مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4800 -تاریخ انتشار : دوشنبه 04 مرداد 1395 -ساعت : 12:06

چاپ به اشتراگ گذاشتن

گزارش از پسماندهای الکترونیکی منطقه 6

جمع آوری 4700 کیلو پسماند الکترونیکی طی یک ماه

مازندشورا: عمر کوتاه تجهیزات رایانه‌ای از یک طرف و تنوع طلبی مردم به استفاده از تجهیزات الکترونیکی جدید سبب شده است که رفته رفته بحث زباله‌های الکترونیکی به مشکل بزرگ دنیا تبدیل شود.

مازندشورا:

بلدیه| با افزایش استفاده از محصولات الکترونیکی پدیده جدیدی ایجاد شده به نام: زباله الکترونیکی. زباله‌های الکترونیکی به مجموعه‌ای از قطعات سخت افزاری مانند اجزای رایانه، تلفن همراه و اجزای برخی وسایل مانند دستگاه‌های صوتی و تصویری از جمله تلویزیون، رادیو، یخچال، چاپگر، اسکنر و دستگاه‌های فکس، تجهیزات استودیو، پخش دی‌وی‌دی، دوربین‌های فیلمبرداری، تلفن‌های بی سیم، مایکروویو و ماشین لباسشویی، دستگاه کپی و اسباب بازی اطلاق می‌شود که به دلایلی غیر قابل استفاده شده است و امروزه به عنوان سریع‌ترین منبع تولید زباله جهان شناخته می شود.در واقع عمر کوتاه تجهیزات رایانه‌ای از یک طرف و تنوع طلبی مردم به استفاده از تجهیزات الکترونیکی جدید سبب شده است که رفته رفته بحث زباله‌های الکترونیکی به مشکل بزرگ دنیا تبدیل شود؛ مشکلی که کشورهای پیشرفته و بزرگ برای آن راه حلی یافته‌اند و با تصویب قانون خاص مربوط به آن و موظف کردن تولید کنندگان به بازیافت محصولات تولید شده خود این مشکل را تا حدودی حل کرده‌اند.
با توجه به سرعت پیشرفت تکنولوژی در عرصه کامپیوتر و الکترونیک عمر مفید این تجهیزات و کالاها در جهان ۲ تا ۳ سال و در ایران احتمالا تا ۵ سال است.

به گزارش «تهران سما» با اینکه کشورهای توسعه یافته و در راس آنها آمریکا بزرگترین تولید کننده این تجهیزات به شمار می‌روند، اغلب این دستگاه‌ها پس از مصرف به کشورهای جهان سوم ارسال می‌شود. بازیافت غیر اصولی زباله‌های الکترونیک در کشورهای جهان سوم به آلودگی‌های گسترده منجر شده است. طبق معاهده‌ای که سازمان ملل در سال ۱۹۸۹ برای کنترل روند صادرات زباله‌های خطرناک از کشورهای توسعه یافته به کشورهای فقیر اعلام کرد؛ هر کشوری می‌تواند به طور یک جانبه واردات این کالاها را ممنوع کند و کشورهای صادر کننده باید موافقت کشور وارد کننده را جلب کنند. آمریکا هیچگاه این قرار داد را امضا نکرد و کشورهایی همچون چین به امید دستیابی به درآمدی ناچیز از محل بازیافت این تجهیزات از امضای این قرار داد خودداری کردند.
هم اکنون ۷۰ درصد کامپیوترها و موبایل‌های جهان در چین بازیافت می‌شود. در سال ۲۰۰۸ وزرای ۱۷۰ کشور جهان در بالی اندونزی گرد هم آمدند تا راه‌های بازیافت زباله‌های خطرناک از جمله زباله‌های الکترونیک را بررسی کنند.
پسماندهای الکترونیکی از آنجا که حاوی میزان قابل ‌توجهی از فلزات و عناصر سمی مختلف هستند، به عنوان پسماندهای ویژه محسوب می‌شوند. این پسماندها دارای سمیت، بیماری زایی و ماندگاری طولانی در محیط هستند . این پسماندها عناصر مختلفی از جمله سرب، جیوه ،آرسنیک، کادمیوم، مس، نیکل، روی، باریم، برلیوم، انواع پلاستیک‌ها، آلومینیم، طلا، نقره، پلاتین و مواد شیمیایی خطرناک را در خود جای داده‌اند که هر یک از این عناصر و مواد به طور جداگانه می‌تواند مشکلات متعددی را برای انسان و محیط زیست ایجاد کند.
به طور مثال سرب موجود در لامپ، اشعه کاتدی، مانیتورهای CRT و لحیم کاری‌های وسایل الکتریکی و الکترونیکی پس از نفوذ به آب‌های زیر زمینی که تامین کننده منابع آبی بسیاری از شهرهاست، می‌تواند باعث ایجاد عوارض جدی از جمله تاثیرگذاری روی سیستم اعصاب مرکزی، سیستم گردش خون و مشکلات استخوانی شود .

جیوه یکی از عناصری است که در بخش‌های مختلف کالاهای الکترونیکی از جمله در حسگرها ، سوئیچ‌ها ، لامپ های تخلیه و فلورسنت و باتری ها به کار رفته است و در صورت مدیریت نادرست می‌تواند به آب‌های زیر زمینی نفوذ کند و سبب مسمومیت‌های حادی شود که عوارض جبران ناپذیری دارد.آرسنیک نیز یک عنصر سمی است.
از سوی دیگر پسماند الکترونیکی را می توان به عنوان یک منبع در نظر گرفت که حاوی بسیاری از ترکیبات ارزشمند است که بازیابی آنها ممکن است سودمند نیز باشد. برای مثال، این پسماندها معمولا حاوی مقادیر قابل توجهی مس (اغلب 20-5% وزنی) و همچنین فلزات ارزشمند با کیفیت بالا از جمله طلا (1/0%)، نقره (2/0%) و پالادیم (005/0%) است که در تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی به دلیل مقاومت آنها به زنگ زدگی و رسانایی فوق العاده¬شان بکار برده می¬شوند.

این فلزات انگیزه اقتصادی اصلی برای بازیافت است به طوری که ممکن است 95 درصد از کل ارزش این پسماندها را شامل شوند. اما برخی از فلزات و مواد دیگر نیز از دید اقتصادی ممکن است ارزش بازیافت را داشته باشند، همچون سرب، نیکل، پلاستیک‌های گوناگون. بنابراین بازیافت پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی نه تنها از منظر مدیریت این پسماندها بلکه از دید بازیافت مواد و منابع بسیار مهم قلمداد می‌شود.همین دلایل و نکات ریز و درشت باعث شد که شهرداری تهران در مناطق 22 گانه اقدامات موثری را برای جمع آوری پسماند و زباله‌های الکترونیکی انجام دهد که استقرار غرفه تخصصی جمع آوری پسماند خشک در منطقه 6 از اسفند ماه 1394 یکی از مهم‌ترین آنها بود. با توجه به اینکه خیابان ولیعصر از قطب‌های مهم کامپیوتری پایتخت محسوب می‌شود، اداره مدیریت پسماند با مشارکت شرکت پارس چرخش آسیا، مجری جمع آوری پسماند الکتریکی این منطقه شد.

عظیم بابایی، شهردار منطقه 6 شهرداری تهران در گفت و گو با خبرنگار «تهران سما» درباره این طرح گفت: در این برنامه به مدت سه روز پایگاه اطلاع رسانی آموزش و فرهنگ سازی در مقابل مراکز و مجتمع‌های کامپیوتر برگزار شد که با استقبال کسبه راسته تجاری ولیعصر مواجه شد.
غرفه تخصصی پسماند الکتریکی منطقه 6 در خیابان ولیعصر نبش کوچه گیلان با عنوان غرفه گیلان مستقر است که پیرو آموزش‌های صورت گرفته از ابتدای شروع طرح تا خرداد ماه 95 بالغ بر 4700 کیلوگرم از این نوع پسماند جمع آوری شده است.
بابایی در ارتباط به نحوه جمع آوری این پسماندها و همکاری کسبه افزود: این پسماندها به واسطه غرف منطقه ۶ و از جمله غرفه گیلان که مقابل مرکز کامپیوتر ایران در خیابان ولیعصر مستقر شده از شهروندان و کسبه تحویل گرفته می‌شود و در ازای آن مبلغی به آنها پرداخت می‌شود. پسماندها تحویل شرکت و بعد از جداسازی، قطعات برای انجام عملیات بعدی به مراکز مربوطه ارسال می‌شود.

وی درباره تاثیر پذیری این طرح در حفظ محیط زیست و منابع طبیعی و مشارکت شهروندان تصریح کرد: درخصوص تفکیک و تحویل این نوع از پسماندها شامل لامپ، سی دی، باطری و تجهیزات فناوری اطلاعات کیس، اسکنر، پرینتر، موبایل و لپ تاپ بی نظیر بوده است.

شهردار منطقه 6 از اهداف مهم این طرح را حذف مواد مضر و آلاینده‌های ناشی این نوع پسماند در محیط زیست دانست و خاطرنشان کرد: هیچ قسمتی از پسماندهای الکترونیکی دور ریختنی نیست و از این‌رو کلیه پسماندهای الکترونیکی پس از بازیافت به مواد اولیه چون پلاستیک، قلع، مس و سرب تبدیل شده و پس از آن وارد بازار و کارخانه‌های متقاضی می‌شوند.
به گفته بابایی آمارها نشان می‌دهد روزانه 48 هزار تن پسماند خانگی شهری در ایران تولید می‌شود که 150 گرم بالاتر از سرانه جهانی است. بر اساس آماری که از سوی کمیسیون سخت‌ افزار نظام صنفی رایانه‌ای منتشر شده، بیش از 4 میلیون رایانه غیر قابل استفاده در کشور وجود دارد.

شهردار منطقه 6 جدول قیمت و نوع پسماندهای الکترونیک را بر اساس نوع پسماند و بهای هر کیلوگرم به تومان اینطور نام برد.

یخچال 500
مانیتور و تلویزیون 400
کولر آبی 500
صفحه‌کلید 500
USB 1500
هارد 1500
جاروبرقی، پنکه و ... 1200

بابایی در پایان تعداد غرفه‌های دریافت پسماند الکترونیکی منطقه 6 را 14 مرکز عنوان کرد که در این مکان‌‌‌ها آماده دریافت این زباله‌ها که حکم طلا را دارند هستند. 

خیابان ایرانشهر، ضلع شمال غربی پارک هنرمندان
بلوار کشاورز، خیابان کبکانیان
بلوار کشاورز، خیابان نادری
خیابان جمالزاده شمالی، جنب بازار روز تره بار
خیابان کریمخان، خیابان گلابی
سنایی، میدان سنایی
میدان گلها، خیابان جهان‌آرا
یوسف آباد، میدان فرهنگ
بزرگراه کردستان، بازار میوه و تره بار قزل قلعه
خیابان ولیعصر(عج)، نبش خیابان 32
خیابان توانیر، خیابان نظامی گنجوی
خیابان شیراز جنوبی، بلوار شهید علیخانی
خیابان گیلان
خیابان ولیعصر(عج)، روبروی بوستان ساعی، نبش پله سوم

 


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : الکترونیکی - پسماند - بازیافت - خیابان - منطقه - پسماندها - تجهیزات - زباله‌های - کشورهای - پسماندهای - ولیعصر - تولید - الکتریکی - عنوان - کننده - استفاده - فلزات - الکترونیک - تهران - می‌تواند - بابایی - خطرناک - مدیریت - عناصر - کامپیوتر - شهردار - گیلان - تحویل - بازار - ایجاد - منابع - ارزشمند - شهرداری - اقتصادی - بسیاری - سیستم - شهروندان - عوارض - دریافت - تخصصی - مقابل - درباره - کشاورز - مشارکت - مراکز - میدان - گرفته - مستقر - کیلوگرم - همچون - تلویزیون - دستگاه‌های - یخچال - اسکنر - رایانه‌ای - وسایل - رایانه - زباله - محصولات - قطعات - مانند - اجزای - تبدیل - کالاها - می‌شوند - محسوب - آرسنیک - مشکلات - آب‌های - مختلف - گزارش - اینکه - توسعه - یافته - ارسال - زمینی -

نظر شما در مورد : جمع آوری 4700 کیلو پسماند الکترونیکی طی یک ماه

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها