مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 48169 -تاریخ انتشار : سه شنبه 21 فروردین 1397 -ساعت : 14:34

چاپ به اشتراگ گذاشتن

هبوط نجفی ازبهشت؛پرونده مختومه شد

مازندشورا: شهردارآنلاین: سریال استعفای پرحاشیه شهردار تهران با پذیرش آن از سوی شورای شهر به فصل پایانی خود رسید «سر دلبران» نه کامل و جامع که ابهام آلود و پیچیده در«حدیث دیگران» آمد و کانون شایعه ها، تحلیل ها و برداشت های بسیاری قرار گرفت.

مازندشورا:«استعفای شهردارتهران» واژگانی خبری که ترکیب آن ها، در برهه ای که حضور«محمدعلی نجفی» در مقام شهردار پایتخت به یک سالگی نرسیده، به ترکیبی پرحاشیه در فضای سیاسی و رسانه ای کشور تبدیل شد. داستان استعفای نجفی از شهرداری تهران به صورت رسمی و در حالی کلید خورد که زمزمه های استعفا و حتی برکناری او از ماه ها پیش مطرح بود. بیماری نجفی، عملکرد ماه های حضورش در کرسی شهرداری و انتقادات کوچک و بزرگ وارد بر این عملکرد این شایعه ها را گاهی شدت می بخشید و گاهی تضعیف می کرد. 23 اسفند 96 این شایعه ها به واقعیت تبدیل شد و شورای شهر تهران در جلسه ای غیرعلنی و فوری دریافت متن استغفای نجفی را تایید و «محسن هاشمی» رییس شورای شهر بررسی این استعفا را با توجه به روزهای پایانی سال 96 به سال 97 موکول کرد. 
تعطیلات روزهای نخست سال جاری هم نتوانست از حجم گمانه زنی هایی که گاهی به مرزهای شایعه هم می رسید، بکاهد. شائبه فشارهای سیاسی برای استعفای نجفی در همان روزها قوت گرفت و بسیاری، در شبکه های مجازی استعفای نجفی را سیاسی اعلام کردند و به منظور اثبات این گزینه دست به دامان اقوال و مدارک دور و نزدیک هم شدند. نجفی اما در متن استعفای خود بیماری و ناتوانی جسمی را علت درخواست خود برای کناره گیری از مسوولیت شهرداری تهران عنوان کرد. این میان همکاران و همفکران شهردار ضمن تایید بیماری و نیاز او به درمان، از برخی فشارهای سیاسی هم سخن گفتند. سخنانی که با توجه به سکوت نجفی و پاسخ شاعرانه او به حواشی استعفایش بر شائبه های موجود افزود.
او در حاشیه مراسمی درباره کناره گیری از شهرداری تهران به این بیت مولانا اکتفا کرده بود که «بهتر آن باشد که سر دلبران، گفته آید در حدیث دگران.» حدیث پردازی دیگران تا 19 فروردین ادامه یافت و هر کسی از ظن خود یار این «سر دلبران» شد. 
طی روزهای آغازین سال 97 حامیان (اغلب اصلاح طلب ) نجفی کارنامه او در پرداختن به برخی ناکارآمدی ها و فسادهای مالی گذشته و همچنین حضور او در مراسمی خاص را دلیل و اجبار پنهان بر استعفا تحلیل کردند و حتی برخی اصولگرایان معتدل هم این استعفا را سیاسی دانستند. منتقدان سرسخت نجفی با توجه به پیشینه برخی کناره گیری های پیشین شهردار به دلیل بیماری، گزینه ناتوانی جسمی را نزدیک تر به واقعیت پیدا و پنهان تفسیر کرده و شورای شهر را به دلیل تعلل در پذیرش استعفا مورد انتقاد قرار دادند. 
حرف و حدیث های این استعفا و گمانه زنی ها درباره تصمیم و واکنش شورای شهر به آن تا نیمه آخر فروردین ادامه یافت و 19 فروردین شورای شهر در اقدامی که چندان دور از انتظار نبود استعفای شهردار را نپذیرفت. اصرارهای نجفی در جلسه استعفا بر بیماری خود و نیاز مبرم وی به درمان طولانی مدت موثر نبود و 16 نفر از اعضای شورای شهراین دلیل را برای کناره گیری از مسوولیت کافی ندانستند و نجفی را به ادامه کار موظف و تشویق کردند. 
بیست و چهار ساعت بیشتر از پنهان ماندن سر دلبران در هاله ابهام بیشتر نگذشته بود که اظهارات دادستان کل کشور درباره استعفای نجفی، داستان را وارد فصل تازه ای از رویدادها و واکنش ها کرد. حجت الاسلام «محمد علی منتظری» نپذیرفتن استعفای نجفی را سیاسی توصیف کرده و از شورای شهر خواسته بود در این زمینه سیاسی کاری را کنار بگذارند، او در این اظهارات از شهردار تهران هم خواسته بود بار دیگر استعفا دهد. دادستان کشور همچنین در مقام مدعی العموم مسوولیت ناکارآمدی نجفی در مقام شهرداری پایتخت را متوجه شورای شهر دانسته بود. 
ساعاتی بعد از این سخنان و در حالی که غوغای اظهارات دادستان کشور در فضای مجازی و حقیقی همچنان ادامه داشت، رسانه های خبری به نقل از محسن هاشمی رییس شورا خبر از نامه تازه استعفا از سوی نجفی دادند. نجفی در این نامه از اعتماد دوباره تشکر و بر نیاز به درمان خود تاکید کرده بود. پایان این سریال اما دستکم برای حامیان شهردار تهران چندان خوش تمام نشد. شورای شهر تهران امروز 21 فروردین استعفای شهردار 66 ساله پایتخت را پذیرفت و «سمیع الله حسینی مکارم» را به عنوان سرپرست شهرداری تهران برگزید.
با پذیرش استعفای پرحاشیه شهردار تهران هرچند تمام سر دلبران، همچنان مستور ماند اما شایعه ها، تحلیل ها و تفسیرهای بسیاری در حدیث دیگران، گفته و منتشر شده و می شود. تحلیل هایی که دامنه آن ها از فشارهای پنهان بر نجفی تا نوع بیماری او گستردگی دارد. 
بسیاری از حامیان شهردار که دلیل استعفا را فراتر از بیماری اعلام می کردند، نجفی را به دلیل ضعف و کناره گیری از مقام خود شکست خورده فشارهای پنهان می دانند و برخی دیگر او را ناچار از چنین رویکردی. در برابر منتقدانش از کنار رفتن او تا حدی خوشحال و در تدارک آغاز گمانه زنی ها برای شهردار تازه پایتخت روزها را سپری خواهند کرد. 

منبع:ایرنا


منبع : شهردار آنلاین


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : استعفا - تهران - شورا - شهردار - استعفای - شورای - شورای شهر - سیاسی - بیماری - شهرداری - پنهان - کناره - ادامه - فشارهای - فروردین - شایعه - پایتخت - دلبران - مسوولیت - تحلیل - درباره - حامیان - دادستان - روزهای - اظهارات - گمانه - درمان - ناکارآمدی - چندان - خواسته - همچنان - بیشتر - واکنش - پذیرش - دادند - همچنین - نزدیک - واقعیت - تایید - هاشمی - عملکرد - داستان - پرحاشیه - رسانه - تبدیل - شائبه - روزها - ناتوانی - عنوان - مراسمی - گزینه - اعلام - بسیاری - مجازی - دیگران -

نظر شما در مورد : هبوط نجفی ازبهشت؛پرونده مختومه شد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*