وزارت راه و شهرسازی بر ساماندهی بافت‌های ناكارآمد شهری تمرکز دارد/ تلاش برای رفع فرسودگی کالبدی و اجتماعی- فرهنگی شهرها/ هیچکدام از سیاست‌های مسکنی نتوانست مساله حاشیه نشینی را حل کند

تاریخ انتشار : سه شنبه 21 فروردین 1397 - ساعت : 10:53

کد مطلب: 48137 چاپ به اشتراگ گذاشتن

عباس آخوندی مطرح کرد:

وزارت راه و شهرسازی بر ساماندهی بافت‌های ناكارآمد شهری تمرکز دارد/ تلاش برای رفع فرسودگی کالبدی و اجتماعی- فرهنگی شهرها/ هیچکدام از سیاست‌های مسکنی نتوانست مساله حاشیه نشینی را حل کند

مازندشورا: وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این مطلب که تمرکز وزارت راه و شهرسازی در دولت یازدهم نیز تاکید بر حوزه بافت‌های ناکارآمد بوده است، افزود: شهرهای ایران از درون، دچار فرسودگی شده‌اند که این مورد را تهران و در سایر شهرها که در پیرامون رشد بسیاری کرده‌اند می‌بینیم و شاهد هستیم که شهرها گسترش بادکنکی داشتند و از درون دچار فرسایش و فرسودگی شدند. 

مازندشورا:به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در مراسم سی و نهمین سالگرد تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، به ارایه نقطه نظرات خود در حوزه مسکن پرداخت و گفت: در برنامه‌های رئیس‌جمهوری شاهد هستیم که تمرکز ایشان در ارتباط با بحث بافت‌های فرسوده است و این تمرکز نه فقط در بافت‌های فرسوده که عمدتا در بافت‌های ناکارآمد شهری است که به نظر می‌رسد سیاست درستی باشد. 

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این مطلب که تمرکز وزارت راه و شهرسازی در دولت یازدهم نیز تاکید بر حوزه بافت‌های ناکارآمد بوده است، افزود: نزدیک به ۴۰ سالی که از انقلاب گذشت اگر نگاهی به شکل و قیافه شهرهای ایران داشته باشیم نهایتا شاهد هستیم که شهرهای ایران از درون، دچار فرسودگی شده‌اند که این مورد را در تهران و در سایر شهرها که در پیرامون رشد بسیاری کرده‌اند می‌بینیم و شاهد هستیم که شهرها گسترش بادکنکی داشتند و از درون دچار فرسایش و فرسودگی شدند. 

عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: فرسودگی شهرها هم از جنبه کالبدی است که خانه‌ها و واحدهای مسکونی دچار فرسودگی شدند و هم از جهت اجتماعی و فرهنگی است که از نظر همه عملا در حوزه‌های اجتماعی شهرها دچار از هم گسیختگی روابط اجتماعی و فرهنگی شدند که به نظر موضوع دوم از موضوع اول حائز اهمیت بیشتری است. 

آخوندی یادآور شد: در همین تهران، بیش از ۵ میلیون نفر در مجموع حواشی تهران اضافه شدند. منطقه شهری تهران چیزی حدود ۱۴ میلیون نفر جمعیت دارد که ۸.۷ میلیون نفر از این جمعیت در تهران و بالغ بر ۵ میلیون نفر در اطراف تهران سکونت دارند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه تهران، مرکز اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بود و در حال حاضر بخش عمده‌ای از این شهر دچار گرفتاری از نظر فرسودگی درون شهرها و تبعات ناشی از آن شده است، گفت: مشکلات فوق را در شهرهای مشهد، شیراز و اصفهان نیز شاهد هستیم. به همین دلیل نیز توجه به بافت مرکزی و میانی شهرها هم از جهت اسکان و هم از جنبه‌های مسائل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی بسیار حائز اهمیت است و موضوعی است که شهرهای ما در حال حاضر به آن نیازمندند. 

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه یکی از موضوعات مهم اول انقلاب حاشیه نشینی در اطراف تهران و شهرهای بزرگ بود و همین امر نیز موجب صدور فرمان امان برای تشکیل حساب ۱۰۰ شد، گفت: همان زمان هم بحث اصلی، بحث رشد حاشیه‌ها و شرایط بسیار ناهنجار در حاشیه ها بود. بنابراین اینکه بپردازیم به این موضوع یک سیاست درستی است. 

وی در بیان دیگر سیاست‌هایی که برای تامین مسکن در اوایل انقلاب به کار گرفته شد توضیحاتی را ارایه کرد و گفت: سیاست‌هایی که در قالب شهرهای جدید و در قبال طرح‌های آماده‌سازی زمین و مسکن مهر در طی سالیان گرفته شد و به اجرا درآمد هیچکدام نتوانست موضوع مسکن را حل و فصل کند و همه این‌ها به نوعی به توسعه حاشیه‌ها دامن زد. به بیان دیگر، هیچکدام از این سیاست‌ها نتوانست مساله حاشیه نشینی را در حاشیه و پیرامون شهرها و همچنین بافت‌های فرسوده شهرها حل کند.

ادامه دارد///


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی

برچسب ها : #شهرها #تهران #شهرهای #فرسودگی #اجتماعی #بافت‌های #شهرسازی #حاشیه #میلیون #انقلاب #موضوع #هستیم #تمرکز #اینکه #فرسوده #آخوندی #نشینی #فرهنگی #وزارت #نتوانست #هیچکدام #اطراف #جمعیت #سیاست‌هایی #اشاره #گرفته #اقتصادی #حاشیه‌ها #بسیار #سیاسی #سیاست #ناکارآمد #ارایه #مساله #کالبدی #درستی #تاکید #ادامه #دوازدهم #کابینه #پیرامون #اهمیت

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : وزارت راه و شهرسازی بر ساماندهی بافت‌های ناكارآمد شهری تمرکز دارد/ تلاش برای رفع فرسودگی کالبدی و اجتماعی- فرهنگی شهرها/ هیچکدام از سیاست‌های مسکنی نتوانست مساله حاشیه نشینی را حل کند

*

*


X https://sport45.site/