مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 48494 -تاریخ انتشار : دوشنبه 27 فروردین 1397 -ساعت : 15:03

چاپ به اشتراگ گذاشتن
تغییر نگرش در حوزه حمل‌ونقل با ۲۰ موضوع محوری در سال ۹۷

در اولین جلسه گروه مروجان تغییر نگرش در حوزه حمل‌ونقل مطرح شد:

تغییر نگرش در حوزه حمل‌ونقل با ۲۰ موضوع محوری در سال ۹۷

مازندشورا: نخستین جلسه گروه مروجان تغییر نگرش در حوزه حمل‌ونقل به ریاست معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی در ساختمان شهید دادمان برگزار و ۲۰ موضوع محوری که باید در ۹۷ مورد توجه آحاد جامعه قرار گیرد نیز معرفی و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مازندشورا:به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی نخستین جلسه گروه مروجان تغییر نگرش در حوزه حمل‌ونقل به ریاست مهرداد تقی زاده معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی با حضور جمعی از مدیران کل و مشاوران این معاونت، نمایندگان شورای روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی و چند تن از فعالان حوزه رسانه‌های تخصصی حمل‌ونقل در ساختمان شهید دادمان برگزار شد.

تقی زاده در ابتدای جلسه اظهار داشت: پروژه‌‌های گسترده‌ای در بخش برون‌شهری و درون‌شهری در حال انجام است و تصمیمات متعددی مرتبط با حمل‌و‌نقل در درون و بیرون بخش اتخاذ می‌شود که حجم بزرگی از سرمایه را نیز به خود اختصاص می‌دهد.

وی با طرح یک سؤال کلیدی مبنی بر اینکه «آیا تمام اقدامات در دست انجام، اقدامات ضروری و مهمی هستند و نمی‌توان اولویت‌های پرثمرتر و نتیجه‌بخش دیگری در حمل‌ونقل درون و برون‌شهری را برگزید؟» گفت: با توجه به مشکلات و محدودیت‌های بودجه همواره باید دنبال مهم‌ترین و پرثمرترین بود. ازاین‌رو پاسخ من به این پرسش باعث تعجب همگان شود؛ بسیاری از اقدامات از اولویت برخوردار نیستند و می‌توان اقدامات اولویت‌دار دیگری را انجام داد.

وی افزود: حتی برخی از تصمیمات و فعالیت‌های در دست اقدام در درون و بیرون بخش نه‌تنها مشکلی را برطرف نمی‌کند بلکه باعث افزایش مشکلات هم می‌شود. به‌طوریکه‌ برخی از این اقدامات ۱۸۰ درجه با استانداردهای بین‌المللی متفاوت است؛ اما مبنی بر دلیل دلسوز نبودن و بی‌توجهی مسئولان نسبت به مردم کشور نیست؛ بلکه مشکلات بنا بر نگرش‌های غلطی است که در بسیاری از اذهان جامعه شکل گرفته و اقدامات نیز بر مبنای همان نگرش‌ها سال‌هاست که در حال رخ دادن است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تجربه فعالیت‌های حرفه‌ای خود در نهادها و سازمان‌های مختلف از شهرداری تهران و شرکت راه‌آهن تا وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: به‌طور مثال در زمینهٔ قیمت سوخت و خودرو در تمام کشورهای پیشرفته و درحال‌توسعه قیمت خودرو ارزان و هزینه استفاده آن بالاست، اما این مسئله در ایران کاملاً برعکس است.

تقی زاده تأکید کرد: همین مسئله باعث افزایش متوسط مصرف سوخت روزانه کشور از حدود ۵۰ میلیون به ۹۰ میلیون لیتر، افزایش آلودگی هوای شهرها، همچنین موجب اقدام کامیون‌ها و کشنده‌ها به حمل بار در مسافت‌های طولانی، مخاطره‌انگیز شدن تردد در جاده‌ها و در نهایت  باعث جلوگیری و ایجاد مانع بر سر توسعه حمل‌ونقل ریلی شده است.  

این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه «برای جلوگیری از این اتفاقات باید تغییر نگرش صورت بگیرد» تصریح کرد: باید قیمت خودروها از سواری تا سنگین از تولید داخل گرفته تا وارداتی کاهش یابد و هزینه استفاده از آن به‌طور معقول و منطقی افزایش یابد که در صورت چین اتفاقی مردم اعتراض نمی‌کنند. در واقع اعتراض مردم در برابر اظهارات دولت برای افزایش همزمان قیمت سوخت و خودرو بوده است.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی با اشاره به لزوم نگرش در زمینهٔ پارکینگ‌ها نیز گفت: مردم تصور می‌کنند که افزایش ظرفیت پارکینگ‌ها موجب رفع پاره‌ای از مشکلات می‌شود، درحالی‌که طبق نگرش جهانی این دوره، تعدد پارکینگ‌ها به شکل رایگان، محرک استفاده از خودرو شخصی است.

تقی زاده یادآور شد: درزمینهٔ تغییر نگرش‌ها در نظر داریم ۲۰ موضوع را طی سال ۹۷ مطرح کرده تا مورد توجه آحاد جامعه همچون اساتید و متخصصان دانشگاهی حمل‌ونقل و شهرسازی، مدیران ارشد حمل‌ونقل و شهرسازی، جامعه شهرسازان، ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها، شوراهای عالی شهرسازی و ترابری و ترافیک، دانشجویان، اعضای هیئت دولت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، شهرداران و استانداران، صداوسیما و پلیس قرار گیرد و موجب همفکری مردم و مسئولان درزمینهٔ حمل‌ونقل شود.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ۲۰ موضوع تغییر نگرشی در حوزه حمل‌ونقل به شرح زیر است:
۱.  ترافیک و تردد در شهرهای حومه‌
۲.  قیمت خرید و هزینه استفاده از خودرو
۳.  مکان ایستگاه‌های راه‌آهن و پایانه‌ها و پارک‌سوارها
۴.  شهرسازی ریل‌پایه
۵.  توسعه مبتنی بر حمل‌ونقل همگانی
۶.  پارکینگ
۷.  قطار‌های حومه‌ای
۸.  مترو نقش کلیدی سرفاصله و نظم و قابلیت اطمینان
۹.  حل مشکل آلودگی هوا
۱۰.  ایمنی راه‌ها
۱۱.   کمبود اتوبوس‌های درون‌شهری
۱۲.  توسعه دوچرخه‌سواری
۱۳.  فرهنگ‌سازی ترافیک
۱۴.  طرح زوج و فرد
۱۵.  مدیریت توسعه ترانزیت و نقش عوامل مرتبت با آن
۱۶.  کریدور کلید ترانزیت کشور
۱۷.  جذب سرمایه داخلی و خارجی
۱۸.  بنادر ریل‌پایه
۱۹.  الگوی موفق TOD
۲۰.  ارزیابی تأثیرات اجتماع- فرهنگی طرح‌ها و اقدامات

شایان‌ذکر است، جریان‌سازی موضوعات تغییر نگرش از طریق برنامه‌های چالشی رسانه ملی، رسانه‌های مکتوب، شبکه‌های اجتماعی مجازی، همچنین در قالب کنفرانس‌های خبری، کلیپ‌های تصویری، پیام‌های صوتی، مطالب نوشتاری، سمینار‌ها و کارگاه‌های آموزشی شکل خواهد گرفت.


منبع : وزارت راه و شهرسازی/جاده ای


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حمل‌ونقل - شهرسازی - تغییر - اقدامات - افزایش - وزارت - مشکلات - استفاده - خودرو - هزینه - پارکینگ‌ها - معاون - موضوع - شورا - جامعه - تصریح - راه‌آهن - به‌طور - زمینهٔ - جلوگیری - اعتراض - درزمینهٔ -  توسعه - ترانزیت - توسعه - اشاره - میلیون - آلودگی - همچنین - مسئله - اقدام - رسانه‌های - برون‌شهری - تصمیمات - شورای - نمایندگان - گزارش - پایگاه - مدیران - بیرون - سرمایه - مروجان - مسئولان - گرفته - فعالیت‌های - بسیاری - کلیدی - اینکه - دیگری - نگرش‌ها -

مطالب مرتبط با : تغییر نگرش در حوزه حمل‌ونقل با ۲۰ موضوع محوری در سال ۹۷
نظر شما در مورد : تغییر نگرش در حوزه حمل‌ونقل با ۲۰ موضوع محوری در سال ۹۷

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*