مُدگرایی؛ عامل حذف صنایع دستی مازندران در زندگی‌ روزمره/لاک‌تراشی در مسیر فراموشی است

تاریخ انتشار : یکشنبه 19 فروردین 1397 - ساعت : 06:30

کد مطلب: 47969 چاپ به اشتراگ گذاشتن

در گفت‌وگو با هنرمند لاک‌تراش کجوری مطرح شد

مُدگرایی؛ عامل حذف صنایع دستی مازندران در زندگی‌ روزمره/لاک‌تراشی در مسیر فراموشی است

مازندشورا: هنرمند لاک‌تراش کجوری گفت: اگر به «لاک‌تراشی» به عنوان هنر دکوری نگریسته شود مطمئناً خیلی زود به فراموشی سپرده می‌شود.

مازندشورا: در نوشهر با اشاره به اینکه صنعت لاک‌تراشی سابقه دیرینه‌ای در مازندران دارد ولی متأسفانه‌ چند سالی است که رو به فراموشی سپرده شده است، اظهار کرد: چون پدر خدابیامرزم در این حرفه مشغول بود، من هم به این هنر بسیار زیبا علاقه‌مند شدم و ترجیح دادم این حرفه را از او یاد بگیرم تا صنعت لاک‌تراشی را زنده و پویا نگه دارم تا فراموش نشود.

*هنر دستی و دیرینه مازندران در نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی

این استاد هنر لاک‌تراشی، افزود: حدود 15 سال به این کار مشغول هستم و از 5 سال قبل به این طرف نیز در نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی در مناطق مختلف کشور به ویژه در تهران شرکت می‌کنم و البته در این چند سال اخیر به علت استقبال مردمی از این هنر، فعالیت‌های من نیز افزایش یافته است و باید پاسخ‌گوی تقاضاهای آنان باشم.

*حمایت ویژه میراث فرهنگی نوشهر در احیاء «صنعت و هنر لاک‌تراشی»

وی گفت: خوشبختانه مسؤولان شهرستان نوشهر و بخش کجور به ویژه آقای اسحاقی رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این شهرستان حمایت‌های بسیار خوبی از این هنر دیرینه و نسبت به بنده دارند.

*حیات‌بخشی به چوب‌های خشک کف جنگل

«مقصود کلبانی » ‌تصریح کرد: از چوب‌های افتاده در سطح جنگل که راهی جز پوسیده شدن در انتظارش نیست برای کار لاک‌تراشی استفاده می‌کنم و این در حقیقت زنده کردن چوب در قالب این هنر بومی و سنتی مازندران است و از مسؤولان امر در این حوزه انتظار داریم که در تهیه همین چوب‌های شکسته و افتاده در کف جنگل به ما کمک کنند.

وی بیان کرد: تا جایی که اطلاع دارم تعداد هنرمندان برجسته «لاک‌تراش» در غرب استان مازندران 5 نفر هستند ولی در شرق مازندران تعداد این هنرمندان بیشتر است هر چند شاید تنوع کارشان به لحاظ کاربردی بودن «لاک‌تراشی» به اندازه غرب مازندران نباشد.

*علاقه‌مندی نسل امروز برای یادگیری «لاک‌تراشی»

این هنرمند کجوری درباره علاقه‌مندی نسل امروزی برای یادگیری هنر «لاک‌تراشی» اظهار کرد: یکی از فرزندانم که در مقطع دوم راهنمایی مشغول تحصیل است به هنر «لاک‌تراشی» علاقه‌مند است و این کار را دنبال می‌کند و هفته‌ای دو روز نزد من هنر «لاک‌تراشی» را یاد می‌گیرد و در کنارش مجید خدابنده یکی از کارمندان اداره برق نوشهر هم دو روز در هفته برای یادگیری این هنر و میراث زیبای به جا مانده از پیشینیان، پیش من می‌آید.

وی عنوان کرد: بسیار علاقه‌مند هستم تا از طریق آموزشگاه فنی و حرفه‌ای، بتوانم تجربیاتم را به نسل جوان و دیگر دوستداران هنر «لاک‌تراشی» منتقل کنم و این صنعت بسیار ارزشمند و تاریخی بیش از پیش احیاء شود.

*«لاک‌تراشی» کاملاً در زندگی‌های امروز کاربرد اساسی دارد

کلبانی بیان کرد: تا جایی که برای من امکان داشته باشد از وسایل و ابزارآلات چوبی در زندگی خودم استفاده می‌کنم و این امروز در زندگی همسایگان و اقوام بنده نیز ترویج یافته است و جزئی از وسایل زندگی کاربردی روزمره آنها شده است و اصلاً حالت دکوری در منزل ندارد و بنابراین من هم سعی می‌کنم در تولید وسایل چوبی از طریق هنر «لاک‌تراشی» وسایلی که کاربردی هستند را تولید کنم.

وی با اشاره به اینکه معتقدم اگر به «لاک‌تراشی» به عنوان هنر دکوری نگریسته شود مطمئناً خیلی زود به فراموشی سپرده می‌شود، تأکید کرد: صنعت دیرینه «لاک‌تراشی» این توانمندی را دارد تا در بازارهای خارجی نیز به فروش برسد ولی الان در بازار داخلی نیاز به حمایت داریم و از همین راه می‌توان وارد بازارهای بین‌المللی شد و با توجه به اینکه چوب به عنوان یک محصول ارگانیک محسوب می‌شود طبیعتاً وسایل تولید شده از آن هم چنین شرایطی را دارد و این امتیاز مهمی برای جذب بازار خارجی و صادرات محصولات «لاک‌تراشی» است.

*درخواست تسهیلات برای توسعه کارگاه در زادگاه

این استاد هنر و صنعت قدیمی لاک‌تراشی، تصریح کرد: کارگاه کوچکی در روستای زادگاهم «نیتل neytal» دارم و برای دریافت تسهیلات جهت توسعه کارگاه و خرید وسایل موردنیاز این صنعت، از یک‌سال قبل درخواست دادم و هر چند مسؤولان منطقه در حال تلاش برای به ثمر رسیدن این درخواستم هستند ولی هنوز به نتیجه‌ای نرسید.

*مُدگرایی؛ عامل حذف صنایع دستی مازندران در زندگی‌ روزمره

وی یکی از دلایل کنار گذاشته شدن صنایع دست‌ساز چوبی و کاربردی زندگی روزمره مردم در مازندران را مُدگرایی دانست و افزود: در کنار آن، مهاجرت از روستاها به شهر هم مزید بر علت شد چون این ابزارآلات بیشتر در روستاها مورد استفاده قرار داشته است ولی شهرنشینی همانا و تجمل‌گرایی نیز همانا؛ که در نهایت سبب فراموشی و خروج صنایع دستی کاربردی در زندگی روزمره مردم مازندران شده است.

*آسیب ظروف پلاستیکی چینی به محیط‌زیست

کلبانی بیان کرد: الان وجود انواع ظروف چینی ارزان قیمت، سفره‌های یک‌بار مصرف پلاستیکی در بازار؛ نه تنها به نوعی راحت‌طلبی را ایجاد کرده است بلکه به دلیل شیمیایی بودن جنس این اجناس هم ضرر جانی برای انسان دارد و هم آسیبی برای محیط‌زیست شده است.

* صنایع دستی باید از موزه‌ها وارد زندگی مردم شود

وی با بیان اینکه نباید به دنبال صنایع دستی در موزه‌ها بود بلکه باید آن را در زندگی امروزی جاری و ساری ساخت، گفت: الان برخی افراد که مضرات و عوارض ظروف و کالاهای کاربردی پلاستیکی را در زندگی خود لمس کردند برای ساخت یا خرید لوازم چوبی کاربردی به سراغ من می‌آیند و این خوشحال کننده است که میراث ارزشمندی از هنر و صنایع‌ دست‌ساز گذشتگان، کم کم جای خود را در زندگی امروزی باز می‌کند.

------------------------------------------

گفت‌وگو از محمدحسین ملایی کندلوسی

------------------------------------------

86019/ع


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #لاک‌تراشی #زندگی #مازندران #صنایع #امروزی #کاربردی #نوشهر #فراموشی #میراث #وسایل #پیشینیان #روزمره #دست‌ساز #بسیار #اینکه #می‌کنم #زندگی‌ #کلبانی #احیاء #تولید #گفت‌وگو #مشغول #عنوان #یادگیری #چوب‌های #استفاده #مسؤولان #امروز #دیرینه #بین‌المللی #علاقه‌مند #قدیمی #کارگاه #مفقوده #شهرستان #می‌کند #پلاستیکی #سرزندگی #هنرمند #لاک‌تراش #جنگل #ابزارآلات #هنرمندان #محیط‌زیست #موزه‌ها #بیشتر #علاقه‌مندی #روستاها #تعداد #بازار #خارجی #دکوری #درخواست #بازارهای #توسعه #تسهیلات #دنبال #اظهار #دل‌خوشی #رفاهی #کاملاً #زندگی‌های #زیباترین #امکانات #توانسته #کجوری #مُدگرایی؛ #خبرگزاری #آرامش #مانده #مقصود #یافته #حمایت #فرهنگی #افتاده #افزود #استاد #روستای #اشاره #سپرده #نمایشگاه‌های #داریم

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : مُدگرایی؛ عامل حذف صنایع دستی مازندران در زندگی‌ روزمره/لاک‌تراشی در مسیر فراموشی است

*

*


X https://sport45.site/