مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 48213 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 22 فروردین 1397 -ساعت : 10:30

چاپ به اشتراگ گذاشتن
گله‌مندی فعالان اقتصادی از جایگاه واقعی خود/سود بالای بانکی و هزینه‌های سرسام‌آور تولید

فارس از نشست با فعالان اقتصادی گزارش می‌دهد

گله‌مندی فعالان اقتصادی از جایگاه واقعی خود/سود بالای بانکی و هزینه‌های سرسام‌آور تولید

مازندشورا: نشست 6 ساعته با فعالان اقتصادی مازندران در حالی برگزار شد که دولتی‌ها فقط شنونده حرف‌های آنان بودند و حال باید دید چه نتیجه‌ای را به‌دنبال خواهد داشت.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، نشست با فعالان اقتصادی مازندران در حالی برگزار شد که برخی از واحدها از عدم حمایت و دیده نشدن از جایگاه واقعی خود گله‌مند بودند و برخی هم از عدم رعایت قانون در دستگاه‌های اجرایی که سبب به‌وجود آمدن ریشه بی‌اعتمادی شد.

برخی‌ها هم از  حوزه تأمین اجتماعی شاکی بودند که به‌دلیل سلیقه‌ای کار کردن، فعالیت آنها را دچار مشکل می‌کنند که از استاندار خواستار رعایت این موضوع و اهتمام بیشتر به آن بودند.

* خوب شعار می‌دهیم اما خوب کار نمی‌کنیم

مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران خواستار تجمیع کردن افراد و تعاونی‌های مربوطه شد و گفت: مسائل و مشکلات تعاونی‌ها با تصویب قوانین حل شد اما در مرحله اجرا دچار مشکلات است و همین امر باعث شد تعاونی‌ها به‌سرعت از مدار فعالیت خارج شوند.

محمدرضا شعبانی با بیان اینکه هنوز این باور وجود ندارد که می‌توان برای پیشبرد اهداف و تولید کالاهای با کیفیت به تعاونی‌ها اعتماد کرد، ادامه  داد: برخی از تعاونی‌ها برای فعالیت خود متکی به دریافت تسهیلات هستند که در مسیر فعالیت خود به‌دلیل نرخ بالای بهره بانکی دچار مشکل می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه اگر دستگاه‌های دولتی به تعاونی‌ها اعتماد کنند دچار مشکل نخواهیم شد، گفت: در ایران خوب شعار می‌دهیم اما خوب کار نمی‌کنیم، ممکن است تعاونی‌ها هم دچار اشکالات و نواقصی باشند اما اگر حمایت دولت را داشته باشیم کمتر دچار مشکل خواهیم بود.

مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران بیان کرد: تولیدکننده خوبی هستیم اما در صادرات ضعیف عمل شد و اگر تجمیع تولید داشته باشیم، می‌توانیم صادرات خوبی داشته باشیم و در این راستا نیازمند تسهیلات بلند مدت با نرخ بهره پایین هستیم.

این مسؤول اضافه کرد: به‌دلیل اینکه کالاهای با کیفیت پایین صادر کردیم، سبب شد در صادرات دچار مشکل شویم و در بخش کشاورزی اگر محصولات باکیفیت که قابلیت صادرات داشته باشد، می‌توانیم موفق باشیم.

* در بازرگانی محصولات کشاورزی مشکل داریم

مدیرعامل شرکت روماک در حوزه فعالیت خود گفت: مزیت نسبی کالا برای ما بسیار مهم است اما دچار چالش‌هایی مانند تولید و بازرگانی هستیم که متاسفانه در بحث بازرگانی به صورت جدی کار نشد.

خلیل قلی‌زاده با بیان اینکه ایران سابقه خوبی در بازرگانی و کشاورزی داشت و با بررسی‌هایی که انجام شد خواستگاه کشاورزی در ایران بود اما اکنون در بازرگانی و کشاورزی نسبت به کشورهای توسعه‌یافته عقب هستیم، گفت: بخشی از کشاورزی به‌عنوان تأمین امنیت غذایی لازم است اما بخشی دیگر به‌عنوان مزیت نسبی است که باید به آن توجه شود.

وی به چالش‌های موجود در تولید بخش کشاورزی اشاره کرد و افزود: بزرگ‌ترین ضایعات محصولات غذایی را در دنیا داریم که اگر این امر کاهش یابد، کمک به تولید محصولات کشاورزی می‌شود.

مدیرعامل شرکت روماک با بیان اینکه در تنظیم و توزیع محصولات کشاورزی عقب هستیم، ادامه داد: 80 درصد محصولات کشاورزی به‌صورت فله در بازار توزیع می‌شود.

این مسؤول اضافه کرد: ضعف توسعه صادرات از دیگر چالش در تولید بخش کشاورزی است.

قلی‌زاده با بیان اینکه رتبه یک تا هفت در تولید انواع محصولات کشاورزی را داریم اما سرمایه‌گذاری به‌صورت کلان نداریم، بیان کرد: کاهش ریسک سرمایه‌گذاری نیازمند مدیریت قاطع است.

*دستگاه‌های دولتی صیادی را با مشکل مواجه می‌کنند

نماینده جامعه صیادی ادامه داد: 25 سال نماینده جامعه صیادی هستم اما در این سال‌ها با هر زبانی مسائل و مشکلات را مطرح کردیم اما نتوانستیم مشکلات این بخش را حل کنیم.

قلی‌پور با بیان اینکه 3 هزار و 400 واحد آبزی‌پروری، شامل ماهی در قفس، ماهیان گرمابی، سردآبی و زینتی، 40 واحد صنایع تبدیلی شیلاتی و 100 واحد شرکت‌های صیادی پره و شناور صیادی در استان فعالیت دارد، اضافه کرد: مگر می‌شود رتبه نخست  را در تولید داشته باشیم و این همه مشکل داشته باشیم؛ باید بگویم با دریافت سود بالای بانکی، تولید می‌کنیم اما هزینه آن بالاتر از فروش آن است.

وی اظهار کرد: برخی از دستگاه‌های دولتی از واحدهای تولیدی ما ایراد می‌گیرند اما راهکار و پیشنهاد ارائه نمی‌کنند و به همین دلیل واحد تولیدی ما را دچار مشکل می‌کنند.

نماینده جامعه صیادی ادامه داد: سؤال ما از دستگاه‌های اجرایی مربوطه این است اگر از واحدهای تولیدی این بخش ایراد می‌گیرند حداقل راهکار یا پیشنهاد دهند تا بتوانیم به فعالیت خود ادامه دهیم.

قلی‌پور اظهار کرد: 70 درصد صیادان بازنشسته شدند و صیادی از مشاغل سخت و زیان‌آور است اما سازمان تأمین اجتماعی سلیقه‌ای کار می‌کند و این بخش را جزو مشاغل زیان‌آور به حساب نمی‌آورد و زیان‌آور بودن آن را حذف کرده است.

* تنظیم بازار در اختیار تشکل‌ها قرار گیرد

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران در ادامه با بیان اینکه سرریز تولید از مشکل جدی واحدهای مرغداری است، گفت: صنعت مرغداری وابستگی به ارز دارد و 80 درصد واردات داریم که نیازمند ارز است و نگران این هستیم افزایش قیمت ارز در کاهش مصرف تأثیر نداشته باشد.

عطاالله حسن‌زاده افزود: از مزرعه تا سفر هر کیلوگرم هزار تومان خلا منابع داریم که همگی به‌دست واسطه‌هاست .

وی عنوان کرد: تنظیم بازار در اختیار تشکل‌ها قرار گیرد و منابع را در اختیار تولید قرار دهند تا ریزش تولید نداشته باشیم.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران اضافه کرد: با توجه به استعداد مرغداری‌های گوشتی که داریم، می‌توانیم 50 هزار تن صادرات داشته باشیم.

به گزارش فارس، با توجه به اینکه مشابه چنین همایش‌ها و جلساتی به وفور در مازندران برگزار شد، امیدواریم پایان‌بخش تمام این سناریو‌ها نشست 6 ساعته استاندار جدید با فعالان بخش اقتصادی مازندران که برگزار شد، باشد و دیگر نه رسانه‌ها نه تولیدکنندگان شاهد صحبت‌های رفع تکلیفی دولتی‌ها نباشند.

انتهای پیام/86035/ح


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تولید - کشاورزی - اینکه - مازندران - محصولات - باشیم - مدیرعامل - داریم - صادرات - تعاونی‌ها - هستیم - فعالیت - صیادی - ادامه - بازرگانی - دستگاه‌های - اضافه - مشکلات - فعالان - اقتصادی - اتحادیه - تولیدی - تنظیم - زیان‌آور - اختیار - نماینده - واحدهای - بانکی - جامعه - بازار - دولتی - نیازمند - گزارش - می‌توانیم - تأمین - برگزار - بالای - به‌دلیل - قلی‌پور - اظهار - حمایت - رعایت - اجرایی - سرمایه‌گذاری - به‌صورت - اجتماعی - ایراد - تشکل‌ها - مرغداران - نداشته - منابع - واقعی - مشاغل - می‌گیرند - راهکار - پیشنهاد - توزیع - سلیقه‌ای - مسائل - مربوطه - تجمیع - پایین - جایگاه - کالاهای - دریافت - تسهیلات - اشاره - کیفیت - مسؤول - باغداران - قلی‌زاده - به‌عنوان - غذایی - افزود - استاندار - خواستار - کردیم - نمی‌کنیم - می‌دهیم - اعتماد -

نظر شما در مورد : گله‌مندی فعالان اقتصادی از جایگاه واقعی خود/سود بالای بانکی و هزینه‌های سرسام‌آور تولید

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*