مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 48503 -تاریخ انتشار : دوشنبه 27 فروردین 1397 -ساعت : 23:04

چاپ به اشتراگ گذاشتن
طنزپرداز باید پاسدار زبان فارسی باشد

ناصر فیض:

طنزپرداز باید پاسدار زبان فارسی باشد

مازندشورا: مسؤول دفتر طنز حوزه هنری با بیان اینکه استفاده از ظرفیت‌ها و ظرافت‌های زبان فارسی با تخریب و هجوم فرق می‌کند و طنز برای وقت‌گذرانی نیست، گفت: نمی‌شود با زبان هر کاری انجام دهیم زیرا طنزپرداز در درجه نخست باید پاسدار زبان فارسی و زبان شعری خود باشد.

مازندشورا:ناصر فیض در حاشیه سفر به مازندران در شهرستان ساری اظهار کرد: دفتر طنز یک نهاد انقلابی به‌شمار می‌رود و تعاریف آن از هنر این است که با معیارهای انقلاب ربط داشته باشد و نمی‌شود در آن مطالبی که ماهیت و هویت درستی ندارند را به جریان بیندازیم.

وی با بیان اینکه اخلاق در جامعه، توجه به فرهنگ و توجه به زبان فارسی از معیارهای طنز با معیارهای هنر انقلاب است، افزود: به‌عنوان مثال؛ استفاده از ظرفیت‌ها و ظرافت‌های زبان فارسی و زبان محلی با تخریب و هجوم فرق می‌کند و نمی‌شود با زبان هر کاری انجام بدهیم زیرا طنزپرداز در درجه نخست باید پاسدار زبان فارسی و زبان شعری خود باشد.

مسؤول دفتر طنز حوزه هنری مازندران بیان کرد: طنز باید نهادینه شود و مخاطب بداند که این هنر برای وقت‌گذرانی دیگران نیست اگرچه ناگزیر اوقات را خوش می‌کند اما پایه و اساس طنز این نیست که به‌عنوان مثال جلساتی را از حالت خشک و خالی بیرون بیاورد، چه اینکه ممکن است گاهی حتی طنزهایی را بشنوید و از درون گریه کنید!

این نویسنده و طنزسرا گفت: مخاطب باید ظرفیت انتقادپذیری خود را بالا ببرد، باید به طنزپرداز اجازه داد تا حرف خود را با صدای بلند بگوید و هنرمندانه طرف مقابل را به زمین بزند! 

فیض با بیان اینکه تلاش می‌کنیم تا فاصله طنز را با لودگی و نگاه سطحی به ماجرای لبخند بشناسانیم افزود: اگر همین کار ساده را جا بنیدازیم، طنز جا خواهد افتاد و حوزه‌های مختلف را در خواهد نوردید.

وی ادامه داد: در حوزه هنری نقد کتاب‌های حوزه طنز، کارگاه ابزار طنز، کلاس فیلمنامه‌نویسی،جلسه ماهانه در حلقه رندان، چاپ کتاب، جشنواره سالانه طنز مکتوب را داریم.

رئیس دفتر طنز حوزه هنری با بیان اینکه فرصت ارائه طنز باید برای همه ایجاد شود، تصریح کرد: اگر قرار است از ابتدا چهارچوب‌های بسته تعریف شود قطعاً طنز مخاطبان خوبی نخواهد داشت، اگر مسؤولان به واحد طنز و آفرینش‌های ادبی اعتماد کنند می‌توانند با همه آنها تعامل داشته باشند حتی کسی که مشکل دارد هم بیاید حرف حساب بشوند و حرف حساب ارائه بدهد.

فیض ادامه داد: اینکه هر چیزی را با نگاه سلیقه‌ای محدود کنیم قابل پذیرش نیست، اگر فلان اشکال وجود دارد با نگفتن نمی‌شود روی آن را بپوشانیم، همه را نمی‌توان متهم کرد که کار تو دشمن را شاد می‌کند، پس کی بگوییم که مثلاً در فلان خیابان چاله و چوله است و رفتار فلان مسؤول مملکتی خوب نیست؟!

این نویسنده و طنزپرداز گفت: معیارهای در نظر گرفته برای طنز باید کمی بازتر شد، منتهی با رعایت همه موازینی که می‌دانیم و بازبودن به این معنا نباشد که هر کسی هر جوری و هر چیزی که بخواهد بگوید.

وی با اشاره به جلسات طنز مهمی که در کشور ازجمله در قم با عنوان«قمپُز» برگزار می‌شود، اظهار کرد: این جلسه طنز در کشور زبانزد است، در مکانی کنار حوزه علمیه برگزار می‌شود و حتی چند طلبه در آن شرکت کرده و طنز می‌گویند که معلوم است دوست هستند و نمی‌خواهند زیراب بزند، لذا پیشنهاد می‌شود افرادی که در دفاتر طنز و واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری مسؤول هستند، اهلیت داشته باشند.

فیض در پایان گفت: هنر طنز در این است که مخاطب اشکال کار خود را بفهمد و نتواند چیزی بگوید، تا حدی که اگر اعتراض کند زیر سؤال برود، در واقع «رند»ی در این است که همه آن چیزی که به‌عنوان انتقاد است را بگویی و حیات تو به‌خطر نیفتد و کار تو ادامه داشته باشد.

86001/غ


منبع : فارس - مازندران


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اینکه - معیارهای - طنزپرداز - فارسی - مسؤول - می‌کند - مخاطب - ادامه - بگوید - به‌عنوان - نمی‌شود - آفرینش‌های - باشند - برگزار - ارائه - اشکال - مازندران - انقلاب - اظهار - نویسنده - افزود - پاسدار -

نظر شما در مورد : طنزپرداز باید پاسدار زبان فارسی باشد

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها

تحقیق و تفحص

آیا مخالفین مهدی عبوری شانس بیشتری برای رای آوری در شورای پنجم ساری را دارند یا موافقین؟

یک شهروند : مخالفین عبوری

ساروی : طرفداران عبوری ( عملگرا ) پیروز انتخابات این دوره شورای ساری هستن.
مردم عبوری و گروه عملگرا را دوست دارند.

افشين : اميدواريم شايسته ترين ها بيان ، آقاي عبوري كار كرد و كارهاي خوبي هم انجام داده . آقاي عبوري تيم محترم شهرداري ، شوراي محترم به حال خيابون فراموش شده و پر رفت و امد فرهنگ رسيدگي كنيد به زيبا سازي و نورپردازيش . واقعا فرهنگ غمگين شده و حال و هواي قديمارو نداره

ساروی : مخالفین عبوری

Masoud neyestani : خير براي اينكه مخالفين كارنامه درخشاني در مديريت شهري ندارند

رضازاده : موافقین مهندس عبوری

احمدي : تا حدودي درسته محل زندگي ما تو خيابون سعدي حتي پياده رو و اسفالت خوب نداره در صورتي كه به كوچه پس كوچه هاي منطقه ٣ خيلي رسيدگي شد اما اميدوارم موافقين شهردار راي بيارن

سید : مخالفین موافق عبوری بدون دوربریای خائنش که هم به عبوری خیانت کردن هم به ساری

سید رضا : بابا این سوال اصلا جواب نمیخواد
برین از مردم کوچه بازار بپرسین میگن بهتون

جوانان ساروی : موافقین عبوری صدرصد پیروز انتخابات هستند.درود بر عبوری و یارانش

جوانان ساروی : موافقین عبوری صددرصد پیروز هستند.درود بر عبوری ویارانش

راهبندی : آقای عبوری و موافقینش در قلب مردم ساری بخصوص مردم قدر شناس راهبند جای دارند. عبوری و موافقین عبوری حمایت ، حمایت، حمایت
مردم همیشه در صحنه راهبند- ساری

مررم : فقط موافقین عبوری بزرگوار و عزیز دل مردم

مقداد : با بررسی می توان پی برد که رای آوردن موافقان عبوری دراین دوره کار بسیار سختی است . <br>چرا که دست مافیای قدرت برای شهروند فهیم ساروی رو شده . [....] در شهرداری ساری بیداد میکند . <br>مردم ساری این دفعه و در این دوره عقلایی رای خواهند داد <br>این دور برنده انتخابات متخصصان خواهند بود نـــــــــه وابستگان به جریانات <br>

محمد م : مردم با یاران شهردار هستند

ادامه مناظره...

*

*