ورود مازندران به برنامه ششم توسعه؛ با اولویت پروژه‌های استانی

تاریخ انتشار : دوشنبه 04 مرداد 1395 - ساعت : 16:32

کد مطلب: 4811 چاپ به اشتراگ گذاشتن

ورود مازندران به برنامه ششم توسعه؛ با اولویت پروژه‌های استانی

اختصاصی مازندشورا: تنها 32 درصد از بودجه مجموع کل استان در سال‌های گذشته تخصیص یافته است و به اندازه 13 سال در استان مازندران و به اندازه 20 سال پروژه نیمه‌تمام در کشور داریم و رویکرد امسال مازندران در اولویت‌بندی تمامی پروژه‌های استانی برای تحقق برنامه ششم توسعه است

مازندشورا: امید علی پارسا*- اقتصاد مقاومتی قراری است سیاسی که همه استراتژی‌ها و سیاست‌ها بر اساس چشم‌انداز بیست ساله ترسیم شده به‌منظور تحقق ایرانی آرمانی و ایده‌آل و پیشتاز در همه ابعاد را شامل می‌شود.

لذا هدف همه جریان‌های انقلاب یکسان است و راه‌ها و استراتژی‌ها  که متفاوت است و در حال حاضر تنها راه برون‌رفت جامعه از اقتصاد بیمار اجرا و تحقق اقتصاد مقاومتی است که سیاست‌ها و سرفصل‌های اقتصاد مقاومتی در 57 محور و با رویکرد عدالت و دانش بنیان و درون‌زایی و برون‌زایی در چارچوب برنامه‌ای مدون تدوین و اجرا می‌شود.

اما علت عمده رکود اقتصادی که جامعه با آن دست به گریبان است در سایه شتاب اجرای طرح‌های بنگاه‌های اقتصادی زودبازده و عدم وجود بازار فروش برای عرضه محصولات تولید شده و نداشتن توان رقابت با سایر کشورها می‌باشد که این مسئله شده است افرادی که برای اجرای این دسته از طرح‌ها تسهیلات بانکی اخذ کردند امروز در باز پرداخت این وام‌ها گرفتار شوند و این پروژه‌ها یکی پس از دیگری با تعطیلی همراه است.

با این همه 354 طرح صنعتی در مازندران وجود دارد که برای راه‌اندازی مجدد آنها نیاز به اعتباری بالغ بر 470 میلیارد تومان است اگرچه با هماهنگی‌های به عمل آمده با بانک‌های عامل آن دسته از پروژه‌های صنعتی که مبلغ بدهی آنها کمتر از یک‌میلیارد تومان باشد یک‌سال تنفس برای بازپرداخت تسهیلات خواهند داشت.

ضمن اینکه در مازندران 40 پروژه اقتصاد مقاومتی در حال اجرا است و تمامی این پروژه‌ها به دستگاه‌های استانی برای همکاری هر چه بیشتر در اجرای آنها ابلاغ شده است.

چراکه موتور متحرک اقتصاد سرمایه‌گذاری است لذا با راه‌اندازی پنجره واحد سرمایه‌گذاری در استان با مشارکت و عضویت ادارات کل صنعت و معدن و تجارت و جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری باید گفت عدم تحقق برخی پروژه‌ها نبود و یا کمبود اعتبار نیست و بعضاً بروکراسی اداری دست و پا گیر خود در عدم تحقق پروژه‌ها سهیم بوده و یکی از مأموریت‌های پنجره واحد سرمایه‌گذاری استان کاهش بروکراسی زائد اداری است.

از سویی تنها 32 درصد از بودجه مجموع کل استان در سال‌های گذشته تخصیص یافته است و به اندازه 13 سال در استان مازندران و به اندازه 20 سال پروژه نیمه‌تمام در کشور داریم و رویکرد امسال مازندران در اولویت‌بندی تمامی پروژه‌های استانی برای تحقق برنامه ششم توسعه است.

لذا  با توجه به اینکه طی بازه زمانی یک سال نمی‌شود همه‌ این پروژه‌های نیمه‌تمام را به بهره‌برداری رساند پروژه‌ها براساس منطق و چارچوبی پیش‌بینی شده اولویت‌بندی شده و بودجه و اعتبار امسال استان مازندران برای اتمام پروژه‌ها 300 میلیارد تومان است که البته هنوز معلوم نیست چقدر تخصیص می‌یابد.

* رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مازندران

این مطلب در شماره دوم دو هفته نامه موثق (20 تیر 95) منتشر شده است

نویسنده :
منبع : نشریه موثق

برچسب ها : #امید علی پارسا #برنامه ششم توسعه #توسعه مازندران #برنامه ریزی استان


ورود مازندران به برنامه ششم توسعه؛ با اولویت پروژه‌های استانی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : ورود مازندران به برنامه ششم توسعه؛ با اولویت پروژه‌های استانی

*

*


X https://sport45.site/