مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 48345 -تاریخ انتشار : شنبه 25 فروردین 1397 -ساعت : 08:09

چاپ به اشتراگ گذاشتن
تلاش وزارت راه و شهرسازی برای رفع فرسودگی کالبدی و اجتماعی- فرهنگی شهرها/ ابلاغ نقشه پهنه‌های کسلی ۳ شهر و تهیه ۱۰ کلانشهر در سال ۹۷/ تلاش برای کاهش سود تسهیلات از ۸ به ۶ درصد

مروری بر اخبار حوزه مسکن و شهرسازی در هفته‌ای که گذشت؛

تلاش وزارت راه و شهرسازی برای رفع فرسودگی کالبدی و اجتماعی- فرهنگی شهرها/ ابلاغ نقشه پهنه‌های کسلی ۳ شهر و تهیه ۱۰ کلانشهر در سال ۹۷/ تلاش برای کاهش سود تسهیلات از ۸ به ۶ درصد

مازندشورا: تاکید وزیر راه و شهرسازی بر اینکه مسکن اجتماعی سرنوشتی همچون مسکن مهر ندارد و تاکید وی بر همراهی وزیر کشور در خشکاندن زمینه تخلف و فساد در نظام ساخت و ساز، آخرین وضعیت بازسازی واحدهای مسکونی شهری و روستایی در زلزله سال گذشته کرمانشاه، افزایش ۵ میلیون تومانی وام نوسازی و بهسازی مسکن روستایی، ابلاغ ضوابط بلندمرتبه‌سازی در بهار ۹۷ و اعلام این مطلب که انتقال پایتخت اداری، راه‌حل قطعی رفع مشکلات تهران نیست، از اهم اخبار حوزه مسکن و شهرسازی در هفته گذشته بود.

مازندشورا:به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، اهم اخبار حوزه مسکن و شهرسازی در هفته‌ای که گذشت به شرح زیر است:

هفته گذشته وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به نامه رحمانی‌فضلی وزیر کشور، ضمن اعلام این مطلب که استانداران، منصوب دولت و مجری دستورات تمامی وزرا هستند و نمی‌توانند دستور دیگر وزرای را متوقف کنند، اعلام کرد: وظیفه من و شماست که در دولت، زمینه شکل‌گیری تخلف و وقوع فساد را بخشکانیم.

در بخشی از نامه وزیر راه و شهرسازی به وزیر کشور آمده است: مطابق مصوبه‌ی دولت چنانچه جنابعالی اعتراضی دارید، به منظور رفع اختلاف در برداشت حقوقی از قانون می‌توانید موضوع را به معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری انعکاس دهید و از آن مقام درخواست اظهارنظر کنید. البته همچنان که مستحضرید، پیش از این موضوع به طور کلی و در قالب پیش‌نویس آیین‌نامه‌ی کنترل ساختمان به آن معاونت انعکاس داده شده است و آن معاونت در این باره اظهارنظر کرده است. مشکل این است که برخی همکاران جنابعالی تمایلی به پذیرش نظریه‌ی حقوقی معاونت حقوقی ریئس جمهور را ندارند. لذا اقدام به تهیه پیش‌نویس این گونه مکاتبات می‌کنند. بی‌گمان، اینجانب به نظریه‌ی حقوقی آن معاونت تن خواهم داد و مطابق قانون عمل خواهم کرد. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید.)

هیچکدام از سیاست‌های مسکنی نتوانست مساله حاشیه‌نشینی را در ایران حل کند

هفته گذشته همچنین سی‌و‌نهمین سالگرد تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بود که در همین راستا نیز وزیر راه و شهرسازی ضمن شرکت در برنامه‌ای که به همین منظور توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تدارک دیده شد به ارایه نقطه نظرات خود در موضوع مسکن پرداخت.

آخوندی با تاکید بر این مطلب که تمرکز وزارت راه و شهرسازی در دولت یازدهم تاکید بر حوزه بافت های ناکارآمد بوده است، افزود: شهرهای ایران از درون دچار فرسودگی شدهاند که این مورد را در تهران و در سایر شهرها که پیرامون، رشد کرده‌اند می‌بنیم و شاهد هستیم که شهرها گسترش بادکنکی داشتند و از درون دچار فرسایش و فرسودگی شدند.

وی تصریح کرد: سیاست‌هایی که در قالب شهرهای جدید و در قبال طرح‌های آماده‌سازی زمین و مسکن مهر در طی سالیان گرفته شد و به اجرا درآمد هیچکدام نتوانست موضوع مسکن را حل‌و‌فصل کند و همه این‌ها به نوعی به توسعه حاشیه‌ها دامن زد. به بیان دیگر، هیچکدام از این سیاست‌ها نتوانست مساله حاشیه‌نشینی را در حاشیه و پیرامون شهرها و همچنین بافت‌های فرسوده شهرها حل کند. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید.)

مسکن اجتماعی سرنوشتی همچون مسکن مهر ندارد

وزیر راه و شهرسازی همچنین در حاشیه مراسم سی و نهمین سال تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و حساب ۱۰۰ امام خمینی (ره) به سوالات خبرنگاران پاسخ داد و گفت: در خصوص اینكه می‌گوییم باید زمین در اختیار این طرح قرار بگیرد و دولت یارانه بدهد باید گفت كه وظیفه اصلی دولت حمایت و پشتیبانی از دستگاه‌های اجتماعی مثل كمیته امداد، سازمان تامین اجتماعی و بنیاد مسكن است تا با حمایت از آن‌ها بتوانیم كمك كنیم كارشان در این خصوص به خوبی پیش برود.

وی ادامه داد: قرار نیست مسكن اجتماعی شرایطی مثل مسكن مهر داشته باشد، اگر قرار باشد ما خانه بسازیم سرنوشتی مثل مسكن مهر خواهد داشت. وظیفه دستگاه‌های اجتماعی این است كه كارشان را انجام دهند و ما حمایت كنیم. هركجا كه از ما درخواست زمین داشتند به آن‌ها زمین داده شد و اگر باز هم درخواستی داشته باشند مشكلی وجود ندارد. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید.)

نقشه پهنه‌های گسلی ۲۲ منطقه شهری تهران در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد

معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی با اعلام این مطلب که تهیه نقشه‌های ۱۰ کلانشهر در دستورکار سال ۹۷ شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، قرار دارد و منابع بودجه‌ای آن نیز تامین شده است، گفت: نقشه پهنه‌های گسلی ۲۲ منطقه شهری تهران در اختیار عموم شهروندان قرار می‌گیرد. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید.)

ابلاغ ضوابط بلندمرتبه‌سازی تهران در بهار امسال

دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران اهم موضوعاتی را که در سال ۹۷ در شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران طرح خواهند شد اعلام کرد و از ابلاغ ضوابط بلندمرتبه سازی تهران در۳ ماه آینده و ساماندهی طرح‌های توسعه شهری مناطق آزاد در شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران خبر داد. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید.)

مسئول کنترل ساختمان چه نهادی است؟

حامد مظاهریان معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در یادداشتی تحت عنوان مسئول کنترل ساختمان چه نهادی است؟، ‌نوشت: در غیاب انجام اقدامات اصلاحی توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان، وزارت راه و شهرسازی با تهیه پیش نویس آیین نامه کنترل ساختمان و صدورابلاغیه‌های اخیر تلاش داشته تا به ارائه خدمات مهندسی شفافیت بخشیده و اطمینان جامعه را بر رعایت حقوق ارائه دهندگان خدمات واقعی مهندسی و مردم دریافت کننده این خدمات برانگیزد. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید.)

تعادل‌بخشی و رفع مسائل پایتخت اداری از اولویت‌های نظام سیاسی است

حبیباله طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی با تأکید براینکه تعادل‌بخشی و رفع مسائل و مشکلات پایتخت اداری تهران جزو اولویت‌های اساسی نظام سیاسی کشور به شمار می‌رود گفت: قطعا ساماندهی و توجه به حل مسائل تهران نیاز به مطالعات بسیار دقیق دارد اما این بدان معنا نیست که موضوع انتقال پایتخت اداری کمرنگ شده و یا از دستور کار خارج شود. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید.)

تاکید بر تامین خدمات روبنایی شهر سهند

حبیب الله طاهرخانی در نشست مشترک با معاون عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی و فرماندار شهرستان اسکو، با تاکید بر ضرورت تامین خدمات روبنایی شهر سهند جهت رفاه ساکنین آن، گفت: تکمیل و اتمام آزادراه تبریز- سهند جزو اولویت های اصلی این وزارتخانه است. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید.)

سازمان ملی زمین و مسکن واگذاری زمین به بنیاد مسکن را ابلاغ کرده است

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن از ابلاغ واگذاری زمین از سوی سازمان به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خبر داد و گفت: در تاریخ ۹۶.۶.۲۷ به منظور تسریع در اجرای برنامه مسکن‌اجتماعی، واگذاری زمین‌های در اختیار سازمان ملی زمین و مسکن به سازندگان ساخت مسکن ملکی استیجاری ازطریق واگذاری زمین به بنیاد مسکن انقلاب‌اسلامی و به قیمت تمام شده را تصویب و جهت اجرا ابلاغ نموده است. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید.)

انطباق تمامی اراضی دولتی در طرح کاداستر برای جلوگیری از تخلف و زمین‌خواری

عظیمیان معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام این مطلب که نشاندن تمامی اراضی دولتی در طرح کاداستر سازمان ثبت برای جلوگیری از تخلف و زمین خواری در سال جاری در دستور کار سازمان قرار دارد، گفت: طرح سامانه جامع املاک یکی از کارهای بزرگی است که در سازمان با قدرت و شدت در دست انجام است، شمارش پرونده‌ها و سند تک برگی یکی دیگر از اقداماتی است که در سالجاری در دستور کار داریم. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید.)

افزایش ۵ میلیون تومانی وام نوسازی و بهسازی مسکن روستایی

علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گزارشی از عملکرد ۳۹ ساله آن بنیاد را ارائه کرد. وی ضمن تشریح عملکرد ۳۹ ساله بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از خبرنگاران دعوت کرد تا بازدیدی از روند بازسازی مناطق زلزله‌زده کرمانشاه داشته باشند و همچنین از افزایش ۵ میلیون تومانی وام نوسازی و بهسازی مسکن روستایی خبر داد. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید.)

کار بازسازی ۱۶۰۰ روستا و ۸ شهر در حال انجام است

عزیزاله مهدیان معاون امور بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ضمن تشریح اقدامات آن بنیاد در بازسازی واحدهای مسکونی شهری و روستایی زلزله سال گذشته کرمانشاه، گفت: که بنیاد مستضعفان در بازسازی مناطق زلزله‌زده، سیمان را رایگان در اختیار بنیاد مسکن قرار داده است و به همین دلیل نیز بنیاد مسکن در جریان بازسازی‌ها به هر واحد مسکونی احداثی ۸ تن سیمان رایگان و برای هر واحد تعمیری ۱۰ تن سیمان رایگان می‌دهد. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید.)


منبع : وزارت راه و شهرسازی/مسکن و شهرسازی


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شهرسازی - بنیاد - بیشتر - جزئیات - اینجا - بخوانید - اسلامی - انقلاب - تهران - ساختمان - معاون - وزارت - اجتماعی - ابلاغ - معاونت - بازسازی - اختیار - موضوع - حقوقی - خدمات - معماری - شهرها - اعلام - شورا - تاکید - دستور - شورای‌عالی - واگذاری - همچنین - تامین - کنترل - مهندسی - مناطق - پایتخت - ارائه - حمایت - اداری - مسائل - نتوانست - وظیفه - گذشته - رایگان - سیمان - منظور - روستایی - تمامی - پهنه‌های - فرسودگی - هیچکدام - اولویت‌های - کرمانشاه - مسکونی - تعادل‌بخشی - سیاسی - وزرا - اقدامات - تشریح - افزایش - جلوگیری - میلیون - نهادی - نوسازی - بهسازی - کاداستر - دولتی - طاهرخانی - تومانی - روبنایی - عملکرد - اراضی - زلزله‌زده - ندارد - خواهم - نظریه‌ی - پیش‌نویس - مساله - حاشیه‌نشینی - شهرهای - تاسیس - اظهارنظر - درخواست - کلانشهر - هفته‌ای - مطابق - جنابعالی - انعکاس - قانون - پیرامون - داشتند - منطقه - باشند - كارشان - شهروندان - می‌گیرد - ساماندهی - ضوابط - آن‌ها - دستگاه‌های - توسعه - طرح‌های - حاشیه - سرنوشتی - خبرنگاران - اخبار - مسئول -

مطالب مرتبط با : تلاش وزارت راه و شهرسازی برای رفع فرسودگی کالبدی و اجتماعی- فرهنگی شهرها/ ابلاغ نقشه پهنه‌های کسلی ۳ ش...
نظر شما در مورد : تلاش وزارت راه و شهرسازی برای رفع فرسودگی کالبدی و اجتماعی- فرهنگی شهرها/ ابلاغ نقشه پهنه‌های کسلی ۳ ش...

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*