تاریخ انتشار : یکشنبه 26 فروردین 1397 - ساعت : 14:30

کد مطلب: 48432 چاپ به اشتراگ گذاشتن

عضو شورای شهر تهران:

هدفمان افشاگری نیست

مازندشورا: شهردارآنلاین: عضو شورای شهر تهران گفت: اگر مجموع قراردادها با یک مجری بیش از یک میلیارد باشد، در سامانه شفافیت منتشر می شود.

مازندشورا:بهاره آروین در نشست خبری درباره اطلاعات قراردادهای بیش از یک میلیارد شهرداری تهران گفت: از ابتدای شورای پنجم ما پیگیر این موضوع بودیم و خوشبختانه اطلاعات قراردادها در سامانه قراردادها مناقصات و پیمانکاران شهرداری ثبت شده بود و فقط لازم بود تصمیمی اتخاذ شود تا نحوه قرارگرفتن این قراردادها در سامانه شفافیت بررسی شود.

وی ادامه داد: مواردی را که احساس می کردیم انتشار آن باعث ضرورت شفافیت می شود را انتخاب کردیم و به شهردار سابق اعلام کردیم.

این عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی های مهم این سامانه این است که اطلاعات در سامانه آف لاین نبوده بلکه به صورت آنلاین روی سامانه قرار می گیرد و قراردادها پس پایان انعقاد بدون هیچ تغییری در سامانه شفافیت قرار می گیرد.

وی با تاکید براینکه با استفاده از این سامانه نظارت همگانی می شود، گفت: نظارت همگانی باعث می شود تا فساد و تخلف را که سالها در این سازمان ریشه دوانده و حتی با دستور مدیریتی از بالاهم برطرف نمی شود، از بین برود. چراکه نظارت همگانی نسبت به نظارت متمرکز بسیار کار آمدتر است و قطعا می تواند از فساد جلوگیری کند.

وی خاطر نشان کرد: اصلی ترین هدف ما نظارت همگانی است و شهروندان می توانند از طریق لینک 1888 موارد ابهامی خود را در خصوص این قراردادها اعلام کنند.

آروین در پاسخ به این سوال که چرا فقط قراردادهای بیش از یک میلیارد در نظر گرفته شده گفت: شهردار سابق به صراحت اعلام کرده بود قراردادهای بالای یک میلیارد در این سامانه قرار گیرد و به مبالغ کمتر به دلیل تعدد قراردادها و حجم اطلاعات عملا سامانه را بلااستفاده می کرد اما معتقدم باید اهم قراردادها در این سامانه قرار گیرد و امیدوارم در ادامه و در فازهای بعدی این قراردادها نیز منتشر شود.

رییس کمیته شفافیت شورا گفت: در این سامانه قراردادهایی منتشر می شود که بتوانیم مسئولیت آنها را برعهده بگیریم چراکه هدف سامانه شفافیت، شفافیت سیستماتیک است نه افشاگری.

وی درباره تخلفات قراردادهای دوره شهردار سابق ادامه داد: درباره قراردادهای دوره مدیریت شهردار اسبق باید در یک مسیر دیگری بررسی شود ما در این سامانه قراردادهایی که از پنجم شهریور ماه منعقد شده ارائه می شود.

آروین گفت: اگر مجموع قراردادها با یک مجری بیش از یک میلیارد باشد نیز در این سامانه منتشر می شود البته باید این بخش نیز در سامانه قراردادها تعریف شود تا بتوانیم در سامانه شفافیت قرار دهیم.

وی همچنین در خصوص شفاف بدون عملکرد شورا گفت: شورای پنجم تلاش کرده شهروندان را در جریان رویدادها قراردهد و صورت جلسه های شورا با ارای آنها در سایت شورا قرار می گیرد. هیچ تصمیمی در جلسات هم اندیشی شورا گرفته نمی شود و تصمیمات شورا نیز سانسور نمی شود.

رییس کمیته شفافیت با بیان اینکه مزایده ها در سامانه قراردادها نیست گفت: ایجاد سامانه جامع مناقصات و مزایده ها در دستور کار است همچنین قرار است مناقصات و مزایده ها در سامانه قراردادها نیز تجمیع شود تا فرآیند آنها نیز الکترونیک شود.

وی ادامه داد: سامانه شهرسازی یکی دیگر از حوزه هایی است که تخلفات قابل توجهی در آن صورت می گیرد و با معاونت معماری و شهرسازی مکاتباتی در این زمینه داشتیم و درخواست کردیم تا اطلاعت املاکی را که از تاریخ 5 شهریورماه درخواست پروانه کردند در اختیار ما قرار گیرد که برخی انجام شده و برخی نیز در دستور کار است.

اروین تاکید کرد: یکی از برنامه های سوم شورا این است که برای کاهش عدم شفافیت هدف گذاری شده و در تلاش هستیم تا برنامه های شهرداری الکترونیکی شود و باید شاخص سازی به صورت واقعی با حذف واگذاری صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه بخشی از بودجه شهرداری صرف دستمزد و حقوق کارکنان می شود گفت: آن بخش از بودجه شهرداری در این سامانه قرار می گیرد که در قالب قراردادها به مجریان واگذار می شود. همچنین قراردادهایی که انعقاد آن در سال 96 بوده اما به تازگی به اتمام رسیده در دسترس عموم باشد.

آروین در خصوص عدم قراردادهای واگذاری املاک و تهاتر در سامانه شفافیت گفت: واگذاری املاک و تهاتر به دلیل اینکه اطلاعات آن در سامانه قراردادها قرار نمی گیرد واگذاری املاک و تهاتر در سامانه دیگری ثبت می شود و انتشار عمومی آن در دستور کار است.

 

 


منبع : شهردار آنلاین

برچسب ها : #سامانه #قراردادها #شورا #شفافیت #قراردادهای #اطلاعات #شهرداری #نظارت #کردیم #واگذاری #شهردار #شورای #ادامه #دستور #همگانی #آروین #میلیارد #منتشر #همچنین #اینکه #مزایده #تهران #تهاتر #املاک #قراردادهایی #مناقصات #درباره #اعلام #افشاگری #برنامه #بودجه #درخواست #انتشار #تصمیمی #شورای شهر #شورای پنجم #شهرسازی #انعقاد #کمیته #گرفته #شهروندان #بررسی #بتوانیم #تاکید #دیگری #تخلفات #چراکه

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : هدفمان افشاگری نیست

*

*