تاریخ انتشار : شنبه 25 فروردین 1397 - ساعت : 09:01

کد مطلب: 48354 چاپ به اشتراگ گذاشتن

شهردار آنلاین از تعدیل پنج هزار کارگر شهرداری تهران گزارش می‌دهد:

ژن خوب نبودند پس جارو شدند/سلطه نیروهای قالیباف بر شهرداری تهران؟ / نیروهای رانتی مدیر شده‌اند نه کارگر

مازندشورا: شهردارآنلاین: باتوجه به اینکه در سال گذشته مسئولان شهرداری و همچنین اعضای شورای شهر تهران می‌گفتند که تعدیل نیرو نخواهیم داشت ولی با شروع سال جدید تعداد زیادی از کارگرانی (و کارمندانی) که نزدیک به 20 سال سابقه کاری داشتند به سیل بیکاران ایران پیوستند. رحیم میرعبدالله نایب رئیس اتحادیه کارگران شهرداری تهران در واکنش به این اتفاق به شهردارآنلاین گفت: «اگر کسی هم براساس رابطه و رانت جذب شده باشد، همین مدیران هستند که در راس شرکت‌ها با سمت‌های جور واجور براساس رانت، آمده‌اند و هزینه‌های گزاف را به خود تخصیص داده‌اند.»

مازندشورا:مسئولان شهری تهران تصمیم گرفته‌اند برای کوچک کردن شهرداری فربه شده، 4 درصد از شاغلین شهرداری را تعدیل کنند. مسئولان شهرداری با استناد به برنامه پنج ساله این تصمیم را گرفتند . بنا به گفته یک فعال کارگری «این 4 درصد باتوجه به بازنشسته شدن برخی کارمندان و همچنین فوت آنها همانند سال‌های گذشته تکمیل می‌شود و دیگر نیازی به تعدیل نیروهای خدماتی و کارمندان شهرداری نیست».

باتوجه به وضعیت بحرانی بیکاری در کشور و همچنین ورود اتوبوسی برخی نزدیکان محمدباقر قالیباف به شهرداری تهران در سال‌های گذشته گمان آن می‌رفت که این تعدیل نیروها مربوط به کارمندانی باشد که با رابطه و نه ضابطه بکار گیری شده بودند، اما در شروع سال جدید دیده شده که موسسات وابسته به شهرداری با کارگران و کارمندانی قطع همکاری می‌کند که پیش از شروع به‌ کار اصولگرایان در شهرداری مشغول به‌ کار شده‌اند و این نگرانی کماکان وجود دارد که هنوز در سازمان شهرداری تهران نیروهای نزدیک به سردار برای آینده این سازمان بحران زده تصمیم گیری می‌کنند.

طبق تماسی که تعدادی از کارمندان و کارگران موسساتی مانند «هادیان شهر تهران» با شهردارآنلاین گرفته‌اند گویا تعداد افرادی که قرار است تعدیل شود نزدیک به 5 هزار نفر برآورد می‌شود و این تعداد از نیروها تنها از افرادی هستند که کارهایی مانند نگهبانی، خدماتی و ... انجام می‌دادند و این موضوع می‌تواند تئوری حکومت نزدیکان قالیباف بر شهرداری را پررنگ‌تر کند.

چون بچه مداح نبودیم تعدیل شدیم

احمد یکی از کارگرانی است که بعد از نزدیک به 11 سال سابقه در سال جدید موسسه هادیان با او قرارداد مجدد به امضا نرسانده است. احمد در خصوص وضعیت کنونی خود به خبرنگار شهردار آنلاین می‌گوید: « 11 سال پیش با هراز کش مکش و پشت سر گذاشتن آزمون‌ها و گزینش‌های مختلف بدون لابی وارد شهرداری شدم ولی حالا می‌گویند که با استناد به برنامه 5 ساله، دیگر قرار نیست فعالیتم را با موسسه هادیان ادامه بدهم.»

او ادامه می‌دهد: « به دلیل اینکه پدر ما مداح نیست و یا از نزدیکان هیچ مسئولی نیستیم باید بیکار شویم. در صورتی که همه مردم دیدند با اتوبوس افرادی را وارد شهرداری کردند و با قراداد رسمی و بدون داشتن سابقه کاری اکنون سر کار می‌روند. همه گمان می‌کردند که اگر قرار است تعدیلی صورت بگیرد ژن خوب‌ها را از بدنه شهرداری خارج می‌کنند ولی حالا می‌بینیم که هرکس که دیوارش کوتاه‌تر است باید بیکار شود.»

این کارگر شهرداری با اشاره به وضعیت اقتصادی خانواده‌اش اضافه می‌کند: «دو فرزند دارم و همسرم هم خانه‌دار است و برای خرید یک خودرو و دو وام دیگر هر ماه باید قسط پرداخت کنم. عید ما را که خراب کردند حالا سال جدید را باید با بیکاری باید آغاز کنم. این شرایط من تنها نیست هرکس که در ایران زندگی می‌کند می‌داند که وضعیت اقتصادی ملت چگونه است ولی وضعیت قشر کارگر که برای مسئولان ما مهم نیست.»

به‌جای کارگران مدیرانی که سمت موازی دارند را تعدیل می‌کردند

رحیم میرعبدالله، نایب رئیس اتحادیه کارگران شهرداری تهران در مورد تعدیل کارگران (و کارمندان) سازمان شهرداری تهران که در سال جدید از سوی مسئولان موسسات و شرکت‌ها با آغاز سال شروع شده است، به شهردار آنلاین می‌گوید: «بحث تعدیل چهار درصد از نیروهای سازمان شهرداری تهران در برنامه پنج ساله شهرداری قید شده است که باید اعمال شود.»

او ادامه می‌دهد: «باتوجه به اینکه تعدادی از پرسنل شهرداری به بازنشستگی می‌رسند و یا فوت می‌کنند به خودی خود این چهار درصد تکمیل می‌شود و دیگر نیازی نیست که مسئولان دست به تعدیل نیرو بزنند و در این شرایط اقتصادی برخی را بیکار کنند.»

وی اضافه می‌کند: «اگر سازمان شهرداری تهران می‌خواهد حجم خود را کوچکتر کند و هزینه‌هایش کاهش پیدا کند می‌تواند تعدیل نیرو را از راس و در حد مدیریت آغاز کنند تا وضعیت در حالت تساوی دنبال شود. در شهرداری‌های مناطق مختلف تهران، پست‌های مدیریتی بسیاری وجود دارد که خیلی از آنها، ساختار موازی دارند؛ اما همه این مدیران، حقوق‌های چند میلیونی می‌گیرند.»

این فعال کارگری ادامه می‌دهد: «اگر کسی هم براساس رابطه و رانت جذب شده باشد، همین مدیران هستند که در راس شرکت‌ها  با سمت‌های جور واجور براساس رانت، آمده‌اند و هزینه‌های گزاف را به خود تخصیص داده‌اند.»

نایب رئیس اتحادیه کارگران شهرداری تهران اضافه کرد: «در بحث تعدیل نیروهای کارگران خدماتی هم باید این نکته را هم اضافه کنم که به دلیل تغییر سیاست‌های شهرداری تهران و تعویض پیمانکارن ارتباط کارگران خدماتی با مسئولان جدید قطع شده است.»

میرعبدالله در پایان می‌گوید: «مسئولان اشاره می‌کنند که این تعدیل‌ها با ارزشیابی صورت گرفته است ولی در ارتباط با کارآمدی این مدیران رانتی هیچ ارزشیابی‌ای انجام نشده و باید بگویم اگر کمتر از یک درصد از مدیرانی که در یک ارزشیابی علمی و بیطرفانه ناکارآمدی‌شان ثابت شود، اخراج شوند، بیش از چهار درصد در هزینه‌ها صرفه جویی خواهد شد.»

گفتنی است، در همین زمینه خبرنگار شهردار آنلاین برای پیگیری موضوع تعدیل نیروهای موسسه هادیان با عزیز عیسی‌پور، مدیرعامل موسسه هادیان تماس برقرار کرد که وی پاسخگویی این موضوع را به علیرضا جوادی، معاون اجرایی خود ارجاع داد که او هم پاسخگوی خبرنگار ما نشد.


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #شهرداری #تعدیل #تهران #کارگران #مسئولان #نیروهای #وضعیت #هادیان #خدماتی #اضافه #می‌کند #موسسه #ادامه #آنلاین #می‌دهد #کارمندان #شهردار #کارگر #بیکار #نزدیک #نزدیکان #اقتصادی #افرادی #می‌گوید #خبرنگار #قالیباف #تصمیم #موضوع #باتوجه #برنامه #مدیران #مختلف #اینکه #مدیرانی #براساس #ارتباط #ارزشیابی #اتحادیه #میرعبدالله #اشاره #شرایط #موازی #می‌کردند #موسسات #همچنین #سال‌های #گذشته #کارگری #استناد #رانتی #شده‌اند #گرفته‌اند #تکمیل #نیازی #مانند #تعداد #می‌تواند #تعدادی #رابطه #بیکاری #نیروها #کارمندانی #سابقه

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : ژن خوب نبودند پس جارو شدند/سلطه نیروهای قالیباف بر شهرداری تهران؟ / نیروهای رانتی مدیر شده‌اند نه کارگر

*

*


X https://sport45.site/