تاریخ انتشار : دوشنبه 27 فروردین 1397 - ساعت : 09:09

کد مطلب: 48469 چاپ به اشتراگ گذاشتن

نویسنده و طنزپرداز به‌نام کشور:

طنزپردازان استانی شناخته شوند /طنز مچ‌گیری نیست

مازندشورا: نویسنده و طنزپرداز به‌نام کشور با بیان اینکه اینکه طنزپردازان استانی باید شناخته شوند، گفت: باوجود اینکه ادبیات مناطق مختلف دارای شیرینی‌هایی است اما طنز به زبان محلی غریب مانده است.

مازندشورا:به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، ناصر فیض یک‎شنبه شب در برنامه عصر شعر طنز با عنوان «در حلقه رندان» با بیان اینکه پایه و اساس طنز نقد است، اظهار کرد: طنز بدون نقد معنا ندارد، اگر این هنر جهت‌دهی و معیارهای آن بحث و ارائه شود به نفع جامعه خواهد بود.

 

وی با اعتقاد به اینکه برگزاری جلساتی مانند در حلقه رندان با همه اشکالات و انتقاداتی که دارد، بهتر از نبودنش است، افزود: مسؤولان باید مقداری ظرفیت انتقاد خود را بالا ببرند، اگر طنز هر چند با اشکالاتش اتفاق نیفتد مسائل به سمت لودگی و کارهای پیش‌پا افتاده می‌رود.

 

نویسنده و طنزپرداز معاصر بیان کرد: نقد، کارها را بهتر می‌کند و نقد و انتقادپذیری به‎سود جامعه است، باید بگذاریم اشکالات داخلی را خودمان با زبان طنز بیان کنیم.

فیض ادامه داد: طنزپرداز باید با صدای بلند حرف خود را بزند و در صحبت‌هایش«رند» باشد؛ در شوخی، انتقاد و زیر سؤال بردن و حتی در هجو نیز باید رندانگی وجود داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه طنزپردازان استانی باید شناخته شوند، اظهار کرد: در ادبیات مناطق مختلف شیرینی‌هایی وجود دارد اما طنز به زبان محلی غریب مانده است در حالی‌ که اگر این اصطلاحات و نگاه و کاربردهای طنزآمیز محلی مورد استقبال قرار بگیرند، به‌نفع زبان طنز و ادبیات و جامعه است.

این نویسنده و طنزپرداز معاصر در پایان گفت: طنز جزیی از ادبیات و نیاز جامعه است، نباید به آن نگاه مچ‌گیری و برخورد داشته باشیم، البته با تذکر مخالف نیستم اما تذکر باید براساس معیارهایی باشد؛ گاهی افکار عمومی چیزهایی را می‌پسندند که ممکن است خواص نپسندند و باید ببینیم مشتری‌های اصلی طنز چه کسانی هستند و به چه چیزهایی رغبت دارند، آنگاه تذکر بدهیم!

86001/ج


منبع : فارس - مازندران

برچسب ها : #جامعه #طنزپرداز #نویسنده #ادبیات #اینکه #معاصر #باشد؛ #طنزپردازان #چیزهایی #انتقاد #اشکالات #رندان #شناخته #اظهار #استانی #مچ‌گیری

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : طنزپردازان استانی شناخته شوند /طنز مچ‌گیری نیست

*

*


X https://sport45.site/