مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4822 -تاریخ انتشار : سه شنبه 05 مرداد 1395 -ساعت : 10:02

چاپ به اشتراگ گذاشتن

درآرزوی فتح بهشت

اصولگرایان برنامه‌های خود را برای انتخابات شوراهای شهر و روستا آغاز کردند

مازندشورا: برنامه‌ای که اصولگرایان و طیف محمود احمدی‌نژاد برای انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی شهر و روستا در سر می‌پرورانند، در صورت موفقیت می‌تواند نقطه قوتی برایشان باشد تا در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم بار دیگر از «بهشت» به «پاستور» پرش کنند

مازندشورا: به جز طیف معدودی از اصولگرایان که به دنبال تک‌دوره‌‌ای شدن ریاست‌جمهوری حسن روحانی هستند، برای سایر آنها از محمدرضا باهنر، رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری که براساس «تجربه» پیش‌بینی کرده ریاست‌جموری روحانی دودوره‌ای می‌شود تا مرتضی نبوی، عضو شورای عالی حل اختلاف قوا و عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین که به اصولگرایان توصیه کرده در انتخابات سال آینده در مقابل روحانی گزینه‌ای معرفی نکنند، یقین حاصل شده است که رقابت با رئیس دولت یازدهم محلی از اعراب ندارد.این طیف از جریان راست سیاسی با مسلم دانستن تکرار پیروزی شیخ دیپلمات در انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم، ضمن پیشنهاد به هم‌قطاران خود برای حمایت از حسن روحانی توصیه استراتژیکی دیگری نیز دارند؛ «تمرکز بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا»‌ تا برایشان سکوی پرشی باشد به پاستور. تجربه موفقی نیز از این رویه کار دارند. زمانی که توانستند شورای شهر دوم و سوم را تمام و کمال به نام خود کنند و از «بهشت» تهران محمود احمدی‌نژاد را که برای کمترین کسی چهره شناخته‌‌شده‌ای بود، به پاستور بفرستند.
این طیف از اصولگرایان سنتی از یک‌سو گزینه توانمند و رای‌آور برای رقابت با حسن روحانی ندارد و از سوی دیگر روحانی را همچنان در جرگه اصولگرایی و خاستگاه او را جامعه روحانیت مبارز می‌دانند؛ از این رو برای حمایت از رئیس دولت یازدهم در انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم توجیه دارند؛ هرچند حمایت رسمی خود را هنوز اعلام نکرده و برای روحانی شرط‌ و شروط تعیین کرده‌اند اما همان‌طور که غلامرضا مصباحی‌مقدم، سخنگوی جامعه روحانیت مبارز هم تاکید کرده است حمایت اصولگرایان از رئیس دولت یازدهم در انتخابات سال آینده «دور از ذهن»‌ نیست.
حمایت از شیخ دیپلمات دولت یازدهم اما مساوی با آسودگی اصولگرایان برای انتخابات سال آینده نیست. انتخابات پنجمین دوره شورای شهر و روستا که همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم برگزار می‌شود در مرکز توجه این طیف قرار دارد و برایش برنامه جدی دارند.
اظهارات ناصر ایمانی، تحلیلگر اصولگرا که گفته است «شورای شهر قابلیت تبدیل شدن به سکویی برای پرش برخی چهره‌های سیاسی را دارد» از اهمیت انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا برای اصولگرایان حکایت می‌کند. او در گفت‌وگو با «خبرآنلاین» درباره تاکیدات صورت‌گرفته از سوی برخی بزرگان اصولگرا مبنی‌بر ورود و برنامه‌ریزی جدی برای انتخابات شورای شهر و روستا، اذعان کرد: «اصولگرایان نگاه جدی به انتخابات 96 دارند و از هیچ تلاشی برای دستیابی خواسته‌هایشان فروگذار نمی‌کنند.»
او در همین حال به کسانی که تک‌دوره‌ای شدن ریاست‌جمهوری حسن روحانی را مطرح می‌کنند، متذکر شده است از بحث در این‌باره پرهیز کنند چون باعث التهاب می‌شود.
ایمانی که او نیز در دسته اصولگرایانی قرار می‌گیرد که معتقد به تکرار پیروزی حسن روحانی در انتخابات سال آینده است و با یادآوری «تجربه تاریخی» این احتمال را «زیاد» ارزیابی می‌کند، می‌گوید اصولگرایان نسبت به انتخابات شورای شهر در سال 96 بی‌توجه نخواهند بود. او می‌گوید چون «شورای شهر قابلیت تبدیل شدن به سکویی برای پرش برخی چهره‌های سیاسی را دارد موجب شده است هریک از جناح‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب به شورای شهر طمع داشته باشند.» این تحلیلگر اصولگرا معتقد است جریان راست سیاسی عملکرد قابل قبولی برای کلانشهرها ازجمله تهران در چند دوره قبل داشته است و این موفقیت در انتخابات شورای شهر پنجم برایشان تکرار خواهد شد.
تمرکز بر انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی شهر و روستا فقط مختص به اصولگرایان سنتی نیست و احتمال ردصلاحیت و عدم توان رقابت با حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده، محمود احمدی‌نژاد و اطرافیانش را نیز به صرافت انداخته که فعالیت‌های انتخاباتی‌شان را به سمت انتخابات شوراها سوق دهند. او که بیش از یک‌سال است در پوشش احیای خط امام و ارزش‌های انقلاب تحرکات انتخاباتی خود را به صورت جدی دنبال می‌کند، خاطره خوبی از شورای شهر دارد و سال 84 از همین مسیر راهی پاستور شد. حسین ابراهیمی، عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز از اصولگرایانی است که در این گفت‌وگو خبر از برنامه‌ریزی احمدی‌نژاد برای انتخابات شورای شهر پنجم داده بود. او گفته بود: «با توجه به استقبال‌هایی که در شهرها از او شده به نظر می‌رسد طرفدارانی بین مردم و خصوصا روستاهای کوچک دارد از این رو احمدی‌نژاد احتمالا برنامه‌ گسترده‌ای برای انتخابات شوراهای اسلامی شهرها و روستاها دارد.»‌
برنامه‌ای که اصولگرایان و طیف محمود احمدی‌نژاد برای انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی شهر و روستا در سر می‌پرورانند، در صورت موفقیت می‌تواند نقطه قوتی برایشان باشد تا در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم بار دیگر از «بهشت» به «پاستور» پرش کنند.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات - شورای - اصولگرایان - روحانی - شورای شهر - روستا - ریاست‌جمهوری - اسلامی - حمایت - آینده - احمدی‌نژاد - سیاسی - اصولگرا - انتخابات شورای شهر - پاستور - یازدهم - محمود - دارند - جامعه - روحانیت - می‌کند - تجربه - مبارز - رقابت - پنجمین - تکرار - دوازدهم - برایشان - اصولگرایانی - برنامه‌ریزی - گفت‌وگو - ندارد - معتقد - احتمال - دنبال - شوراهای - شهرها - موفقیت - می‌گوید - چهره‌های - تبدیل - توصیه - دارند؛ - تهران - تمرکز - دیپلمات - پیروزی - قابلیت - تحلیلگر - ایمانی - جریان - سکویی -

نظر شما در مورد : اصولگرایان برنامه‌های خود را برای انتخابات شوراهای شهر و روستا آغاز کردند

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها