تاریخ انتشار : دوشنبه 20 فروردین 1397 - ساعت : 15:14

کد مطلب: 48100 چاپ به اشتراگ گذاشتن

قیمت تخم مرغ داخلی کاهش یافت

مازندشورا: شهردارآنلاین: با گذشت بیش از دو ماه از افزایش قیمت تخم مرغ به دلیل شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، روند کاهشی قیمت این محصول در بازار آغاز شده و اکنون قیمت ها به نرخ تعادلی نزدیک شده است.

مازندشورا: افزایش قیمت تخم مرغ از ماه های آذر و دی 96 آغاز شد که از شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور و معدوم شدن بخش عمده ای واحدهای مرغ تخم گذار، افزایش نرخ ارز و به تبع آن رشد نرخ نهاده های دامی نشات گرفته بود، به طوری که نرخ هر عدد تخم مرغ به 700 تومان و هر شانه دو کیلوگرمی به 21 هزار تومان در بازار رسیده بود.
این درحالیست که پیش از این قیمت هر عدد تخم مرغ معمولی بین 300 تا 400 تومان و هر شانه 2 کیلوگرمی حدود 9 تا 11 هزار تومان بود.
دولت تدبیر و امید در اوایل بهمن ماه برای متعادل کردن بازار اقدام به واردات تخم مرغ کرد که با وجود نوسانات، تاثیرگذار بود؛ در آن زمان مقرر شد هر شانه تخم مرغ وارداتی با قیمت 12 هزار و 600 تومان در میادین و فروشگاه ها عرضه شود در حالی که نرخ تخم مرغ داخلی در بازار می تاخت و به 18 هزار تومان رسیده بود.
طبق برآوردهای وزارت جهادکشاورزی قیمت منطقی هر کیلوگرم تخم مرغ حدود 45 هزار ریال بوده و میزان تولید تخم مرغ 940 هزار تن در سال است.
گزارش میدانی از نرخ ها در بازار امروز (دوشنبه) نشان می دهد در برخی خرده فروشی ها قیمت هر شانه تخم مرغ داخلی بین 15 تا 16 هزار و 500 تومان عرضه می شود اما نرخ اعلامی اتحادیه پرنده و ماهی، حدود 12 هزار تومان است.
مهدی یوسفخانی رئیس اتحادیه پرنده و ماهی تهران از متعادل شدن بازار تخم مرغ خبرداد و گفت: اکنون قیمت هر شانه 30 تایی تخم مرغ داخلی با قیمت وارداتی آن برابری می کند و قیمت ها کاهش یافته است.
وی درباره تاثیر نرخ ارز بر قیمت تخم مرغ و گوشت مرغ افزود: اکنون بیش از 70 درصد نهاده های اولیه تولید دام و طیور از محل واردات تامین می شود بنابراین افزایش قیمت ارز در نرخ این محصولات در آینده نه چندان دور تاثیر خواهد داشت.
به گفته یوسفخانی، امروز قیمت هر شانه تخم مرغ داخلی و وارداتی در سطح بازار 12 هزار و 500 تومان برای مصرف کنندگان است.
این مسئول صنفی اظهار داشت: قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده در محل مرغداری ها بین 5300 تا 5500 تومان، محل کشتارگاه (نقدی) 7500 تومان، میدان بهمن 6800 تومان، واحدهای صنفی عمده 7650 تومان و خرده فروشی ها 8400 تومان است.
وی افزود: قیمت های اعلامی گوشت مرغ نرخ استعلامی بوده و فروشندگان می توانند با توجه به فاکتور خرید رسمی و با احتساب 10 درصد سود اقدام به فروش کنند.
شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در نیمه دوم سال گذشته 20 استان کشور را درگیر کرد و در نهایت 24 میلیون و 500 قطعه مرغ در 567 واحد مرغداری معدوم شد.
وزارت جهادکشاورزی با جایگزینی 70 درصد گله های مرغ تخم گذار آسیب دیده از بیماری آنفلوانزای پرندگان، امیدوار است از خردادماه امسال شرایط تولید تخم مرغ پایدار شود و ایران دوباره به چرخه صادرکنندگان تخم مرغ باز می گردد.

منبع:ایرنا


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #تومان #بازار #داخلی #وارداتی #تولید #آنفلوانزای #پرندگان #اعلامی #امروز #اتحادیه #فروشی #پرنده #تاثیر #افزود #اکنون #یوسفخانی #کیلوگرم #مرغداری #واردات #افزایش #واحدهای #معدوم #بیماری #نهاده #کیلوگرمی #وزارت #اقدام #متعادل #رسیده #جهادکشاورزی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : قیمت تخم مرغ داخلی کاهش یافت

*

*


X https://sport45.site/