مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4804 -تاریخ انتشار : دوشنبه 04 مرداد 1395 -ساعت : 14:48

چاپ به اشتراگ گذاشتن

استاندار قم مطرح كرد:

طرح تفصیلی جامع قم بروز شود/ ضرورت توجه به حفظ اماکن تاریخی در طرح‌های توسعه‌ای

مازندشورا: جلسه بررسی محدوده بافت فرسوده شهر قم با حضور کمیته فنی شورای عالی معماری و شهرسازی کشور و اعضای کمیسیون ماده پنج در سالن امام جواد(ع) استانداری برگزار شد.

مازندشورا:به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان قم، سیدمهدی صادقی استاندار قم در جلسه بررسی محدوده بافت فرسوده شهر قم که با حضور کمیته فنی شورای عالی معماری و شهرسازی کشور و اعضای کمیسیون ماده پنج در سالن امام جواد(ع) استانداری برگزار شد، طی سخنانی شرایط بافت فرسوده قم و وسعت مناطق مختلف قم در محدوده بافت فرسوده را حساس توصیف کرد.

استاندار قم گفت: لازم است تا طرح تفصیلی جامع شهری قم بروزرسانی شود و افزایش محدوده بافت فرسوده مورد تصویب کمیته فنی قرار گیرد تا در توسعه شهری قم بتوانیم از تمام ظرفیت‌های شهرداری و دولت در این زمینه استفاده کنیم.

وی بازدید کمیته فنی شورای عالی معماری و شهرسازی کشور از بافت‌های فرسوده شهر را در راستای شناخت محدوده این بافت مفید دانست و افزود: برنامه استان در اجرای طرح‌های توسعه‌ای در مناطق محروم و قدیمی قم در کنار توجه به حفظ آثار و اماکن تاریخی است.

افزایش میزان مصوب سطح بافت فرسوده قم برای رفع مطالبات مردمی

محسن بهشتی معاون امور عمرانی استانداری قم نیز در این جلسه با تأکید بر اینکه تغییر وضعیت محدوده بافت فرسوده قم با رویکرد مناطق بومی و افزایش مطالبات مردمی در ‌های فرسوده بوده است ادامه داد: با ارائه تسهیلات مناسب و امتیازات جهت احیاء نوسازی بافت‌های فرسوده مردم تمایل بیشتری به این موضوع یافته اند و همین امر خواست اجتماعی را در بافت‌های فرسوده به دنبال داشته است.

وی تمامی محدوده تعریف شده را دارای مبنای کارشناسی عنوان کرد و ابراز داشت: در برخی موارد مردم بدون درخواست تسهیلات و صرفا با توجه به امتیازات ساخت و ساز، خواستار این موضوع می‌باشند.

بهشتی فعالیت مدیریت شهری در موضوع بافت فرسوده را تنها محدود به احیاء سکونتگاه‌ها ندانست و اضافه کرد: بازگشایی شوارع و ایجاد دسترسی به خیابان‌های اصلی در این طرح جزء پیش‌بینی‌های توسعه مناطق محروم در بافت‌های فرسوده است.

معاون امور عمرانی استانداری قم با بیان لزوم بازنگری و اصلاح در برخی از قوانین در شورای عالی معماری و شهرسازی اضافه کرد: به جز فاکتورهای نفوذ ناپذیری، ناپایداری و ریزدانگی در تعریف بافت فرسوده مسائلی مهم دیگری چون تفاوت های فرهنگی نیز نقشی مهم دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

دکتر سقائیان نژاد شهردار قم نیز با بیان لزوم افزایش روند پیشرفت احیاء و ترمیم بافت‌های فرسوده در کشور اضافه کرد: باید با جدیت در مرتفع کردن مشکلات موجود معیشتی و اجتماعی برای مردم در این مناطق بکوشیم.

شهردار قم ارائه تسهیلات و واگذاری امتیازات ساخت و نوسازی را در اجرای هرچه بهتر و سریعتر طرح مؤثر دانست و عنوان کرد: لازمه ترغیب مردم و بخش‌های خصوصی برای ورود به این مقوله ایجاد انگیزه‌های حمایتی مناسب است که در محدوده مصوب بافت فرسوده در شورای عالی معماری و شهرسازی کشور قابل ارائه است.

وی همچنین بر لزوم ایجاد مدیریت واحد در موضوع احیاء بافت‌های فرسوده در سطح کشور تأکید نمود و ادامه داد: تصمیم کمیته فنی در این جلسه بر مبنای اجرای عدالت در مورد تمامی ساکنین در محدوده این طرح است و موجب جلب رضایت بسیاری از ساکنین در بافت‌های فرسوده خواهد بود و شهرداری نیز با تمام توان خود در اجرای طرح احیاء و نوسازی بافت‌های فرسوده فعال است.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : فرسوده - محدوده - بافت‌های - شهرسازی - احیاء - مناطق - شورای - معماری - کمیته - افزایش - موضوع - اجرای - امتیازات - نوسازی - استانداری - ایجاد - ارائه - استاندار - تسهیلات - اضافه - ساکنین - مناسب - تعریف - مبنای - عنوان - مدیریت - شهردار - تمامی - اجتماعی - مطالبات - توسعه‌ای - استان - توسعه - طرح‌های - تاریخی - تفصیلی - اماکن - شهرداری - دانست - عمرانی - تأکید - معاون - بهشتی - محروم - مردمی - ادامه -

مطالب مرتبط با : طرح تفصیلی جامع قم بروز شود/ ضرورت توجه به حفظ اماکن تاریخی در طرح‌های توسعه‌ای
نظر شما در مورد : طرح تفصیلی جامع قم بروز شود/ ضرورت توجه به حفظ اماکن تاریخی در طرح‌های توسعه‌ای

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها