه رفت و آمد را برای عابران تنگ می کنند به گونه ای که عابران ناگزیرند خود را برای دور ماندن از آسیب ها، کنار بکشند.

متاسفانه این آش انقدر شور شده و موتورسوران به اندازه ای حق به جانب شده اند که فکر می کنند پیاده رو محل تردد آنهاست و عابران به حق و حقوق آنها تجاوز کرده اند.

کافی است فقط کمی به بار ترافیک افزوده شود. راکبان موتور با قیافه حق به جانب به جای ایستادن پشت چراغ قرمز یا ترافیک با جولان دادن از بین خودروها خود را به پیاده رو می رساندد و با سرعت از بین عابران عبور می کنند. 

متاسفانه در کلانشهرتهران ظاهرا این موضوع بسیار عادی به حساب می آید و هیچ نهادی خود را مسئول برخورد با این هنجارشکنان نمی داند یا دست کم برخورد جدی با این موضوع تا کنون صورت نگرفته است.

آنطورکه سازمان پزشکی قانونی اعلام کرده است،ضربه به سروشکستگی‌های متعدد،علت بیش از80 درصد مرگ و میر موتور سیکلت‌سواران است وشاید به همین دلیل باشد که به نظر می‌رسد بیشترین نظارت بر موتور سیکلت ‌سواران در سال‌های گذشته ،بر استفادهای نقش راز کلاه ایمنی متمرکز شده وفرهنگ استفاده ازکلاه کاسکت درمیان موتورسواران فراگیرترشده است.

به همین دلیل اقدامات مناسب، بازدارنده و اعمال جریمه های سنگین از سوی  پلیس راهور و نیروی انتظامی برای عدم ورود موتور سوراران به پیاده روها و خطوط بی ار تی ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

روزانه تصادفات زیادی به دلیل رعایت نکردن مقررات راهنمایی و رانندگی از سوی راکبان موتورسیکلت ها شاهد هستیم. 

بر اساس بررسی‌های واحد آمار سازمان پزشکی قانونی کشور، بخش قابل توجهی از تلفات حوادث رانندگی در هر سال، مربوط به موتورسیکلت سواران است به نحوی که مطابق آمارهای موجود در فاصله سال‌های 1385 تا 1389، 30 هزار و 901 نفر موتورسیکلت سوار در حوادث رانندگی جان خود را از دست داده اند که این رقم 25.7 درصد از کل قربانیان حوادث رانندگی را در برمی گیرد. 

این آمارها دور نمای نه چندان مناسب از شیوه رانندگی موتورسواران در جامعه ما را آشکار می سازد. حرکت برخی از راکبان موتورسیکلت ها به طور زیگزاک و نمایشی در خیابان ها، ضمن اینکه ترس و وحشت عابران بویژه کودکان را در پی دارد، می تواند به اتفاقات جبران ناپذیری برای آنها منجر شود. 

تردد موتورسیکلت ها از میان خودروهای درحال توقف نیز از جمله خطراتی است که عابران پیاده را تهدید می کند و گازدادن زیاد و ممتد از جمله مسائلی است که به کرات در شبانه روز در سطح شهر دیده می شود و به عاملی برای سلب آسایش مردم بدل شده است. 

خیلی از تلفات موتورسواران ناشی از رعایت نکردن قوانین و نداشتن تجهیزات و لوازم ایمنی است؛ نداشتن کلاه ایمنی راکبان موتورسیکلت و سرنشینان آنان تلفات ناشی از تردد این وسایل را افزایش داده است. تخلفات موتورسیکلت سواران از جمله عبور از چراغ قرمز، حرکت در خلاف جهت، تردد در پیاده روها، تغییر ناگهانی مسیر، انحراف به چپ، استفاده نکردن ازکلاه ایمنی بوده که در بسیاری از موارد به عامل سلب آسایش و ترافیک شهری منجر شده است. 

ارائه آموزش های تخصصی به رانندگان موتورسیکلت، اجرای طرح ترافیکی توقیف، اعمال قانون موتورسیکلت سواران متخلف و برخورد جدی با رانندگان پرخطر از جمله موضوعاتی است که باید در بحث ساماندهی وضعیت رانندگی موتورسوران به آن توجه شود. 

استفاده از لوازم ایمنی به ویژه کلاه ایمنی، استفاده از چراغ راهنما هنگام تغییر مسیر، احترام به نشانه های چراغ راهنمایی در تقاطع ها و میدان ها و عبور نکردن از چراغ قرمز و از همه مهمتر عدم ورود به حریم عابران پیاده از جمله نکاتی است که هم باید به متور سوران آموزش و یادآوری و هم به شدت با قانون شکنان برخورد شود.

 


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #پیاده #عابران #موتورسیکلت #رانندگی #راکبان #ایمنی #موتور #موتورسواران #ترافیک #برخورد #استفاده #نکردن #خیابان #تلفات #حوادث #سواران #رعایت #زیادی #راهنمایی #رانندگان #اعمال #قانون #آموزش #مناسب #نداشتن #تغییر #آسایش #لوازم #متاسفانه #قوانین #چندان #جولان #بسیاری #تواند #کودکان #موتورسوران #سال‌های #قانونی #پزشکی #موضوع #ازکلاه

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : لزوم برخورد قاطع با موتور سورانی که از پیاده روها عبور می کنند

*

*


X https://sport45.site/