تاریخ انتشار : دوشنبه 20 فروردین 1397 - ساعت : 09:15

کد مطلب: 48056 چاپ به اشتراگ گذاشتن

ساماندهی زباله های عفونی توسط شهرداری

مازندشورا: شهردارآنلاین: کارگروه سلامت و بهداشت محیط زیست با حضور کتانباف شهردار اهواز، خون میرزایی سرپرست فرمانداری اهواز، فلسفی رییس شورای اسلامی شهر، گراوندی معاون دادستان شهرستان اهواز، یلالی رییس مرکز بهداشت شرق اهواز، شریفی رییس مرکز بهداشت غرب اهواز و برخی از مدیران شهری و شهرداری اهواز برگزار شد.

مازندشورا:در این جلسه شهردار اهواز با گرامیداشت هفته سلامت، مقوله سلامت و بهداشت را یکی از اساسی ترین بحث های جامعه برشمرد و با بیان اینکه بهداشت مقدمه درمان است، گفت: نظر به اهمیت موضوع و اهتمام ویژه ای که در این دوره مدیریت شهری، برای مقوله ی سلامت قائل هستیم، یکی از نخستین جلساتی که در سال جاری برگزار شد، جلسه ای جهت هدفمندی و برنامه ریزی در این موضوعات بود و بنا شد با جدیت و اهتمام ویژه ای در سال 97 به این موضوع بپردازیم تا شرایط بهتری را برای مردم اهواز فراهم کنیم.

کتانباف معضلات موجود را نتیجه ی عدم رعایت قوانین شهری و بهداشتی دانست و گفت: معضلاتی نظیر عرضه غیر بهداشتی محصولات و مواد غذایی، فروش غیرمجازاحشام و مرغ زنده و... علاوه بر نازیبایی چهره شهر، مشکلات زیست محیطی و تهدید سلامت شهروندان را در پی دارد.

وی اقدامات ایجابی را اولویت اول برای مقابله با این معضلات دانست و افزود: آموزش های شهروندی باید با قوت و حجم بیشتری ادامه یابد، باید آگاهی لازم به مردم داده شود تا آنها از مبادی غیرمجاز احتیاجات خود را تهیه نکنند. ساماندهی مشاغل غیر رسمی که یکی از دلایل بروز این معضلات است نیز در دستور کار قرار گرفته است، در نخستین اقدام نیز دستفروشان کوی پردیس در 175 غرفه ساماندهی در خیابان 24 متری پردیس ساماندهی شدند.

شهردار اهواز در خصوص ارتباط موضوع ساماندهی مشاغل شهری با مقوله سلامت اظهار داشت: همه ی مشاغل به نوعی(مستقیم و غیرمستقیم) با سلامت جامعه مرتبط هستند، سلامت شامل سلامت روحی و جسمی جامعه است. اما در گام اول، مشاغلی که با سلامت جسمی مردم در ارتباط هستند را در دستور کار قرار می دهیم، مشاغلی که به دلایلی همچون کمبود یا نبود زیرساخت های مناسب بوجود آمده است.اگر شهروندان در محله هایشان، بازار محلی داشته باشند، دلیل ندارد با طی مسافتی اقدام به خرید از دستفروشان کنند.

وی ادامه داد: به همین منظور در شش ماهه ی گذشته از طریق استاندار خوزستان و فرماندار اهواز، از اداره راه و شهرسازی خواسته ایم تا زمین های با کاربری بازار را به شهرداری جهت ساماندهی دستفروشان تحویل دهد.

کتانباف با تشکر از دستگاه قضایی افزود: خوشبختانه دادستانی و نیروی انتظامی همراهی خوبی در همه ی زمینه ها بویژه رفع معضلات شهری دارند و این حمایت را عملاً مشاهده کردیم.

شهردار اهواز با اشاره موضوع پسماندها بیان کرد: در اهواز روزانه 750 تا800 تن تولید زباله شهری و خانگی داریم که پس از انتقال به محل دفن، مورد پردازش قرار می گیرند. در تلاش هستیم تا علاوه بر بهبود شرایط محل دفن زباله، با بکارگیری بخش خصوصی در این زمینه، به بازیافت و استفاده مجدد از ضایعات بپردازیم.

وی به تاریخچه ی تفکیک زباله ها از مبدا اشاره کرد و گفت: بیش از 20 سال است که موضوع تفکیک زباله ها در کلانشهرهای کشور در حال انجام است، برخلاف کشورهای توسعه یافته، علیرغم تلاش های انجام شده هنوز به 25 درصد نرسیده است، درحالیکه باید تمام می شد. اما اگر ما از امروز شروع کنیم در چهار سال آینده به 30درصد از اهداف برنامه خواهیم رسید که رقم قابل توجهی است.

منصور کتانباف در پایان اظهار داشت: دبیرخانه کارگروه سلامت و بهداشت محیط زیست، در معاونت خدمات شهری شهرداری مستقر شده است. برای همه ی این معضلات، برنامه اجرایی و مدون موجود و آماده اجرا است و امیدواریم با هماهنگی و کمک همه ی ارگانهای مسئول بتوانیم در این راستا گام های خوبی برداریم.

در ادامه رییس شورای اسلامی شهر اهواز نیز با اشاره به ضرورت رسیدگی سریع به معضلات شهری نظیر مشاغل غیررسمی گفت: برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب باید علاوه بر شناخت معضلات و آسیب شناسی آن، توانایی دستگاهها و ظرفیت های سازمان های مردم نهاد را در نظر گرفت تا خدای ناکرده کار را نیمه تمام رها نکنیم.

فلسفی برای شروع کار پیشنهاد کرد در نخستین گام، طرح تفکیک زباله از مبدا را در بین شهروندان ترویج کنیم تا علاوه بر کاهش هزینه های سرسام آور مالی برای شهرداری و شهروندان، تولید ثروت کنیم. اگر مفهوم زباله به مثابه طلای سیاه در بین مردم جا بیافتد، ظرفیت بیشتری برای تولید ثروت در شهر، اشتغالزایی، بازیافت و تولید انرژی برای همگان ایجاد می شود.

وی در پایان اعلام آمادگی کرد: شورای شهر اهواز برای هرگونه همکاری در این زمینه آماده است.

در این جلسه همچنین معاون دادستان شهرستان اهواز، وفاق و جدیت همه ی دستگاهها را برای سلامت شهروندان مهم ترین دستاورد این جلسه خواند و گفت: این حضور و مشارکت در جلسه نخست نوید یک حرکت موفقیت آمیز را می دهد.

محمد گراوندی ادامه داد: باید آموزش شهروندی را در همه ی پایه ها و بسترها و زیرساخت های مناسب فراهم کرد، اما آنچه که این دو را به نتیجه نهایی می رساند، همانا قاطعیت و اراده برای حفظ سلامت شهروندان است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: در سایر جلسات نیز مدیران دستگاههای مربوط با اختیارات کافی حضور داشته باشند تا سریعاً بتوانیم مصوبات مشخص شده را وارد فاز اجرایی کنیم. ضمن آنکه دستگاه قضایی نیز همچون گذشته آماده ی هرگونه کمک در این زمینه است.

 رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز نیز با تشکر از اهتمام جدی شهرداری اهواز به مقوله سلامت گفت: برای نخستین بار شاهد ساماندهی زباله های عفونی در کلانشهر اهواز توسط شهرداری هستیم که این موضوع علاوه بر داشتن درآمدی برای سازمان پسماند، از انتشار ویروس های خطرناکی همچون HIV، هپاتیت های نوع B و C و سایر بیماری های عفونی پیشگیری می کند و این کار بزرگ و قابل تقدیری است.

مهرداد شریفی یکی از راههای حفظ سلامت جامعه را داشتن پیوست سلامت در همه ی پروژه ها بویژه بازارچه های شهری مواد غذایی دانست وگفت: در پیوست سلامت، وجود زیرساخت های بهداشتی مناسب نظیر آب، دفع صحیح پسماندها و پساب ها و سایر نکات مورد توجه قرار می گیرد که این از بسیاری از مشکلات بهداشتی بعدی پیشگیری می کند.

وی تشکیل مقتدرانه این کارگروه را نشان از اراده مسئولین برای برطرف کردن مشکلات سلامت دانست و افزود: از فرماندار و شهردار می خواهم بر تشکیل منظم و هدفمند جلسات نظارت داشته باشند تا بتوانیم به خروجی های خوبی برای شهر برسیم.

سرپرست فرمانداری اهواز در این جلسه با اشاره به معضلات بهداشتی در سطح شهر اظهار داشت: هم اکنون برای اجرای طرح مقابله با معضلات اجتماعی در حوزه بهداشت خلاء قانونی نداریم و باید برای هریک از این مولفه‌ها برنامه جامع و عملیاتی تعریف کرد. برنامه‌ی ایجابی فراتر از اقدامات مقطعی و سلبی باید در دستور کار اجرا قرار گیرد.

نبی الله خون میرزایی بر ضرورت تسریع در شروع کار تاکید کرد و گفت: مردم دیگر بیش از این تاخیر را نمی پذیرند. باید با جدیت در همه حوزه‌ها وارد شد و همزمان اشکالات طرح را رفع کرد.

وی افزود: باید از کلی‌گویی دست برداشت و به صورت مصداقی آیتم به آیتم شرح کار و وظایف هر ارگانی تعریف شود و جلسات هماهنگی نظارت بر کار نیز از سوی دبیرخانه انجام شود.

وی خواستار حمایت همه ارگان‌های ذیربط از شهرداری به عنوان متولی اصلی موضوع شد و گفت: بار اصلی اجرای طرح کارگروه سلامت و بهداشت به دوش شهرداری است و درآمد چندانی هم بابت ساماندهی مشاغل به شهرداری نمی رسد. پس لازم است برای سلامت مردم اهواز هم در این طرح یک صدا و متحد باشند.

سرپرست فرمانداری اهواز با اشاره به ضرورت مشارکت بخش خصوصی در زمینه ساماندهی مشاغل غیررسمی به ویژه در زمینه عرضه مواد غذایی ناسالم اظهار داشت: هیچگاه به اندازه اکنون، زمینه مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی در تمام زمینه‌ها به ویژه ساماندهی مشاغل غیررسمی وجود ندارد. دولت و شهرداری آماده هرگونه همکاری و مساعدت در این زمینه است.

خون میرزایی در پایان گفت: همه ارگان‌ها باید نه تنها در شعار بلکه در عمل به پای کار بیایند، ناجا، بهداشت و ... بخشی از هزینه هایی که برای مبارزه با معضلات شهری صرف می‌کنند، در زمینه عملیات پیشگیری و ساماندهی خرج کنند.

منبع:سایت شهرداری اهواز


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #سلامت #اهواز #شهرداری #ساماندهی #معضلات #زمینه #زباله #موضوع #مشاغل #بهداشت #شهروندان #اشاره #بهداشتی #علاوه #شهردار #دانست #افزود #آماده #پایان #باشند #برنامه #نخستین #جامعه #اظهار #ادامه #تولید #مقوله #همچون #زیرساخت #کارگروه #مشارکت #جلسات #پیشگیری #هرگونه #غیررسمی #تفکیک #بتوانیم #ضرورت #خصوصی #مناسب #مشکلات #هستیم #عفونی #کتانباف #اهتمام #نتیجه #غذایی #دستفروشان #دستور #شورای #همکاری #فراهم #هزینه #شرایط #ظرفیت #دستگاهها #بپردازیم #داشتن #اجرای #تعریف #میرزایی #شورا #اکنون #فرمانداری #پیوست #تشکیل #نظارت #سرپرست #اراده #اجرایی #ندارد #گذشته #فرماندار #دستگاه #شهروندی #بازار #ارتباط #مشاغلی #اقدام #بیشتری #قضایی #آموزش #بازیافت #دبیرخانه #پردیس #موجود #اقدامات #ایجابی #بویژه #حمایت #مقابله #پسماندها #هماهنگی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : ساماندهی زباله های عفونی توسط شهرداری

*

*


X https://sport45.site/