مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 48212 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 22 فروردین 1397 -ساعت : 10:30

چاپ به اشتراگ گذاشتن
حقیقت جبهه‌ها در آثار شهید آوینی ملموس‌تر است

یک پژوهشگر سینما:

حقیقت جبهه‌ها در آثار شهید آوینی ملموس‌تر است

مازندشورا: یک پژوهشگر سینما با بیان اینکه حقیقت جبهه‌ها در آثار شهید آوینی ملموس‌تر است، گفت: ماهیت سینما در اندیشه شهید آوینی چیزی جز گفت‌وگوی سینماگر با فطرت تماشاگر نیست.

مازندشورا:داود ضامنی سه‌شنبه‌شب در حاشیه نشست تخصصی با موضوع مفهوم واقعیت سینمایی در اندیشه‌های شهید آوینی که به‌مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی در حوزه هنری مازندران برگزار شد، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، اظهار کرد: سینما در تجربه تاریخی خود، خیلی وامدار قوه تخیل و خیال بود و مسئله‌ای که شهید آوینی با سینما داشت این بود که سینما باید داعیه حقیقت داشته باشد، از خیال کمک بگیرد اما در جست‌وجوی خیال نباشد.

وی افزود: شهید اهل قلم به‌دنبال شاعرانگی نبود بلکه در جست‌وجوی تفلسف در سینما بود، او کسی نبود که تنها در باب سینما حرف بزند او به‌دنبال حقیقت بود، انتخاب سینمای مستند برای او یک انتخاب از سایر گزینه‌ها نبود بلکه یک جبر تاریخی بود.

این پژوهشگر سینما بیان کرد: وقتی آثار شهید آوینی را با سایر آثار مستندسازان قیاس می‌کنیم، به‌خوبی احساس می‌شود که حقیقت جبهه‌ها در آثار او ملموس‌تر است.

ضامنی با بیان اینکه شهید آوینی مرد زمان خود بود و امروز نیز مسیر و راه او ادامه دارد، تصریح کرد: به‌عنوان مثال خیلی از مستندسازان توانستند پرده از واقعیت‌های جنگ در سوریه بردارند و اعتقاد دارند که مستند تکلیفی است برای رساندن مخاطب به حقیقت.

وی اضافه کرد: این مستندات نه‌تنها مخاطب را به واقعیت‌های سوریه نزدیک می‌کند بلکه در جشنواره‌های مختلف جهانی و بین‌المللی به مستندات جهان پهلو زده‌اند، بنابراین رویش‌هایی در نسل جوان وجود دارد که مستندات ماندگاری را تولید می‌کنند که ناشی از بذرهای خلاق و متعهدانه‌ای‌ست که شهید آوینی آنها را کاشته است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه سینمای داستانی به‌ ناچار با الهام از قوه خیال‌پردازی و رؤیا نتوانسته است مسیر مناسبی را انتخاب کند، گفت: سینمای داستانی دچار یک تأخیر فرهنگی شده است، این درحالی‌ست که سینمای مستند راه خود را به‌خوبی در پیش گرفته است.

وی با اشاره به دو عامل مهم مدیریت و سیاست‌گذاری در سینما تصریح کرد: سرعت تغییر و تحولات در حوزه فیلم مستند و داستانی جهان بسیار بالاست، به‌طوری که بیش از 154 شاخه علمی در سینما تأثیرگذار هستند و نمی‌توان آنها را نادیده گرفت.

ضامنی بیان کرد: ماهیت سینما در اندیشه شهید آوینی چیزی جز گفت‌وگوی سینماگر با فطرت تماشاگر نیست و این با ارائه تصویری از حقیقت کاملاً اتفاق می‌افتد، شهید آوینی می‌خواست بگوید که جور دیگری هم می‌توانید به فلسفه سینما نگاه کنید.

پژوهشگر سینما با بیان اینکه مسئله شهید آوینی حقیقت بود و نه فیلم، و به همین دلیل به‌دنبال مستند می‌رود، خاطرنشان کرد: از دید او فیلم می‌تواند به مثابه یک رؤیا یا آینه عمل کند که آینه در برابر واقعیت قرار می‌گیرد، واقعیتی که خودش باید با مخاطب صحبت کند.

 وی در پایان گفت: راه و هنر شهید آوینی ادامه دارد، جوانانی داریم که با اشراف به مسائل روز به‌دنبال کشف حقیقت می‌روند، مرزها را در می‌نوردند و مستندات قابل دفاعی را تولید می‌کنند.

انتهای پیام/ 86001/ح


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سینما - آوینی - حقیقت - مستند - به‌دنبال - مستندات - سینمای - مخاطب - داستانی - پژوهشگر - اینکه - ضامنی - جست‌وجوی - جبهه‌ها - تولید - تاریخی - سوریه - تصریح - ملموس‌تر - به‌خوبی - واقعیت - ادامه - واقعیت‌های -

نظر شما در مورد : حقیقت جبهه‌ها در آثار شهید آوینی ملموس‌تر است

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*