مازندشورا - مدیریت شهری و شوراهای اسلامی استان مازندران

کد مطلب : 4856 -تاریخ انتشار : سه شنبه 05 مرداد 1395 -ساعت : 18:18

چاپ به اشتراگ گذاشتن

گزارش بلدیه از صحن علنی شورای شهر تهران؛

دفاع شهردار از عملکرد مالی در روز قانع نشدن منتقدان

مازندشورا: حرف و حدیث ها و و پیام های آشکار و پنهان اعضای شورای در مورد حجم بدهی شهرداری تهران به مردم و پیمانکاران باعث شد امروز شهردار تهران در دفاع تمام قد از معاون مالی و اقتصادی خود برای توضیح درباره علت بدهی ها به صورت سرزده در صحن علنی شورای شهر تهران حاضر شود.

مازندشورا:

دفاع شهردار از عملکرد مالی در روز قانع نشدن منتقدان بلدیه | گزارشی که امروز معاون مالی و اقتصاد شهری محمدباقر قالیباف شهردار تهران درباره آخرین آمار بدهی های شهرداری ارائه کرد نشان داد شهرداری تهران در حال حاضر معادل 8 هزار و 515 میلیارد تومان به اشخاص حقیقی و حقوقی بدهی دارد که 60 درصد این رقم معادل 5 هزار و 183 میلیارد تومان مربوط به طلب پیمانکاران پروژه های عمرانی پایتخت است و 20 درصد آن مربوط به طلب مردم(مالکان املاک معارض) و مابقی مربوط به سایر امور شهری است.

به گزارش خبرنگار بلدیه اعضای پارلمان محلی پایتخت که مدت ها بود بدنبال اطلاع از رقم دقیق بدهی شهرداری به پیمانکاران و سایر اشخاص حقوقی بودند با آگاهی از این حجم سنگین بدهی معتقدند: از آنجا که این رقم معادل 47 درصد بودجه امسال شهر است پایتخت عملا براساس بدهی ها اداره می شود. به این معنی که حدود نیمی از هزینه های اداره شهر منبع مشخصی ندارد. اما امروز قالیباف شهردار تهران اعلام کرد: در دوره 10 ساله مدیریتی وی، نزدیک به 110 هزار میلیارد تومان برای  برای شهر هزینه شده که این میزان بدهی 8 هزار و 515 میلیارد تومانی معادل 8 درصد مجموع هزینه های 10 شهر تهران است.

قالیباف با بیان این دو عدد تلاش کرد اعضای شورای شهر را نسبت به طبیعی بودن این میزان بدهی متقاعد کند اما پرسش هایی که تعدادی از اعضا در پایان جلسه داشتند و نشان از متقاعد نشدن آنها از دفاع قالیباف بود به دلیل ترک زودهنگام صحن علنی شورا از سوی شهردار تهران بی پاسخ ماند.

این دومین حضور سرزده شهردار تهران در صحن علنی شورای شهر در دوره چهارم است. او پیش از این نیز در سال اول تشکیل شورای شهر چهارم در جلسه ای که عباس آخوندی انتقادهای صریحی را در خصوص تراکم فروشی ارائه کرد به صورت سرزده در صحن علنی پارلمان محلی پایتخت حاضر شد.

امروز با این حال قالیباف آمار جالبی از فروش دارائی های شهر ارائه کرد. به گفته وی در ده سال گذشته معادل 9 هزار و 600 میلیارد تومان از املاک شهر تهران برای تامین منابع اداره شهر فروخته شده است اما در مقابل معادل 21 هزار میلیارد تومان ملک و زمین شهر در راستای آزادسازی مسیر اجرای پروژه های شهری تملک شده است که نشان از افزایش دارائی های شهر دارد.

شهردار تهران در بخشی از صحبت های خود پیشنهاد تشکیل صندوق ذخیره شهر تهران را مطرح کرد و گفت:  ما 14 هزار میلیارد تومان از دولت، به اضافه هزار و ششصد میلیارد تومان از مردم در کنار یک میلیارد و 200 میلیون دلار بابت برداشت از صندوق ذخیره ارزی طلب داریم.  از این رو پیشنهاد تشکیل صندوق ذخیره برای شهر تهران را عنوان می کنیم تا در صورت موافقت شورای شهر تهران، لایحه آن را ارایه کنیم.

پس از آنکه شهردار تهران صحن علنی شورا را ترک کرد، محمدسالاری رئیس کمیسیون شهرسازی شورا با انتقاد از شیوه گزارش ارائه شده اظهار کرد: جنبه فنی این گزارش توسط معاون مالی اداری شهرداری تهران تشریح شد و جنبه سیاسی گزارش نیز صحبت‌های شهردار تهران بود.

او با اشاره به اینکه صحبت‌های شهردار تهران به گونه‌ای بود که در فضای کنونی اقدامات بسیار خوبی انجام شده است، گفت: شهرداری تهران هیچ بدهی ندارد و تمامی بدهی‌ها مربوط به دولت است. سالاری با بیان اینکه شهردار تهران در این صحبت‌ها همه مشکلات را منتصب به دولت کردند، گفت: قالیباف به هیچ یک از شبهات پاسخ نداده‌اند. او افزود: باید توضیح داده شود که دولت گذشته با حجم بالای فروش نفت چرا بدهی‌ها را پرداخت نکرده تا دولت آقای روحانی با این شرایط باید همه بدهی‌ها را پرداخت کند. چرا باید شهردار تهران در صحبت‌های خود به چنین جمع‌بندی برسد. عضو شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه قطعا با رویکرد سیاسی نمی‌توان موضوعات را حل و فصل کرد، گفت: بی‌تردید سوالات و شبهات جدی از سوی رسانه‌ها، کارشناسان و اعضای شورای شهر تهران وجود دارد.

رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران نیز با اشاره به اینکه گزارش شهرداری تهران در خصوص دیون یک گزارش خوداظهاری بوده است، گفت: نیاز است که این گزارش راستی آزمایی شود. رحمت‌الله حافظی اظهار کرد: انتظار می‌رود گزارش‌هایی که از اهمیت بالایی برخوردار است، ابتدا در اختیار اعضای شورا قرار گیرد و در مرحله بعد در دستور کار شورا گنجانده شود. او در خصوص املاکی که در دفاتر شهرداری تهران ثبت شده‌ است و در محاسبات مدنظر قرار می‌گیرد، گفت: در این گزارش مغایرتی در خصوص این املاک وجود دارد چرا که تنها املاک ثبت شده در دفاتر شهرداری مورد محاسبه قرار گرفته است، اما املاکی که از مردم خریداری شده ولی در دفاتر ثبت نشده است، مدنظر قرار نگرفته است.

رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران ادامه داد: در این گزارش اعلام شد که بدهی سررسید بانک‌ها 4 هزار میلیارد تومان است اما در اواخر تیرماه و توسط وزارت اقتصاد رقم دیگری اعلام شد. بر همین اساس پیشنهاد می‌شود کارگروه مشترکی میان دولت و شهرداری تهران تشکیل شود تا اعداد بدهی‌ها به صورت مشخص و روشن اعلام شود.
روزهای سه شنبه 30 دقیقه به شهردار وقت دهید

به گفته قالیباف در سایت شهرداری تهران هر ماه درآمد و هزینه شهر منتشر می‌شود. او با اشاره به اینکه گزارشی که امروز ارائه شد منتهی به خرداد سال 95 است گفت: طبیعتا ما گزارش‌های مالی پروژه‌های در دست احداث نیز داریم. بعضی از دوستان گله‌مند هستند در نمایشگاه بین‌المللی گزارش مالی ارائه نشده است. شورا تصویب کرد 200 میلیارد تومان دیگر در این نمایشگاه هزینه شود ولی نمی‌توان عملکرد آن را سریع به شورا داد چرا که باید یک مسیر قانونی طی شود و در مهلت مقرر گزارش‌ها ارائه شود. او افزود: مواردی که امروز در صحن شورا ارائه شد آخرین اسنادی است که مورد تایید قرار گرفته است.

شهردار تهران یادآور شد: در سرجمع عددها شهرداری 109 هزار و 876 میلیارد تومان شامل 62 هزار و 26 میلیارد تومان نقد و 47 هزار و 850 میلیارد تومان غیر نقد عملکرد این دوره‌ شهرداری است که در اسناد تفریق از سال 84 تا پایان سال 94 بوده است که به طور قطع هزینه کرده‌ایم. 

او گفت: بعضی از دوستان عنوان می‌کنند یک ملک شهرداری بیش از 9006 میلیارد تومان ارزش دارد و در این مدت این میزان از املاک شهرداری به فروش رسیده است ولی ما 21 هزار میلیارد به دارایی‌های شهر شامل نقد و غیرنقد اضافه کرده‌ایم.

قالیباف گفت: بر این اساس دارایی‌های شهرداری در تایید حسابرسی‌ها 2.5 برابر اضافه شده است و اینکه عنوان می‌شود دارایی‌های شهر را فروختند و به شهر پروژه اضافه کرده‌اند اینطور نیست بلکه ما دارایی‌های شهر را اضافه کردیم. 

شهردار تهران یادآور شد: فقط در منطقه یک قالب بر 8 هکتار فضای سبز ایجاد کرده‌ایم و با توجه به قیمت بالای زمین در این منطقه توانسته‌ایم نسبت به تملک و ایجاد فضای سبز اقدام کنیم ولی در عوض خیلی از زمین‌های متفرقه شهرداری را فروخته‌ایم و در قسمتی دیگر سرمایه‌گذاری شده است.

او ادامه داد: 200 هکتار زمین شهر آفتاب، زندان قصر، 180 هکتار زمین دریاچه خلیج فارس و 1500 هکتار از پارک یاس را تملک کرده‌ایم و در بوستان یاس علی‌رغم دستور مقام معظم رهبری بخشی از ان را شهرداری برای تملک پول پرداخت کرده است.

قالیباف از شورا تقاضا کرد روزهای سه‌شنبه 30 دقیقه وقت به شهرداری بدهید تا گزارش عملکرد ارائه دهد.
شهردار تهران با اشاره به اینکه هزینه تملک در مترو بیش از ساخت مترو است گفت: بعضی از ایستگاه‌ها در نقاط حساس شهر واقع می‌شوند و ما باید 10 تا 12 هزار متر زمین در این بخش خریداری کنیم.

اویادآور شد: افرادی هستند بیش از 20 تا 25 سال است که مدعی هستند که پارک ساعی واقع در خیابان ولیعصر (عج) برای آنهاست بنده نباید به ادعای آنها پول پرداخت کنم. اسنادی که ما در دادگاه‌ها بحث کردیم ممکن است حتی شهرداری محکوم و پرداخت کند ولی کسی که ادعایی دارد حق نداریم از پول مردم به آن پرداخت کنیم. او افزود: بنده سال 84 شهردار شدم و همه دیون خوب و بد برعهده بنده است و باید جوابگو باشم.

او گفت: بخشی از وام‌هایی که از بانک‌ها گرفته برای مترو بوده است و وام‌هایی به نام شرکت مترو اخذ شده که براساس قانون دولت باید 50 درصد پرداخت کند ولی دولت سهم خود را  پرداخت نکرده است و حتی بخشی از دیون دولت را هم در خصوص مترو شهرداری پرداخت کرده است که این موضوع ظلم مضاعف به شهرداری بوده است.

به گزارش خبرنگار بلدیه شهردار تهران گفت: مجموعا دیون شهرداری تهران زیر 8 درصد است و مردم شهر باید بدانند که شهرداری تهران دیون غیرمنطقی ندارند.  او با تاکید بر اینکه سرمایه‌های شهر را نفروخته‌ایم بلکه 2.5 برابر افزایش یافته است گفت: در حقیقت کارنامه افتخار شورای سوم و چهارم این است که شهر فروخته نشده است و حدود 45 درصد زیرساخت‌های شهر در این سه دوره شورا ساخته شده است.

قالیباف ادامه داد: تعداد پل‌هایی که ساخته شده است بیش از سال‌های ایجاد شهرداری است و این کارها را با فروش اموال شهرداری انجام نداده‌ایم.

ابوالفضل قناعتی عضو هیات رئیسه شورای شهر نیز در بررسی دیون شهرداری تهران گفت: گرفتن گزارش بدهی شهرداری به منظر مچ‌گیری نیست. می‌توان در حسابرسی‌ها مچ‌گیری کرد. او افزود: دریافت این گزارش‌های برای تصمیم‌گیری بهتر است چرا که با شیب احداث پروژه‌ها بدهی پیمانکاران نیز باید پرداخت شود و نباید برای پیش بردن اهداف همه را زیر پا له کرد.

عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران تصریح کرد:  دولت نیز به شهرداری تهران بدهی دارد و شهرداری نیز به تبع به دولت باید بدهی خود را پرداخت کند.

در همین حال سخنگوی شورای شهر تهران نیز در دفاع از صحبت های شهردار تهران گفت: سخنگوی شورای شهر تهران نیز گفت: برخلاف موضع‌گیری‌های برخی اعضای شورا نه تنها تامین مالی از بانک‌ها حرام نیست بلکه روال اجرای پروژه محسوب می‌شود.

رضا تقی‌پور پس از گزارش معاون مالی اقتصادی شهرداری تهران درخصوص میزان بدهی شهرداری به پیمانکاران و تامین مالی و اظهارات متناقض اعضا درخصوص تامین منابع از بانک‌ها با بیان اینکه هیچ بنگاه اقتصادی قادر به فعالیت تنها با تکیه به سرمایه خود نیست اظهار کرد: در تمام بنگاه‌های اقتصادی بخشی از تامین مالی با دریافت وام از بانک‌ها و منابع دیگر امکان ‌پذیراند.

او انجام پروژه با تامین مالی را در مقایسه با تاخیر چند ساله در اجرای پروژه‌های شهری که قطعا توام با هزینه‌های تورمی خواهند بود اقتصادی‌ تر عنوان کرد و گفت: مدیریت شهری زمانی موفق است که با دید درست اقتصادی و در بازده زمانی کمتر اقدام به تامین مالی کنند.

عضو کمیسیون عمران حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران با تاکید براینکه تامین مالی به این شیوه نه تنها حرام نبوده که روال است افزود: بر این اساس هم استفاده شهروندان از پروژه‌ها نظیر مترو تسریع خواهد شد و هم هزینه انجام پروژه کمتر می‌شود. تقی‌پور میزان بدهی دولت تنها در حوزه مترو را ۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان ذکر کرد و افزود: با توجه به بدهی ۸ هزار و ۵۱۵ میلیاردی شهرداری قطعا مشکل شهرداری در تسویه این بدهی را مرتفع خواهد کرد.

او با بیان اینکه اجرای پروژه‌ها با دریافت بخشی از هزینه در قالب وام و تسویه برخی از وام‌های پیشین صورت می‌پذیرد اظهار کرد: بنابراین اینکه می‌گوییم مقداری بدهی از مدیریت پیشین به مدیریت جدید منتقل شده و یا از مدیریت جدید به مدیریت پس از آن منتقل می‌شود موضوع جدید و عجیبی نیست.

تقی‌پور با تاکید بر اینکه بخشی از تامین اعتبار در حوزه‌های شهری به شیوه BOT مصوب شده است افزود: بر این اساس تامین منابع از طریق بانک‌ها و فاینانس نباید با مطالبات اعضای شورا مواجه باشد. او در پایان به نسبت ۷ درصدی دیون به بودجه اشاره کرد و گفت: اگر حوزه عملکرد شهرداری مورد توجه قرار گیرد قطعا این میزان به ۶ درصد کاهش پیدا خواهد کرد.


منبع : بلدیه


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تهران - شهرداری - میلیارد - شهردار - گزارش - شورای - تومان - اینکه - پرداخت - قالیباف - تامین - هزینه - ارائه - شورای شهر تهران - افزود - پروژه - میزان - بانک‌ها - معادل - اعضای - مدیریت - اضافه - اشاره - عملکرد - املاک - امروز - مربوط - پیمانکاران - منابع - اجرای - عنوان - بدهی‌ها - دارایی‌های - کرده‌ایم - هکتار - تاکید - اقتصادی - اظهار - کمیسیون - پایتخت - بلدیه - اعلام - تشکیل - دفاتر - صحبت‌های - ادامه - اداره - ایجاد - گرفته - دریافت - پروژه‌ها - چهارم - تقی‌پور - پیشنهاد - صندوق - نباید - پایان - ذخیره - معاون - برابر - حسابرسی‌ها - یادآور - اسنادی - تایید - منتقل - پیشین - وام‌هایی - رئیسه - مچ‌گیری - نمایشگاه - زمانی - ساخته - موضوع - منطقه - تسویه - اقدام - درخصوص - کردیم - دستور - افزایش - فروخته - داریم - سیاسی - اشخاص - حقوقی - گذشته - دارائی - بودجه - پارلمان - براساس - ندارد - سرزده - متقاعد - شبهات - اقتصاد - روزهای - خریداری - دقیقه - گزارش‌های - احداث - پروژه‌های - مدنظر - املاکی - نکرده - بالای - نمی‌توان - سلامت - خبرنگار - دوستان -

نظر شما در مورد : دفاع شهردار از عملکرد مالی در روز قانع نشدن منتقدان

*

*


آخرین اخبارپربازدیدها