تاریخ انتشار : دوشنبه 20 فروردین 1397 - ساعت : 16:49

کد مطلب: 48110 چاپ به اشتراگ گذاشتن

شهردارآنلاین اصرار شهردار برای استعفا را بررسی می کند

نجفی نمی‌خواهد کرباسچی شود/ کدام معاون سرپرست می‌شود؟

مازندشورا: شهردارآنلاین: نجفی نمی خواهد کرباسچی نشود. نمی خواهد برایش پرونده درست شود. نمی خواهد آینده سیاسی اش با تلنباری از پرونده های قضایی همراه شود.نجفی می داند شورای شهر حامی اش هستند اما می داند سنگ هایی که در مسیر کار شهرداری تهران قرار دارد را اعضای شورا قدرتی برای بلند کردن آنها ندارند. می داند که نمی تواند با وجود این سنگ ها کار کند و اطمینان دارد که برای این کندی حرکت بازخواست می شود.

مازندشورا:استعفای دوم به فاصله یک روز پس از مخالفت با استعفای اول به شورای شهر رفت. شهردار 67 ساله حالا با ارسال استعفای دوم نشان داده است که به هیچ عنوان خیال ماندن در ساختمان خیابان بهشت را ندارد. 

حضور هفت ماهه او در شهرداری تهران که در مقابل حضور 12 ساله محمدباقر قالیباف در این سمت قابل مقایسه نیست برای بسیاری این سوال را به وجود آورده است که چه عواملی محمدعلی نجفی را به خداحافظی با شهرداری پایتخت مجاب کرده است؟ در ساختمان خیابان بهشت چه می گذرد که شهردار اصلاح طلب را وادار به بیرون آمدن کرده است؟
احتمال اول: بیماری شهردار

نجفی در تمام یک ماه و چند روزی که از تسلیم استعفایش به شورای شهر می گذرد تنها یک دلیل را برای استعفایش مطرح  کرده است و علت اصلی رفتنش را بیماری خوانده است. می گوید می خواهد از ابتدای اردیبهشت ماه معالجات را شروع کند. مدارک پزشکی هم در مورد بیماری اش به اعضای شورای شهر داده است. اعضای شورا بیمار بودن شهردار را رد نکرده اند اما هیچ کدامشان جز محسن هاشمی رییس شورای شهر قبول نکرده است که علت اصلی استعفا بیماری بوده باشد. عده ای از اعضای شورای شهر می گویند به فرض آنکه بیماری جدی باشد هم نجفی می تواند از شهرداری مرخصی بگیرد.

 اقدامی مسبوق به سابقه که محمدباقر قالیباف شهردار تهران در دو انتخابات ریاست جمهوری سال های 92 و 96 با گرفتن مرخصی به دنبال رقابت های انتخاباتی رفت . هرچند که پس از انتخابات ریاست جمهوری 96  و شکست قالیباف او بازهم مجبور به بازگشت به شهرداری شد اما خبرها در مورد تخلفات مالی قائم مقام شهردار در آن دوره نشان داد که مرخصی قالیباف آنچنان نتیجه خوبی نداشته است. 

نجفی اما به هیچ عنوان زیر بار گرفتن مرخصی از شهرداری تهران نرفت. اعلام کرد که تمایلی ندارد با انتخاب یک قائم مقام به دوره مرخصی استعلاجی برود. نجفی فرد دقیقی است. اما هر چقدر هم او دقیق و منضبط باشد اینکه تحت هیچ شرایطی به ماندن در شهرداری آن هم با وجود حمایت کامل شورای شهر نشود نشان می دهد که نجفی علاوه بر بیماری مشکلات دیگری هم دارد که مانع از ماندن او در شهرداری  تهران می شود. 

احتمال دوم: نجفی می ترسد

نجفی شاید هیچ وقت تصور نمی کرد که در همان ماه های ابتدایی کارش به عنوان شهردار تهران تنها به دلیل اجرای برنامه توسط چند دختربچه در برج میلاد به صورت شبانه به دادسرا احضار شود .

 کمی بعدتر وقتی که استعفای اول نجفی به شورای شهر تهران ارسال شد برخی این گمانه زنی را کردند که شاید این استعفا غیرمرتبط با آن احضار ناگهانی نبوده باشد. در همین مورد مرتضی الویری عضو شورای شهر تهران نیز در همین مورد گفت:« نجفی شهردار پایتخت ساعت ۱۰ و نیم شب به دادستانی احضار شده و تهدید به بازداشت شده است. احتمال طرح پرونده‌های مالی و اخلاقی در فضای غیرشفاف وجود دارد و شنیده ام در دادستانی به نجفی پیشنهاد داده‌اند استعفا دهد.»

 همین شرایط و اصرار نجفی به رفتن از بهشت این احتمال را مطرح می کند که نجفی از آینده سیاسی خود در شهرداری تهران بیمناک است. نجفی تهدید به بازداشت شده است . 

بازداشت شهرداری که تنها شش ماه بوده بر سر کار آمده است نشان می دهد که او مخالفان بسیاری دارد. نجفی شاید این روزها در ذهن خود بیشتر از هر فرد دیگری غلامحسین کرباسچی را تصور و پیش بینی کند که مخالفان همانگونه با او تسویه حساب سیاسی کنند. احتمالی که الویری هم به آن اشاره کرده و آن را تحت عنوان احتمال طرح پرونده های مالی یا اخلاقی نیز مطرح کرده است . 

موضوعی که نجفی از وقوع آنها در شرایطی که بیشتر ابزارها در دست جناح رقیب است وحشت دارد. نجفی نمی خواهد کرباسچی نشود. نمی خواهد برایش پرونده درست شود. نمی خواهد آینده سیاسی اش با تلنباری از پرونده های قضایی همراه شود.

 نجفی می داند شورای شهر حامی اش هستند اما می داند سنگ هایی که در مسیر کار شهرداری تهران قرار دارد را اعضای شورا قدرتی برای بلند کردن آنها ندارند. می داند که نمی تواند با وجود این سنگ ها کار کند و اطمینان دارد که برای این کندی حرکت بازخواست می شود. 

احتمال سوم: دردسرهای جهنمی بهشت

شهرداری تهران انبوهی از مشکلات را دارد. تهران پیش فروش شده است. کلنگ پروژه های غیرکارشناسی زده شده است. شورای شهر صدها نیروی مازاد دارد. شهرداری با انبوهی از پیمانکاران مواجه است که بدهی هایشان صرف ساخت پروژه هایی مثل باغ پرندگان شده است. نجفی می داند که ساختمان بهشت چیزی جز دردسرهای جهنمی ندارد. 

می داند که زود رفتن از این ساختمان توقع ها را از او کمتر می کند. رفتنی که با بیماری باشد نه ناتوانی تا نگوید که نتوانست. علاوه بر دردسرهای جهنمی بهشت آنها که 14 سال مدیریت شهر تهران را بر عهده داشتند هم برای او کم نگذاشتند. آنگونه که رییس سابق شورای شهر تهران که در انتخابات این دوره شورای شهر نفر بیست و یکم تهران شد نه تنها از رفتن نجفی استقبال کرد که برای جایگزین های او نیز پیشنهاد داد و مدعی شد در این شش ماه کار در شهرداری تهران خوابیده بوده است.

پایانی برای محمدعلی نجفی

هرچند که آینده استعفای دوم محمدعلی نجفی فردا در شورای شهر تهران مشخص می شود اما با توجه به اظهارات امروز دادستان کل کشور در اعتراض به عدم پذیرش استعفای نجفی از سوی شورای شهر و از سوی دیگر اصرار جدی شخص نجفی برای ماندن احتمال اینکه این بار شورای شهر با استعفای نجفی موافقت کند وجود دارد.

 در صورت این موافقت اعضای شورای شهر باید فردا برای شهرداری تهران یک سرپرست انتخاب کنند. سرپرستی که طبق قانون باید کارمند رسمی شهرداری تهران باشد و با توجه به اینکه نجفی تمایل دارد این فرد از میان معاونانش انتخاب شود احتمال انتخاب حسن رباطی معاون مناطق شهردار تهران به دو دلیل برای سرپرستی بیشتر است. 
دلیل اول این است که رباطی به واسطه سمتش شناخت خوبی از مناطق شهر تهران دارد و دلیل دوم اینکه او به طیف محسن هاشمی رفسنجانی نزدیک تر است. اگر فردا شورای شهر تهران با استعفای نجفی موافقت کند شاید آینده دیگری برای محمدعلی نجفی 67 ساله دیگر نتوان متصور شد. 

 


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #تهران #شورا #شورای #شورای شهر #شهرداری #استعفا #شهردار #استعفای #بیماری #احتمال #اعضای #مرخصی #محمدعلی #ماندن #آینده #قالیباف #اینکه #عنوان #ساختمان #پرونده #سیاسی #انتخابات #دردسرهای #بیشتر #اصرار #کرباسچی #ندارد #احضار #بازداشت #موافقت #دیگری #جهنمی #اخلاقی #پیشنهاد #پروژه #رباطی #مناطق #سرپرستی #تهدید #انبوهی #مخالفان #جمهوری #بسیاری #پایتخت #استعفایش #محمدباقر #خیابان #معاون #سرپرست #ارسال #نکرده #هاشمی #علاوه #مشکلات #الویری #شرایطی #هرچند #تواند #ریاست #گرفتن #دادستانی

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : نجفی نمی‌خواهد کرباسچی شود/ کدام معاون سرپرست می‌شود؟

*

*


X https://sport45.site/