ساری پیشتاز ساماندهی و نوسازی میادین میوه و تره‌بار

تاریخ انتشار : دوشنبه 27 فروردین 1397 - ساعت : 18:41

کد مطلب: 48500 چاپ به اشتراگ گذاشتن

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار ساری در گفت‌وگو با مازندشورا عنوان کرد

ساری پیشتاز ساماندهی و نوسازی میادین میوه و تره‌بار

اختصاصی مازندشورا: طی دو جلسه با افرادی که در میدان بار ساری کار می‌کردند به این نتیجه رسیدیم تا میدان میوه و تر‌ه‌بار ساری را به خارج از شهر انتقال دهیم؛ که این امر در تمامی شهرها رعایت می‌شود و هم به چهره شهر کمک می‌کند و نیز باعث کاهش بار ترافیکی می‌شود.

اختصاصی مازندشورا:  سازمان میادین میوه‌ وتره‌‌بار و فرآورده‌های کشاورزی، در اساسنامه‌ی وزارت کشور تشکیلات آن ثبت شده و به تازگی۱۴ بند به مأموریت‌های سازمان اضافه گردیده‌است.‌ کشور را به ۶ پهنه تقسیم کرده‌اند و استان‌های مازندران، اردبیل، گیلان، مرکزی، گلستان و سمنان در پهنه‌ی شمالی قرار دارند.

نعمت ا‌... معینی عضو گروه تخصصی پهنه شمالی، رئیس گروه تخصصی استان مازندران و مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار ساری است که در گفت‌و‌گو با موثق به تشریح مسائل این سازمان پرداخت.

 

چگونگی تقسیم میادین میوه و تره‌بار بر اساس ماموریت‌های سازمان
سازمان میادین میوه‌ وتره‌‌بار و فرآورده‌های کشاورزی، در اساسنامه‌ی وزارت کشور تشکیلات آن ثبت شده و به تازگی۱۴ بند به مأموریت‌های سازمان اضافه شده ‌است. گفتنی‌است، نام این سازمان به سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی هر استان تغییر خواهد یافت. استان‌های کشور را به ۶ پهنه تقسیم کرده‌اند و استان‌های مازندران، اردبیل، گیلان، مرکزی، گلستان و نیز استان سمنان به عنوان پهنه‌ی شمالی در راستا‌ی مأموریت‌های سازمان میادین میوه و تره‌بار، در احیای نقش این سازمان فعالیت خواهند کرد.

هفت سال از تشکیل این سازمان می‌گذرد و بر مبنای اساسنامه‌ی قبلی، در طی این هفت سال نتوانسته است فعالیت چشم‌گیری انجام دهد؛ این سازمان از طریق شهرداری مورد حمایت مالی قرار می‌گرفته و حقوق کارکنان نیز از همین طریق به آنان داده می‌شد.

 

تجهیز سازمان میادین میوه و تره‌بار به اتوماسیون اداری

در استان مازندران علاوه بر شهر ساری، شهرستان آمل نیز توانسته است، این سازمان را در شهرداری خود فعال سازد. براساس تعامل با شهردار محترم ساری و صحبت‌هایی که صورت گرفت، برآن شدیم تا چهره‌ی این سازمان را در مرکز استان به نحو احسنت تغییر دهیم. چنانچه در شهرهای بزرگ و موفق کشور، این سازمان نقش مهمی را برعهده دارد. نخستین کاری که در این سازمان صورت گرفت؛ کار روی زیرساخت فرهنگی بود. تمامی مسئولان سازمان در یک مکان مشخص گرد هم آمدند و تمام سازمان مجهز به سیستم‌های مالی، درآمدی، اتوماسیون اداری و نیز برنامه‌های سخت افزاری و نرم افزاری و ... شد.

این سازمان در حال حاضر، در بازارهای مختلف ساری همچون شریف العلماء، بازار شهید رجایی، بازار ملامجدالدین و... درگیر ساماندهی و نوسازی می‌باشد.

مورد دوم ایجاد بازارهای هفتگی به‌طوری است که از بار ترافیکی مناطق کاسته شود و نیز به نیازهای مردم پاسخ داده شود.

این بازارها در ادوار گذشته بدون ساماندهی و به صرف نگاه سنتی مدیران در حال برگزاری بود اما امروزه با یک کار فرهنگی، همه آن‌هایی که در بازار مشغول به‌کار بودند را مشخص کردیم و با ثبت نام آن‌ها در سیستم سازمان و با ارائه کارت شناسایی و کد شناسایی به آن‌ها ارجعیت دادیم.

 

تعامل مناسب شهرداری با سازمان میادین میوه‌ و تره‌بار

در گذشته پس از پایان کار بازاریان، در همین بازارهای هفتگی و در محل حضور آنان آلودگی محیطی زیادی ایجاد به‌وجود می‌آمد اما امروزه با یک فرهنگ‌سازی پایه‌ای در بین بازاریان و با ارائه‌ی کیسه‌های زباله برای جمع کردن آلودگی‌های محیطی شاهد آن هستیم که پس از اتمام کار، تمامی عزیزان محل کار خود را از هرگونه آلودگی پاک می‌کنند و به‌صورت بسته‌بندی شده در کیسه‌های زباله‌ی جدا قرار می‌دهند.

در این‌جا لازم است از شهردار محترم، آقای عبوری تشکر ویژه‌ای داشته‌ باشیم چراکه با باریک بینی‌ها، تمام مسائل را به سازمان اعلام می‌کنند و تعامل بسیار مناسبی بین شهرداری ساری با سازمان میادین میوه‌ و تره‌بار وجود دارد.

 

انتقال میدان میوه و تره‌بار به خارج از شهر

طی دو جلسه با افرادی که در میدان بار ساری کار می‌کردند به این نتیجه رسیدیم تا میدان میوه و تر‌ه‌بار ساری را به خارج از شهر انتقال دهیم؛ که این امر در تمامی شهرها رعایت می‌شود و هم به چهره شهر کمک می‌کند و نیز باعث کاهش بار ترافیکی می‌شود. همچنین در همین راستا و با برگزاری جلسات متعددی، اتحادیه بازاریان و نیز رئیس هیئت مدیره آنان به نتیجه‌های مفیدی در این رابطه رسیدیم و امید است تا سال آینده این اتفاق خوشایند برای شهر ساری و شهروندان عزیز بیافتد.

یکی از خواسته‌های بازاریان برای حضور در میدان میوه و تره‌بار جدید، ایجادیک سردخانه بود که سازمان موظف گردیده است تا به این امر رسیدگی کند و با حمایت شهرداری این کار صورت خواهد گرفت.

مطابق بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، تمامی مشاغل مزاحم باید از شهر خارج شوند و

بنابر همین قضیه شروع کار این سازمان با نام جدید مبنی بر سازمان ساماندهی مشاغل شهری در مرکز استان مازندران اتفاق خواهد افتاد.

 

بازار شریف‌العلماء ساری، بازار نوین در استان

بازار شریف‌العلماء ساری در سال ۱۳۴۱ تأسیس گردیده و این بازار به‌طور پیش‌فرض و به‌عنوان پایلوت برای سازمان میادین میوه و تره‌بار حائز اهمیت بوده است. در این طرح که توسط سازمان و با حمایت شهرداری ساری اجرایی شده و حدوداً ۵۰۰ نفر مشغول به‌کار می‌باشند و از جمله کارهای مناسبی که در اجرایی شدن این طرح کمک کردند، بسترسازی فرهنگی بود.

 بررسی و جلسات متعدد با بازاریان و همچنین کار شبانه‌روزی دست‌اندرکاران، باعث شد که امروز این بازار در استان مازندران به عنوان یک بازار نوین مطرح گردد. لازم به ذکر است که شهرهای بزرگ‌تر استان مازندران، پس از اتمام پروژه مذکور در شهر ساری، خواستار اجرایی شدن این طرح در شهر خودشان بودند و همان‌طوری که در اساسنامه‌ی سازمان ذکر شده‌است به زودی این کارها در سطح استان اجرایی خواهد شد. در حال حاضر در این بازار، به هر شخص یک مکان مشخص و یک طبق سازمان‌دهی شده داده شده است و بدون هیچ‌گونه تبعیضی این طرح اجرایی شد.

هدف از پایلوت قرار دادن این بازار، نشان دادن حسن نیت سازمان در جهت رفاه حال بازاریان و شهروندان بود که توانستیم با موفقیت این برنامه را به پایان برسانیم و امروزه شاهد آن هستیم که بازارهای خصوصی و دیگر بازاریان که قبلاً در برابر این طرح‌ها خودداری می‌کردند، از ما تقاضای اجرایی شدن چنین طرح‌هایی را دارند.

در آینده با استقبال سرمایه‌گذاران، امیدوار هستیم که بتوانیم چنین طرح هایی را در مناطق مختلف شهر و با طراحی‌های متفاوت اجرا کنیم.

 

کیوسک‌های میوه و تره‌بار در سطح شهر

درباره کیوسک‌های میوه و تره‌بار در سطح شهر باید گفت که به علت نظارت کامل سازمان برروی آنان بسیار بستر مناسبی برای خرید شهروندان است و گفتنی است که حتی نظارت ما از نظارت اصناف نیز بیشتر است.

در حال حاضر به بحث کیوسک‌ها تخصصی‌تر نگاه شده به‌طوری که هر کیوسک به‌طور مجزا می‌بایست تنها میوه و‌ تره‌بار را به مردم شهر، ارائه دهد و از کارهای کاذب همچون روزنامه‌فروشی و خرده‌فروشی جلوگیری شده است.

 

استقبال از بازارچه‌های نوروزی

درباره بازارچه‌های نوروزی نیز به‌طور مثال یکی از بازارها به متراژ 900متر مربع در پارک روشن ساری قرار داشت و همچنین درتمام کانکس‌های محلات، میوه‌های دولتی تقسیم شد. استقبال از بازارچه‌های نوروزی قابل قبول بود. در خصوص کارهای که تا به امروز از طرف سازمان صورت گرفته، تمامی نگاه‌ها به سمت شهردار ساری معطوف گردیده و باید عرض کنم که با توجه به تمامی مشکلاتی که شهرداری دارد از انجام مسئولیت اجتماعی و نیز ایجاد رفاه اجتماعی برای مردم مقصور نمانده است و به عنوان یک شهروند از حضور چنین شهرداری که تحول‌گرا و آینده‌نگر می‌باشد، خوشنود هستم.

 

تعامل سازمان با سورتینگ‌داران و باغداران

برنامه‌ریزی‌هایی برای تعامل سازمان با سورتینگ‌داران و باغداران صورت گرفته‌است و طی جلساتی با اتحادیه و شرکت تعاونی باغداران گذاشته شد، برنامه‌ای مبنی بر ایجاد بازار میادین میوه و تره‌بار منطقه‌ای و روستایی ارائه شده است که مخصوص به بازاریان روستایی است و از شهرداری به عنوان یک خدمات‌رسان اجتماعی کمک خواهیم گرفت.

در استان مازندران و شهر سارییک موضوع فرهنگی گریبانگ‌یر شهرداری‌ها شده است؛ شهرداری موظف به انجام خدمات اجتماعی است اما اگر فرهنگ‌سازی در بین مردم صورت گیرد و بدانند که به‌ازای خدماتی که شهرداری به آنان می‌دهد باید عوارض پرداخت کنند، قطعاً شهرداری‌ها و سازمان‌های تابعه شهرداری دچار مشکلاتی در حوزه منابع مالی و بودجه نخواهند شد؛ چنانچه در شهرهای بزرگ دنیا شاهد آن هستیم که با ایجادیک درآمد پایدار، بعضاً این سازمان‌ها درصد زیادی از بودجه شهرداری را شامل می شوند.

در انتها از حضور پررنگ رسانه‌ها در امر اطلاع رسانی و منتشر کردن اخبار موثق تشکر می‌کنم اما باید بدانند تا تنها نیمه خالی لیوان را نبینند و نسبت به مدیرانی که برای کار خود بی‌وقفه تلاش می‌کنند، اهرم حرکت رو به رشدی باشند.

 

مصاحبه: علی نوری

برای دریافت نسخه دبجیتال بیست و سومین شماره نشریه موثق بر روی لینک زیر کلبک کنید:

http://mazandshora.ir/public/uploads/23+موثق.pdf


برچسب ها : #ساری پیشتاز ساماندهی و نوسازی میادین میوه و تره‌بار


ساری پیشتاز ساماندهی و نوسازی میادین میوه و تره‌بار

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : ساری پیشتاز ساماندهی و نوسازی میادین میوه و تره‌بار

*

*


X https://sport45.site/